Jump to content


Fotografije

kako sklopiti MTB po svojoj želji i meri


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
151 odgovora na ovu temu

#1 acafaca

acafaca
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts

Postavljeno 01 May 2015 - 07:57 AM

Pre nedelju dana pop....m zbog nemanja parkinga u gradu,gužve na semaforima,murije,koja iskače iz svakog žbunja kao razbojnici,ne bi li pisali neku kaznu,cene goriva,održavanje kola,...ja rešim da ponovo sednem na bajs,pod uslovom da ga ne slomim zbog svoje sadašnja kilaže i zovnem ćaleta da ga pitam gde mi je taj bajs,a on kaže evo mene na placu kosim travu,a bicikli je ovde u garaži-e šok od sreće.Kažem da mi ga doveze kad završi danas sa tim njegovim poslovima i on kaže ok.Nisam mogao dsa dočekam.Kad je bajs stigaoja naduvao gume i krenem polako,pošto ga nisam 15 godina vozio,naravno,volan poče da mi se derma levo-desno,umalo da padnem,pa kad sam prešao nekih 500 metara,malo sam se prisetio i oduševio se kako je ustvari bajs dobra sprava i naravno napalio sam se kao baba na penziju ,pa sam krenuo da se vozam po gradu i da primećijem sve i svašta ,što poslednjih 15 godina nisam video,jer kad si u kolima ne možeš toliko da zvaraš okolo.E onda sam rešio kao idem ja na najlon,znači odma uzbrdo uz most i naravno,pošto iao imam dosta viška kila,ja ne pušim i ne pijem i imama dosta kondicije za svoju težinu,jer sam po ceo dan u nekom pokretu,ja naravno bez problema došo do vrha mosta i onda se setim da ovaj bajs ima i brzine,pa kao klinac počeo da ih drnadam iz veće u manju i naravno spadne mi lanac!?Pa kako i ne bi kad 15 godina taj bajs nije ni vožen i samo mu se lepi prašina i ko zna šta već na mnejače ,sajle i upčanike.Ja Stanem i pokušam da se prisetim svog poslednjeg nameštanja lanca na ROG PONY bajsu pre nekih 30-35 godina i namestim ga i onda polako do najlona i kao i svaki indijanac poče da gledam okolo po tezgama i treba mi ovo,treba mi ono  i tako ja pune dve kese koje čega uze,a mislio sam da ništa ne uzimam,jer nisam hteo da balansiram sa kesama,pogotovo što je duvao neki jak vetar,al ne vredi,da imam milion evra kod sebe sve bih to potoršio na najlonu,to je čudo,tu uvek ima nešto što ti treba.Krenem ja polako prema gradu,jedna kesa na levi deo kormana,druga na desni deo i tako do mosta,pred most prebacim u manju brzinu da b ih se lakše popeo uz most i kad sam stigao na vrh ja počeo da verglam po pedalama ko majmun ,znači pun gas i odma reših da prebacim u najveću brzinu i da se sjurim dole,kad ono u tom momentu dune jak vetar i odjednom  mi blokira prdnji točak,znači kao da sam udario u zid,stade prednji i naravno kao klinac preletim preko kormana i salto ko beli nindža padnem i razbijem se ko nemac,a pored prolazi bus i masa vidim pokazuje prstom na mene i smeje se,a ko ne bi!? Prvo sam pomislio da je to bila kazna što sam odjednom iz najmanje brzine prebacio u najveću,pa kao blokirao menjač,jer nije serisiran 15 goidna,a posle se setim da nema veze menjač sa prednjim točkom,koji je stao u mestu kao ukopan i naravno do kuće nisam mogao da skapiram šta se desilo,ali kad sam počeo da vadim stvari iz kesa video sam šta me je zeznulo-konzerva tunjevina savijena na pola.Enigma je rešena.Kad je vetar dunuo u moju desnu stranu pomerio mi je kesu u žbice i onda je ta konzerva uletele među žbice i let let buabamaro(bolje reći bumbar s obzirom na moju težinu)!

Posle sam ipak krenuo da se vozam sa bajsom i od servisa do servisa da ga malo sredim kad ono cene kao da sam dovezao mečku slona na servis,ja ih pitam jel to ludilo prelazno,s obzirom da svi serviseri pokušavaju da me klepe za par hiljada dinara?Onda sam se setio da imam kod kuće dva dečija bicikla koji su oni prerasli ,a i nisu ih vozili ukupno 10 puta,a ja ih kupio pre par godina nove u planet bike u NS-u i onda ih ja lepo dao u oglas i prodao ih i rešio da malo dodam i da kupim sebi neki bajk.Malo sam se edukopvao preko neta da bih lakše mogao da izaberem meni odgovarajući bajs i onda sam obilazio 5-6 preprodavaca po gradu da vidim i probam razne modele.Najviše mi se svideo i vizuelno i za vožnju city bike sa shimano nexus 7 menjačem u zadnjoj glavi,itd... da sad ne nabrajam šta sve ima na sebi,jer su skoro svi biciklovi slični i kupim ga i oduševim se sa lakoćom vožnje po gradu.E sad.pošto mi je stari mtb kod samih vrata ,jer je drtina i boli me uvo zanjega da li će neko da ga mazne ili ne,a ovaj novi je u sobi,pokriven sa nekim štofom,svaki dan mi je lakše i brže da uzmem taj stari,i tako na kraju uvek završim u vožnji po gradu sa starom drtinom,umesto sa novim i onda ukapiram da se na starom više umorim ,jer mi nije odgovarajući zbog mnogih činjenica,pa sam mislio da ga upgrade vremenom,međutim onda bi me izašao ko svetog petra kajgana i na kraju ne bi to bilo to,pa sam pre neki dan sreo momka ,koji je sebi sklopio bajs po njegovoj želji i mogućnostima i mogu vam reći da je fenopmenalan,tako da sam i ja na kraju rešio da vozam drtinu kad idem tamo-vamo pogradu i kad treba stalno negde da ilazim,a mrzi me da ga zaključavam svaki čas(nabavio sam mu alarm,super spravica za takve situacije),a kad želim da se vozam za svoj groš i da nigde ne svraćam onda sedam na city bike.Sve u svemu,napalio sam se ko klinac i sad svaki dan pređm biciklom između 30-40-50 km i mogu vam reći da mi prija.Međutim,biciklizam i staze za to nije dobro rešena stavr u NS-u,jer kao prvo malo je biciklističkih staza,pa onda sa staze odjednom naiđeš na neke visoke bankine ,itd,.rupe,radovi,babe i dede po stazi,koji ne čuju kad im zvoniš ,..tako da na kraju vožnja po gradu ispada više kao off-road avantura,a ne mirno vozikanje,tako da sam rešio da polako (kako mi materijalna mogućnost dozvoljava)kupujem deo po deo i da za neki 1-2 godine sklopim mtb bajs,s kojim ću biti zadovoljan.Vidim da se dosta napredovalo u tom segmentu u svetu,pa sebe mogu da nazovem totalnim ne poznavaocem,ali znam da će meni biti dovoljna klasa delova kao npr:shimano deore menjači,prednja vila rock shox(vazdušna sa zaključavanjem na volanu),kočnice hidraulične sa diskovima,dupli zid felne,..Ne znam koje varijacije postoje na ove delove i koji ram da izaberem,kao i korman,lulu,kasetu,lanac,..-znači voleo bih dosta saveta da dobijem na ovom polju ,pa da polako počnem da se upoznajem sa tom materijom,ne bi li sklopio zadovoljavajući bajs.

Ako sam možda pogrešio sa odgovarajućim podforumom za ovu temu ,nek mi moedratori to kažu,pa ću otvoriti novu temu u odgovarajući podforum.


  • 0

#2 acafaca

acafaca
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts

Postavljeno 01 May 2015 - 08:12 AM

evo ovakav mi se mnogo sviđa:

http://www.kupujempr...?filter_id=1677

 

big_21798183_IMG_2743.jpg
photo sharing sites

 

big_21798183_IMG_2754.jpg
photo hosting

 

ili npr. ovaj:

 

big_21844881_DSC01909.jpg
image upload free

 

big_21844881_DSC01912.jpg
image hosting above 5 mb

 

ili:

 

big_21830274_023.jpg
image free hosting

 

big_21830274_027.jpg
image hosting 10mb limit

 

big_21830274_026.jpg
forum image hosting

 

big_21830274_024.jpg
gif uploader

 

big_21830274_028.jpg
windows 7 print screen

 

svi su mi lepi,s tim ,da ovaj prvi mi se najviše sviđa,ali je i najskuplji.E sad,ima još jedna "kvaka" u svemu,jedan drugar mi kaže da je bolje da u startu gledam da uzmem neki bajs ,koji ima njviše stvari na sebi,kojke bi me zadovoljile,pa da onda menjam samo ono što bih hteo i ovako,jer tako bi me manje koštalo,što ima logike.ali sad sam se isprsio za city bike i ne mogu da kupujem i mtb,jer mi deca već dižu dževu što i njima sad ne kupim nove,tako da mi izgleda prikladnjija priča da sklapam,tj, kupujem deo po deo ,pa za nekih 1-2 godine onako ne primetno dođem do svih delova i da ga tek onda sklopim? Šta mislite o ove dve opcije,voleo bih da čijem još nečije mišljenje.


  • 0

#3 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 May 2015 - 06:28 AM

Najjeftinije je kupiti sklopljen bajs koji je približan onom što želiš. Najlepše je sklopiti ceo iz delova, birajući svaki posebno.

 

Ima puno knjiga i tekstova na temu sklapanja bicikla, ima i dosta tema na forumu. U principu pravilno razmišljaš - jeftin bajs za grad, a kvalitetniji za rekreaciju.

 

 

Kupuj delove u kasnu jesen, kad su rasprodaje. Ako uzimaš novo. Na duži rok se novo isplati, ako se bajs ne ostavlja zaključan napolju... ali košta u startu dosta. Stvarno kvalitetan bajs može izaći bliže 1000, nego 500 evra. Da budu svi ležajevi i pogonski deo i menjački deo dobri. Novo. Ništa ekstra klasa.

 

 

Još jednom (po 1000. put na forumu) da kažem da ja ne bih birao bajs sa amortizerom, a za brzine bih gledao 3x8 varijantu, u Acera, Alivio, najskuplje Deore klasi Shimano. Ako imaš nekih konkretnih pitanja, pitaj.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#4 acafaca

acafaca
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts

Postavljeno 02 May 2015 - 07:11 AM

veruj mi da sam se skroz zarazio ovom BIKE bolešću i non stop istražujem po netu kakav potez da izaberem,tj. na koji način mi je najbolje i najmanje bolno(novčano) da krenem u "nabavku" mtb bajsa,jer kad sednem na ovaj moj city bike onda me nerviraju sve bankine po limanu,jer malo gde je to urađeno onako da se lagano izniveliše sa putem,obično je tu neka bankinica i onda kad sa mojih 150 kg klepim sa bajsom sa nje,sve zvoni u 16.Posle dužeg prebiranja po mislima izgleda da je najprimerenije da uzmem neki mtb,koji je najpribližniji nekoj mojoj specifikaciji,pa da onda kasnije eventualno upgrade samo neke stavke,koje u startu nisu bile na njemu.Međutim.pošto sam nedavno kupio citye bike,onda moram malo da usporim sa kupovinom mtb,jer će me deca i žena linčovati,pošto ja već sad imam dva i hoću još jedan ,a oni nemaju ni jedan,tako da se ne smem zaletati,inače sam n.....o!!! Da bih izbegao neke glupe rasprave sa mojima,tipa.jesi li ti normalan,šta će ti još jedan bajs?! itd. mislio sam da prodam ovaj moj city bike,pa da onda malo dodam i izaberem neki od mtb ,koji je najpribližniji mojoj specifikaciji.E sad,postoji i mogućnost da ništa ne prodajem,nego da polako kupujem delove-nove-jedan po jedan u nekoj srednjoj rekreativnoj klasi,tipa SHIMANO ALIVIO,...koji su meni i mom zahtevu vožnje sasvim primereni,jer šta će mi npr. XTR ako neću terati bajs do krajnjih granica po fruškoj gori,mada kad malo bolje razmisli,kad sednem na njega sa mojih 150 kg žive vage,to je već krajnja granica za sam bajs!?

Skoro sam upoznao jednog momka ,koji je sam sebi sklopio mtb i izgleda odlično,pa sam želeo da malo sednem sa njim na neko piće i da malo popričamo na tu temu,da bih se malo edukovao uživo,ali on izgleda misli da sam ja neki smarač,pa mi se ni ne javlja,nema veze,ne ljutim se,jbg. takva je današnja mladež,imaju vremena samo za ono što njih interesuje.Tu sam ja već negde blizu zatvaranja kruga sa potrebnim informacijama za odgovarajuću konfiguraciju mtb ostale su samo još neke nijanse za fino brušenje ,a koje mogu dosta toga nebitnog da preskoče i da me odmah dovedu do srži.Nadam se samo da će se naći neko,ko je voljan da izdvoji par minuta da me edukuje,da ne bih pravio neke velike kiksove,jer za to nemam ni para ni vremena.Želim da ovu sezonu provedem što je moguće više na bajsu i da malo potpomognem topljenju salaaaaaa!!!


  • 0

#5 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 May 2015 - 07:51 AM

Ja sam svako popodne u Vektor servisu u Cara Dušana 70, pa možeš naići tamo posle 4 radnim danom po savet. Mada bolje u junu, jer je u maju ludnica. :)

 

Moja preporuka za to što te muči je bajs koji zovu treking. Prima deblje gume, od 42, čak i 47 mm širine, a ima veće točkove i veće međuosovinsko rastojanje, te bolje upija rupe i neravnine, a veoma je robustan. Prednost nad MTB-om je što mu blatobrani bolje čučnu i bolje štite - za MTB točkove je teško naći dobar blatobran, da voziš suvih nogu po barama. Mana je što je veći, kabastiji, pa ulazak u lift, uske ulaze i stan bude malo teži.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#6 acafaca

acafaca
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts

Postavljeno 02 May 2015 - 08:14 AM

bio sam u u tom VECTOR servisu pre neki dan da kupim onaj trokraki -y -imbus ključ 4,5,6.Pošalji mi na pp ime da znam koga da tražim


  • 0

#7 acafaca

acafaca
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts

Postavljeno 02 May 2015 - 09:08 AM

Ako prodam psa (vrhunski AKITA-INU sa jakim pedigreom) ima da kupim mtb u roku ODMAH !!! I da me bog vidi,ima da letim preko ovih rupa i bankina po gradu,posle kojih je off-road vožnja po fruškoj gori mala maca,jer nam putevi u gradu više liče na poligon za testiranje mtb bajseva nego li na uređene urbane puteve.
  • 0

#8 SnowBeliever

SnowBeliever
  • Members
  • PipPip
  • 46 posts

Postavljeno 14 May 2015 - 08:43 PM

haha...dobar ti fazon za psa...

elem, ako nisi naleteo na ovaj text, meni je bio od velike pomoci, posto sam i ja skoro pazario MTB, isto tako me uhvatila posle 100 godina , akko ti kazes BIKE bolest...

 

http://www.nemagresk...povina_bicikla/


  • 0

#9 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 15 May 2015 - 09:11 PM

najsladje je kad sam stegnes svaki sraf i sam podesis kocnice i menjace n2:party-021,i legnes da spavas sa osmehom na licu.


  • 1
puno znoja,malo krvi

#10 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 15 May 2015 - 09:59 PM

Ne mogu da verujem, Zrenjaninac opet oziveo?


  • 1
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#11 LeNgenda

LeNgenda
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 May 2015 - 10:24 PM

najsladje je kad sam stegnes svaki sraf i sam podesis kocnice i menjace n2:party-021,i legnes da spavas sa osmehom na licu.

 

Potpisujem.


  • 1

Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

 

Istorija mačevanja u Srbiji

 

#12 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 210 posts

Postavljeno 16 May 2015 - 12:46 AM

Savetujem ti da prvo nabavis ram, jer je on osnova celog bicikla (koncept i deo koji ces najduze koristiti). Slazem se s tobom da je voznja po gradu kao blagi offroad, s toga ja vozim mtb (ovo nije savet, jer ako sklapas bicikl moras znati sta tacno zelis). Takodje racunaj da ce ti uvek faliti para za neki deo ako krenes da sklapas, i da nema kraja sklapanju. Dobra stvar je sto i nize klase (blize srednjoj klasi) delova zadovoljavaju potrebe vecine vozaca, s toga ti nije neophodna (naj)skuplja oprema da bi se dobro vozio. Najoptimalnija opcija je da kupis gotov bicikl i da mu eventualno ako nesto posebno zelis promenis. Da li ti je potrebna hidraulika ili kvalitetniji v-brake?-- v brake je definitivno bolji za odrzavanje, koci kao jeftinija hidraulika (sasvim dobro koci, ne moze se porediti sa ozbiljnijim hidraulikama), mada se sada vecinom vozi hidraulika. Vek trajanja delova najvise zavisi od odrzavanja i nacina voznje, ujedno skupe delove je puno skuplje odrzavati. Nadam se da sam pomogao, pozdrav n2:drinks
  • 0

#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 May 2015 - 04:00 AM

Hidraulika je bolja za blato, jaku kišu, sneg - sve ostalo V-brake postiže podjednako kvalitetno. Lanac je jak koliko najslabija karika, a kod dobrog, dobro podešenog V-brake sistema, ograničenje je nivo prijanjanja gume. Ima kočnica dovoljno snage da blokira oba točka. Uz to se i lako moduliše sila kočenja.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 16 May 2015 - 05:18 PM

Zavrsio kucu pa sad opet imam vremena za kuckanje n2:Dizzy


  • 0
puno znoja,malo krvi

#15 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 16 May 2015 - 05:22 PM

Ovih dana sam sklapao 2 mtb bajsa i oba su izasla oko 250 eura.Pola je bilo novih, pola polovnih delova.Oba su sa 2x9 prenosom i mex diskovima koji dobro koce.


  • 0
puno znoja,malo krvi

#16 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 May 2015 - 06:36 PM

Dobrodošao nazad komšija :)

 

Dosta ljudi je prestalo da učestvuje na forumu, čini mi se pogotovo nakon promene sajta. Baš je super kad se neko ponovo aktivira.

Sorry za offtopic


  • 1

#17 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 16 May 2015 - 06:45 PM

Ma jok bre ja sam stvarno radio na kuci zadnje 3 godine i sad sam konacno gotov.Inace primetio sam da su sad jeftini ramovi za 26 tockove pa se i isplati sklapati bajs ,pogotovo sto ces cim kupis polovnjaka da gledas sta pre da unapredis,a u stvari presipamo iz supljeg u prazno.Biciklizam je jedno a ljubav u bicikle bolest,koja se tesko leci.Ja sam takodje bolestan ali ja se i dalje drzim toga da je za rakreativca deore klasa vrh.Ovde se vise prica o kocnicama nego o tockovima,sto je po meni prioritet.Jak tocak je bitan rekreativcu a trkacu lagan.


  • 1
puno znoja,malo krvi

#18 Milanche78

Milanche78
  • Members
  • PipPip
  • 67 posts

Postavljeno 16 May 2015 - 08:53 PM

Možda nisam u toku, kupio sam nov Scott bajs pre nekih 15 godina, sada kad vidim po kojim cenama se mogu nabaviti bicikle sa vrhunskom opremom (200-300, max 400EUR) i praktično novi, ne znam, možda ima neka fora, pa da neko sklapa.


  • 0

#19 acafaca

acafaca
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts

Postavljeno 18 May 2015 - 07:49 PM

Hvala svima na savetima.Od prilike sam nekako uhvatio pravac ,kojim bi trebalo da se krećem u svetu mtb bicikla,mada ću verovatno najveći i najobimniji deo istog morati sam da provalim,jer kad god sam pokušao da sa nekim mtb entuzijastom malo popričam u vezi ove naše zajedničke teme bivao sam na neki način izbegavan,tj.vidim da niko neće da odvoji malo vremena da me malo uputi na pravi put svojim iskustvom,ali nema veze,nikad nikog nisam vukao za rukav,pa neću ni sada.Od prilike sam shvatio šta bi mi bilo najbolje.
  • 0

#20 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 18 May 2015 - 07:54 PM

Aco veoma bitna je cifra kojom raspolazes.Meni nije problem da ti recimo dam savet oko jeftinijih delova.Zadnjih par godina sam se bas trudio da testiram neke jeftine delove tipa kocnice i mogu reci da ima sad dosta mehanickih diskova koje zadivljujuce dobro koce ,a ne gube silu kocenja zbog uvijanja materijala.


  • 0
puno znoja,malo krvi




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika