Jump to content


Fotografije

Pravilno koriscenje flekica


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
47 odgovora na ovu temu

#1 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Postavljeno 13 August 2015 - 06:22 PM

...ne mogu da verujem da postavljam ovakvo pitanje ali ne znam a  voleo bih da naucim da lepim gume flekicama i da to bude dobro.Negde sam vido zalepljeno tako da se flekica samo vidi ali se gotovo ne oseca na dodir.Da li se to radi lepkom i peglom ili samo lepkom.

Moze li neko da napise kako se flekicama pravilno lepi guma.

Korak po korak

 

Hvala

 

 

P.s.Ako negde na forumu postoji objasnjenje molim za link a tema nek se briseFlekice-za-Gume-36-komada-Lepak_slika_XL


  • 1

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 13 August 2015 - 06:46 PM

Zavisi i od kvaliteta flekica ko ih proizvodi. Ne lepi se peglom jer retko ko nosi peglu sa sobom na biciklu osim nas nekoliko profesionalaca koji upraznjavamo sport EXTREME IRONING

 

Nadjes rupu na unutrasnjoj gumi, ako imas smirglu ocistis oko rupe u velicini flekice koju ces zalepiti, naneses lepak u tankom sloju na gumu, sacekas 5~10 minuta da lepak pocne da se susi i stavis flekicu tako da crvena guma bude u kontaktu sa lepkom. Sacekas 5 minuta (bilo bi dobro da stavis dascice i pritisnes stipaljkom dok cekas 5 minuta) i vratis unutrasnju gumu u tocak.

 


  • 1

#3 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 August 2015 - 06:50 PM

Nista nije sramota pitati ;) Evo ovako u par koraka : mesto gde ti je probusena guma osmirglaj,da bi skinuo necistoce i da bi fleka bolje prianjala na gumu.. Na gumu namazes sloj lepka i na fleku takodje...Ostavis 10-15 sekundi da malkice odstoji,nemoj odma lepiti i onda prislonis fleku na mesto na gumi gde treba lepiti.. Pritisnes dobro i pazi ivice fleke da ti se lepo slepe sa gumom,da ne strci negde.. Ja kad lepim,izduvam skroz gumu i to mesto gde lepim zategnem preko naslona stolice ili sedista od bajsa pa lepim..takodje koristim i kasiku kada stavim flekicu,ravnomerno da ispritiskam svugde,izvaljam preko flekice.. Kada nemam ovaj lepak,koristim super lepak (odmah da znas ovaj je daleko bolji al kad nema) i tada su mi fleke minijaturne (velicine nokta na malom prstu) te pravim od neke stare gume,a lepak stavljam samo na fleku..i isto izpritiskam kasikom da ivice se lepo zalepe..
  • 0

#4 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 13 August 2015 - 06:57 PM

A u zavisnosti od kvaliteta fleknice najveci problem moze da bude kako je odlepiti sa folije ili skinuti gornju foliju nakon lepljenja  :mrgreen: .


  • 3
.

#5 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 13 August 2015 - 07:20 PM

Sto se tice flekica i Rema i Red sun su odlicne, Rema su skupplje i vise oprastaju aljkavost pripreme :). Bas pre neki dan sam sa red sun zakrpio snake bite i guma drzi na 7 bara. Cak sam imao i giro voznju sa njom :D

 

Po mom misljenju najbitnija ja priprema odnosno temeljno osmirglati mesto gde se nanosi lepak da bi se ogolila guma jer povrsinski sloj koji se smirgla je agens koji sluzi za uklanjanje gume iz kalupa u toku proizvodnje.

Tek kad se skine taj tanki povrsinski sloj lepak moze da deluje na gumu.

Po nanosenju lepka treba sacekati da se osusi minimum pet minuta nekad i duze i tek onda prisloniti flekicu.

 

Takodje je moguce sa lepkom iz seta za krpljenje, zalepiti parce unutrasnje gume za probusenu, dobija se veca fleksibilnost, bitno za tanke drumske gume ili kada treba veca zakrpa, ali obavezno treba smirglom ogoliti do gume i naneti lepak na oba parceta i sacekati da se  osuse i tad ih pritisnuti. Susenje i formiranje zakrpe traje duze nego kada se koristi gotova flekica.

 

Imam krpljene gume i na jedan i drugi nacin, znaci iz licnog iskustva, neke zakrpe imaju i tri godine.

 

Pravilnu pripremu i razloge sam procitao iz arhive:

http://yarchive.net/...e_patching.html

Mislim da svaki biciklista moze ponesto da nauci iz arhive Jobst Brandt:

http://yarchive.net/bike/index.html


  • 0

#6 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Postavljeno 13 August 2015 - 07:32 PM

Hvala momci ,

Gume lepim gotovo uvek kuci jer uvek nosim rezervnu.Pomenuo sam peglu je  je zalepljena flekica koju sam vido bila tako dobro zalepljena tj utopila se u gumu , ispresovano nekako ,mislio da je to necim radjeno.

 

Lepak u tubici iz kompleta sa flekicama je brzo iscureo pa sam uzo Neostik u tubici u farbari , cini mi se da mozda moze da bude bolji , od komsije sam skoro pozajmio neki italijanski lepak za gumu , ne znam kako drzi parce gume koje sam zalepio ali mi je prste ulepio kao super lepak , sumnjam da mogu da ga nadjem ovde u prodaji pa vas molim da mi preporucite neki koji vredi , ne pitam za cenu , mozda  neki Bizon


  • 0

#7 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 13 August 2015 - 08:43 PM

Vec je bilo reci o tome na forumu, ono u zelenoj bocici nije lepak nego tecnost za vulkanizaciju gume, narodski receno ona topi onaj crveni sloj gume na flekici pa se guma "sjedini" sa unutrasnjom. Lepak ne drzi dovoljno dobro nema zamene.


  • 0

#8 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 13 August 2015 - 08:47 PM

Мени су се добро показале тип топ флекице,плаћао сам их 25 динара,а има и комплет за крпљење од истог произвођача.Такође,ако нећеш да се зезаш са лепљењем и флекицама однесеш код вулканизера да ти закрпи са пеглом.


  • -1

#9 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Postavljeno 13 August 2015 - 09:49 PM

ok eto sad mi je`sve jasno hvala


  • 0

#10 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 13 August 2015 - 10:48 PM

Mozes koristiti i samolepljive flekice i spasis se lepka. Takodje iz mog iskustva nije dobro koristiti tip top lepak i red sun flekice jer se onaj crveni deo flekice se jednostavno pretvori u tecnost, dok je sa red sun lepkom sve ok.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 August 2015 - 05:01 AM

Lepak + flekice su trajno i pouzdano rešenje.

 

1) Dobro ošmirglati, da se poravna. Ako je rub gde je unutrašnja izlivena, izravnati svako izdignuće, jer će tuda vazduh bežati.

 

2) Naneti lepak. Najčistijim prstom ga malo poravnati, da bude ravnomerno nanet.

 

3) Sačekati barem pet minuta, pa proveriti da li se osušio lepak (najčistijim prstom).  :)

 

4) Staviti flekicu, pritisnuti je lepo.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 August 2016 - 01:54 PM

Jel se mogu naći negde veće flekice, 4cm u prečniku? Ali okrugle ne duguljaste. Obišao sam Novi Sad nekoliko prodavnica nigde nema. NI kod Kineza nisam našao. Jedino pijacu nisam stigao da proverim. Prošle godine sam bio kupio u vektoru tada su još imali, trebalo je bolje da se snabdem...


  • 0

#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 August 2016 - 02:07 PM

Jel se mogu naći negde veće flekice, 4cm u prečniku? Ali okrugle ne duguljaste. Obišao sam Novi Sad nekoliko prodavnica nigde nema. NI kod Kineza nisam našao. Jedino pijacu nisam stigao da proverim. Prošle godine sam bio kupio u vektoru tada su još imali, trebalo je bolje da se snabdem...

 

Ako nije tajna, čemu tolike flekice, još da moraju biti okrugle?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 18 August 2016 - 02:30 PM

Lepi gumu od traktora ;)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
  • 2

#15 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 posts

Postavljeno 18 August 2016 - 04:22 PM

Ja sam se ziv napatio sa nekim flekicama marke X-Plorer koje sam kupio u Tempo megamarketu. Flekice jesu bile velike, a bilo je raznih oblika od okruglih do pravougaonih, medjutim lepak koji je isao uz njih nije bio ni za k... Posle sam u Planetu kupio neke manje koje su bile ok. Mada i parce dobro osmirglane i ociscenje gume i sintelon lepak radi posao.
  • 0

#16 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 August 2016 - 04:53 PM

Parče unutrašnje nije garantovano da će uvek zalepiti dobro kao prava flekica, imao sam loša iskustva. A ako ne zalepi dobro i pušta vazduh onda mogu da bacim gumu pa svaki put 500din za novu, jer niti može fleka preko fleke niti može taj neuspeli krpež da se odlepi i stavi valjana fleka.

 

A nije za traktor već za snakebite. Obe rezervne su mi u autu jer ne mož naći flekicu. Odgvarala bi mi i 3.5cm. Standardne od 2.5cm koje jedino svuda i imaju su premale. A i 4cm flekica nije ne znam kako velika nego taman za snejkbajtove. Evo ovde i od 6, 7.5 i 10cm...

http://www.ebay.com/...9UAAOSwrklU-cRb

samo što mi treba za juče


  • 0

#17 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 August 2016 - 04:55 PM

Parče unutrašnje nije garantovano da će uvek zalepiti dobro kao prava flekica, imao sam loša iskustva. A ako ne zalepi dobro i pušta vazduh onda mogu da bacim gumu pa svaki put 500din za novu, jer niti može fleka preko fleke niti može taj neuspeli krpež da se odlepi i stavi valjana fleka.

 

A nije za traktor već za snakebite. Obe rezervne su mi u autu jer ne mož naći flekicu. Odgvarala bi mi i 3.5cm. Standardne od 2.5cm koje jedino svuda i imaju su premale. A i 4cm flekica nije ne znam kako velika nego taman za snejkbajtove. Evo ovde i od 6, 7.5 i 10cm...

http://www.ebay.com/...9UAAOSwrklU-cRb

samo što mi treba za juče

 

Snakebite znači da nije bio dobar pritisak i uglavnom je guma za đubre. Ali nije nešto što se redovno dešava, ne bi trebalo barem. 

 

Snakebite ima dve rupe od kojih je svaka preko 3 cm u prečniku, ili hoćeš obe istom flekom da zakrpiš?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#18 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 18 August 2016 - 05:23 PM

Mozes flekicu preko flekice bez problema, cak ima primer kad TipTop baja popravlja kamionsku gumu.


  • 0

#19 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 August 2016 - 05:28 PM

Ma ja bih samo da nađem negde flekice od 42mm kao što sam pre kupovao ili makar 34mm ;) znam dalje sve šta ću kako ću i zašto, nije mi prvi put. Krpim ja to bez problema.

Ma kakvih 3 cm u prečniku, rupe su 8mm. Na jednoj gumi dve (snakebite) naravno obe bih da obuhvatim jednom flekom, a na drugoj gumi samo jedna rupa isto 8mm kad sam bočno isekao na nešto prošle godine i od onda mi stoji jer nikad da nabavim željene fleke.

Pritisak je naravno bio dovoljan čak i prepumpavam za svoju težinu (8bar) jednostavno sam uleteo točkom u dubok širok krater na putu nema tu nikakvog spasa. Pojavio se baš u trenutku kad sam pogledao u telefon. Al dobro, jedno cvikanje godišnje nije strašno.

 


  • 0

#20 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 August 2016 - 05:36 PM

Mozes flekicu preko flekice bez problema, cak ima primer kad TipTop baja popravlja kamionsku gumu.

 

Probaću, ne košta ništa. To mi nije hitno, na mtb gumi je slučaj da se parče unutrašnje nije dobro sjedinilo pa pušta. Zato za ubuduće i insistiram na pravoj i velikoj flekici, to kad se stopi kao novo je.

Evo i primera, prva slika mtb guma verovatno za bacanje, druge dve drumska koja služi godinu dana bez problema na 8 bara i ne pušta.

Attached Thumbnails

  • 20160818_175912.jpg
  • 20160818_175455.jpg
  • 20160818_175437.jpg

  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika