Jump to content


Fotografije

Bol u kolenu


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
148 odgovora na ovu temu

#41 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 December 2015 - 08:33 PM

Ne valja da se nosi tek tako , bez razloga , navikne se covek na steznik pa posle ne moze bez njega . Steznik preuzme ulogu nekih misica koji atrofiraju ako se nosi nonstop . Nista strasno ali ga nosi sto manje mozes .

+1  Grejač je jedno, a steznik drugo.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#42 Gagilano

Gagilano
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 04 July 2016 - 03:05 PM

Pre par godina sam bez problema prelazio i preko 200km dnevno, i nikada ni najmanji bol u kolenu nisam osetio. A onda sam prosle godine kupio nov bicikl, na kojem sam za razliku od prethodnog postavio i SPD pedale... I tu nastaje problem. Prvih par kracih voznji nije bilo bolova, ali prva duza voznja od 100km je rezultirala u bolovima sa spoljne strane oba kolena. Bolovi su trajali samo jos par sati posle voznje i smirivali su se. Nikakvih otoka nije bilo.

 

Tada sam pauzirao neko vreme, i nakon toga opet - par kracih voznji nije pravilo bolove, ali prva sledeca duza voznja jeste. A pokusao sam sve moguce kombinacije podesavanja sedista, plocica itd. Posle toga sam napravio duzu pauzu, nekih 4-5 meseci.

 

Ove godine sam krenuo lagano, i bolova nije bilo, ali je prva duza tura opet izazvala manje bolove. Tada sam pokusao i da SPD pedale zamenim Speedplay pedalama sa mnogo vise "lufta", ali cak i sa njima, evo posle ture od 100km imam bolove. I to su jako cudni bolovi - ne smetaju previse u voznji, ali drze par sati posle voznje, i onda popustaju.

 

Zato mislim da bi trebalo da se konsultujem sa nekim lekarom koji bas ima iskustva sa biciklistima, jer ovi ostali sa kojima sam pricao i kod kojih sam isao na preglede nemaju bas iskustva - svi imaju prilicno bazicno znanje u vezi sa biciklizmom i sve zasnivaju na nekim svojim predrasudama ili misljenjima.

 

Ima li neko ovde preporuku za nekog ovakvog lekara u Beogradu ili negde u Srbiji, koji "se razume" u biciklizam i ima iskustva sa ovakvim problemima?

 

Hvala unapred, svaka pomoc je dobrodosla.


  • 0

#43 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 04 July 2016 - 03:47 PM

Možda da se raspitaš u najbližem biciklističkom klubu? Oni su se valjda nagledali raznih vrsta povreda vezanih za sport, a znaće valjda i nekog lekara ili fizioterapeuta kod kog šalju članove.

 

Kakav je bol, gde je tačno lociran? Počinje odjednom ili postepeno? Kako boli posle vožnje, je li konstantno, ili više pri hodu? Kako je uz ili niz stepenice?


  • 1

#44 Gagilano

Gagilano
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 04 July 2016 - 04:50 PM

@Fiery

 

To je odlicna ideja, prvom prilikom cu se raspitati u nekom od biciklistickih klubova u kraju. Hvala na predlogu.

 

Sto se bola tice, javlja se na istom mestu na oba kolena - spoljni deo kolena, sa strane (na ovoj slici je desno koleno, tacno gde je vrh prsta se javlja bol - https://s32.postimg....j91/koleno.jpg)

 

Tokom voznje, bol se javlja odjednom, i sve vreme ima manje-vise isti intenzitet. Nekada se desi kada napravim pauzu od voznje 10-15min da kada opet krenem da vozim bol nestane, i onda se opet javi posle nekog vremena.

 

Posle voznje ne boli konstantno, na pocetku malo boli tokom hodanja, a ubrzo prestaje i boli samo pri odredjenim polozajima a najvise boli kada silazim niz stepenice. Uz stepenice ne boli toliko, ali se oseca. I to onda traje narednih par sati. Nekada i sutradan osetim pomalo, ali znatno slabije, i to je to. Prestane i ne boli vise uopste, dok opet ne vozim duze ture.

 

Eto cisto jos da dodam, jer se cesto pominje i kadenca kao problem u vezi sa bolom u kolenima - na ovoj poslednjoj duzoj voznji drzao sam kadencu uvek preko 80, tako da bih to iskljucio kao uzrok.

 

Da li sve ovo mozda govori nesto?


  • 0

#45 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 04 July 2016 - 05:24 PM

"Pre par godina sam bez problema prelazio i preko 200km dnevno, i nikada ni najmanji bol u kolenu nisam osetio. A onda sam prosle godine kupio nov bicikl, na kojem sam za razliku od prethodnog postavio i SPD pedale... I tu nastaje problem"

 

SPD clipless iliti unistavac kolena.... zamisli da ti neko veze ruke za volan i da moras da vozis tako bez mogucnosti da promenis polozaj.


  • 0

#46 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 July 2016 - 06:10 PM

"Pre par godina sam bez problema prelazio i preko 200km dnevno, i nikada ni najmanji bol u kolenu nisam osetio. A onda sam prosle godine kupio nov bicikl, na kojem sam za razliku od prethodnog postavio i SPD pedale... I tu nastaje problem"

 

SPD clipless iliti unistavac kolena.... zamisli da ti neko veze ruke za volan i da moras da vozis tako bez mogucnosti da promenis polozaj.

 

SPD clipless je jedan od najboljih izuma, samo ga treba dobro podesiti.

 

Ne koristim ga iz drugih razloga, ali gajim duboko poštovanje prema tom izumu kao jednom od retkih stvari koje unapređuju korištenje bajsa i zaista služe korisniku, a ne (samo) marketinškom odeljenju kompanija koje prave opremu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#47 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 04 July 2016 - 10:36 PM

Da li sve ovo mozda govori nesto?

 

Rekao bih da je iliotibijalna traka (ili kako se već zove na srpskom) - po engleski iliotibial band syndrome iliti ITBS. Pogana povreda sa kojom nažalost imam i previše ličnog iskustva. Za početak, potvrdi da li je to (mada meni po simptomima baš na to liči, naročito kad reče za silaženje niz stepenice): https://www.painscie...unners-knee.php

 

Šta god da je, nemoj ni slučajno da voziš kroz bol. Kada se vratiš na bicikl, kreni ponovo sa platformama, lako ćeš se vratii na SPD kada rešiš problem.

 

Ako je ITBS u pitanju preporučio bih bar četiri nedelje bez bicikla i trčanja. Dok pauziraš, počni da radiš vežbe za ojačavanje muskulature kukova radi bolje stabilizacije: https://youtu.be/ydcy3dPf__M

 

Kada se vratiš na bicikl, proveri visinu sedla. Nasuprot uobičajenim preporukama, ova povreda je osetljiva na previsoko sedlo, bolje i da bude centimetar prenisko nego pola centimetra previsoko.

 

Drugo, vodi računa da su ti stopala u neutralnom položaju. Ako prirodno gaziš sa prstima ka spolja, tako nameštaj i noge na pedale. (Vrlo je moguće da ti je od toga i krenula bol, ako si SPD postavio da drže stopala pravo, a prirodno ti je da su malo zarotirana.)

 

Na kraju, kreni u vožnju polako, par puta nedeljno, ne više od 10 km u početku, pa lagano pojačavaj intenzitet. Nakon vožnje možeš da probaš staviš led na kolena čisto preventivno. I dobro vodi računa, ako krene da boli ponovo odmah kreći kući, ne nastavljaj vožnju.

 

Dobre su šanse da to sve prođe samo od sebe, ali pristupi oporavku ozbiljno. Bolje da sada malo i preteraš pa se trajno rešiš bede, nego da za godinu-dve tražiš drastičnija rešenja.


  • 0

#48 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 04 July 2016 - 11:51 PM

Устанеш, чучнеш, скочиш, доскочиш, трчиш, стојиш, лежиш, вучеш, гураш, дижеш, носиш, пењеш се, спушташ се, и тако једно два милиона година откад се претпоставља да смо сишли са дрвета. И ниједан од ових покрета не захтева од зглоба колена да вуче. А онда се појавио један од најбољих изума, само га треба добро подесити...


  • 1

#49 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 July 2016 - 05:02 AM

Устанеш, чучнеш, скочиш, доскочиш, трчиш, стојиш, лежиш, вучеш, гураш, дижеш, носиш, пењеш се, спушташ се, и тако једно два милиона година откад се претпоставља да смо сишли са дрвета. И ниједан од ових покрета не захтева од зглоба колена да вуче. А онда се појавио један од најбољих изума, само га треба добро подесити...

 

Misliš na bicikl? Stvarno jeste neprirodan položaj.   :P

 

SPD služi da budeš vezan za bajs i da noga ne landara. Samo vučenje je tu najmanja stavka i količina vučenja koja se izvodi u praksi sigurno ne opterećuje i povređuje kolena.  Matori ljudi (tipa 60-70) voze SPD deceniju bez problema s kolenima. Nezgodno je samo ako se loše podesi, objasnio već kolega Fiery.

 

 

Poslato iz pećine putem glinene pločice i osmofaznog goluba  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#50 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 05 July 2016 - 10:07 AM

Lepo si to objasnio, ni ja ne bih bolje...

 

3476298_t.jpg


  • 0

#51 Gagilano

Gagilano
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 05 July 2016 - 10:08 AM

Rekao bih da je iliotibijalna traka (ili kako se već zove na srpskom) - po engleski iliotibial band syndrome iliti ITBS. Pogana povreda sa kojom nažalost imam i previše ličnog iskustva. Za početak, potvrdi da li je to (mada meni po simptomima baš na to liči, naročito kad reče za silaženje niz stepenice): https://www.painscie...unners-knee.php


Wow, hvala ti za ovaj link! Bukvalno svaki simptom ITBSa imam. Procitao sam ceo uvodni clanak ovog tipa na tu temu, jer je i on licno imao borbu sa ovim problemom i bas je ozbiljno istrazio, a i pritom je iz medicinske struke. Kupio sam ebook na ovu temu od njega, pa krecem u oporavak.

I odmah sam namontirao platformke na bicikl, cisto da ne dodjem u iskusenje kad pocnem da vozim opet. :)
  • 0

#52 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 05 July 2016 - 11:53 AM

Kupio sam i ja tu knjigu, a i čitao na sve strane sve što sam našao vezano za temu. Ingraham nije iz biciklističkog sveta, pa nije tako duboko ušao u tu tematiku, to sam morao sam da istražujem. Tako sam našao za visinu sedla na primer; to ponegde preporučuju iz iskustva, a anatomske studije potvrđuju da ima smisla.

 

U svakom slučaju, pristupi ozbiljno i oprezno jer je varljiva povreda. Teško je uhvatiti šta je izaziva i da li je prošlo jer ne daje znaka da išta fali dok odjednom ne zaboli. Većini ljudi srećom ipak reši problem pauza sa postepenim povratkom u aktivnost, naročito ako se nađe i reši ono što je izazvalo povredu.


  • 0

#53 pandomir

pandomir
  • Members
  • PipPipPip
  • 126 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 09 July 2016 - 10:18 AM

Evo da javim svoja iskustva. Juce sam spustio sic za oko 14mm i probao da vozim tako. Bilo mi je cudno i pomalo smetalo ali bolova u kolenima nije bilo. :)


  • 0

#54 gripen235

gripen235
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 27 July 2016 - 12:13 PM

http://www.blic.rs/s...-koleno/d4s5cpj

Mene izgleda muci ovaj ''Sindrom trenja''
Evo jos o tome ovde

http://www.trcanje.r...olovi-u-kolenu/
  • 0

#55 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 27 July 2016 - 09:59 PM

Kakvi su ti simptomi i kada su počeli? Šta si do sada probao po tom pitanju?


  • 0

#56 gripen235

gripen235
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 07:33 AM

Ja od skoro ponovo jasem... Poceli su prosle god posle prve duze voznje (~80km). Sad u maju, posle 3 dnevnog putovanja i nekih 300km me je jos dugo blelo. Pre neki dan sam napravio 30-ak km (doduse na nekom bzv bajsu koji mi je mali) i pocelo je da boli... Uglavnom, bolim me u predelu desnog kolena sa spoljne strane. Osim promene visine sedista, nisam nista drugo probao.

Za par dana vozim Prijepolje - Sutomore, valjda cu uspeti!
  • 0

#57 Gagilano

Gagilano
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 09:48 AM

Nadam se da gresim, ali ako situacija kod tebe bude tekla kao kod mene, ne znam koliko ti je pametno da tako brzo forsiras ponovo dugu voznju, posebno uzevsi u obzir da ti se pre par dana bol pojavio vec posle 30-ak km...

 

Meni su se problemi prvi put javili prosle godine, a zatim posle nekog vremena bez njih ponovo ove godine. Ja uzrok nalazim u prelasku na clipless pedale i potencijalno los polozaj sedista.

 

Fiery je podelio odlicne linkove na ovu temu, pa ti savetujem da iscitas sto vise mozes - http://www.2bike.rs/...e-3#entry204326

 

Ja sam prvo napravio pauzu od skoro tri nedelje, zatim malo spustio sic, i na kraju skinuo clipless pedale i montirao platformke.

 

Odvozao sam posle pauze nekoliko puta po desetak km, a pre neki dan i 50km, i nisam imao problema. U narednom periodu imam u planu par duzih voznji, pa cu videti kako kolena reaguju, ali nadam se da sam ovaj problem ostavio iza sebe.

 

Ono sto sigurno znam - kada god sam pokusavao da vozim bez pauze nakon bolova, javljali su se sve ranije, pa me tvoj slucaj dosta podseca na moj, i zato bih posavetovao da odmoris prvo, ako je to ikako moguce. Ako si se pak bas nameracio na tu voznju za Sutomore, neka je sa srecom, nadam se da nece biti bolova. :)


  • 0

#58 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 11:22 AM

gripen235, ne preporučujem nikako tako dugu vožnju, povreda je još uvek tu i samo ćeš je pogoršati. Ono što bih preporučio, a što ti se sigurno neće dopasti, je minimum 4-5 nedelja pauze bez ikakve vožnje, trčanja i sličnog. Proveri po simptomima sa onog linka koji sam stavio da li je definitivno ITBS. Ako jeste, kreni tokom pauze komplet vežbi za istezanje i ojačavanje muskulature oko kukova, prvenstveno gluteusi i tensor fasciae latae. Ovo ti govorim iz ličnog iskustva - ITBS može da se reši uz malo pažnje i vežbi, ali može i da se zakomplikuje tako da je neizbežna hirurška intervencija. Bolje sad da ti propadne pola leta nego cela godina i veliki deo sledeće.

 

Gagilano, radiš li kakva istezanja i vežbe?


  • 0

#59 Gagilano

Gagilano
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 12:23 PM

@Fiery

 

Krenuo sam na pocetku, u prve 2 nedelje, ali sada sam se moram priznati ulenjio. :(

 

Sve se nadam da sada kada ne osecam simptome vise i kada sam promenio pedale bol nece da se vrati... Videcu jos koliko ovih dana da li gresim, kada odvozim 80-100km u cugu...


  • 0

#60 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 12:39 PM

Kreni ti opet pred tu vožnju i uključi i ovakva neka istezanja:

 

tflandglutestretches.jpg


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika