Jump to content


Photo

Tockovi


  • Please log in to reply
626 replies to this topic

#1 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1502 posts
  • LocationVrsac

Posted 17 August 2015 - 07:28 AM

Imam mavic aksium race tockove, da li ima logike i da li ce se videti razlika u voznji kupovinom ultegra 6800 ili cak campagnolo zonda tockova. Znam da nisu u cenovnom rangu, znam da su im tezine razlicite ali u praksi ne znam kako bi se pokazali u odnosu na aksium race. Ili cak imate predlog za neki drugi tocak. U opciju dolaze tockovi sa alu kocionom povrsinom i malo manji profil. Ovde u vrscu duva vetar kao lud i ne odgovaraju mi tockovi sa dubokim profilom.
  • 0

#2 damir78

damir78
  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts

Posted 17 August 2015 - 07:48 AM

Ja sam vozio Mavic Aksium Race, i prelaskom na Ultegru 6700 mislim da sam se preporodio. Mnogo bolje idu, nije u pitanju samo težina, jednostavno bolje se kotrljaju, lakše koče, daleko bolje ubrzavaju, upravljiviji su, a tek na brdima, kao da mi je neko skinuo ranac od 10kg. Jednostavno rečima ne mogu da opišem taj osećaj, ali je daleko bolji nego na Aksijumu. Promenio sam i kasetu, sa 12-27, prešao sam na 11-25 i mogu reći da Ultregra na 34-25, ide lakse nego Aksijum na 34-27. Penjao sam se za vikend na Kopaonik, po ko zna koji put, i nikada lakše nisam izašao.

Prošle nedelje sam dobio neverovatnu priliku da probam i Mavic Cosmic Carbon 50mm, na svom bajku. Rekao bih samo da je daleko manja razlika izmedju Ultegre i Cosmica, nego izmedju Aksijuma i Ultegre. U stvari do nekih 37, 38 kmh, Ultegra se bolje ponaša, nakon toga nešto manje snage treba na Cosmicu da bi se održavala brzina, ali to i nije toliko značajno. Najznačajnija je tu razlika u estetici, jer sa karbonskim točkovima od 50mm, bajk stvarno izgleda daleko lepše.

 

Zondu, nisam probao, ali prema mnogim review-ima, trebalo bi da je ona barem kao Ultegra, ako ne i bolja, a cena je tu negde. Sad ti vidi, pa šta pre naleti. Slobodno pazari Ultegru/Fulcrum3/zondu, možda još i najbolje Fulcrum quatro pošto si u ravnici, i bićeš zadovoljan. Ukoliko imaš prilike da negde probaš bajk na novim točkovima, obavezno iskoristi tu priliku.

 

Inače uz neograničeni budzet moj izbor bi bio Dura Ace C50.


  • 0

#3 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1502 posts
  • LocationVrsac

Posted 17 August 2015 - 08:13 AM

C50 je za sada naucna fantastika:). Okej kupuje se ultegra posle ovog tvog posta. Mozes li mi reci kako si ti dosao do tvojih tockova
Gledam sada na pb. Tockovi su 325e. Ne znam za koliko mogu da se nadju preko. Da li se isplati ta gimnastika za par desetina evra manje.
  • 0

#4 damir78

damir78
  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts

Posted 17 August 2015 - 08:15 AM

Slučajno naleteo u servisu.

 

Čovek je prešao sa Shimano opreme na Campagniolo, pa nije mogao da iskoristi Ultegra točkove. A potreban mu je bio novac za kupovinu Campagniolo kompatibilnih tockova.


  • 0

#5 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Posted 17 August 2015 - 02:38 PM

Pratite oglase (mada ja nisam odavno), Ultegra i generalno svi bolji Shimano tockovi se lose prodaju jer nisu sa industrijskim lezajevima pa ih nece niko  ](*,) .

 

Pre par godina sam jedva prodao glanc nove 6600 za cini mi se 160 evra. Naleteli mi neki u zamenu pa sam morao da ih uzmem. Em mi niko nije verovao da su novi (a i corav vidi na slikama da su novi) em su svi kukali sto su sa konusom... A sto su duplo jeftiniji nego u Planetu to nema veze :)


  • 0
.

#6 damir78

damir78
  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts

Posted 17 August 2015 - 02:54 PM

Tanka svirka po oglasima. Naleti po nešto, ali baš jako retko od kako sam ja počeo intenzivno da tragam po oglasima, a i ove što nadjoh i nisu bili na oglasima.

Inače, znam za to da ljudi beže od konusa, ali mi nije baš najjasnije zašto?


  • 0

#7 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Posted 17 August 2015 - 03:05 PM

Pa misle da su industrijski lezajevi brzi :)


  • 0
.

#8 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Posted 17 August 2015 - 03:12 PM

C50 je za sada naucna fantastika:). Okej kupuje se ultegra posle ovog tvog posta. Mozes li mi reci kako si ti dosao do tvojih tockova
Gledam sada na pb. Tockovi su 325e. Ne znam za koliko mogu da se nadju preko. Da li se isplati ta gimnastika za par desetina evra manje.

 

6800 set može da se nađe za ~250€ uključujući slanje za Srbiju (bike-discount, na primer). Ali kada se doda carina i porez verovatno će ispasti isto kao i to što si već našao. Osim 11-speed kompatibilnosti i par grama verovatno nema nikakve druge razlike u odnosu na 6700.

 

U svakom slučaju, ako kupiš, ostavi utiske kakva je razlika u odnosu na Aksium. Po mom amaterskom mišljenju, i iskustvu sa naizmeničnim menjanjem između Shimano R-501 i Fulcrum Racing 0, nisam siguran da bi na testu na slepo primetio koji točak voziš. Ali za bolji rezultat nekada je dovoljno i da samo misliš da su brži.

 

 

Pa misle da su industrijski lezajevi brzi :)

 

Ništa ispod keramičkih :D.


  • 0
Pozdrav

#9 damir78

damir78
  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts

Posted 17 August 2015 - 04:23 PM

Najbolje probati pre kupovine! Utisci su razliciti, a meni se cini da je razlika ogromna!
  • 0

#10 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1502 posts
  • LocationVrsac

Posted 17 August 2015 - 06:34 PM

Fulcrum sam vozio ne svidjaju mi se. Pre aksium race sam vozio fulcrum 5. Probao bih negde da imam utegru. Sto se tice 6700 meni i to igra ulogu. Vozim 10faz.
  • 0

#11 damir78

damir78
  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts

Posted 17 August 2015 - 06:41 PM

Ako dodjes u bg mogu tibdati!krug da probas9
  • 0

#12 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1502 posts
  • LocationVrsac

Posted 17 August 2015 - 06:45 PM

Da li bi bio problem da ih stavim na moj bajs
  • 0

#13 damir78

damir78
  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts

Posted 17 August 2015 - 07:03 PM

Ne, i kod mene je desetofaz
  • 0

#14 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Posted 17 August 2015 - 07:07 PM

 Po mom amaterskom mišljenju, i iskustvu sa naizmeničnim menjanjem između Shimano R-501 i Fulcrum Racing 0, nisam siguran da bi na testu na slepo primetio koji točak voziš. Ali za bolji rezultat nekada je dovoljno i da samo misliš da su brži.

 

 

Shimano tockovi su prilicno brzi bez obzira na klasu. Mavic Axsium bas nije nesto brz tocak a bar po testovima je solidno sporiji od Shimano R-501 i sl. Shimano tockova. 


  • 0
.

#15 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Posted 17 August 2015 - 09:06 PM

Brojevi ne lažu, mislio sam da Belgarath pita da li će on osetiti razliku.

 

Što se tiče aerodinamike, koliko sam video, testovi se najčešće rade na 50 km/h i razlika između Aksium i npr. Zip 404 je oko 10 W. Sad, možda je Belgarath kiborg :) na biciklu, pa jezdi 50 km/h, ali pri nekih običnijih 30 km/h ta razlika je mnogo manja (otpor vazduha nije linearan). Nisam video u testovima Ultegra točak, ovako na izgled mi deluje kockasto i sporije od Aksiuma.

 

Što se tiče težine, razlika u težini (točak+bicikl+vozač) je manja od 1%.

 

Što se tiče upravljivosti/krutosti, možda jedino ovo osetiš, zavisi kako voziš. Aksium je prilično krut točak.

 

U svakom slučaju probaj različite setove ako možeš, ali pokušaj da budeš objektivan i bez predrasuda. Idealno bi bilo da ih testiraš na slepo :D (a u slučaju nekih točkova i na gluvo). 


  • 0
Pozdrav

#16 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Posted 17 August 2015 - 09:28 PM

I meni Ultegra 6700 deluje kockasto i trebalo bi da bude sporiji tocak od 6600 koji je dosta brz, mnogo brzi od Aksiuma mada se to nikada ne zna. Opet nisu ista klasa i to bas i nije za poredjenje. 


  • 0
.

#17 damir78

damir78
  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts

Posted 18 August 2015 - 06:32 AM

@zare

Ultegra 6700 jeste mnogo brzi tocak od aksijuma, znam da ne izgleda aero, ali ide dobro.

I jos, 6800 se ne razlikuje mnogo od 6700, a svi su kao dura ace c24, tako da ne verujem da bi Shimano inzenjeri nastavili da forsiraju nesto sto je gore od predhodnih generacija.

Kao sto rekoh, skoro do 40kmh se ne oseca ama bas nikakva razlika izmedju ultegre i mavic cosmic carbon 50mm tocka, koji je izrazito aero.

Ne umem to bas najbolje da objasnim, ali tako je
  • 0

#18 dachaa

dachaa
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts

Posted 18 August 2015 - 06:34 AM

Ultegra 6800 su keva ako hoces jak a ipak donekle lagan točak, ako hoćeš da bez brige voziš po kraterima, ako hoćeš da budu sigurni na spustu, ako hoćeš da ideš 40+....sve to i još dosta toga potpisujem. Vozim ih skoro 2 god, i nikad me nisu izdali. Palio sam pakne na njima na spustevima pi Alpima...lomio po makadamu nikad ništa. Pravi kao strela, bez lufta...sve naj. I kad treba da ih otvoris i podmazez, nemas problema s kontra ključevima za stezanje konusa (ako ti to ne ide) jer su to Japanci baš lepo ovaj put rešili.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 1
'Pain is temporary... quitting lasts forever'

#19 damir78

damir78
  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts

Posted 18 August 2015 - 07:14 AM

@dachaa

 

Ajde sad molim te, pošto si vozio i karbon Aero točakove, daj poređenje između njih. Ultegra 6800 VS ZIP 404 vs Campy Bora, ili šta si već koristio

 

Hvala unapred


  • 0

#20 dachaa

dachaa
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts

Posted 18 August 2015 - 02:32 PM

Bolje da si me pitao da prepričam Rat i mir.... Biće prilike kad se vidimo pa ćemo kroz priču o tome ;-)


  • 1
'Pain is temporary... quitting lasts forever'




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users