Jump to content


Fotografije

Begovi na takmicenjima


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
9 odgovora na ovu temu

#1 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 September 2008 - 10:39 AM

Gledajuci poslednjih par godina drumska takmicenja na TV, primetio sam da je sigurno 90% begova neuspesno.
Zbog cega to rade?
Da poremete ritam glavnoj grupi?
Da testiraju sebe?
Da ipak pokusaju (iako je vrlo mala verovatnoca) da pobede?
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#2 CopyCat

CopyCat
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 323 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 19 September 2008 - 10:53 AM

koliko sam ja skontao u toku jedne etape postoji nekoliko čekpointa koji su sponzorisani od raznih firmi i koji daju finansijsku nagradu onome ko prvi prođe kroz njih (oko 1000-2000 € ) tako da postoji tu materijalna motivacija.
  • 0
"Always remember you're unique, just like everyone else."

#3 Nickname

Nickname
  • Members
  • PipPip
  • 54 posts

Postavljeno 19 September 2008 - 11:15 AM

Osim novca postoje i neki bodovi koji se dobijaju za prolazak.
**bes li ga, ako znam koja je boja majice u pitanju.
  • 0

#4 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 19 September 2008 - 11:44 AM

Koliko sam upućen, bežanje služi kao fora da se razbije ritam... a i ovi čekpointi nisu na odmet. U pro drumskom biciklizmu se ništa ne radi 'tek onako'.
  • 0

#5 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 September 2008 - 12:30 PM

Bezanje od grupe nije nimalo lako kad se radi o malim grupama ili pojedincima. Uzecu za primer glavnu grupu koja se krece 40kmh. U toj grupi se vozi sa daleko manjim naporom nego voziti 50 metara ispred te grupe solo ili sa par vozaca istim tempom. U samom startu je mnogo teze. Sa druge strane ko ce taj beg da dozvoli? Druge ekipe tesko izuzev da vozac ili vozaci koji beze nemaju ni teoretske sanse da ugroze generalni plasman.
  • 0

#6 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 September 2008 - 01:45 PM

Eto, to za materijalnu stimulaciju uopste nisam uzimao u obzir. To mi se i cini logicnim.
A sto se tice bodova, ne znam. Obicno neki anonimusi beze, kojima bodovi nisu potrebni.
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#7 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 19 September 2008 - 02:47 PM

Ima vise razloga za begove iako su oni u 90% slucajeva osudjeni na propast.

- Manji timovi nemaju vozace koji mogu ici na generalni plasman ili na etapnu pobedu, tako da im jedino preostaju begovi kako bi reklamirali sponzora, posto dobijaju mnogo televizijskog vremena u prensu.
- Neke ekipe nemaju vozace za brda ili sprint etape pa salju vozace u beg nebi li mozda uspeli.
- Neki vozaci skupljaju poene za raznorazne majice pa im je bitan svaki bod
- Nekad se vozac oseca dobro pa zatrazi dozvolu za beg ne bi li pokusao da dobije etapu


Btw sve novcane nagrade koje vozaci osvoje na prolaznim ciljevima, pobedama etape i sl.. uglavnom idu u timsku kasu i kasnije se sve podeli, sto vozacima, sto sportskim direktorima i mehanicarima..


Posto tv prenos trke obicno pocinje na 2h pred cilj, ne vidimo start i prvi deo etape..
Maltene od samog starta krecu napadi ne bi li neko pobegao iz razloga navedenih gore. Obicno bude i po 10 pokusaja dok napokon neko ne pobegne, jer glavna grupa ne sme da pusti bilo koga da ode u beg, ili da pusti veci broj vozaca..
Na kraju, glavna grupa ce da pusti neki beg, jer to oni i zele, jer ako imaju grupu u begu, mnogo je lakse kontrolisati tempo u glavnoj grupi jer nece biti napada i kidanja grupe na svakih 2 minuta. Znaci glavnoj grupi je u cilju da pusti beg. Njihovi sportski direktori u svakom trenutku znaju koliko minuta je beg ispred i onda se gleda da glavna grupa drzi tempo toliko visok da uhvati beg na 10-15km pred cilj..

Ne valja ako se uhvati beg dosta ranije, jer ce opet poceti skokovi iz glavne grupe, odvajanja, spajanje rupa sto oduzima mnogo snage..
Takodje ne valja ako gledaju da ih uhvate kasno jer mogu da se preracunaju i ne uhvate ih uopste...
  • 0

#8 robhood

robhood
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 867 posts

Postavljeno 19 September 2008 - 03:40 PM

...da to se zove sponzorski beg....kad kamera snima pet minuta vozača u begu možeš sve natpise na dresu da mu pročitaš...a pet min. reklame na TV.-u je verovatno skuplje....
  • 0

#9 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 19 September 2008 - 04:45 PM

Na ravničarskim etapama je beg (pogotovo solo) gotovo nemoguće izdržati do cilja. Ne mogu da se setim koje je to godine bilo, ali jedan od takmičara je uspeo da vozi 238km sam i da ostvari etapnu pobedu. U suštini, problem kod bega je u tome što je u grupi lakše - teško je onima koji su na čelu grupe, ali se oni obično brzo smenjuju, a dobar broj je onih koji se voze iza nekoga i pri tome troše mnogo manje energije. Inače begovi na brdskim etapama stvarno pokazuju koliko je ko fizički spreman (ili nadrogiran), pošto je čest slučaj da na uzbrdicama neko krene kao nezdrav, izdrži par stotina metara i onda "pukne" (tj. metabolizam predje anaerobni prag, troši se više kiseonika nego što metabolizam može da obezbedi i to je ujedno i kraj bega).
  • 0

#10 marko

marko
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 847 posts

Postavljeno 20 September 2008 - 01:11 PM

Strucnjaci.... VOIGT danas uzeo trku kroz Poljsku u begu.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika