Jump to content


Fotografije
- - - - -

Granicom uze Srbije, leto 2017.


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
150 odgovora na ovu temu

#121 Milan_R

Milan_R
  • Members
  • PipPip
  • 53 posts
  • LocationKrusevac

Postavljeno 11 August 2017 - 09:38 AM

Hvala :)

 

Jedini bol koji imam je od blago iziritirane koze na butinama, i to ne od sedista nego od biciklistickih gaca. Nista drugo. Sto se nogu tice, bile su najslabije nakon ona dva vetrovita dana na istoku (3. i 4.) a onda su samo bivale sve jace. Izgleda da sam usao u neki solidan ritam, mada su vrucine dosta toga kvarile.

 

Trenutno se osecam kao da sam pao sa Marsa. Mada, istocna i juzna Srbija, hmmm:D

Svaka cast! Bravo Borise..a sta je sa istocnom i juznom Srbijom? Bog rekao laku noc?


  • 0

#122 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 August 2017 - 11:37 AM

Nije Bog rekao laku noc, nikako. Suvise su to zivahni krajevi, sve prsti od zivota, cak i ako je on najcesce siromasan finansijski. Za jedno gradsko dete kao sto sam ja, ti krajevi sasvim sigurno deluju mnogo zivotnije od Beograda. U Beogradu imas prijatelje i poznanike, ali sa ostatkom populacije ne komuniciras osim guranjem na ulici ili u saobracaju. Na istoku i jugu Srbije - makar je tako bilo sa mnom kao putujucim biciklistom raspolozenim za druzenje i komunikaciju - ljudi hoce da pricaju i ne beze od kontakta sa nepoznatima. Jako je lepo i, vrlo cesto, poprilicno dirljivo. Opet, verovatno je to do cinjenice da sam iz Beograda i da nisam navikao da se na svaki moj pokusaj kontakta reaguje sa takvom prisnoscu i iskrenoscu, ali meni to nije ni bitno - ljudi iz tih krajeva su divni, njihove reakcije su iskrene a vreme provedeno sa njima u caskanju je zlata vredno iskustvo.

 

Tako da, ne, Bog sigurno nije rekao laku noc, ali za nekoga kao sto sam ja ti krajevi cesto deluju kao Mars. Lep i zanimljiv Mars. :)


  • 2

#123 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 11 August 2017 - 09:26 PM

Meni je zao sto nisi prosao nekim jako lepim predelima, gde bi te ispratio bar malo na putu, i pocastio sa par vrhunskih destilata... no bice prilike, nadam se...

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
  • 1

#124 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 August 2017 - 10:40 PM

Eh, i meni je krivo, naravno, ali bice prilike, bas kao sto i sam kazes. :)


  • 0

#125 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 August 2017 - 11:05 AM

Na istoku i jugu Srbije - makar je tako bilo sa mnom kao putujucim biciklistom raspolozenim za druzenje i komunikaciju - ljudi hoce da pricaju i ne beze od kontakta sa nepoznatima. ... Lep i zanimljiv Mars. :)

Ako pođeš otvorenog uma i srca, a pritom izgledaš iole normalno, normalni ljudi će te i normalno dočekati. Od tog nekog običnog, prisnog ljudskog kontakta, bez kalkulisanja, interesa i manipulacije, većina nas se u gradu odvikla...

 

Da li si računao, pošto vidim da se nisi obavezivao najjeftinijim snalaženjem, koliko te je ova totalna detoksikacija koštala? :)


  • 2
Homesick for a place you've never been...

#126 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 August 2017 - 02:34 PM

Srdjoni,

jos uvek nisam istresao sve dzepove pa da budem siguran koliko sam potrosio, jer ili se vidjam sa priljateljima ili spavam, ali neka gruba procena je 40 hiljada. Tu racunam iskljucivo troskove nastale od momenta kada sam krenuo pa dok nisam izasao iz busa iz Kraljeva - znaci smestaj, hrana, pice plus razni drugi troskovi. Nabavka bilo kakve opreme pre samog puta nije uracunata. To je poprilicno, i pre puta sam bio ubedjen da cu potrostii otprilike polovinu toga, ali tada nisam znao mnogo toga sto sada znam - kako o realnim troskovima i problemima, tako i o sebi i svojim zeljama i prohtevima na jednoj voznji kao sto je bila ova. Sa druge strane, da sada krenem ponovo istim putem, verujem da zaista ne bih potrosio ni blizu toga koliko sam potrosio.

Iskustvo je ogromna stvar, u svemu pa i u ovakvom nacinu putovanja.

Evo otprilike na sta su novci odlazili, i zasto. Mozda nekome pomogne u buducem planiranju, posebno ako ide prvi put na duzi put biciklom.

Negde oko 13000 je otislo na smestaj. Gro te sume je otislo na tri nocenja - jedno u Negotinu i dva u Vranju. U oba slucaja sam bio krajnje iscrpljen i psihicki na poprilicno niskim granama, i hteo sam neki komfor da bih se oporavio. U Negotinu zbog krajnje iscrpljujuce voznje kontra vetru a u Vranju zbog suncanice koja me klepila na prilazu gradu. U oba slucaja bih rado prihvatio i manje komfora po nizoj ceni, ali ovo je ono sto sam uspeo da nadjem u tom trenutku. Uostalom, brckanje u bazenu je vrlo efikasan nacin borbe protiv bedaka i umora, i to jutarnje brckanje pred polazak iz Negotina je ucinilo cuda za moju snagu i volju :)
Ostala nocenja su dosla jednostavno zato sto su bila mnogo jednostavnija i bolja resenja za tu noc nego da trazim gde da stavim sator. U Pirotu i Leskovcu su mi bili neophodni servis i biciklisticka radnja a jos sam u te gradove ulazio pred sam sumrak, u Bosilegradu je sve bilo brdovito i trebalo mi je vreme da namestim prednji prtljaznik, u Kladovo sam usao u 22:30 tj bilo je suvise kasno da trazim mesto za sator...
Da nisam bio sam, ili da sam imao vise iskustva, sasvim sigurno bih na smestaj potrosio mnogo manje novca. Ali svako iskustvo se placa, a bolje platiti novcem nego na neki drugi, bolniji, nacin.

Na nepredvidjene stvari je otislo blizu 10 hiljada. Tu spadaju razne stvari: Stvari koje sam zaboravio da ponesem ili sam mislio da mi nece biti potrebne, kao na primer kremu za suncanje ili brijac; Uzasni cvikeri iz Capriolo radnje u Zajecaru (oko 1500?) nakon sto su moji poginuli pod tockovima automobila u Kladovu, kao i rukavice nakon sto su se moje iscepale na putu za Negotin (800-900rsd, svejedno nosio iscepane jer su ove nove katastrofa); I, naravno, troskovi za bicikl, koji ukljucuju i jednu spoljasnju (2900) i nekoliko unutrasnjih guma. Bilo je tu jos stavki, ali i ovo govori dovoljno.

Sve ostalo je otislo na hranu i pice.
Manje sam kuvao nego sto sam ocekivao pred polazak, delom i zato sto je hrana na istoku i jugu tako jeftina. Ja ne volim pekaru, tako da mi se ishrana svodila na rostilj s nogu. Pljeskavica od 200 grama za 130rsd? Udri i za dorucak i za rucak, i uz neku kafu i keks usput, da ne pricam o usputnim paradajzu i paprici i kupinama i sljivama, mogao sam da okrecem pedale ceo dan.
Ali nije samo to... Ja nisam isao samo da projurim kroz krajeve, vec i da ih osetim koliko god je to bilo moguce, uz neko elementarno postovanje vremenskih rokova koje sam sebi postavio pre polaska (koji nisu bili dovoljno realni - opet neiskustvo). Kada god sam imao priliku, ja sam trazio cenjenu kafanu da sednem i pojedem nesto sto oni nazivaju specijalitetom, bilo kuce bilo celog kraja. Kafane su jeftine tamo, ali se ceh vremenom nagomila (ali i zadovoljstvo).

Sve u svemu, potrosilo se, i potrosilo se vise nego sto sam ocekivao. Sa druge strane, potrosio sam manje nego sto sam odvojio da imam za svaki slucaj.
Najvazniji cilj mi je bio da se sto lepse i bolje provedem, i da sto vise toga vidim i osetim, a cena je bila sporedna stavka (u nekim okvirima, naravno).


  • 1

#127 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 13 August 2017 - 03:28 PM

Metak cenu nema...

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
  • 0

#128 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 August 2017 - 03:45 PM

Pretpostavljam da si mislio na merak :D

Mozda je bolje da napomenem da je cifra o kojoj pricam, tj tih 40 hiljada dinara, negde izmedju 300 i 350 evra (1e = 120rsd, trenutno). Za slucaj da neko procita kada kurs bude znacajno drugaciji.
  • 0

#129 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 13 August 2017 - 03:46 PM

Najvazniji cilj mi je bio da se sto lepse i bolje provedem, i da sto vise toga vidim i osetim, a cena je bila sporedna stavka (u nekim okvirima, naravno).

Hvala ti puno (pretpostavljam, i u ime većine čitalaca ove teme :) ) na ovako detaljnom odgovoru.

 

Ono što si dobio ovom vožnjom sigurno se ne može meriti potrošenim dinarima, ali, zato sam i pitao - većina nas je u tom procepu (i Chamade je u par navrata to pominjao) - koliko ti zapravo treba para da uživaš potpuno, da sakupiš dovoljno, ili da nemaš grižu savesti da si nešto "omalio" porodici, ili nekim "suštinskijim" stvarima od jedne biciklističke ture...

 

Moglo se i sa više para, moglo se i sa manje - osećaj bi bio isti, ali je lepo što si mogao sebi povremeno da priuštiš "luksuziranje" sa nešto skupljim smeštajem, višim nivoom komfora ili lokalnim specijalitetom, onda kada si to poželeo, kad ti je bilo preko potrebno, ili kad druge opcije jednostavno nije bilo.

 

I, što je lepo i neobično, a očigledno opet deo tvoje trenutne potrebe - da sve to prođeš sam, ali uz puno vedrog druženja usput.

 

Kad ti se baterije opet isprazne, pretpostavljam, čeka nas sledeći putopis :)


  • 1
Homesick for a place you've never been...

#130 ZareSD

ZareSD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 13 August 2017 - 04:33 PM

Borise, 17-dnevna avantura bi mogla kostati manje samo uz potpuno odricanje bilo kakvog luksuza po pitanju smestaja i uz drugaciju ishranu te bez neplaniranih troskova. A i sve to uz mnogo prethodnog iskustva, slazem se. Ovako, predivno iskustvo uz povremene hedonisticke momente, jednostavno nema cenu....Svaka cast!

Послато са SM-G531F уз помоћ Тапатока
  • 1

#131 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 August 2017 - 04:42 PM

Hvala ti puno (pretpostavljam, i u ime većine čitalaca ove teme :) ) na ovako detaljnom odgovoru.

 

Ono što si dobio ovom vožnjom sigurno se ne može meriti potrošenim dinarima, ali, zato sam i pitao - većina nas je u tom procepu (i Chamade je u par navrata to pominjao) - koliko ti zapravo treba para da uživaš potpuno, da sakupiš dovoljno, ili da nemaš grižu savesti da si nešto "omalio" porodici, ili nekim "suštinskijim" stvarima od jedne biciklističke ture...

 

Moglo se i sa više para, moglo se i sa manje - osećaj bi bio isti...

 

 

Što se tiče smeštaja.. kroz 5 godina provedenih na raznim turama gde je bilo dosta slučajeva kada sam noć trebao da provedem uz kišu ili nevreme. Tada sam jurio smeštaj što je bio slučaj u Rumuniji na Karpatima. Uzastopno 3 hladne i kišovite noći a nijedan od nas petorice nije imao koliko-toliko adekvatan šator koji to može da podnese.. i paltismo smeštaj na planini za sve 3 noći. Prošle godine "na lepom plavom Dunavu" pola noći provedoh sklupčan na sredini šatora jer je na njegovim krajevima lila voda unutra.

Tad mi puk'o film pa sam seo u auto i otišao do Temišvara u Dekatlon i pazario dvoslojni šator Qeschua Arpenaz 2.. taj šator hoće i Srdjoni. Odmah da mu kažem da će svim 23,5 evra koliko košta šator biti opravdani. Na poslednjoj turi tukla nas je kiša ceku noć do 9h ujutro i ostadosmo suvi.. dodatni + je u maloj zapremini pa se unutrašnjost lako zagreje. Dakle.. sve pohvale za šator.. prvom prilikom kupiću još jedan da imam u rezervi. 

Poslednji put sam platio smeštaj na Karpatima na jednu noć 2015-te godine i to ne zbog lošeg vremena jer je vreme bilo odlično već zbog mogućeg nailaska medveda jer je svuda oko nas bila gusta šuma te nismo želeli da rizikujemo neprijatan susret. Od tada noćim isključivo u šatoru.. vremenom sam navikao a i tu je dodatni filing, ili što bi neki rekli "merak".

 

E sad.. .. zbog uredjenja stana koji je kupljen pošle jeseni (uz pomoć dugoročnog kredita) moja porodica se ove godine odrekla letovanja. Shodno tome na onoj turi u junu "preko brda i dolina.." za 13 dana ukupno sam potrošio 65E (od čega je 10 otišlo na suvenirei magnetiće) jer nisam želeo da se luksuziram dok ćerka i žena sede kod kuće i gledaju TV. Na toj turi ništa nije  nedostajalo.. jelo se sasvim uobičajeno jer sam ja osoba koja ne može da funkcioniše sa praznim stomakom. Dobar deo obroka smo pripremali a manji deo kupovali i tu se da uštedeti poprilična količina novca. 

 

 

ili da nemaš grižu savesti da si nešto "omalio" porodici, ili nekim "suštinskijim" stvarima od jedne biciklističke ture...

 

 

Upravo tako.. ili da se izrazim i ovako.. "za sreću je potrebno malo". 

 

Boris je imao tu nevolju da na prilično tešku turu i po još težem vremenu (nesnosne vrućine) krene sam i gotovo bez ikakvog znanja. Vidim da se sasvim fino snašao usput.. s tim da ga je koštalo poprilično, za moje pojmove čak i papreno. Ali sad će imati mnogo bolji uvid u svoje greške koje će na sledećim turama korigovati i okrenuti ih u svoju korist. 

 

Rekao bih da je i cikloturizam polje gde se gotovo stalno uči i nadogradjuje.. kao i većina drugih oblasti.


  • 3
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#132 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 13 August 2017 - 05:29 PM

Metak cenu nema...

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Ala sam zgresio....

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
  • 0

#133 mirilovic

mirilovic
  • Members
  • PipPip
  • 38 posts
  • LocationSopot

Postavljeno 14 August 2017 - 04:20 PM

....
Sve u svemu, potrosilo se, i potrosilo se vise nego sto sam ocekivao. Sa druge strane, potrosio sam manje nego sto sam odvojio da imam za svaki slucaj.
Najvazniji cilj mi je bio da se sto lepse i bolje provedem, i da sto vise toga vidim i osetim, a cena je bila sporedna stavka (u nekim okvirima, naravno).

 

Borise,

Kada bi sada krenuo koliko bi vremena odvojio za put od Beograda do Negotina uz rumunsku stranu Dunava? Da li možeš da podeliš sa nama tvoju paking listu?

 

Pozdrav,

Mladen.


  • 0

#134 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 August 2017 - 08:18 PM

Beograd - Negotin je za mene tri dana, kako god da ga okrenes, ako ides rumunskom stranom Dunava i natovaren si. Sad sam proverio i Google daje 329km od centra Beograda, preko Panceva i Kovina. Teoretski, to rastojanje moze da se predje i za dva junacka dana, ali ja to sigurno ne bih pokusavao osim ako bih bas bio u nekoj iznudici. Bez bisaga, tj sa praznim biciklom, taj put je sasvim ok da se predje za dva dana.

 

Sto se tice paking liste, mislim da je to poprilicno individualno jer bez nekih stvari ja mozda necu na put a vecina drugih ljudi to nikada ne bih ponela, i obratno. Broj ili kolicina pojedinih stvari je isto tako krajnje individualna stvar.

Iskreno, mislio sam da je preveliki posao da sad ovde pisem spisak, ali sam onda shvatio da ja taj spisak ni nemam a ne bi bilo lose da ga imam za sledeci put. Tako da sam napravio listu, i evo je (bice nesto drugacija sledeci put):

 

Prednja leva bisaga - kuhinja i hrana

Kartusa sa 500g butana

Gorionik

Aluminijumska serpica

Aluminijumski tiganj/poklopac za serpicu

Alu drzac za serpicu i tiganj/poklopac

Cediljka (za testeninu)

Plasticna daska za seckanje (mala)

Plasticna kasika

Plasticni kontejner za cuvanje skuvane hrane

Dve kutije od filma (onaj za fotoaparate) u kojima su kesice za raznim zacinima

Ona sundjerasta krpa za pranje

plus sta god da imam od hrane u tom momentu

 

Prednja desna bisaga - alat, rezervni delovi, kisna i topla odeca

Mala gedora sa 5-6 osnovnih kljuceva

Manja francuska klesta

Imbus kljucevi, zasebni (3-4 najcesce velicine)

Alatka za lanac

Alatka za kasetu (minijaturni komad, Unior, hvala Grbicu za ideju)

Alatka za zice tocka

Rezervne zice za tockove (16 komada)

Rezervni lanac

Montiraci za gume

Komplet za krpljenje guma

Dve rezervne gume

Kesica za vise razlicitih srafova, selni, komadica gume i ostalih cudesa. Takodje, desetak plasticnih stezaca raznih duzina

Tzv compression bag (kao vakuumizirana kesa) sa nekim dzemperom i toplim pantalonama za voznju, ako prigusti

Fluo suskavac za kisu i fluo prsluk (onaj tanki sa pumpi, nije biciklisticki)

 

Zadnja leva bisaga - sator i kojesta sto moze da ustreba u voznji (uvek silazim na levu stranu bajsa pa mi je leva zadnja bisaga najzgodnija za otvaranje)

Osnovno satorsko platno, unutrasnje

Kesa sa odecom za pranje

Papuce od pene, za oko satora, brckanje, i ostalo vreme kada nisam u patikama

DSLR (fotoaparat) sa punjacem, dodatnim objektivom, rezervnim karticama itd

Neseser za higijenu i peskirce za ruke i lice

Kacket/kapa od aktivnog materijala, kada hocu da se modiram haha

Rezervna majica

 

Zadnja desna bisaga - spavanje i odeca

Vreca za spavanje

Podloga za ispod vrece, na naduvavanje

Dve majice sa dugim rukavima, pet majica sa kratkim rukavima, dva para bermuda - sve active materijali. Tu bi bile i bici bermude, da nisu stalno bile na meni.

Jedna obicna pamucna majica, za spavanje

Cetiri para carapa i gaca

 

Na zadnjem prtljazniku

Podloga za sator

Compression bag za spoljni deo satora (fly sheet)

Torbica sa sipkama i klinovima za sator

Ja sam na vrh toga stavljao jos i Abus U-lock (brava), pumpu, dva stapa za planinarenje, i jako, jako vazno - ne zezam se uopste - strik tj kanap na kome sam stalno susio ves (a moze da posluzi i da se nesto priveze i pritegne, ako pukne)

 

Na vrh obe zadnje bisage a uz prtljaznik je stajala po dodatna flasa za vodu, puna ili prazna zavisno od potrebe

 

Torba na volanu

Pasos, novcanik, kljucevi od U-lock, i sve usputno - maramice, druge naocare (imam dva para - za sunce i prozirne), punjac za telefon i power bank itd. Tu je bio i biber sprej kao i univerzalni noz na sklapanje. U dva dzepica sa strane ulje za lanac i krema za suncanje, paziti da se ne pomesa haha

 

Torbica za ram (na top tube)

Rezervne baterije za telefon, rezervni telefon cija baterija traje 10 dana, power bank, multitool

 

Mislim da nisam zaboravio nista veliko ili vazno, ali ko ce ga znati.


  • 2

#135 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 August 2017 - 08:45 PM

Ja sam posle nekoliko varijanti došao do neke, za mene logične, pak liste: 

 

-Prednja leva: veći deo garderobe. 

-Prednja desna: šator (medjutim, naručena je suva vreća u koju bi trebao da ide šator.. znači, ponovno eksperimentisanje).. najverovatnije ostatak garderobe za dan i za noć i higijena.

Ulupna težina u obe prednje bisage uglavnom se kreće do 5kg max.. sve preko toga utiče na upravljivost samog bicikla

 

-Zadnja leva: pribor za jelo (gorionik i ostalo) + zaliha jrane za 1 do 2 dana.

-Zadnja desna: šuškavac, vreća za spavanje i priibor/alat za bicikl.

 

-Torba na upravljaču: dokumenti i fotoaparat. Power bank zbog težine  od skoro 500gr uglavnom bude u jednoj od prednjih bisaga. 

 

-Suva vreća na paktregeru: samonaduvavajuća podloga i šator. 

 

Ove godine težina je po mojoj proceni bila ispod 20kg u svim bisagama što je odlično.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#136 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 August 2017 - 09:08 PM

Sta ti najcesce spada u te zalihe hrane?

 

Ja sam svasta zamisljao, i verovatno bih svasta i radio da je tura trajala duze i da nisam bazao i po kafanama, ali sam jako brzo - prakticno vec drugi dan u Rumuniji - shvatio da neke stvari jako dobro funkcionisu na ovakvom putovanju. Na primer, jako cesto sam kuvao virsle u instant supi :D ili testenine ili pirinac (najbolje je kombinacija - virsle i testenine u supi). Virsle inace ne jedem nikada. Bas sam zestoko koristio cinjenicu da je leto i da paradajza i paprike ima na svakom koraku, biju ko nece, prakticno. Pojeo sam tonu i jednog i drugog, sto svezeg sto skuvanog uz jelo. Sa druge strane, nijednom nisam przio ni dinstao meso, a mislio sam da hocu, kao sto nijednom nisam jeo gotovo jelo, a mislio sam da hocu...

Nekoliko puta sam nosio po litar dugotrajnog mleka, i to po onom jezivom suncu, i super mi je prijalo sa Plazmom u nekim popodnevima kada je snaga nestajala a nije mi se kuvalo i pljeskavice nije bilo u blizini. To sam vise puta i doruckovao, ili neku pastetu, ali uz mleko obavezno.

 

Zanimljivo je kako se te neke stvari iskristalisu, i ne ispadnu obavezno onako kako bismo pretpostavili.


  • 0

#137 vladetaub

vladetaub
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 465 posts
  • LocationUb

Postavljeno 15 August 2017 - 11:39 AM

Bravo....čitao sam ovo u nastavcima pa sam zaboravio početak... n2:2qibcy8 moraću,kada uzmognem,da pročitam u cugu...samo,dugo ti je trebalo da osetiš čari i "čari" višednevnog putovanja biciklom...ali.što bi rekao Žika Jakšić,.."nikad nije kasno"...i da, interesantno opisuješ doživljaje,samo ja mislim da tu ima potencijala za još interesantnije opise... n2:Cm-smiley ...samo napred n2:bikegirly ...Pozdrav


  • 0

#138 Glox

Glox
  • Members
  • PipPipPip
  • 129 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 15 August 2017 - 04:43 PM

Pratio sam temu od pocetka ali me mrzelo da se ulogujem(na poslu). Evo da sad kad je sve gotovo da ti i ja cestitam na podvigu. Svaka cast, drago mi je da si se lepo proveo na putovanju. Juznjaci su jako gostoprimiv i prijateljski nastrojen narod. Lepo je ovo sto si zabelezio, ali bi bilo jos bolje za tebe kada bi sad sve ovo srocio u komadu. Da imas negde zapisano. 

 

Zelim ti jos puno dugih tura u buducnosti! :)


  • 1

#139 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 August 2017 - 08:22 PM

Sta ti najcesce spada u te zalihe hrane?

 

Ja sam svasta zamisljao, i verovatno bih svasta i radio da je tura trajala duze i da nisam bazao i po kafanama, ali sam jako brzo - prakticno vec drugi dan u Rumuniji - shvatio da neke stvari jako dobro funkcionisu na ovakvom putovanju. Na primer, jako cesto sam kuvao virsle u instant supi :D ili testenine ili pirinac (najbolje je kombinacija - virsle i testenine u supi). Virsle inace ne jedem nikada. Bas sam zestoko koristio cinjenicu da je leto i da paradajza i paprike ima na svakom koraku, biju ko nece, prakticno. Pojeo sam tonu i jednog i drugog, sto svezeg sto skuvanog uz jelo. Sa druge strane, nijednom nisam przio ni dinstao meso, a mislio sam da hocu, kao sto nijednom nisam jeo gotovo jelo, a mislio sam da hocu...

Nekoliko puta sam nosio po litar dugotrajnog mleka, i to po onom jezivom suncu, i super mi je prijalo sa Plazmom u nekim popodnevima kada je snaga nestajala a nije mi se kuvalo i pljeskavice nije bilo u blizini. To sam vise puta i doruckovao, ili neku pastetu, ali uz mleko obavezno.

 

Zanimljivo je kako se te neke stvari iskristalisu, i ne ispadnu obavezno onako kako bismo pretpostavili.

 

Zalihe.. nosio sam 2 paketa (po 5 u svakom) Indomie nooddle špagete.. odlične za brzu pripremu. Pored toga uvek imam jedno gotovo jelo.. probao gulaš, nije nešto, jedino da se pomeša sa špagetama. Grašak sa šniclom onako, može da prodje. Najbolji je pasulj sa kobajom.. drži sitost nekoliko sati. Ranije sam ga jeo uveče a sad sam okrenuo kontra.. za doručak i ispostavilo se da je ta kombinacija odličnba. Uveče testenine, može i pirinač. 

Uz gotovo jelo uvek imam jednu-dve konzerve nareska ili tunjevine. 

Ovo obavezno držim ako me noć zatekne u nekoj nedodjiji gde nema nikakve prodavnice. 

 

Ostatak hrane kupujem po marketima a često uzimam i burek u pekarama ili pljeskavice.

 

Voda.. 2 bidona po 0,75L i jedna flaša od 1,5 ili 2L vode. Na turi kroz Albaniju i CG onaj moj ortak uglavnom nije nosio flašu sa vodom kako bi bio lakši pa smo često veče dočekivali sa nedovoljno vode. 

Kod mene je problem što pijem vodu i noću i ujutro kad ustanem pa mi treba bar 1 bidon samo za to.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#140 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 August 2017 - 08:58 PM

Uh, ja bez obezbedjena dva litra vode nisam dizao sator ni pod razno. Vecinom za pice ali i za kuvanje, plus za umivanje ako nisam pored reke ili jezera.

 

Mene je iznenadilo to u kojoj meri mi je ritam ishrane bio drugaciji u odnosu na ono sto radim inace u Beogradu. Ako ne dva dorucka u roku od nekih sat-dva, cemu sam tezio, onda sam morao da pojedem jedan jako veliki i snazan dorucak (npr velika pljeskavica plus nesto ovece iz pekare plus recimo cokolada i preko litar jogurta), pa onda za rucak nesto jacine jedne pljeskavice uz kafu i keks, i za veceru opet neko opako i masovno obzderavanje. Usputno voce i povrce tu ni ne racunam. Jeo sam k'o mecava, griz'o sam sve sto sam stigao :D A stanjio sam se malo, mada ionako nemam nekog viska.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika