Jump to content


Fotografije

Campagnolo VS Shimano


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
36 odgovora na ovu temu

#1 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 December 2016 - 08:39 PM

Na pamet mi slucajno pade da otvorim jednu ovakvu temu u kojoj bi mogle da se polemisu razlike, prednosti i nedostatci izmedju ova dva svetska proizvodjaca opreme za drumske biciklove. Verovatno svi znamo da je najveca razlika izmedju ova dva giganta u dizajnu samaraljki te u samom nacinu saltanja brzina. Ono sto me zanima jeste da li medju clanovima ima neko ko je vozio opremu i jednog i drugog proizvodjaca, priblizno istog nivoa opreme, te da moze da napravi neku paralelu izmedju ova dva proizvodjaca...

Temu sam postavio iz razloga jer u skorije vreme planiram da menjam grupu na drumasu i Campagnolo me opasno privlaci....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 20 December 2016 - 01:29 AM

Šta bi sa SRAM-om? Koliko znam, danas je više zastupljen nego Campagnolo.

Iz mog amaterskog iskustva, sve moderne grupe, makar od Tiagra ekvivalentnog nivoa, su i više nego dovoljno pouzdane za prosečnog rekreativca, tako da na izbor najviše utiče izgled i ergonomija, što je individualno, i ponekad dostupnost komponenti. Tako da je teško davati komentare koji će biti od koristi. Kao na primer, svi Shimano pogoni su ekstremno ružni :D.
  • 0
Pozdrav

#3 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 December 2016 - 06:16 AM

Ako nije problem da platiš više i da teže nađeš rezervni deo, onda ti je sve jedno. Uzmeš šta ti se više sviđa. Ergonomija i dizajn.

 

Ako jeste, onda Shimano, pa SRAM, pa Campagnolo.

 

Dodatna čar kod Campagnola je što zadnji zupčanici imaju drugačiji nosač - tako da će zadnji točak morati da se menja. Mada je kod 11-faza moguće staviti Shimano, ili SRAM kasetu i da radi OK.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#4 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 20 December 2016 - 01:45 PM

Funkcionalno, Poslednja generacija Shimano ima ubedljivo najmekši rad ručica menjača, dešavalo mi se da prebacim dve brzine umesto jedne jer sam navikao na tvrđe ručice. Campagnolo ima malo tvrđi i odsečniji rad, jasnije se oseća pod prstima šta se dešava. Ergonomski se definitivno razlikuju u ruci - meni oblik Shimano ručica odgovara više nego Campagnolo, ali po tom mišljenju sam primetio da sam u manjini. Ljudima koji vole Campagnolo često smeta kad voze Shimano to što se ručica kočnice pomera u stranu. Ljudima koji su navikli na Shimano to ne smeta, ali zato neki ne vole Campagnolo okidače za palčeve (ja spadam u te).

 

Na kraju se sve svodi na lični ukus, plust cenu i dostupnost.


  • 1

#5 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 December 2016 - 06:01 PM

Što se same ergonomije ručica Campagnola tiče, primetio sam da je kao i kod ranije generacije Sore postavljen taj okidač za palac. E sad kod Shimanove Sore (koju trenutno koristim) je problem je što je to malo nepraktično rešenje jer se okidač za veću brzinu praktično ne može dohvatiti u dropovima. Kažu da je kod Campagnola to rešeno time što je okidač pomeren malo ka nazad prema kormanu pa je nekako dostupan i u dropovima. Meni to objašnjenje deluje malo šašavo. Jer probao neko da prebacuje brzina sa dropova na Campagnolo opremi? 

 

 

Koja bi praktično bila razlika u cenama kasete i lanca jednog desetofaza Shimana i Campagnola? 


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 December 2016 - 07:39 PM

Što se same ergonomije ručica Campagnola tiče, primetio sam da je kao i kod ranije generacije Sore postavljen taj okidač za palac. E sad kod Shimanove Sore (koju trenutno koristim) je problem je što je to malo nepraktično rešenje jer se okidač za veću brzinu praktično ne može dohvatiti u dropovima. Kažu da je kod Campagnola to rešeno time što je okidač pomeren malo ka nazad prema kormanu pa je nekako dostupan i u dropovima. Meni to objašnjenje deluje malo šašavo. Jer probao neko da prebacuje brzina sa dropova na Campagnolo opremi? 

 

 

Koja bi praktično bila razlika u cenama kasete i lanca jednog desetofaza Shimana i Campagnola? 

 

Da li već imaš zadnji točak koji prihvata Campagnolo kasete? Ili svakako menjaš zadnji točak, pa je sve jedno koji uzimaš (spram grupe za koju se odlučiš)?

 

Kasete:

https://www.bike24.c...[1]=1;orderby=2

 

https://www.bike24.c...0]=53;orderby=2

 

Lepota je što kod Campagnola imaš 13-29 kasetu, dok je kod Shimana više od 12 na početku naučna fantastika naći.  :)

 

Lanci:

 

https://www.bike24.c...31]=1;orderby=2

 

https://www.bike24.c...31]=1;orderby=2

 

S tim što će raditi i sa Shimano (i SRAM) 10faznim lancima bez problema, nema potrebe za davanjem više novca kod lanca.

 

Takođe, kod 11-faza su i kasete kompatibilne. Tako da je moguće uzeti nablu i kasetu koja je Shimano kompatibilna i montirati Shimano kasete na nju, koje bi trebalo da su dostupnije i jeftinije od Campagnola.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 December 2016 - 08:21 PM

S tim što na campagnolo treba dodati još i poštanske troškove i carinske dažbine što nije malo. A shimano 105 kasete su i kod nas 4000 din.

Inače ima kod nas 14-25 samo 9faz, to ću i da kupim za mtb.


  • 0

#8 dachaa

dachaa
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts

Postavljeno 20 December 2016 - 09:07 PM

Vozio sam Campy Super Record Ti (2014) i sad Dura-Ace 9000. Obe grupe rade besprekorno. Pričam o mehaničkim grupama, kad je u pitanju EPS/Di2, definitivno Di2 tj Shimano, iz mnogo razloga. Nazad na mehaniku...
U Campy prednosti, istakao bih ergonomiju, preciznost tj osećaj pri šaltanju, veći broj promenjenih brzina u jednom potezu prstom (retko se koristi ali na trkama znači puno). Što se tiče mana, rezervni delovi - uvek računaj poručivanje iz inostranstva ili da ti neko donese, nešto skuplji delovi.

Za Shimano bih istakao dostupnost rezervnih delova, ali ipak ne baš svega...

Sve je stvar ukusa... ali Campy je za šmekere ;-)



Sent from my iPad using Tapatalk
  • 2
'Pain is temporary... quitting lasts forever'

#9 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 21 December 2016 - 03:06 AM

Ako se gleda kroz istoriju Campy šamaraljke su mnogo boljeg kvaliteta bile. Upoređujuću Shimano dure ace i Campy ergopower bilo kojeg nivoa kvaliteta, Campy je pobednik. Možete nači i na cberzi da su uvek Campy šamaraljke u skoro vrhunskom stanju - ne poderivo. Isto, mnogo su se manje kvarile a i kada se pokvare lakše se popravljaju. Šimano se teško popravljao,

 

Pisali ste već, osnovne razlike su šaltanje (palac-ručoca) i da Campy tvrđe rade (čitaj treba veća "snaga" prsta da pokrene jezičak-šalter), dok Shimano dosta lakše šalta - što ume da bude i nezgodono, ali se čovek i na to navikne a to smatram da je prednost Šimana, a ne mana. Zanimljivo je da teže menjanje brzina kod Campy nije samo u mehanizmu šaltera, već u opruzi menjača, čije opruge pružaju veći otpor.

Menjao sam zadnji menjač kada sam Campy polomio, i stavio Shimanov. Odmah je šaltalo mnogo lakše, pa mi je trebalo da se naviknem, ne retko u početku kliknem a izmenjam dve brzine. I da zbog kompatibilnosti da to malo bolje uštelujem, ali to je druga tema.

Sada, bar što se tiče izgleda, Šimano je dostigao Campy naravno moje mišljenje (skrivene sajle, ručice kočnica nekako manje, kompaktnije, nisu kao nekada ekstremno nekako velike i td.) a verovatno i oko kvaliteta su podjednaki - mada dozvolite da pogrešim, jer treba da sačekamo3 do 5 godina da bi znali kako će se pokazati sadašnje šamaraljke oba proizvođača. Ali kako svi idu u elektroniku, ne znam, deluje mi sa timda je sve sada nekako isto. Sajle su sa mene nekako pravi šalteri...ali dobro.

O Sramu kao menjačima, pojma nemam, ali mi se cela grupa mnogo sviđa a verujem i da radi perfektno.

Za naše uslove Šimano je najjeftiniji i najpristuačniji za korišćenje tj održavanje (rezervni delovi, lančanici, lanci, na kraju krajeva i sajle i td.) Campy a i Sram uglavnom mora preko neta, barem ne viđam u našim prodavnicama Campy i Sram opremu i delove, sem nešto pojedinačno...


  • 1

#10 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 21 December 2016 - 04:46 AM

Imam tu srecu da trenutno mogu da nabavim sve sto se pozeleti moze kad su u pitanju delovi. Ostaje upitnost rezervnih delova za srpsko trziste za Campagnolo.

Dakle opsti utisak je da Campa radi malo tvrdje i odsecnije ali mozda upravo ta robusnost daje opsti utisak dugotrajnosti i kvaliteta. Bas bih voleo negde da probam kad bih mogao jer znam da ima ljudi koji se kunu u Campagnolo...

A americki Sram koliko sam cuo i njihovi sistemi saltanja su prava poslastica, no po meni je recimo cena za tako nesto nerezonski velika. Ima jedan kolega koji ovde svakodnevno koristi Sram pa bi mogao mozda da napise nesto o razlici u odnosu na Shimano na primer...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#11 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 21 December 2016 - 08:03 AM

Pa dostupnost rezervnih delova ne bi trebalo da te sputava, menjaju se jedino lanci i kasete, i za to postoje alternative, ako koristiš 11-faz. Po meni, Campagnolo izgleda najelegantnije, odavno mi je u listi želja srebrna Athena koja bi lepo legla na neki titanijumski ili moderno-klasični čelični ram  n2:cool2

 

Mada, imam utisak da je Campagnolo počeo da zaostaje za ostalima, ništa inovativno nije doneo poslednjih godina, a i skorašnja restruktuiranja ne ulivaju poverenje.

 

Sve je stvar ukusa... ali Campy je za šmekere :wink:

 

I advokate i doktore :), mada ta ciljna grupa nije baš srećna kada na kutiji vidi "Made in Romania".


  • 1
Pozdrav

#12 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 21 December 2016 - 10:12 AM

Ako se koristi 11-ofaz, kasete i lanci sva tri proizvođača mogu da se kombinuju po želji.

 

Što se tiče Sram, radi još malo odsečnije i plastičnije nego Campagnolo, zbog toga može da deluje malo jeftinije pod rukom. Poluga menjača nema prazan hod, odmah okida za spuštanje lanca na manji zupčanik. Kada sam vozio Shimano nisam primećivao prazan kao problem, ali kada sam se navikao na Sram ume da mi se desi da na Shimano ručici ne gurnem dovoljno polugu i ne onda okine brzinu. Na Double Tap sistem sa jednom polugom sam se brzo navikao, prirodnije mi je legao nego Campagnolo. Ljudi se žale na prednji menjač kod Sram, ali ne mogu reći da sam tu imao problema. Doduše, pre toga sam vozio tripl na koji se još više žale, a ni tu nisam imao problema :smile:

 

Po mom iskustvu i ukusu, Shimano i Sram su mi prilično izjednačeni po ergonomiji i funkcionalnosti (oba imaju i prednosti i mane), s tim što bih Shimano stavio na prvo mesto zbog cene i dostupnosti. Campagnolo mi se najmanje dopada, ali daleko od toga da bih odbio da koristim kad bi mi neko poklonio.


  • 1

#13 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 21 December 2016 - 01:09 PM

 ...jer znam da ima ljudi koji se kunu u Campagnolo...

 

S razlogom. Campy je kvalitetniji do sada bio od Šimana. Šimano se brzo rasklati, ručice kočnica, jezičak imaju često nekakve prazne hodove, tipa 2-3mm, ali to smeta, nekad ume i da klepeće u vožnji...tako je bilo...a na Campagnolu, to gotovo nikad ne postoji. Ručica kočnice i šalter-jezičak, uvek čvrsti, skoro nikad razklaćeni i slično. Ne kvare se, stiskaš malo jače da prebaciš, skro si grub a sve izgleda i radi perfektno i tačno, sajle su skirvene, nema "otvaranja" ručice menjača kada se povlači ručica kočnice i td. - zato se kunu u Campy. Ja kada vidim kolike su ručice kočnica/menjača kod Šimana na primer 6600 odmah imam osećaj odbojnosti -još kada se rasklati ručica šaltera pa i cele kočnice, još me više nervira. Kod Campy to ne psotoji.

 

Pa napisah, uporedi stari šimano dureace iz 96-te i Ergopover iz istih godina. Campy je u neverovatnoj prednosti - otud su i vozači stekli utisak o Campy. OK, sad se možda menja, Šimano napreduje, ali teško da Campy zaostaje. Jaki su oduvek!


  • 0

#14 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 21 December 2016 - 04:20 PM

Ja nemam pojma sta se to tebi rasklatilo kod shimano rucica?

Mislim nece ni jedne da se rasklate...

 

I sajle su skrivene kod sva tri navedena proizvodjaca odavno, jedino ako nije prica o modelima od pre 20godina.


  • 0

#15 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 21 December 2016 - 04:54 PM

O starima sam i pisao ;)

 

Sve se kod njih rasklati i ručia kočnice i ručica saltera. A mi i dalje imamo 6600 koje se itekako voze a sajle su spolja a izašle su tamo 2005-6-te koliko me sećanje služi iste su i 7800, a tek od 7900 idu sakrivene valjda, to je oko 2009-10 te, tako nešto treba tražiti po netu...

A ove novije isto pisah su ok verovatno, od 7900 pa do sada. Campy nosi slavu iz druge polovine 90-tih godina kada su mnogo bile bolje od Šimanovih 7 i 8-faznih i to pisah...

7900 me najviše podsećaju na Campy, kao da su ga kopirali skoro...ali ne bitno...


  • 0

#16 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 22 December 2016 - 04:30 PM

5700 i 6700 su grupe koje definitivno nisu doživele svoja očekivanja. Koliko sam čitao o tome toliko sam imao i iskustva da to lično probam, budući da sam vozio 5700 jedno godinu dana. Problem leži u činjenici da time što u sakrili sajle ispod kepera doprineli su svakom lepšem i urednijem izgledu upravljača, ali je većim i oštrijim uglovima skretanja bužira sajla dobila veću frikciju što se itekako odrazilo na rad zadnjeg menjača jer stepen povlačenja sajle je ostao isti. Nije to ništa drastično da se razumemo, ali kod grupa koje podosta koštaju i za koje se smatra da su rađene po uzoru na profesionalnu opremu, to je popriličan nedostatak. Ogleda se najviše u tome da se posle određenog vremena vožnje, čim se sajla zadnjeg menjača minimalno istegli, dešava da zadnji menjač počinje da brljavi. Ili prebacuje dve brzine naniže, ili na 2 šaltanja prebaci jednu brzinu. Ništa strašno i to se lako da rešiti malim zatezanjem ili popuštanjem sajle na menjaču, ali od grupa koje toliko koštaju se svakako očekuje da im je potrebo ređe štelovanje i nameštanje, što kod ovih serija nije slučaj. S tim u vezi, nakon 5703 grupe koju sam imao na starom bajsu, uzeo sam drugi bajs sa Sora 3400 grupom i čudnog li čuda, zadnji menjač radi ako ne i bolje nego taj 105. Jeste da je malo bučniji i nekako osećaj prilikom prebacivanja malo tvrđi, ali ga jako retko treba podešavati i pouzdaniji je. Da ne bude da je Sora bolja od 105 ili Ultegre, ali rekao bih da je kod 5700 i 6700 grupa najveća prednost dobra modulaciona sila kočenja na kleštima i svakako dobar rad prednjeg menjača, dok rad zadnjeg ostaje upitan. Čuo sam da su taj nedostatak usavršili na 5800 grupi, i s obzirom na njenu trenutnu cenu (nove) od samo 380 eura, čini se kao ubedljivo best buy. Možda ima i neko ko trenutno koristi 6800 ili 5800 pa takođe može nešto više da napiše o tome.... 


  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#17 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 22 December 2016 - 06:02 PM

5700/6700 vs 10F sram - sram bez imalo razmišljanja

 

5700/6700 vs 6800 nebo i zemlja. Na ovu temu ima mnogo na netu. Čak ljudi tvrde da 5800 radi bolje od 7900.  Trenutno vozim 6800 sa hidrauličnim diskovima tako da na temu kočnica nisam sagovornik, ali šaltanje je perfektno precizno, tiho i bez osetnih zapinjanja na ručici. Bolje od 6800 nisam vozio.

 

Sram volim i bio sam srećan sa force 10F grupom ali je činjenica da je osetno grublji u radu.

 

Shimano doživljavam kao najvećeg koji je u fazonu "znamo mi šta vama treba" i ko ne sluša preterano zahteve tržišta, Campy mi je egzotika za sladokusce koji su spremni da daju više para zarad ličnog ugođaja, a Sram mi je nekako po meri i rado bih ga ponovo vozio.


  • 1

#18 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 posts

Postavljeno 22 December 2016 - 10:33 PM

Vozim i sad zimi na -5. Na drumašu imam Dura Ace 9000, a na CX biciklu Ultegru 6800. Iskreno malo sam se razočarao u Shimano. Konkretno kad hoću da šaltujem na niže, nekad radi, a nekad ručica propada u prazno. Kako "otopli" iznad 2 do 3 stepena tako sve odjednom proradi. Predpostavljam da su neka voda tj led odgovorni za to, ali u svakom slučaju od grupe visoke klase sam očekivao da rade besprekorno u svm vremenskim uslovima. Napominjam da bicikli posle vožnje budu isprskani i usoljeni za sve pare ali to je valjda projektovano da mora i tad da radi. Ili možda grešim?

 

Ne znam kako se Campagnolo i Sram grupe ponašaju u ekstremnim uslovima?


  • 0

#19 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 23 December 2016 - 04:35 AM

Ja mislim, mada nisam siguran, da je drumska oprema svakako osetljivija na vremenske uslove od recimo mtb. U tom pogledu bi recimo Xt i Xtr (ako sam dobro napisao) trebalo da budu besprekorni. A opet i tu je mozda moguce da su omanuli...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#20 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 December 2016 - 04:53 AM

Shimano šamaraljke (kritikovao sam ih već više puta na forumu) novijih generacija: nisu pravljene da budu popravljive. Osetljive su na prljavštinu. Na teškom minusu se verovatno stegne mast. Možda bi ispiranje sa WD40, pa podmazivanje teflonskim sprejem pomoglo.

 

Campagnolo pravi šamaraljke tako da se mogu servisirati i, koliko znam, napolju ima rezervnih delova za iste. Jesu skupi, ali jeftiniji od novih šamaraljki.

 

SRAM ne znam koliko su dobre.

 

 

Šamaraljke su praktična, super stvar, koja košta i puno se lakše kvari od starih menjača na donjoj šipki rama, ili novijih koji idu na krajeve kormana (bar end šifteri).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika