Jump to content


Fotografije

Problem sa prednjim menjacem


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
64 odgovora na ovu temu

#21 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 08 November 2017 - 08:35 PM

Da, svaki e-tupe se vezuje na 2 mesta. Na menjacu je nosac, on se vezuje na patronu i jedan sraf koji ide na ram.


  • 0

#22 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 08 November 2017 - 08:40 PM

Stefanu bih isto preporucio za taj ram da nadje sticnu ako nema , originalnog precnika a ne da stavlja adaptere i uzu sticnu. Ram je na tom mestu izuzetno osetljiv i ako se stegne malo vecom silom od dozvoljene znali su tu da napuknu. I obavezno mast za karbon koja povecava trenje izmedju rama i sticne da ne bi morao da jako stezes selnu.


  • 2

#23 stefan85

stefan85
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 08 November 2017 - 09:21 PM

Voleo bih da naleti taj XTR za 30. 40 evra, jer ja ovaj moj mogu da prodam verovatno za slicne pare.

Imam nov LX da kupim za 30 evra, ali mi se ne stavlja LX jer mi je ceo bike XTR, eventualno bih stavio XT.

Ima li neko od vas nesto tako, hehe?


  • 0

#24 stefan85

stefan85
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 08 November 2017 - 09:24 PM

Ima negde na you tube-u video kako se prepravlja obujmica sa 34.9 na 38.9, sinoc sam proveo 3 sata trazeci, oci su mi pobelele i nisam nasao.

Jednostavno ne znam sta da radim, vreme ide, stoji mi bike a ne pomeram se sa mrtve tacke.


  • 0

#25 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 November 2017 - 09:30 PM

Ima negde na you tube-u video kako se prepravlja obujmica sa 34.9 na 38.9, sinoc sam proveo 3 sata trazeci, oci su mi pobelele i nisam nasao.

Jednostavno ne znam sta da radim, vreme ide, stoji mi bike a ne pomeram se sa mrtve tacke.

 

Moje mišljenje (ti, naravno, uradi prema sebi kako misliš da je najbolje):

 

Nemoj se igrati sa budženjem obujmice - oslabićeš je, ako ništa drugo.

 

Uzmi menjač koji možeš naći za novce koje si spreman dati. Šta te briga šta piše na njemu - LX, XT - ko će to stvarno gledati? Bitno je da radi, a svaki Shimano počev od srednje klase će raditi OK.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#26 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 08 November 2017 - 09:33 PM

To nemoj ni da pomisljas da radis jer taj ram nije zamisljen da ide na selnu za menjac. Ramovi koji su predvidjeni za selnu su na tom mestu malo ojacani, ovaj ram to nije, mora na patronu. Cak neki od prvih carbonskih drumskih scott adict ramova su pucali na mestu koje je za menjac jer menjac pravi neke udar prilikom prebacivanja na najmanju sajbnu. Batali vise da se mucis kupi xt i uzivaj. Ako naleti u medjuvremenu xtr kupi, prodaj tvoj i na o si.


  • 1

#27 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 08 November 2017 - 09:37 PM

Ima li neko od vas nesto tako, hehe?

Imaš pp.


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#28 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 08 November 2017 - 10:22 PM

Voleo bih da naleti taj XTR za 30. 40 evra, jer ja ovaj moj mogu da prodam verovatno za slicne pare.
Imam nov LX da kupim za 30 evra, ali mi se ne stavlja LX jer mi je ceo bike XTR, eventualno bih stavio XT.
Ima li neko od vas nesto tako, hehe?

Pa predji na jedan zupcanik napred, ne treba ti menjac i nemas komplikacije.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 1

#29 stefan85

stefan85
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 08 November 2017 - 10:39 PM

Pa predji na jedan zupcanik napred, ne treba ti menjac i nemas komplikacije.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

HAHA, odlican predlog.


  • 0

#30 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 08 November 2017 - 10:51 PM

shimano xt fd-735.jpg

e-type se montira sa dva srafa koliko znam. koliko rupa za srafove ima na cevi sedista (deo ka pogonu, sa desne strane, naravno)?

koliko se secam prvi e-type prednji menjaci su se pojavili sa octalink pogonima XTR generacije M95...

i bili su predvidjeni da se ugrade sirokom (ponekad karbonskom, ponekad celicnom) 2,5mm *debelom*

podloskom/nosacem ispod *sesira* desne strane patrone.

 

Na toj podlosci/nosacu za patronu koja se pre stezanja patrone mogla okretati postoje 2 otvora (na linku se vidi vijak)

od kojih je na jednom bio montiran sam (top swing tj *sedeci*) mehanizam prednjeg menjaca dok je drugi (malo elipsasti)

otvor sluzio da se nesto duzim vijkom (u vertikalnoj ravni) podesi i pritegne menjac na nosac (podlosku) ali i pricvrsti u bocni

navoj na samom dnu sedalne cevi, neposredno iznad patrone. Taj vijak je sprecavao i zakretanje podloske/nosaca za patron

a istovremeno ispravno pozicionirao prednji menjac levo-desno u odnosu na prednje lancanike.

http://www.chainreac...ch/rp-prod20686

 

noviji modeli ramova sa pres-fit patronama koji kao prvo nemaju mogucnost sigurnog pritezanja nosaca/podloske ispod sesira patrone jer nemaju navoj u ramu a nekad nemaju ni patronu (npr BB30) a kao drugo (poneki) poseduju i sire kuciste od uobicajenih 73mm tako da je uvedena *novija verzija* e-type sistema gde se na ramu nalaze oba otvora sa navojima i menjaci stizu bez podloske/nosaca za patrona.

 

Standardni prečnici šelne (i cevi sedišta) su:
1 1/8″ (28,6 mm)
1 1/4″ (31,8 mm)
1 3/8″ (34,9 mm)

 

mozda mali dodatak za Gremlina je shimanovo sifriranje (nakon oznake serije npr FD-1056...) nacina montaze prednjih menjaca gde je

- A obujmnica 29mm

- B obujmnica 32mm

- C obujmnica 35mm

- D direktna ugradnja - nisam uspeo da otkrijem koja ali sumnjam na ovaj sistem sa izmenjivom obujnicom (slika dole)

- F ugradnja na nosac na sedalnoj cevi rama (frame) najcesce vidjen kod drumskih menjaca

- E ugradnja na kuciste pogona - o kojoj smo gore pricali

-...eee...dalje sam se izgubio :(

 

shimano xt fd-735.jpg

 


  • 0

#31 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 08 November 2017 - 10:56 PM

Stefanu bih isto preporucio za taj ram da nadje sticnu ako nema , originalnog precnika a ne da stavlja adaptere i uzu sticnu. Ram je na tom mestu izuzetno osetljiv i ako se stegne malo vecom silom od dozvoljene znali su tu da napuknu. I obavezno mast za karbon koja povecava trenje izmedju rama i sticne da ne bi morao da jako stezes selnu.

 

To nemoj ni da pomisljas da radis jer taj ram nije zamisljen da ide na selnu za menjac. Ramovi koji su predvidjeni za selnu su na tom mestu malo ojacani, ovaj ram to nije, mora na patronu. Cak neki od prvih carbonskih drumskih scott adict ramova su pucali na mestu koje je za menjac jer menjac pravi neke udar prilikom prebacivanja na najmanju sajbnu. Batali vise da se mucis kupi xt i uzivaj. Ako naleti u medjuvremenu xtr kupi, prodaj tvoj i na o si.

kod ovog rama ovo gore navedeno od velike vaznosti!!! stoga citiram cele postove da se jos jednom naglasi.


  • 0

#32 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 November 2017 - 06:15 AM

attachicon.gifshimano xt fd-735.jpg

koliko se secam prvi e-type prednji menjaci su se pojavili sa octalink pogonima XTR generacije M95...

i bili su predvidjeni da se ugrade sirokom (ponekad karbonskom, ponekad celicnom) 2,5mm *debelom*

podloskom/nosacem ispod *sesira* desne strane patrone.

 

Na toj podlosci/nosacu za patronu koja se pre stezanja patrone mogla okretati postoje 2 otvora (na linku se vidi vijak)

od kojih je na jednom bio montiran sam (top swing tj *sedeci*) mehanizam prednjeg menjaca dok je drugi (malo elipsasti)

otvor sluzio da se nesto duzim vijkom (u vertikalnoj ravni) podesi i pritegne menjac na nosac (podlosku) ali i pricvrsti u bocni

navoj na samom dnu sedalne cevi, neposredno iznad patrone. Taj vijak je sprecavao i zakretanje podloske/nosaca za patron

a istovremeno ispravno pozicionirao prednji menjac levo-desno u odnosu na prednje lancanike.

http://www.chainreac...ch/rp-prod20686

 

noviji modeli ramova sa pres-fit patronama koji kao prvo nemaju mogucnost sigurnog pritezanja nosaca/podloske ispod sesira patrone jer nemaju navoj u ramu a nekad nemaju ni patronu (npr BB30) a kao drugo (poneki) poseduju i sire kuciste od uobicajenih 73mm tako da je uvedena *novija verzija* e-type sistema gde se na ramu nalaze oba otvora sa navojima i menjaci stizu bez podloske/nosaca za patrona.

 

 

mozda mali dodatak za Gremlina je shimanovo sifriranje (nakon oznake serije npr FD-1056...) nacina montaze prednjih menjaca gde je

- A obujmnica 29mm

- B obujmnica 32mm

- C obujmnica 35mm

- D direktna ugradnja - nisam uspeo da otkrijem koja ali sumnjam na ovaj sistem sa izmenjivom obujnicom (slika dole)

- F ugradnja na nosac na sedalnoj cevi rama (frame) najcesce vidjen kod drumskih menjaca

- E ugradnja na kuciste pogona - o kojoj smo gore pricali

-...eee...dalje sam se izgubio :(

 

attachicon.gifshimano xt fd-735.jpg

 

Dobra ideja. To za stezanje patronom sam pisao već na sajtu, u članku o prednjim menjačima. Ovo za oznake menjača bi možda bilo najbolje u posebnom članku. Kod novi(ji)h MTB menjača često stižu univerzalni adapteri za dva manja prečnika cevi sedišta, dok je šelna menjača za 34,9 mm, a u oznaci modela stoji samo H (za down swing, tj. high mount) i L (top swing, ili low mount), ili D, E. Dodatna čar je što side swing menjače označavaju isto samo po mestu kačenja šelne - tako da često korišteni izrazi za H i L tipa down i top swing više nisu dovoljno precizni jer i side swing može biti H (high mount) i L (low mount).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#33 stefan85

stefan85
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 10 November 2017 - 01:33 PM

Moze li neko da mi okaci ovde par menjaca koji odgovaraju na moj bike, kao predlog za kupovinu, novi ili polovni, sve jedno.

 

Hvala unapred.


  • 0

#34 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 10 November 2017 - 03:11 PM

Stefanu sam ponudio novi SLX, E-type, 3x10, ali njemu treba 3x9. Po onom što sam pročitao, trebalo bi da mu taj 3x10 radi posao. Jel neko to i probao, da može da potvrdi?


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#35 trista_cuda

trista_cuda
  • Members
  • PipPipPip
  • 135 posts
  • LocationBG

Postavljeno 10 November 2017 - 03:41 PM

Stefanu sam ponudio novi SLX, E-type, 3x10, ali njemu treba 3x9. Po onom što sam pročitao, trebalo bi da mu taj 3x10 radi posao. Jel neko to i probao, da može da potvrdi?

 

 Kod mene radi bez problema na 44-32-22 pogonu a prednji menjač je SLX predviđen za 3x10 (max 42 najveći lančanik i 20 razlike između najmanjeg i najvećeg). Sve ostalo je 3x9. Šansa da ne radi je minimalna.


  • 1

#36 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 10 November 2017 - 06:46 PM

Moze li neko da mi okaci ovde par menjaca koji odgovaraju na moj bike, kao predlog za kupovinu, novi ili polovni, sve jedno.

izgleda nemas srece na berzi, svo su pokupovali te iste ramove i sve odgovarajuce menjace :(

http://www.2bike.rs/...-1#.WgXzRY9SyUk


  • 0

#37 stefan85

stefan85
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 11 November 2017 - 01:54 PM

Ovako nesto mislim da je idealno?

 

https://www.ebay.com...d4AAOSwYTVZmVGH


  • 0

#38 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 November 2017 - 02:53 PM

Da, svaki e-tupe se vezuje na 2 mesta. Na menjacu je nosac, on se vezuje na patronu i jedan sraf koji ide na ram.

 

Na dva mesta, ali ima taj patent sa pričvršćivanjem patronom i patent sa dva šrafa. Na ovo mislim:

 

612238d1304350159-anyone-direct-mount-fr

Ovo je više pitanje, pošto si ti imao te ramove u rukama:

Koliko znam, press fit patrona (bez navoja) neće dovoljno snažno držati, pa je bolje odšrafiti adapter za pričvršćivanje patronom i montirati menjač pomoću dva šrafa.

 

Za jedan šraf obično bude napravljen žljeb na ramu i samo jedna rupa za šraf, pa se montira ovako nešto:

shimano-xtr-m9020-d-direct-mount-38-toot


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#39 stefan85

stefan85
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 11 November 2017 - 03:13 PM

Evo slike rama i taj sraf gde se kaci menjac.

 

Attached Thumbnails

  • IMG_20171110_171356.jpg

  • 0

#40 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 November 2017 - 03:24 PM

Evo slike rama i taj sraf gde se kaci menjac.

 

Po ovome što vidim bih se složio s kolegom Milovuk1967.

Pogotovo čovek kaže da je sklapao takve ramove.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika