Jump to content


Fotografije

Prevare na Internetu i strah od polovne robe


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
66 odgovora na ovu temu

#41 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 05 December 2017 - 01:46 PM

теоретски купац може да буде насамарен и да остане вез пара. 

Pa garancije nema nigde na svetu. Oni su ipak, koliko-toliko, napravili mehanizam koji kupca štiti, pa samim tim i smanjili broj prevaranata. I ako neko zezne npr. tebe, neće baš imati prilike da zezne još nekog.

 

Nezgodno je jedino kad se baš na tebi slomi :)


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#42 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 05 December 2017 - 01:57 PM

Pa garancije nema nigde na svetu. Oni su ipak, koliko-toliko, napravili mehanizam koji kupca štiti, pa samim tim i smanjili broj prevaranata. I ako neko zezne npr. tebe, neće baš imati prilike da zezne još nekog.

Nezgodno je jedino kad se baš na tebi slomi :)

Посумњао сам да КП и слични можда имају донације испод жита од стране некоректних продаваца. Ко би га знао због чега не уведу нека програмска решења или прописе који подразумевају обавезу комуникације преко порука и тако неке ствари. Контролу огласа и слично. Може им се и то користе.
  • 0

#43 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 05 December 2017 - 02:01 PM

Ко би га знао због чега не уведу нека програмска решења или прописе који подразумевају обавезу комуникације преко порука и тако неке ствари.

Pa ja sam imao slučaj na KP, bez obzira što porukama nismo dogovorili transakciju, da mi prodavac ponudi da razmenimo pozitivne ocene, jer nam se može :) . Tako da je sve to, u našem okruženju, besmisleno.


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#44 Drvo_Zivota

Drvo_Zivota
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 05 December 2017 - 02:36 PM

Pozitivne ocene nista ne znace svakako. A i smesno je da svi imaju 300-5000 pozitivnih ocena i 0 negativnih. I to bas ovi sto furaju samo poziv. Meni onaj sto je ugurao telefon imao 317 pozitivnih. Video lik da sam 300+ km od njega i uvalio mi krs. Naravno da nije zeleo KP poruke. Al' ja to nisam odmah provalio

Provalis kada te prevare. Sajt KP uopste se ne trudi da bar malo eliminise lose prodavce. Oni zive od KP izloga i obnavljanja/isticanja oglasa. Njima je u cilju da ih je sto vise, a ne sto kvalitetnije.

Podrska im je 0. Odgovore na svaku trecu poruku posle par dana i bolje da i ne odgovaraju, jer nemaju sta ni da kazu. Ne sluze nicemu.

A nisu poenta pozitivne vec negativne. Toga se prodavci boje. Svako kome se crveni na nalogu, nije svejedno. To mnoge odbija. Zato i furaju ovu foru sa telefonima.

Cak je i onaj kupindo/limundo bezbedniji dosta. Tamo nema broja telefona dok se ne izvrsi dogovor/transakcija.


Stavise na KP ne morate da stavite ime. Niti pravi broj telefona. Cak ni pravo ime posiljaoca (jedno na sajtu, drugo na isporuci).

Mislim da KP nikad nece zabraniti to sa telefonima i mnogo mnogo mnogo ljudi ce jos biti zajebano upravo zbog broja poseta. Mnogi kupci ni ne prave nalog. Samo nazovu. A prodavci beze od KP poruka.

Kad bi se sakrili brojevi telefona pre dogovora kroz poruke, taj sajt bi skroz propao. Propao bi vise od Limunda/Kupinda.
  • 0

#45 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 05 December 2017 - 02:58 PM

Pozitivne ocene nista ne znace svakako. A i smesno je da svi imaju 300-5000 pozitivnih ocena i 0 negativnih. I to bas ovi sto furaju samo poziv. Meni onaj sto je ugurao telefon imao 317 pozitivnih. Video lik da sam 300+ km od njega i uvalio mi krs. Naravno da nije zeleo KP poruke. Al' ja to nisam odmah provalio
Provalis kada te prevare. Sajt KP uopste se ne trudi da bar malo eliminise lose prodavce. Oni zive od KP izloga i obnavljanja/isticanja oglasa. Njima je u cilju da ih je sto vise, a ne sto kvalitetnije.
Podrska im je 0. Odgovore na svaku trecu poruku posle par dana i bolje da i ne odgovaraju, jer nemaju sta ni da kazu. Ne sluze nicemu.
A nisu poenta pozitivne vec negativne. Toga se prodavci boje. Svako kome se crveni na nalogu, nije svejedno. To mnoge odbija. Zato i furaju ovu foru sa telefonima.
Cak je i onaj kupindo/limundo bezbedniji dosta. Tamo nema broja telefona dok se ne izvrsi dogovor/transakcija.
Stavise na KP ne morate da stavite ime. Niti pravi broj telefona. Cak ni pravo ime posiljaoca (jedno na sajtu, drugo na isporuci).
Mislim da KP nikad nece zabraniti to sa telefonima i mnogo mnogo mnogo ljudi ce jos biti zajebano upravo zbog broja poseta. Mnogi kupci ni ne prave nalog. Samo nazovu. A prodavci beze od KP poruka.
Kad bi se sakrili brojevi telefona pre dogovora kroz poruke, taj sajt bi skroz propao. Propao bi vise od Limunda/Kupinda.

Тачно тако
  • 0

#46 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 05 December 2017 - 03:01 PM

Al opet, kad bolje razmislim :) šta nas boli dupe šta se dešava na KP? To je tema za njihov forum, kad ga bude.

 

Jel nam bicikl stigao ispravan? Šta je problem? :)


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#47 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 05 December 2017 - 04:04 PM

Ko o cemu njih dvojica o ocenama, i nadi da im neko nesto obeca...

 

Kad bi mene neko zeznuo za par stotina eura zadnje o cemu bi razmisljao je kako da mu dam negativnu ocenu.


  • 3

#48 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 06 December 2017 - 09:31 AM

Каква је заштита на ибеју? Да ли их неко гони кривично? Како се доказује превара? Из приложеног се види да и ту постоји ризик, само је мањи. Ако сам добро схватио :)

 

Zaštita je da pejpal može da ti turi lične podatke na crnu listu ako ispadne da si prevarant i onda si izvršio kikiriki što se tiče trgovine na internetu.


  • 0

#49 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 06 December 2017 - 10:11 AM

copy/paste od kolege sa limunda, sto generalno odrazava skoro pa realno stanje stvari.

 

 

1. NEISPITANO - (ispitano i ne radi).
2. NETESTIRANO - (testirano i ne radi).
3. RADILO JE KOD MENE - (dok se nije pokvarilo, pa se prodaje).
4. VEROVATNO ISPRAVNO - (sigurno neispravno).
5. STIGLO IZ NEMAČKE, OD PREKO - (stiglo sa buvljaka, probano i ne radi).
6. NEMAM GDE DA PROBAM - (sve je provereno, ne radi).
7. VEROVATNO JE OK, NE RAZUMEM SE - (razume se on odlično, probao je i ne radi).
8. TREBALO BI DA RADI - (trebalo bi, ali ne radi).
9. KOMBINACIJA SVEGA GORE NAVEDENOG - (potpuno isti rezultat, ne radi).
10. ISPRAVNO, RADI – (e pomozi Boze).
11.SPOLJA, BEZ VIDLJIVIH OŠTEĆENJA - (nema teorije da se popravi, ne radi).
12. PRODAJEM ZLATNU RIBICU, NISAM POGLEDAO DA LI JE ŽIVA, ZNAČI IDE KAO NEISPITANA.
13. PRODAJEM SIJALICU OD 60W, NEMAM GDE DA JE PROVERIM (IZBIO MI OSIGURAČ), STOGA IDE KAO NEISPITANA
14. PRODAJEM BATERIJSKU LAMPU U KOMPLETU SA BATERIJAMA, NEISPITANO, BEZ PRAVA NA REKLAMACIJU!

  • 10

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#50 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 06 December 2017 - 08:49 PM

Kako se pogoršava situacija u društvu tako se ekonomija istiskuje u sivu zonu, oglase, transakcije bez tragova, uvoz svega i svačega sa lažnim papirima i da ne govorim šta sve još. KP nije imun na to naprotiv, broj oglasa je neverovatan. 

Živeo sam preko bare, imam oko 300 pozitivnih na ebay, nemam negativne i neutralne i pošto sam ekspresno došao do prvih 100 ocena bio sam jedan od 100tinjak pozvanih u sedište ebay u San Hozeu. 

Prodavao sam i kupovao o raznih ljudi po celom svetu i van ebay preko foruma, bez ikakve garancije, bez oglasa zvaničnog i moram da kažem da me niko do sada nije prevario. A da, imao i sam i zanimljiv slučaj - ukraden je moj identitet, kao na filmu. O tome drugi put, uglavno American Express je reagovao neverovatno. Oni su vrh kompanija. Dakle, imam neko iskustvo šire od prosečnog građanina i nekoliko puta sam na sajtovima pisao moje preporuke za online kupovinu. Koliko su saveti bili dobri govori mi i činjenica da sam dobija poruke da odyebem i da prestanem da "trujem". 

 

Već sam pisao o tome kako minimizirati rizik. Međutim zbog situacije ljudima meni se čini popusti koncentracija, senzori u blokadi, veruju u šta žele da veruju i desi se logična stvar - prevara. Religioznim praćenjem saveta kojih ima po internetu rizik se zaista može svesti skoro na nulu kada je u pitanju online kupovina.

 

Na KP mi se desilo jednom da mi je čovek uvalio krš od telefona, menjan ekran, lepak smrdi, šrafovi različiti a imao je preko 500 pozitivnih ocena bez negativnih a oglas je bio - "nov, neraspakovan, neaktiviran". Ipak bio je ok pa je primio nazad nakon mog objašnjenja. Znao je tačno šta radi, nije se uzbudio verujem da je sačekao da ga uvali nekom drugom.

 

Dalje, mislim da nemamo pravo da zameramo KP. Oni su free plaforma za prodaju nisu istražni organi niti funkcionišu pri MUP-u. A pre svega, naše zakonodavstvo je takvo kakvo je i ima dosta prostora za unapređenje pravne zaštite. Imali smo slučaj inpernet prevare u usa sa laptopovima, lika smo locirali na foru i prosledili podatke jednom odeljenju za suzbijanje online prevara. Sutra su mu bili na vratima. Mi smo od toga daleko. Kada se ovo pročulo i ono malo prevaranata je nestalo sa tog foruma.

 

Dakle sumirao bih ovako:

 

1. ocene ne znače ništa

2. uvek pogledati lično ako je moguće

3. NIKAD ne kupovati od likova koji pišu NOV NOV NOV, počinju sa "druže, nikog do sada nisam zavrnuo", ODBIJAJU pisanu korespondenciju, na poruke odgovaraju telefonskim pozivima.

4. posebno ne radim sa likovima koji pišu "ne dopisujem se"

5. fiskalni račun = garancija. ovo je majka svih priča o garancijama. evo sad vidim postoje garancije kaže "garancija ne važi za ekran i matičnu. važi za konektre slušalicu i mikrofon". Radi se o mobilnim telefonima.

6. još jednom, ako nema fiskalnog nema ni garancije osim one "majke mi" ili "živ ti ja"

7. ne kupovati od likova koji u prve 3 rečenice imaju jednu tipa "druže ne razumem ti se ja"

8. predložite da napišete rukom osnovni kupoprodajni ugovor koji uključuje podatke iz liče karte. ovo radi provereno i reakcija na ovo mnogo govori.

9. na kupujte u meku i na ulicama jer je u prolazu i mnogo se žuri. idite kući kod čoveka.

10. kupljeno od prvog vlasnika u nemačkoj, stiglo "od preko" i slično. tražite bilo kakav dokaz o poreklu.

 

itd.


  • 6

#51 asdarko

asdarko
  • Members
  • PipPipPip
  • 107 posts

Postavljeno 07 December 2017 - 03:04 PM

Dosta korisnih informacija u ovoj temi!
Drvo_zivota, jel stigo bajs?
  • 0

#52 NikolaMrka

NikolaMrka
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 December 2017 - 03:27 PM

Drvo_zivota, jel stigo bajs?

 

drvo.zivota se ne javlja. mora da je otisao da sece vene jer su ga opet prevarili :) :) :)


  • 0

#53 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 07 December 2017 - 04:56 PM

Nosi kanap i traži drvo ;)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 1

#54 Drvo_Zivota

Drvo_Zivota
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 07 December 2017 - 06:26 PM

Evo me. Pijem pivo i gledam Partizan - Dinamo ☺☺

Joj bajs nije stigao. Prodavac ga je poslao AKS-om. Prodje 1,2,3 dana...

Svadjam se ja vec sa prodavcem, jer cekam od jutro do uvece danima posiljku. Zovemo AKS. Ispalo je da AKS isporucuje robu duzu od pola metra u roku od 5 dana !

To mi ni na kraj pameti nije palo. Bex i Postexpress to odrade za 24h. Rekli su mi da stize sutra. A vec danima skuplja prasinu u skladistu na 20 km od mene. Haos.

Pre nego sto isecem vene cu da slikam bajs za forum (ako ne dodje kasno uvece), pa cemo videti da li da uzmem zilet.

A mozda napravim i neki dobar YT test kako razbiti razbijen bicikl ☺ Ce se vidi sutra.

Drzite mi palceve ! :)
  • 0

#55 asdarko

asdarko
  • Members
  • PipPipPip
  • 107 posts

Postavljeno 07 December 2017 - 07:39 PM

Ma bice to ok, razmisljaj pozitivno   :)

Mada, ja bi tih 20 km ako treba prepesacio :)


  • 1

#56 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 07 December 2017 - 07:53 PM

Evo da se i ja ubacim u ovu priču, dok bajs na stigne i krene analiza (i ne počne Zvezda - Keln)

Ja sam uglavnom trgovao preko CB, normalno sa vrlo povoljnim utiscima, skoro bez zamerki (u oba smera).

Na KP-u nešto malo, nevezano za bicikle, bez zamerki, naprotiv veoma zadovoljan, stvari su bile bukvalno nove.

Mobilne nisam ni pokušavao tu da kupim, pogotovo što sam otkrio onaj EMMI, koji prodaje jeftinije od drugih, pa još uz poklon kupone, pa još na dvanaest rata (Master kard). Šta ćeš bolje.

No, ne lezi vraže, promenim posao i upadnem u neku terensku ekipu, pa utripujem da mi treba blindirani telefon (ono waterproof, shockproof i svi ostali prufovi). CATERPILAR u EMMIju ipak preskup, tako da se odlučim da pogledam preko KP, s obzirom da mi je telefon trebao baš hitno i da nisam imao vremena da čekam dalekoistočnu isporuku. Nađem na KP lika koji prodaje baš te telefone, više modela raznih proizvođača, svi NOVI 2017, normalno.

I sad tu počinje cela priča. Iako prodavac i nema preterani broj pluseva, iako u razgovoru priča trista na sat (što mi je sumnjivo) sve u superlativu (što mi je još sumnjivije), iako znam da nemam nikakvu garanciju, ja ipak naručim neki telefon za koji sam utripovao da je povoljan i dobar, iako mi je prodavac diskretno savetovao da pogledam i druge modele.

Stigne telefon, opa, ime isporučioca sasvim drugo, podigli moji paket, ja bio na poslu. Otvorim, kutija i pakovanje deluju kao original, telefon zaista deluje NOV, sa fabričkom folijom, unutra sve od opreme, čak i neki alatić više. E sad, nije mi se svideo bašbaš onako uživo, ali sam sam birao, niko me nije bio po ušima. Još me prodavac poziva i pita da li je roba stigla i da li sam zadovoljan. Kažem da u principu jesam i da ostaje da ga ful napunim i da vidim kako drži bateriju, pošto mi je to bio jedan od glavnih kriterijuma. Dakle,  uradim to i vidim da baterija ipak neće držati onoliko koliko sam očekivao. Šta me košta, pozovem prodavca i pitam za mogućnost da zamenim telefon za neki drugi po njegovoj preporuci, koji će duže da drži. Prvo me je pitao jesam li skidao foliju i da li je telefon i dalje u originalnom stanju. Kada sam mu potvrdio, rekao mi je da će poslati par komada telefona kod svog rođaka u mom gradu i da odem i zamenim za drugi, koji mi se bude dopao, pri čemu on plaća slanje ka meni, a ja povratak. Telefoni stvarno stignu i ja doplatim za model skoro dvostruko skuplji od prvobitnog. I nisam se prevario, telefon je ubica koliko je dobar, mož' da snima i pod vodom i da radi i preko rukavica. Sa prodavcem sam se čuo da javim utiske (a razgovarali smo dotad bar deset puta)  i lepo se ispričamo, uz mogućnost kupovine još telefona i za moje kolege.

Eto, iako mi je sve delovalo sumnjivo, na kraju je ispalo čak i bolje nego da sam kupovao u radnji. Usput, ako nekog interesuje, mogu da mu preporučim te Blackview telefone, stvarno su dobri, iako ne baš reklamirani.


  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#57 Drvo_Zivota

Drvo_Zivota
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 07 December 2017 - 07:54 PM

Nadam se. Mnogo mi se dopadaju ovi Wheeler road bikes. Neki svajcarski brend. Noviji model je jos lepsi. A nikad cuo za brend. Jedino mi zao sto je bajs koji ja uzimam crno beli, ali ne moze sve da pasuje.


Pre nekih 3 nedelje bio sam pun entuzijazma, kasnije frka sa kreditom, pa umesto 400e sam promenio volju. Uzeo sam 5000 evra. Cak je i auto kupljen, spomenik, brdo stvari. Za bajs sam izdvojio 50 000. Ali ako bude okej ulozicu jos.

Sad sam se malo ohladio. Smorio. Dugo sve traje.

Pa eto cekam. Sutra kazu stize 100%. Imam brdo pitanja, ali bezveze, pre nego sto dodje. Ako bude kao na (bar 30-40) slikama, ulozicu jos dosta u opremanje.

Samo da ne prodjem kao Partizan protiv Dinama ☺ Hvala na zeljama !
  • 0

#58 Drvo_Zivota

Drvo_Zivota
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 07 December 2017 - 08:08 PM

@karpkg drago mi je da je sve proslo okej.

Naravno da nisu svi losi prodavci. Ima uvek postenih i dobrih ljudi.

Ja u to i dalje verujem nakon svega.

Eto moj jedini savet ljudima je da nista ne kupuju tamo bez KP poruka. Ne kazem da ce minus da meni spasi lovu. Nece. Ali socan-iskren komentar uz minus ce bar malo naterati druge kupce da razmisle. Nemam ja nista licno od toga. No ova fora sa pozivima je postala pojava.

To citam po drugim forumima.

Nazalost nekad prosto nemamo izbor, pa moramo da narucimo iz daljine. Ne moze neko svaki put da ode licno, jer ima Srbija i male gradove/selo, koje nisu blizu vecih gradova.

Svako bi otisao licno da moze, ali nekad ne moze. Nekad se uzdas u srecu. Nekad u postenje. No ja sam iskusio i dobre i lose stvari.

Tako da bez KP prepiske necu ni da pocinjem kupovinu. A cak i na cikloberzi planiram da kupim dosta artikala, cim stigne ono cudo (kupljeno na Cikloberzi). Nema sanse da ista kupim bez poruka. Moze i 1000 poziva ali kad se dogovorimo preko poruka.
  • 0

#59 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 07 December 2017 - 09:12 PM

@karpkg Javi se za koji mesec ako već nemaš višemesečno iskustvo. Nema mnogo priča iz prve ruke o telefonima sa alija.

 

@ciklo Da li je moguće skratiti poruku na koju se odgovara a da se citat ne zezne? Pre 10 godina je moglo...


  • 0

#60 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 07 December 2017 - 10:13 PM

 

@ciklo Da li je moguće skratiti poruku na koju se odgovara a da se citat ne zezne?

Nisam Ciklo, al može  :)

 

Pre 10 godina je moglo...

Ma može i sad, časna reč :)


  • 0
Homesick for a place you've never been...




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika