Jump to content


Fotografije

Preporuka polovnog MTB-a!


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
61 odgovora na ovu temu

#21 techmanijak

techmanijak
  • Members
  • PipPip
  • 57 posts

Postavljeno 17 July 2016 - 08:32 AM

Imam stari MTB, suboticka delta je u pitanju, dropovi izgledaju poput ovog dropf-nohang.gif

Raspon izmedju dropova mi je trenutno 130mm a sirina kanala u koji naleze osovina je 10mm. Da li je to dovoljan raspon za ovu nablu http://planetbike.rs...lver-36H/17070/

Ima dropoove za v-brake, a mislim da bi mi tourney menjac bio sasvim dovoljan.

cilj mi je da bicikl bude pouzdan i izdrzljiv a u isto vreme jeftin za odrzavanje.

 

Onaj poalr matrix sto mi je ukraden mi je sasvim odgovarao sem sto mi je falila jedna manja brzina. To bih sada nadomestio sa ovom sedmofaznom kasetom.

Da napomenem da ovaj Stari "delta" ram deluje duplo jace od polarovog. A pri tom da dodam da kod matrixa dropovi na prednjoj vili nisu bili skroz paralelni pa osovina nije mogla lepo da nalegne i tu se onda tocak uvek malo uvijao.


  • 0

#22 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 July 2016 - 02:11 PM

Čelični ram se može razvući, mada sa 130 na 135 prelazak možda prođe i bez potrebe za diranjem rama. Ako ne, račiri se ram, isprave dropovi i teraš. Ima upuCtava po Netu koliko hoćeš za to, ima i po forumu postavljenih ranije.

 

7faznih kaseta imaš i na navoj, za stariji standard, a i kao kasete baš. I jedna i druga varijanta imaju po 34 zuba najveći zupčanik da se nađe.

 

Nablu, ako uzimaš i praviš točak, predlažem, barem za zadnju, da dodaš neki dinar za Acera, još bolje Deore klasu.

 

 

Acera

http://planetbike.rs...2H-black/19893/

 

Deore

http://planetbike.rs...36H-crna/13571/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#23 techmanijak

techmanijak
  • Members
  • PipPip
  • 57 posts

Postavljeno 17 July 2016 - 05:50 PM

I mislio sam da zadnji tocak bude kvalitetniji, verovatno ce ici acera glava sa 36 rupa. felna verovatno duplozidna krypton ili beretta.

Sutra krecem da sredjujem ram, dosta ruzno izgleda, vec 5-6 godina stoji napolju i ima korozije, ali samo povrsinske koliko sam uspeo da vidim.

 

Prva kupovina ce biti zadnji tocak, pa mozete da mi date sugestije oko izbora felne i zbica. Ne bih bas ove najjeftinije zbice od 10 dinara po komadu. Lako se lome.

Koja duzina zbica mi treba uz acera nablu?


  • 0

#24 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 July 2016 - 06:07 PM

Dužina žbica se računa spram felne i nable. Ima kalkulatora po Netu. Ja obično odnesem do čoveka koji je ispleo već više hiljada točkova i pitam. :)

 

Žbice samo DT Swiss. Ne znam za jeftinije da valja.

 

Felna Krypton je OK za budžet.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#25 techmanijak

techmanijak
  • Members
  • PipPip
  • 57 posts

Postavljeno 18 July 2016 - 06:08 PM

Nesvidja mi se cena tih dt swiss zbica. Najjeftinije su 50 din po zbici + 20 za niplu. Izadju skuplje nego nabla i felna zajedno.

Izgleda da ce ipak ici ove od 10 din.

 

Krenuo sam sa sredjivanjem rama....

Na poslednjoj slici sam uslikao drop out. jel ona rupa na kraju (ima navoj u njoj) predvidjena za menjace poput ovog http://planetbike.rs...i menjači/5519/

 

 

Attached Thumbnails

  • 20160718_175810.jpg
  • 20160718_175837.jpg
  • 20160718_185421.jpg
  • 20160718_185432.jpg

  • 0

#26 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 July 2016 - 06:22 PM

Nesvidja mi se cena tih dt swiss zbica. Najjeftinije su 50 din po zbici + 20 za niplu. Izadju skuplje nego nabla i felna zajedno.

Izgleda da ce ipak ici ove od 10 din.

 

 

 

To je šteta ako već praviš točak i hoćeš da bude kako treba. Uzmeš onda komplet točak Krypton za 2000 dinara i završiš priču.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#27 techmanijak

techmanijak
  • Members
  • PipPip
  • 57 posts

Postavljeno 20 July 2016 - 07:48 PM

Videcemo jos za tockove, u opticaju su i polovni... deore xt.

 

Sutra bi trebalo da idem u kupovinu i vecinu delova sam vec odabrao samo mi treba pomoc oko izbora patrone srednjeg pogona. 

Nisam siguran koje dimenzije osovine i tela srednjeg pogona da izaberem.

Na ramu duzina lezista (supljine) patrone je 67mm., engleaski navoj. Ako je to uopste bitno na zadnjem tocku ce biti 8faz.


  • 0

#28 techmanijak

techmanijak
  • Members
  • PipPip
  • 57 posts

Postavljeno 22 July 2016 - 07:50 PM

E sada mogu da krenem sa slaganjem puzzle... Sve sam delove pribavio, samo mi slobodnog vremena fali, ali do sledece subote ce valjda biti probna voznja.

 

Trebace mi jos saveta oko montiranja delova i oko odredjivanja duzine lanca, pa bih molio da obratite paznju na ovu temu a nadam se da ce se i fallout ponovo aktivirati...

Attached Thumbnails

  • 20160722_200515.jpg
  • 20160722_194122.jpg
  • 20160722_175131.jpg

  • 0

#29 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 July 2016 - 04:17 AM

Određivanje optimalne dužine lanca:

 

http://www.bikegreml...le-sa-menjacem/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#30 techmanijak

techmanijak
  • Members
  • PipPip
  • 57 posts

Postavljeno 24 July 2016 - 11:18 AM

Treba mi hitno odgovor, da li je potrebno podmazati sajlu pri uvlacenju u buzir?


  • 0

#31 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 24 July 2016 - 11:25 AM

Ne mora. Ako su sajla i buzir suvi i cisti, sve to radi bez greske.

Sent from my GT-I9305
  • 0

#32 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 July 2016 - 11:28 AM

Treba mi hitno odgovor, da li je potrebno podmazati sajlu pri uvlacenju u buzir?

 

Ako su bužir i sajla novi i kvalitetni, bolje ne.

 

Ako se vozi zimi, na minusu, onda nije loše namazati sajlu full-sint. motornim uljem, razblaženim sa uljanim razređivačem pola-pola, ili baš retkim full-sint. motornim (0w30 na primer).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#33 techmanijak

techmanijak
  • Members
  • PipPip
  • 57 posts

Postavljeno 24 July 2016 - 02:10 PM

Hvala na ekspresnim odgovorima. Poslusao sam vas i nisam podmazivao posto je sve novo, buziri i sajle neki jeftiniji shimano.

Na nesrecu zaboravio da kupim onu plasticnu vodjicu sajli menjaca, pa nemogu da zavrsim bajs.

 

Posto nemam kljuc za kasetu, sme li da se vozi ako je stegnuta samo prstima?

Sutra cu poruciti sa Aliexpress-a ali trebace desetak dana da stigne.


  • 0

#34 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 July 2016 - 02:49 PM

Hvala na ekspresnim odgovorima. Poslusao sam vas i nisam podmazivao posto je sve novo, buziri i sajle neki jeftiniji shimano.

Na nesrecu zaboravio da kupim onu plasticnu vodjicu sajli menjaca, pa nemogu da zavrsim bajs.

 

Posto nemam kljuc za kasetu, sme li da se vozi ako je stegnuta samo prstima?

Sutra cu poruciti sa Aliexpress-a ali trebace desetak dana da stigne.

 

Račna (sa navojem) može, ona se doteže u vožnji, a kasetu ne bih preporučio da se vozi tako "zategnuta", jer se ne može dobro zabraviti prstima (barem koliko ja znam, neka me ispravi neko od kolega ili napiše caku). S tim što svaki servis ima taj alat i možda bi bili spremni da dozvole da se poslužiš. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#35 techmanijak

techmanijak
  • Members
  • PipPip
  • 57 posts

Postavljeno 24 July 2016 - 03:47 PM

Na kraju krajeva, mogu da probam da vozim malo pa s vremena na vreme da proverim da li je popustilo.

Nisam siguran da ce neko hteti besplatno to da mi uradi, a ja iz principa necu da platim za takvu sitnicu.

 

Hehehe, lanac sam izgleda dobio tacno po meri. nisam ga uopste skracivao. Cak mi deluje da bi mogao biti i duzi.

kad ga obmotam oko najveceg lancanika napred i pozadi ostaju jos tri karike. Ali deluje mi da ce vec u kombinacijama: prednji najveci  sa tri najveca lancanika pozadi biti previse zategnut zadnji menjac. Jest da ja te brzine necu ni koristiti ali moze da se desi da greskom prebacim i na tu kombinaciju.

 

Evo na slici kombinacija najveci lancanik napred i 6. po velicini nazad

EDIT: ne znam zasto se slika rotirala, kod mene na racunaru je normalno okrenuta.

 

Eh, zaboravio sam da pitam, jel moze nesto da se podesi sa onim srafom koji se oslanja na onaj zubic na nosacu menjaca?

Attached Thumbnails

  • 20160724_164200.jpg

  • 0

#36 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 July 2016 - 03:52 PM

Ne bih savetovao da voziš tako, a znam barem u NS da bih ja rado pozajmio kolegi alat za takvu sitnicu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#37 techmanijak

techmanijak
  • Members
  • PipPip
  • 57 posts

Postavljeno 24 July 2016 - 03:59 PM

Shvaticu ovo kao ponudu, pa ako bas bude trebalo mozemo da se dogovorimo. (:  I ja sam iz NS.

Evo narucio sam preko ali-ja kljuc, cena je smesna, 0.91$


  • 0

#38 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 July 2016 - 04:05 PM

Onda je stvar rešena. :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#39 techmanijak

techmanijak
  • Members
  • PipPip
  • 57 posts

Postavljeno 26 July 2016 - 04:24 AM

Sinoc u sitne sate kompletirao bajs. Jos samo ostalo fino podesavanje prednjeg menjaca.

Probao ga samo par minuta i prvi utisak je odlican. Osecaj kao da vozim bajs od 500-600 eura. Sve funkcionise tecno i tiho a jos nisam ni podmazao lancanike. 

Inace bicikl deluje jako ruzno, sto mi i jeste bio cilj. (: Zvace se Ugly.

 

Kasnije cu postaviti i fotke...


  • 0

#40 techmanijak

techmanijak
  • Members
  • PipPip
  • 57 posts

Postavljeno 31 July 2016 - 05:14 AM

Juce pala i prva voznja po Fruskoj Gori.

Razlika u odnosu na prethodni polar matrix je zaista primetna. Neverovatno koliko je vece ubrzanje na nizbridici (verovatno zbog deore nabli i guma bez krampona), 

Ono sto mi je bio glavni cilj a to je jos jedna manja brzina se svakako isplatila. Uspeo sam sve uspone preko Paragova do venca da izvezem na bajsu.

Mozda bih promenom prednjeg pogona na 24x34x42 dobio jos lakse savladavanje uspona ali o tome cu razmisljati sledece godine. Verovatno da necu imati tu potrebu kad se vratim u redovnu formu, ipak je 35 dana bez voznje ostavilo posledice.

 

S obzirom da mi je ram prevelik, skratio sam lulu i promenio joj ugao tako da sam dobio za mene idealan polozaj sedenja, ali nazalost sediste selle royal mach mi je jako neudobno... Previse usko...

Omasio sam i kod odabira patrone srednjeg pogona, 113mm je prekratko, tako da mi je osma brzina gotovo neupotrbljiva jer lanac pomalo cese sedmi lancanik cak i kad je napred na najvecem lancaniku. Ali mislim da mi to u stvari i nije problem jer 70% vremena koristim samo 5 najvecih lancanika i dva manja napred. za osmom brzinom uopste nisam imao potrebe.

 

Bajs stvarno leti po asfaltu i cak mi doslo zao da ga lomim po rupcagama i kamenju. Dobio sam odlican treking bajs za sve vrste puteva. Ostaje samo da nabacim paktreger i nogaru.

I da nezaboravim da je primetno veca sila kocenja sa shimano altus v-brakeom u odnosu na promax. Pretpostavljam da je to do pakni.

 

Iako sam dobio kritike da bajs ne zasluzuje da bude tako ruzan (lose ofarban) ja ipak ostajem pri svome. Bitno je da nikom ne zapadne za oko... Uzivo izgleda jos ruznije :)

 

 

 

Attached Thumbnails

  • 20160730_110420.jpg
  • 20160730_110431.jpg
  • 20160730_110451.jpg
  • 20160730_110516.jpg

  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika