Jump to content


Fotografije

Podmazivanje lanca

Lanac podmazivanje

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
112 odgovora na ovu temu

#61 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 21 March 2021 - 08:02 AM

WD-40 nije odmašćivač. Sa krpom ćeš skinuti ono što i nije bitno da se skine sa lanca. Potapanje u parafin sa PTFE prahom je baš zato da imaš što manje čišćenja. Možeš pretražiti internet, ako hoćeš, gubitak snage na prljavom lancu može ići i do 30w (za onog kome je to bitno).

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#62 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 March 2021 - 08:06 AM

Meni je prosto neverovatno koliko ljudi imaju volje i vremena da se bakću sa lancem, uz dužno poštovanje.
Skidanje lanca, ponovno vraćanje, kuvanje, raskuvavanje, mackanje, packanje i ko zna šta još mimo toga a zarad čega? Da se lancu produži vek trajanja za koliko, 500 do 1000km?
Mene bi vremenski a i u pogledu potrošnje živaca daleko skuplje koštalo svo to cimanje oko lanca i pogonskih sklopova, nego da ga održavam kao što sam i do sad. Tako da zapravo ne bih uštedeo produžavanjem veka lanca nego izgubio uzalud trošeći vreme. (A vreme je jedina konstanta koja nepovratno nestaje i ne može se vratiti).
Kad se zaprlja, čista pamučna krpa od starih majica i tome slično i vrtim dok se skida. Kad se više ne skida onda tu istu krpu (čiste delove) naprskam wd-om ili sličnim odmašćivačem koji nije potrebno ispirati i još malo provrtim, očistim malo lančanike i zupčanike onom četkom za iste, malo ga naprskam onim mazivom u spreju i ćao zdravo. Za 15 minuta gotovo i mogu da trošim vreme zapravo vozeći bicikl umesto da ga mazim.


Meni je čišćenje bajsa ritual, ne traje dugo, ali mi je prijatno jer osećam da ulažem trud u nešto što mi posle vraća taj trud zadovoljstvom vožnje. Lanac skidam jednom mesečno da bih ga temeljnije očistio, inače direkt na bajsu.

Apropo čiste krpe, nisam uspeo ni za 15 ni za 55 minuta da samo tako očistim lanac i da se više ništa ne skida tj. ne ostaje crno na krpi... Dok ne istuširam ceo lanac odmašćivačem, uvek ostaje crno. Krpa ne skida ništa osim spoljne prljavštine, a ona koja najviše smeta i troši lanac je dostupna samo hemiji.
  • 1
The sea, the sea

#63 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 21 March 2021 - 08:53 AM

Wd nije odmašćivač ali odlično odmašćuje lanac, plus ga nije neophodno ispirati jer poput klasičnih odmašćivača "ne nagriza" metalne sklopove ako ostane na njima.

Da, pamučnom krpom je jako teško očistiti lanac tako da je on savršeno čist, ali 80% čist bez ikakvih problema. I nije istina da se pamučnom krom čisti samo spoljni deo lanca. Može i unutrašnji deo da se očisti. A ono što se ne uspe pamučnom krpom, malo onom četkom za lanac se prođe između pinova i kraj. Bitno je da nema tragova peska i nagomilanog trunja na lancu koje izaziva trenje, a to da li je savršeno beo ili 80% totalno je irelevantno.

30w manje sa prljavim lancem je u slučaju mtb bajkova koji su u prethodnoj vožnji elegantno provučeni kroz neki mulj. Na drumskom biciklu su ti gubici još manji. No sve i da su još veći tim bolje, jer je onda na treningu potrebno za istu snagu potrošiti više energije, što će biti samo dobitak u snazi kada se sa čistim lancem ide na trke. A da, umalo zaboravih... Tih što idu na trke ovde nemamo, ali ipak brojimo svaki vat i gram. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#64 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 21 March 2021 - 10:06 AM

Ima ovde dosta ljudi koji voze trke, samo devet desetina ne piše stalno.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#65 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 21 March 2021 - 10:10 AM

@Smasher
Baš tako.
Da li ima Akra ta svojstva da se ne mora ispirati kao WD sprej?
  • 0

#66 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 March 2021 - 10:27 AM

Izgleda da ja koristim najgore mazivo za lanac (motip sprej). Meni se lanac prlja i kad vozim 80% kod kuće na trenažeru, a nema te krpe koja će da ga očisti kako treba. Dok ga ne skinem i očetkam više puta, on je prljav. Ne radim to svaki put, ali jednom u dva-tri meseca uradim i to i detaljno sređivanje celog bicikla (i kupatila posle :) ). Redovno podmazivanje je samo krpa/sprej/krpa.
Ozbiljno razmišljam da probam squirt lube, to bi trebalo da bude nešto kao vosak, ali bez potrebe za kuvanjem.
  • 0

#67 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 21 March 2021 - 10:33 AM

Motip je prosto magnet za prašinu i prljavštinu ali nije loš za podmazivanje ali mu džaba.
  • 0

#68 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 21 March 2021 - 11:38 AM

Od svih tih maziva se lanac isprlja, samo od nekog brže, od nekog malo sporije.

Jedino što mi deluje od svega toga baš dobro je ono što je naveo Vidak ranije u jednoj od ovih tema. Ima to neko mazivo na bazi isto valjda voska, podmaže dobro a lanac baš dugo ostaje čist. Al da me ubijete zaboravio sam kako se zove. Ako on pročita ovu temu, siguran sam da će se nadovezati...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#69 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 March 2021 - 12:03 PM

Od svih tih maziva se lanac isprlja, samo od nekog brže, od nekog malo sporije.

Jedino što mi deluje od svega toga baš dobro je ono što je naveo Vidak ranije u jednoj od ovih tema. Ima to neko mazivo na bazi isto valjda voska, podmaže dobro a lanac baš dugo ostaje čist. Al da me ubijete zaboravio sam kako se zove. Ako on pročita ovu temu, siguran sam da će se nadovezati...

Squirt se zove!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#70 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 21 March 2021 - 12:37 PM

E super, hvala za info.

Reci mi samo kad podmažeš, kakav bude lanac posle tipa 200 do 300km? Jel se taj vosak nekako sasuši pa onda znaš da je vreme za podmazivanje, ili bude lanac isto onako prljav kao kad se koristi ulje? ŠTa koristiš za odmašćivanje lanca kad je prethodno podmazan tim squirtom?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#71 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 March 2021 - 12:45 PM

E super, hvala za info.

Reci mi samo kad podmažeš, kakav bude lanac posle tipa 200 do 300km? Jel se taj vosak nekako sasuši pa onda znaš da je vreme za podmazivanje, ili bude lanac isto onako prljav kao kad se koristi ulje? ŠTa koristiš za odmašćivanje lanca kad je prethodno podmazan tim squirtom?

Lanac bude suv i samo prebrišeš prašinu sa njega.
Bitno je samo da pre prvog nanošenja squirta da lanac bude izuzetno čist i odmašćen da bi se squirt lepo primio.
Posle toga, svaki sledeći put samo prebrišeš krpom i naneseš novi sloj squirta i teraš.
Jedino što bi trebalo sačekati da se squirt osuši pa tek onda voziti, da se prašina ne lepi na vlažan lanac, najbolje dan ranije, ja obično uveče nanesem squirt i do jutra je suv lanac.
Eto, ko neće mnogo da se zeza sa lancem, idealno rešenje.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#72 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 21 March 2021 - 12:51 PM

Jel se potapa lanac u tu tečnost ili nakapava na pinove? Malo zbunjujuće mi ovo zvuči i funkcioniše... Nisam čuo da neko to koristi
  • 0

#73 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 March 2021 - 12:54 PM

Jel se potapa lanas u tu tečnost ili nakapava na pinove? Malo zbunjujuće mi ovo zvuči...

Može i jedno i drugo, ja nakapavam.
Neki prvi put potope lanac u squirt, a posle se nakapava na lanac.
Meni je bilo lakše da ga nakapljem, jer me mrzelo da tražim odgovarajuću posudu za potapanje.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#74 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 March 2021 - 02:18 PM

Koliko dugo traje ona bočica od 120ml? Nabavljaš negde napolju ili ovde? Vidim da ima na oglasima ovde, nisam video u prodavnicama.
Hvala.
  • 0

#75 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 March 2021 - 04:09 PM

Koliko dugo traje ona bočica od 120ml? Nabavljaš negde napolju ili ovde? Vidim da ima na oglasima ovde, nisam video u prodavnicama.
Hvala.

Nabavio preko, a trajanje zavisi od peđenih km, terena, vremenskih uslova itd.
Nekome traje kraće, nekome duže.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#76 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 09 April 2021 - 11:48 AM

Nadam se da mogu i ovde pitati,jer vidim da je aktivna tema,a ostale ili nemaju za moje pitanje odgovor ili su zamrle.
Odnosi si se za drumas,prilikom finog recimo sada proljecnog vremena (suv asfalt itd...)
Nakon koliko kilometara operete bajs,mislim kompletno pranje,ram,pokretni dijelovi,tockovi...
Planirao sam na pocetku sto i jesam prao nakon svakih 100km,ali tih 100km sam prelazio tek nakon mozda 3-4 sedmice.A sada predjem tih 100km za maks 7 dana (ako je napolju suvo),nekad i 3-4 dana.
Pa me zanima ima li vas koji tako redovno peru ili pretjerujem? Hah,mozda je malo smjesno pitanje.
  • 0

#77 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 09 April 2021 - 11:52 AM

Nadam se da mogu i ovde pitati,jer vidim da je aktivna tema,a ostale ili nemaju za moje pitanje odgovor ili su zamrle.
Odnosi si se za drumas,prilikom finog recimo sada proljecnog vremena (suv asfalt itd...)
Nakon koliko kilometara operete bajs,mislim kompletno pranje,ram,pokretni dijelovi,tockovi...
Planirao sam na pocetku sto i jesam prao nakon svakih 100km,ali tih 100km sam prelazio tek nakon mozda 3-4 sedmice.A sada predjem tih 100km za maks 7 dana (ako je napolju suvo),nekad i 3-4 dana.
Pa me zanima ima li vas koji tako redovno peru ili pretjerujem? Hah,mozda je malo smjesno pitanje.

Pročitaj uputstvo proizvođača, sve piše!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#78 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 09 April 2021 - 01:00 PM

Ima onih koji peru na 3 dana a i onih koji peru na 3 godine. Nađeš neku sredinu kako ti odgovara, sve je to stvar iskustva. 

Naravno da ne pereš na 100 ili 300 km ako je sve suvo i čisto. Koliko puta mi se desilo da sa čistim bajsom prođem 100-200 metara makadama, zalepi se prašina kao da nisi prao godinu dana i odmah ide pranje pre sledeće voznje. 

Nije ni isto da li lanac podmazuješ teflonom ili uljem. Ulje lepi mnogo više prašine... Sve je to odokativna metoda.


  • 0
.

#79 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 09 April 2021 - 01:40 PM

Pročitaj uputstvo proizvođača, sve piše!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Uzet je polovan,tako da nisam dobio upustvo  n2:Heristical

 

Ima onih koji peru na 3 dana a i onih koji peru na 3 godine. Nađeš neku sredinu kako ti odgovara, sve je to stvar iskustva. 

Naravno da ne pereš na 100 ili 300 km ako je sve suvo i čisto. Koliko puta mi se desilo da sa čistim bajsom prođem 100-200 metara makadama, zalepi se prašina kao da nisi prao godinu dana i odmah ide pranje pre sledeće voznje. 

Nije ni isto da li lanac podmazuješ teflonom ili uljem. Ulje lepi mnogo više prašine... Sve je to odokativna metoda.

Ono,nije sada cisto da mozes jesti sa njega.Ima prasine to normalno.

Mada opet kao sto kazes,i kada osjetim da krene da "melje".

A sto se podmazivanja tice da ulje koristim,"osrednje" viskoznosti,mada maalko vise vuce na vecu viskoznost.


  • 0

#80 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 April 2021 - 02:31 PM

@Smasher
Baš tako.
Da li ima Akra ta svojstva da se ne mora ispirati kao WD sprej?

Mora se isprati. Malo vode iz bidona, flaše ili baštenskog creva i bude čist k'o suza.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika