Jump to content


Fotografije

Podmazivanje


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
774 odgovora na ovu temu

#461 kronos1

kronos1
  • Members
  • PipPipPip
  • 79 posts

Postavljeno 02 March 2014 - 11:51 PM

jel bi mogoa neko molim vas da mi odg na pitanje ? znaci zanima me oko podmazivanja procitao sam ovo na pocetku i posle toga nesto mi je pomoglo ali u glavnom malo .... pa me zanima citao sam i ostale postove koliko sam uspevao jer stavrno nemam vremne a da pocitam celu temu molim vas da me razumete i kolik osam pohvatao je da za lanac moze ono motip ulje i da nije lose i nije puno skupo ali takodje moze i bilo koje drugo ulje za lanac (npr za motorne testere) ispravte me ako gresim e sad sta koristiti za svu ostalu mehaniku kasetu pogon menjace i sve to ? koje ulje ako bi mogla neka marka ili nesto drugo :D


Ja Licno koristi na svom mtb ali i na svim koji mi donose na servis full sinteticko ulje Motul double estar specificne zelenkaste boje i mislim da je parfemisano. Lanac, menjace, podmazujem sa tim uljem, pokazalo se skroz ok i niko se nije pozalio, odlicno se ponasa i na letnjih i zimslim uslovima, kao i na kisi ili snegu. Jedini problem je sto je to ulje malo skupo. Probao sam i full sinteticka ulja jeftinije varijante (tipa Lukoil) i nisam nesto bas zadovoljan. Na hladnijem vrmenu se ponasa ok ali leti lanac brzo "prozveči". U biti moja preporuka je da koristis full sinteticka ulja i da recimo posle svake zahtevnije voznje radis odmascivanje ciscenje i ponovno podmazivanje.
Naravno ako neko od kolega ima drugacije tehniku sigurno ce napisati ovde.
  • 0

#462 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 March 2014 - 05:56 AM

Ja Licno koristi na svom mtb ali i na svim koji mi donose na servis full sinteticko ulje Motul double estar specificne zelenkaste boje i mislim da je parfemisano. Lanac, menjace, podmazujem sa tim uljem, pokazalo se skroz ok i niko se nije pozalio, odlicno se ponasa i na letnjih i zimslim uslovima, kao i na kisi ili snegu. Jedini problem je sto je to ulje malo skupo. Probao sam i full sinteticka ulja jeftinije varijante (tipa Lukoil) i nisam nesto bas zadovoljan. Na hladnijem vrmenu se ponasa ok ali leti lanac brzo "prozveči". U biti moja preporuka je da koristis full sinteticka ulja i da recimo posle svake zahtevnije voznje radis odmascivanje ciscenje i ponovno podmazivanje.
Naravno ako neko od kolega ima drugacije tehniku sigurno ce napisati ovde.


Motul ima jeftinijih full sintetika - 8100 na primer. Isto je dobro. Koju full sintetiku Lukoila si probao? Koliko znam jedino full sint ulje im je Lux 5w40 viskoznosti, ali ono postoji i u polu-sint varijanti. Samo ako piše da zadovoljava API SN standard je full sint.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#463 kronos1

kronos1
  • Members
  • PipPipPip
  • 79 posts

Postavljeno 03 March 2014 - 09:25 AM

Lukoul Lux 5w40 (API) full sintetika, jeste dosta jeftinija ali meni recimo nije se ok pokazala leti na +40, pocne lanac da se cuje nakon 50km odprilike. Motul ima dosta sintetika (posto sam mogao da testiram sve iz tog programa) ovo Double Estar ili novi naziv Ester Core posto su promenili pakovanje
https://www.motul.co...=31&f[range]=21
sa ovim sam najzadovoljniji,lanac opusteno izdrazi preko 200km voznje na putu ili jednu dobru off road voznju, a i posle toga se ne cuje. Jedino sto je skupo..
  • 0

#464 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 March 2014 - 10:28 AM

Lukoul Lux 5w40 (API) full sintetika, jeste dosta jeftinija ali meni recimo nije se ok pokazala leti na +40, pocne lanac da se cuje nakon 50km odprilike. Motul ima dosta sintetika (posto sam mogao da testiram sve iz tog programa) ovo Double Estar ili novi naziv Ester Core posto su promenili pakovanje
https://www.motul.co...=31&f[range]=21
sa ovim sam najzadovoljniji,lanac opusteno izdrazi preko 200km voznje na putu ili jednu dobru off road voznju, a i posle toga se ne cuje. Jedino sto je skupo..



To leti verujem da zavisi od viskoznosti ulja - pošto su oba full sintetike. Motul sa tvog linka je 15w50, a ovo Lukoil 5w40. Trebalo bi da je to Lukoilovo bolje za minus, tečnije je, a Motul za leto.

Meni ostane od zamena ulja Motul 7100 10w40 i 8100 5w40, pa time mažem lanac - bude dobro. Za leto je svako dobro, samo na teškom minusu je bolje kad je sintetika, kad je plus radi posao i najjeftinije mineralno ulje - barem za lanac.

Inače, ulje za motocikle je skuplje od auto ulja, a lancu je sve jedno.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#465 Sale62

Sale62
  • Members
  • PipPipPip
  • 118 posts

Postavljeno 03 March 2014 - 06:22 PM

znaci sa ovim lukoil lux 5w40 mogu sve podmazivati i lanac menjace sve samo me jos zanima jel moze njime i prednje vile tj amortizeri da se podmazu ako im nece stetiti posto mi deluje nekako najkompaktnije netreba mi nikakvo dodtano ulje a nije ni skupo oko 700 din litra ... a verujem da ce mi dosta trajati ta jedna litra...
  • 0
Pimp My Bike: HT XCS 6.0

#466 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 March 2014 - 08:42 PM

znaci sa ovim lukoil lux 5w40 mogu sve podmazivati i lanac menjace sve


Lanac i pivote menjača bi trebalo da možeš. Ako je baš -20, krstiš to s malo uljanog razređivača.

samo me jos zanima jel moze njime i prednje vile tj amortizeri da se podmazu ako im nece stetiti posto mi deluje nekako najkompaktnije netreba mi nikakvo dodtano ulje a nije ni skupo oko 700 din litra ... a verujem da ce mi dosta trajati ta jedna litra...


Meni ono sa dna flaše, što ostane viška pri zamenama ulja traje.... ihaj.

Treba ti dobra mast za ležajeve, ako ćeš i to sam da radiš (osovine točkova, eventualno pedala, osovine kočnica). Litijumska. To nije skupo i traje sto godina jedna tuba, ili kako već kupiš. Tu ima kvalitetnijih koje se manje zgusnu kad je težak minus, koje se teže spiraju vodom, ali mislim da to nije presudno za ovu namenu - svaka bi trebalo da radi posao OK.

U amortizere za bicikle se ne razumem.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#467 kronos1

kronos1
  • Members
  • PipPipPip
  • 79 posts

Postavljeno 03 March 2014 - 11:46 PM

Prednje vile ne podmazivati sa tim uljem, pogledati sta kaze proizvodjac vila. Kod novijih vila uglavnom idu sinteticka ulja za suspenzije.
  • 0

#468 marendica

marendica
  • Members
  • PipPipPip
  • 123 posts

Postavljeno 30 March 2014 - 01:58 PM

Moze li mi neko reci gde mogu da kupim to bagst ulje za lanac u Novom Sadu??? :)
  • 0

#469 jakota

jakota
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 589 posts
  • LocationNovi Sad - Kikinda

Postavljeno 30 March 2014 - 02:13 PM

U jevrejskoj ulici... Ima pasaz sa desne strane, kad ides od pekare zeki. Ali proveri. Ima servis za sivece masine.
  • 0

#470 marendica

marendica
  • Members
  • PipPipPip
  • 123 posts

Postavljeno 30 March 2014 - 02:30 PM

Hvala jakota. Idem sutra.
  • 0

#471 Sale62

Sale62
  • Members
  • PipPipPip
  • 118 posts

Postavljeno 30 March 2014 - 03:56 PM

ajd pa javi posto je ako imaju i kakv je na delu da znamo D:
  • 0
Pimp My Bike: HT XCS 6.0

#472 jakota

jakota
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 589 posts
  • LocationNovi Sad - Kikinda

Postavljeno 30 March 2014 - 03:59 PM

misllim da sam ja placao oko 250 din 250ml.. I traje skoro godinu dana.
  • 0

#473 marendica

marendica
  • Members
  • PipPipPip
  • 123 posts

Postavljeno 31 March 2014 - 12:46 PM

Bio sam danas u jevrejskoj, to bagat ulje su mi rekli da nemaju i da se ono neproizvodi vec 20 godina. Imaju adeco oznaka sivanol ( ulje za podmazivanje finih mehanizama) . Bilo je zuto i bezbojno. Zuto je malo gusce , a i prodavac mi je reko da izimaju njega. Kosta 150 din 70 ml. Oprao sam lanac i podmazao pa cu videti kako ce biti :)
I da vas pitam u vezi podmazivanja srednjeg pogona i lezajeva viljuske, gde mogu da ih podmazem u Novom Sadu a da cena nije previsoka??? Imam litiumsku mast ali nemam alat i nisam nikad rasturao srednji pogon.
  • 0

#474 jakota

jakota
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 589 posts
  • LocationNovi Sad - Kikinda

Postavljeno 31 March 2014 - 01:01 PM

Pa to ulje sam ja kupio i rekli su mi da je to bagatovo ilje ali samo se drugacije naziva...
A sto se tice pogna to je najbolje da odes uservis i raspitas se... Koji pogon je u pitanju, ako mozes sam ga rastavi pa podmazi sam...
  • 0

#475 Johan

Johan
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 24 April 2014 - 12:02 PM

Jer može se podmazivati lanac onim sprejom na silkonskoj bazi, tim sam ranije podmazivao lanac na motoru. Deluje mi kao trajnije...
  • 0

#476 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 April 2014 - 02:40 PM

Jer može se podmazivati lanac onim sprejom na silkonskoj bazi, tim sam ranije podmazivao lanac na motoru. Deluje mi kao trajnije...


Kolega je zadovoljan time na svom trkačkom bajsu.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#477 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4281 posts

Postavljeno 24 April 2014 - 02:51 PM

Moze on da misli je zadovoljan ali to ne pije vode na biciklima ;). Silikonski sprejevi za lanac su namenjeni za motocikle i kartinge tj. gde su brojevi obrtaja tocka drasticno veci od bicikla. Glavna odlika silikonskih sprejeva je lepljivost, da se na tim velikim obrtajima ne bi razleteli sa lanca i lancanika i da bi mazivo ostalo na mestu. Bas zbog toga su magnet za prasinu i prljavstinu.
Nije da ne moze za biciklu ali ima mnogo prakticnijih i jeftinijih resenja.
  • 0
.

#478 Johan

Johan
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 24 April 2014 - 03:16 PM

Ako ti nije teško, zamolio bih te da navedeš neka.
Dobio sam savet da je dobro ulje za šivaće mašine...
  • 0

#479 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4281 posts

Postavljeno 24 April 2014 - 03:25 PM

Sve sto ima veze sa podmazivanjem je u ovih 30 strana. Procitaj lepo pa izaberi ono sto ti se svidja. Za sve ima i za i protiv pa sam odluci ;).
  • 0
.

#480 Johan

Johan
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 24 April 2014 - 03:27 PM

Ok. Thx!
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika