Jump to content


Fotografije

Čepovi za uši


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
9 odgovora na ovu temu

#1 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 October 2015 - 08:21 PM

Treba mi savet, poželjno iz prve ruke ako neko koristi ili je koristio.
Trebaju mi za spavanje, dakle prioriteti su dobra zvučna izolacija i udobnost, ni sam ne znam kojim redosledom, obe stavke su bitne. Znači da se može s tim spavati da ne smeta i da je izolacija dobra. Ima li tako nešto negde za kupiti?
Bez preporuke ne bih bacao pare i isprobavao. Za sada sam probao samo neke jeftine iz woby housa, dva različita modela. Silikonski rebrasti zadovoljavajuće izoluju ali su neudobni a i ne može se s tim spavati na boku. Sunđerasti duguljasti su neupotrebljivi, ne znam uopšte kako to staje u uvo a pored toga izolacija je nikakva - nema je. A na nekim stranim sajtovima upravo takve slične vidim da veoma hvale kao najbolje izolatore i jako udobne pa mi nije jasno.
  • 0

#2 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 18 October 2015 - 09:43 PM

Koristio sam sunđeraste, ako mislimo na iste, ali pri radu, ne pri spavanju. Dosta utišaju i udobni su dovoljno da za sat, dva ne primetim da mi smeta.


  • 0
Pozdrav

#3 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14583 posts

Postavljeno 18 October 2015 - 09:46 PM

Nisu zdravi cepovi za usi na duzi period, usni kanal mora da dise inace se stvara nadpritisak pa moze da boli glava. Mozes da probas da napravis neke od pcelinjeg voska (svece) jos ako bi uspe da napravis mikro kanal u obliku L da moze uvo da dise... Prodaj bicikl pa kupi 

 

Mozda da probas sa "white noise" da se uspavas, ja pustim neki video na kompjuteru tiho tiho da ne razumem reci koje govore, plus buka ventilatora, bas me uspava.


  • 0

#4 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 October 2015 - 10:13 PM

Gumeno-silikonski oni sa tri rebra mi odgovaraju, doovljno su udobni i dobro izoluju ali štrče van uha pa mi smeta ako se okrenem na bok. Sunđeraste nema šanse da naguram u uho niti želim da se bakćem toliko svaki put i učim tehniku postavljaja... silikonski se postave za sekund. Samo da su manji (plići).

 

Znam da nije dobro da se to stalno koristi ali moraću da probam još neke bolje, jer mi nekvalitetan i nedovoljan san narušava kvalitet života, ceo dan onda nisam kako treba. Nije problem uspavljivanje već buđenje pre vremena, već mi je postalo uobičajeno i normalno da sam poslednjih par sati polubudan i samo se prevrćem.

A kad sam bio mlađi spavao sam kao top i budio se odmoran i pun energije. Već sam i zaboravio kakav je to osećaj (a trebalo bi biti normalno). Skoro sam se bio podsetio, nisam spavao jednu noć upšte, vezao sam 40ak sati i onda sam čvrsto odspavao 12. Probudio sam se kao nov, odmoran i bez onog da se sećam svakog zvuka u poslednjih nekoliko sati. Tako sam nekad spavao svaku noć.


  • 0

#5 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14583 posts

Postavljeno 18 October 2015 - 10:32 PM

Ne razumem zasto ti onda trebaju cepovi, to treba resiti na drugi nacin, prvo naci uzrok moze biti i da bolujes od necega pa se telo bori na svoj nacin. Krevet, jastuk, tempretatura u sobi, neki miris koji nije zdrav, mnogo toga moze biti uzrok... Moze biti i ako imas ispite na fakultetu pa si nervozan...


  • 0

#6 nikolasrbija

nikolasrbija
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 228 posts
  • LocationZemun

Postavljeno 19 October 2015 - 12:09 AM

Mislim da nije to neki problem ali moze biti,zavisi kako mu pristupis. Mislim da je ova tema dobar pocetak i da si shvatio da trebas nesto menjati. Po mom nestrucnom misljenju,upao si u neku "kolotecinu" (Nzm kako da se izrazim drugacije). Takav nacin zivota ti je postao navika. Posto ti to ne odgovara,moras promeniti naviku tj nacin zivota.
Mislim da bi resenje mozda bilo da se podvrgnes "šok" terapiji. Nije nista strasno. Potrudi se da zavrsis sve obaveze do recimo 6-7 uvece. Odmori ako je potrebno i pocni. Vezbaj,sklekovi,zgibovi,trcanje,bajs(posto si navikao voziti bajs,podigni tempo) do nekih 9-pola 10. Drugim recima,iscrpi svoje telo da vise ne mozes stajati na nogama(zagrevanje pre treninga i istezanje posle nemoj zaboraviti). Onda se istusiraj i lezi da spavas. To bi bilo oko 10. Sta time postizes? Pa menjas nacin zivota :) Legao si dosta ranije nego inace,umoran da nemas snage razmisljati. Garantujem da ces spavati kao beba.
To je prvi dan. Drugi opet. I treci,cetvrti,pet i do kad bude potrebno. Um i telo ce ti se navici na takav nacin zivota. Kad radis preko dana-radis,kad spavas-spavas za sve pare jer ti se um i telo odmaraju da bi mogao u nove pobede.
Sto pre promenis,to je za tebe bolje jer svi mi imamo neke probleme,lose navike koje cemo osetiti kad-tad.
Mozda gresim ali ne gubis nista ako probas. Ako imas naviku da se nerviras,menjaj. Strpljenje i dudov list pretvara u svilu. Za sta god da je vezano. To je samo gore za tvoje zdravlje a to je na prvom mestu. Sve drugo ce doci i proci.
Sportski pozdrav :)
  • 0

#7 Vanja_V

Vanja_V
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 313 posts

Postavljeno 19 October 2015 - 05:46 AM

Slazem se sa #nikolasrbija postom, tebi se organizam naspavao i odmorio kad se budis ranije. To se i meni desava, nije to nista cudno. Sve zavisi koliko si umoran legao ;)

Послато са GT-I9060 уз помоћ Тапатока
  • 0

#8 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 October 2015 - 10:03 AM

Ma ne budim se ranije jer mi se organizam naspavao i odmorio, nego zbog zvukova i buke. Čepovi jesu rešenje, ne treba mi to stalno ali kad mi treba onda treba.
Da ne ulazim u detalje, ali niti mogu uvek u isto vreme da ležem i ustajem niti mogu da napravim gluvu sobu :)
A tvrdim da bih spavao za sve pare kao beba, čak i da se uopšte ne umorim taj dan samo da imam potpunu tišinu. Vežbanje se inače ne dovodi u pitanje, bez obzira na vremenske uslove, do sledeće sezone tu je teretana, evo ne mogu da sedim od upale gluteusa i zadnje lože ;)
Čepovi mi konkretno dosta pomažu, zato sam i pitao za preporuku ako neko koristi. Držim ih pored kreveta, kada se inicijalno probudim "pre vremena" imam tri opcije:
- da ustanem tada i ne budem ni za šta ceo dan
- da ostanem još sat-dva-tri u krevetu ali od spavanja nema ništa, samo kao neko dremanje gde čujem i smetaju mi i najmanji zvuci
- i da ubacim čep u "spoljno" uho (koje nije na jastuku) što potpuno menja stvar i uspevam ponovo lepo da zaspim. Međutim svakako bi bilo još bolje da se uopšte ni ne budim prevremeno, tj da mogu leći sa čepovima i da mi ne smetaju niti da ispadaju, otud i ova tema.


  • 0

#9 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 October 2015 - 10:15 AM

A dodatni problem je što na leđima ne mogu spavati nikako, to je tako već više od decenije i tu menjanja nema. Jednostavno ne mogu zaspati na leđima, neprirodno mi je i kao da stojim, neki žiroskop u glavi ne dozvoljava da zaspim. Čak i da uspem svakako se budim na stomaku ili boku. Eto letos u šatoru nisam oka sklopio iako sam bio mrtav umoran od pedaliranja i sunca i prethodne noći spavao samo 2-3 sata. Znači džabe umor i svi potrebni uslovi kad na leđima od spavanja nema ništa. Jedino da spavam u nekom kovčegu kao drakula :mrgreen: pa da ne mogu da se okrećem. Da mogu spavati na leđima odgovarali bi mi svi čepovi pa bih gledao samo zvučnu izolaciju. Ovako moram gledati i da čep ne štrči i ne žulja i ne ispada...


  • 0

#10 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 20 October 2015 - 09:22 AM

Što se čepova tiče, penasti su provereno najudobniji i daju odličnu izolaciju. Jedino je bitno staviti ih pravilno, često se ovde greši. Bitno je da ih ne uvrćeš, nego da ih kotrljaš između prstiju dok se maksimalno ne kompresuju po širini. Kada se čep dobro kompresuje, bukvalno upada u uvo. Treba paziti da čep ne ode predaleko, ali je važno da se stavi tako da dobro popuni ušni kanal.

 

Ovde je dosta dobro objašnjeno:

 

Pazi samo da ne postaneš zavisan od čepova. Lako je navići se, a ipak nije baš zdravo da svake noći više sati imaš nešto u ušima :smile: Obavezno menjaj čepove na vreme - po pravilu bi trebalo da su za jednokratnu upotrebu, a nikako ne bih preporučio koristiti više od tri puta iste.


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika