Jump to content


Fotografije

Vožnja bajsa posle operacije slepog creva.


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
18 odgovora na ovu temu

#1 Vasili

Vasili
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 23 February 2016 - 01:02 PM

Pozdrav, operisao sam slepo crevo tačno pre 2 meseca, na sreću laparoskopski sa svega nekoliko rupica umesto dugog reza što znači i mnogo brži oporavak. Krećem se normalno, šetam i po sat-dva dnevno, vozim automobil,..
Zanima me da li smem i kad ubaciti vožnju bajsa, rekreativna vožnja po drumu zbog sebe..


  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 February 2016 - 01:04 PM

Pozdrav, operisao sam slepo crevo tačno pre 2 meseca, na sreću laparoskopski sa svega nekoliko rupica umesto dugog reza što znači i mnogo brži oporavak. Krećem se normalno, šetam i po sat-dva dnevno, vozim automobil,..
Zanima me da li smem i kad ubaciti vožnju bajsa, rekreativna vožnja po drumu zbog sebe..

Možda je bolje pitati lekara koji se razume u to i hoće da kaže? Da se ne ogradi sa standardnim - "miruj narednih 10 godina da ja ne odgovaram i baš me briga".


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 February 2016 - 01:16 PM

Pozdrav, operisao sam slepo crevo tačno pre 2 meseca, na sreću laparoskopski sa svega nekoliko rupica umesto dugog reza što znači i mnogo brži oporavak. Krećem se normalno, šetam i po sat-dva dnevno, vozim automobil,..
Zanima me da li smem i kad ubaciti vožnju bajsa, rekreativna vožnja po drumu zbog sebe..

Obzirom da nema velikih rezova, ne bi trebalo da bude problema.

Najveći problem da imaš velike rezove od klasične operacije bilo bi nošenje bicikla od stana ili u stan i vožnja drumskog bajsa gde stomak visi na dole pa napinješ rezove i može doći do pojave kile.

Ovako, obzirom na malecne rezove, mislim da nije problem, naravno posavetuj se sa lekarom.

 

Iz ugla čoveka koji je imao šest klasičnih operacija, od toga pet na trbuhu.

Od tih pet sam dva puta operisao kilu koja se pojavila na rezovima jer nisam izdržao  da čekam šest meseci do godinu dana bez fizičkih aktivnosti, koliko su savetovali lekari.


  • 1

#4 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 23 February 2016 - 03:59 PM

Ja se ne bih zezao. Jeste da je to zanemarljiv rez u odnosu na klasicnu operaciju ali bolje sacekati nego napraviti jos veci problem. A doktori da se pitaju, verovatno do kraja zivota ti ne bi dali da podines ni flasu vode  n2:hahaha .


  • 2
.

#5 GoranZemun

GoranZemun
  • Members
  • PipPipPip
  • 76 posts

Postavljeno 23 February 2016 - 06:03 PM

Ja sam posle laparaskopije zuci krenuo lagano posle 3 meseca krenuo bi i ranije ali bilo lose vreme -) Teraj samo prvih par voznji bez teranja u "crveno"


  • 1

#6 saxomofon

saxomofon
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 February 2016 - 03:04 PM

Iskoristio bih zapocetu temu...juce sam izasao iz bolnice, operisan sam klasicom metodom, tek sledece nedelje bi trebalo da mi skinu konce. Takodje, ispod rane je i rana od drena, koja se vec zatvorila. Koliko shvatam iz prethodnih postova - da zaboravim na voznju ove godine?
Pored ovog, hirurg mi je napipao, u korenu penisa, da su mi neki kanali (ne mogu da se setim kako se zovu) prosireni i slabiji i da sam sklon stvaranju kile, tj. bruha. Kako sam duze vreme isao u teretanu i radio powerlifting vezbe, rekao bih da je uzrok tu, tako da sam otprilike odlucio da izbacim gym iz zivota. Pitanje za sve, a narocito za Vidaka (jer je pomenuo da je imao kilu): da li i koliko biciklizam utice na razvoj i stvaranje kile? Meni deluje da i nema neke veze :)
  • 0

#7 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 25 February 2016 - 08:07 PM

Koliko si to dugo radio powerlifting? Jel si isao na neki ozbiljan/takmicarski nivo ili si vezbao za svoju dusu? Sa trenerom ili bez? Generalno moze da se desi da to bude uzrok ali ne moras da izbacis skroz, mozes da prilagodis i da ne radis bas pl...
  • 0

#8 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 25 February 2016 - 08:31 PM

http://forums.roadbi...tomy-61993.html


  • 0

#9 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 25 February 2016 - 09:20 PM

Iskoristio bih zapocetu temu...juce sam izasao iz bolnice, operisan sam klasicom metodom, tek sledece nedelje bi trebalo da mi skinu konce. Takodje, ispod rane je i rana od drena, koja se vec zatvorila. Koliko shvatam iz prethodnih postova - da zaboravim na voznju ove godine?
Pored ovog, hirurg mi je napipao, u korenu penisa, da su mi neki kanali (ne mogu da se setim kako se zovu) prosireni i slabiji i da sam sklon stvaranju kile, tj. bruha. Kako sam duze vreme isao u teretanu i radio powerlifting vezbe, rekao bih da je uzrok tu, tako da sam otprilike odlucio da izbacim gym iz zivota. Pitanje za sve, a narocito za Vidaka (jer je pomenuo da je imao kilu): da li i koliko biciklizam utice na razvoj i stvaranje kile? Meni deluje da i nema neke veze :)

Ne znam sta da ti kazem, ja se nisam stedeo pa sam operisao kilu dva puta i uvek se pojavljivala na rezovima ali kod mene su bas dugacki rezovi, bukvalno su me rasporili od grudi do dole.
Ne znam koliko je konkretno biciklizam uticao ali sigurno su sve ukupne fizicke aktivnosti uticale da se to desi.
Oprezno, bolje je malo usporiti, jer nije problem početi sa opterećenjem ni posle 20 dana od operacije, problem su posledice koje se osete mnogo posle pa ajde ponovo pod nož.
Kod mene je mozda kumovalo za ponovnu pojavu kile to sto mi prilikom prve operacije kile nije ugrađena mrezica na mestu na kom se pojavila kila, tek su je iz drugog puta postavili i od tada nemam problema.
Mada sam i ja bio dosta oprezniji posle druge operacije i dosta sam pauzirao, ali to je opet rezultiralo time da sam se ugojio i potpuno zanemario sport par
godina, trebalo mi je podosta da se koliko-toliko vratim u normalu.
Uglavnom savet je da svaki pokret koji te podseti na to da si operisan izbegavaj maksimalno, nemoj da ispitujes granice dokle mozes da izdrzis ili da pomislis da ces time sto malo istrpis bol time taj deo tela ojacati.
Znaci ako i malo pocne da se zateze na tom mestu gde si operisan, makar i mrvicu, prekidaj tu aktivnost i zapamti taj pokret pa ga ne ponavljaj duuugo duuugo vremena da ne bi ponovo isao pod noz. Slusaj telo pa ako se malo pobuni, ti ga poslusaj istog trenutka.


Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#10 saxomofon

saxomofon
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 February 2016 - 10:08 PM

@Vidak: hvala na savetima. Svakako cu slusati telo i necu ispitivati granice. Operisao sam slepo crevo u subotu i bas sam zadovoljan oporavkom. Vratila mi se snaga, svezina, digestivni trakt radi super. Jedino sam primetio da mi je drasticno opala kondicija, za manje od nedelju dana, jer sam danas setao od zgrade do Maksija u Mirijevu (nekih 500 metara) i zadihao sam se i malo oznojio. Rana me bolucka pri odredjenim pokretima koji zahtevaju kontrakciju trbusnjaka, sto je potpuno logicno, tako da ce bicikl ipak morati da saceka neko duze vreme da stomak lepo sraste.

@sajlonac: nisam se bavio powerliftingom, vec sam radio rekreativno, za svoju dusu, neke od pl vezbi, a narocito cucanj (squat) i moj omiljeni deadlift (obe vezbe sa 100+ kg, u zavisnosti od forme i pauza koje sam pravio). Naravno, pored toga sam radio i sklekove, trbusnjake, zgibove, i vezbe sa tegovima. Moj otac je pre par godina operisao bruh, tako da je, mozda, genetski nama ta regija slaba.
  • 0

#11 saxomofon

saxomofon
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 February 2016 - 10:18 PM

http://forums.roadbi...tomy-61993.html


ipak mozda necu morati da odlazem bicikl sa strane na duze vreme :) Hvala, Fiery ;)
  • 0

#12 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 25 February 2016 - 10:24 PM

Slusaj lekara i nemoj da se naprezes nepotrebno. Za bajs uvek ima vremena, a i za kondiciju. Da sam slusao lekara kad mi je rekao posle operacije nosa pre 3 godine da bajs vozim posle 6 meseci samo po asfaltu sad ne bi opet imao devijaciju :)


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#13 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 26 February 2016 - 02:25 AM

@Vidak: hvala na savetima. Svakako cu slusati telo i necu ispitivati granice. Operisao sam slepo crevo u subotu i bas sam zadovoljan oporavkom. Vratila mi se snaga, svezina, digestivni trakt radi super. Jedino sam primetio da mi je drasticno opala kondicija, za manje od nedelju dana, jer sam danas setao od zgrade do Maksija u Mirijevu (nekih 500 metara) i zadihao sam se i malo oznojio. Rana me bolucka pri odredjenim pokretima koji zahtevaju kontrakciju trbusnjaka, sto je potpuno logicno, tako da ce bicikl ipak morati da saceka neko duze vreme da stomak lepo sraste.

@sajlonac: nisam se bavio powerliftingom, vec sam radio rekreativno, za svoju dusu, neke od pl vezbi, a narocito cucanj (squat) i moj omiljeni deadlift (obe vezbe sa 100+ kg, u zavisnosti od forme i pauza koje sam pravio). Naravno, pored toga sam radio i sklekove, trbusnjake, zgibove, i vezbe sa tegovima. Moj otac je pre par godina operisao bruh, tako da je, mozda, genetski nama ta regija slaba.

 

 

 

 

E sad je ova tema i mene zaintrigirala pogotovo jer se i ja amaterski bavim BB, i takođe dižem preko 100 kg duboki čučanj i dead lift. Jedno pitanje za tebe... Da li si uvek i stalno za težine preko 100 kg za pomenute vežbe koristio pojas? Da li si redovno radio trbušnjake i imao dosta snažan trbušni zid? (ne da moraju da se vide trbušnjaci, ali da imaš jake trbušne mišiće, ako znaš na šta mislim). Koliko imaš sada godina ako nije tajno, i koliko dugo si se bavio amaterskim power liftingom? 

 

Sve ovo te pitam isključivo da bih neke stvari možda naučio iz tvog primera jer imam 28 godina, već desetak godina manje - više redovno idem u teretanu, imam snage, dobro se osećam, ali poslednje što bih želeo jeste da zbog ovoh hobija, poput tebe završim pod nožem. 


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#14 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 26 February 2016 - 07:03 AM

Otprilike iz istog razloga sam i ja pitao mada svako telo je drugacije, nema tu pravila. Mozda je i do tehnike, vidjao sam svasta po teretanama. Dugo nisam radio cucanj i dl iako sam vezbao u teretani, kada sam krenuo i sa tim vezbama isao sam polako i uvek dooobro zagrejan pre pocetka.
Ako ne osecas poteskoce, radis pravilno i imas kontinuitet sumnjam da bi trebalo da se previse brines.
Pitas za kais... Ja ne koristim bas uvek, sve zavisi do kog napora idem. Sada sam malo van forme pa stavim kais cim osetim potrebu, nevezano za tezinu. Proslog leta sam radio dl sa 200kg i cucanj sa 160 a kais stavljao na nekih 80tak % od tih tezina. Sada stavljam i kada radim sa 90tak ali prosto nisam u toj formi i osecam da mi treba. Sto se trbusnjaka tice, ove vezbe same po sebi vec solidno jacaju trbusni zid, fora je samo dati mu dovoljno vremena za to a bez nekih preopterecenja. Naravno trbusnjaci mogu samo da ubrzaju proces :)
Kondicija i snaga se mnogo brzo gube ali se zato i iznenadjujuce brzo vracaju ako si dugo godina u sportu. U svakom slucaju ne zuri.
Drug iz teretane je operisao kilu i posle 2 meseca se vratio da vezba. Na pocetku nije radio vezbe koje opterecuju taj deo a ostatak je radio lagano a vec mesec, dva nakon pocetka je vezbao skoro pa normalno. Nema pravila...
  • 0

#15 saxomofon

saxomofon
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 February 2016 - 07:44 AM

Smasher, da ne bude zabune-operisao sam slepo crevo koje je bilo pod upalom. Sva sreca, pa sam je javio na vreme, jer je bilo pred pucanjem. Da je puklo, zavrsio bih na intenzivnoj nezi.

Medjutim, tokom pregleda hirurg mi je napipao da su mi ti neki kanali prosireni i da mogu, eventualno, da dobijem kilu. To ne znaci da prosirenje ne moze da se povuce. Meni je bilo dovoljno da zakljucim da je vise nego ok da ostanem samo na biciklizmu. :) Takodje, moram da napomenem da je i priroda mog posla takva da cesto teglim teske kofere sa test-uredjajima i alatom, koji su po 40+ kg. Reci ce neko "zavrsio si fakultet da bi imao srafciger i zice u rukama", ali takav je posao i svidja mi se :)

Trbusni zid mi je vrlo cvrst, radio sam po 300+ ponavljanja u pauzama izmedju drugih vezbi. Nisam koristio pojas, radio sam striktno prema uputstvima Mark Rippetoe-a i njegove knjige Starting strenght. Ima klipove i na yt. U gym nisam isao dugo, ali sam u poslednjih godinu dana isao intenzivno, po 3 puta nedeljno. Ranije sam se bavio odbojkom. Inace ne izgledam kao da sam radio bb vezbe, jer nisam nesto preterano vodio racuna o nutritivnim vrednostima namirnica, vise sam vezbao, kako rece Sajlonac, za svoju dusu. Imam nepunih 28 godina, 196cm i 95kg. (kako sam sve napisao kao da sam na sajtu za spid dejting :-D )
  • 0

#16 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 26 February 2016 - 10:03 AM

Pojas u teretani dodatno opterecuje trbusni zid i ne sluzi za "hvatanje" stomaka vec za sprecavanje krivljenja kicme. Podrzavam ovo sto je sajlonac rekao vezano za trbusnjake tokom vezbanja mrtvog i cucnja, ali to naravno ne mora uvek biti slucaj. Nekome je potrebno dodatno vezbanje trbusnjaka, dok neko moze i bez dodatnog vezbanja da ih dovoljno ucvrsti. Najbitnija stvar kod bilo koje vezbe, a najvise za ove gde se dize veca masa jeste pravilan polozaj. Sa 10 godina u teretani racunam da svako zna kako se rade vezbe, a ako nije bilo problema do sad, nece biti verovatno ni u buduce. Trbusni zid za to vreme je morao postati dovoljno jak, cak i bez posebnih vezbi za njega.


  • 0

#17 saxomofon

saxomofon
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 February 2016 - 11:33 AM

Upravo tako, niipheus. Zato nikada nisam osetio potrebu za pojasom, niti onim sundjerom za sipku, kad se radi cucanj. Uvek sam vodio racuna da ledja budu prava i zategnuta, trbusnjaci pri podizanju maksimalno stegnuti i slicno, kao sto i pomenuti Mark Rippetoe opisuje. U njegovoj knjizi su cak nacrtane i sile koje deluju na sve zglobove, onako u Dekartovom koordinatnom sistemu. Verovatno su moje genetske i fizicke predispozicije takve da mi je ta regija slabija.
  • 0

#18 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 26 February 2016 - 11:59 AM

Da, nisam napomenuo ali pretpostavljao sam da se zna da je pojas tu prvenstveno zbog kicme :)
Cuo sam za Marka Ripetoa mada nisam nikada gledao klipove, deluje zanimljivo, bacicu pogled. Ja sam se jedno vreme lozio na program Mike O'Hearn-a, tzv "power bodybuilding". Nije losa stvar... :)
  • 0

#19 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 26 February 2016 - 12:27 PM

Moj otac je pre par godina operisao bruh, tako da je, mozda, genetski nama ta regija slaba.

 

Može da bude. Drugar ima sličnih problema familijarno i pre nekog vremena se operisao skoro pa preventivno (imao je neki rani početak bruha). Rekao mu je doktor da ima predispozicije ka tome, a i više ljudi u porodici su prošli kroz isto.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika