Jump to content


Fotografije

Savet oko Full Suspension bajka


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
28 odgovora na ovu temu

#1 ivant

ivant
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 23 July 2008 - 01:19 PM

Pozdrav svima. Duze vreme pratim forum i oglase u potrazi za nekim bikeom. Obicno sam gledao hardtail xc varijante jer za to jedino imam para :) medjutim naleteo sam na jednu full sus ponudu koja bi mi upala u budzet mozda pa kako nisam previse upucen u full sus reko da pitam ovde iskusnije clanove.

Bike je Focus Super Bud (limited edition). mislim da je kao sa slike:
Postavljena slika

-Full lx.
-ZAC felne (2000 mislim da su. ovo sam slabo naso na netu?)
-Manitou Axel napred
-X-fusion pozadi (mislim da je O2-RC jer su njega koristili na nekim drugim bajkovima al nisam siguran. Provericu kad ga probam. Znam da nije vrh al kazu na mtbr da radi, pogotovo kad se odrzava dobro.)
-V-brake

na .uk sajtu za model iz 2008 (drugaciji malo ram, oba fox amortizera) kazu da je all mountain bike a na .de su ga svrstali u marathon (ne znam bas ni sta podrazumevaju pod tom disciplinom). Mislim da bi meni najvise pasovala neka allmountain varijanta (kolko budzet dozvoli :D) a ne cist XC full sus jer mislim da bi ga vremenom tero sve jace, brze i ekstremnije :) (uz naravno promene viljuske i kocnica npr kada se ukaze potreba za to i skupe pare).

Sta vi mislite o tome? Moze li da posluzi za to? Ili da uzmem XC Hardtail slicnih spec. za slicne pare? Hvala u napred za bilo kakav komentar.
  • 0

#2 Mladen

Mladen
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 473 posts
  • LocationAleksinac

Postavljeno 23 July 2008 - 02:55 PM

Nisi rekao koliko su te "pare" ?
  • 0
...born to ride...

#3 ivant

ivant
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 23 July 2008 - 04:32 PM

Zato sto ne cini cena neki bicikl pogodnim ili nepogodnim za neku disciplinu :)
Napomenuo sam da kosta od prilike ko xc hardtail sa takvim komponentama. Preciznije, 350e
  • 0

#4 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 23 July 2008 - 09:46 PM

To su Rigida felne:
http://www.mtbr.com/... ... 39crx.aspx

Taj bike za te pare deluje ok. Još ako ima lockove...
  • 0

#5 ivant

ivant
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 23 July 2008 - 09:52 PM

Za felne sam i ja nasao rigida varijantu al nisam siguran da nema jos neki Zac :) (provericu kad ga vidim).

Lockove na amortizerima? Kaze covek da X-fusion ima i da radi odlicno. Nisam pito za axela, provericu.

Jel servisira/odrzava neko X-fusion u bg? Kolko bi me kostala zamena (polovnim RS, manitou...) za slucaj da se rikne?

Jel bolje ovo ili hardtail (za neki agresivni xc/all mountain)?

Uh kolko pitanja :) hvala mixitron... ak oneko ima da doda bilo sta nek to uradi slobodno :)

pozdrav, ivan
  • 0

#6 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 23 July 2008 - 10:00 PM

Axela ima i sa i bez... vozim axela na MTB, 10cm hod bez locka, lepo je to nizbrdo, al' STVARNO bi prijalo da može da se zaključa uz neko 10 km dugo uspinjanje... Pozadi imam neki OEM krš od 10E i 2 kg, ala bi tu tek valjalo da se zaključa...

Ima druga stvar - na ovom bajku, ako mu je ram takav kao na slici, ćeš malo teže da nosiš ikakav prtljag, osuđen si na ranac.
  • 0

#7 ivant

ivant
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 23 July 2008 - 10:07 PM

Hm, pogledacu da li ima. I ja se nadam da ima :) (axel). X-fusion ima lock.

Teret neki ozbiljniji nisam planirao (bisage ili ista slicno). Torbica na sticni max (vido sam po forumu da ljudi furaju neke malo vece :)) ili ranac za vise.

Hvala za komentare!
  • 0

#8 ivant

ivant
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 24 July 2008 - 12:08 AM

I jos jedno pitanje vezano za velicinu. Ako sam visok 187 (ili 186) jel moze da prodje po vama 19"? Moguce je cak da je ovaj 18.5 :)
  • 0

#9 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 24 July 2008 - 07:11 AM

Uhuhu... to ti je 3 broja manje... Malo manji ram može da se 'reši' šticnetinom i luletinom, ali prvo sedi na taj bajk i vidi da li ti nedostaje malo /duža lula, povučenije i uzdignutije sedište.../ ili se osećaš kao medved na trotinetu.
  • 0

#10 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 July 2008 - 07:25 AM

Uhuhu... to ti je 3 broja manje... Malo manji ram može da se 'reši' šticnetinom i luletinom, ali prvo sedi na taj bajk i vidi da li ti nedostaje malo /duža lula, povučenije i uzdignutije sedište.../ ili se osećaš kao medved na trotinetu.


Ja sam 176 i tražim 18 do 19 inča ram da uzmem. Znači skoro sigurno NE UZIMAJ. Bajk će ti izgledati mnogo kratak, a ti kao da voziš dečiju biciklicu. :mrgreen:
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#11 ivant

ivant
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 24 July 2008 - 11:02 AM

Uh, sad me kolebate :(

Idem sve jedno da ga probam, al nemam previse iskustva pa me to mozda bude zezalo :D
  • 0

#12 Bastado

Bastado
  • Members
  • PipPipPip
  • 75 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 24 July 2008 - 02:06 PM

Ljudi nemojte da prepadate coveka, ak uzme veliki ram bice mu teze da vozi agresivnije posto ramovi preko 20" su malo zajebani na serpentinama i ostrim krivinama. Ja sam visom 196cm i vozim ram od 19" problem sam resio sticnnom od 40cm i lulom od 12cm. Istina da kad budem uzimao novi ram cu uzeti od 20" al covek je od mene nizi za citavih 10cm pa mislim da mu 19" nece praviti preveliki problem. U XC diciplini ne savetuju se previse veliki ramovi zbog upravljivosti.
  • 0

#13 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 24 July 2008 - 02:15 PM

Stoji sve, ali je ipak bolje da prvo proba. Meni se sa slike u oglasima ne čini da je mali ram. Uostalom, bitnije mu je koliko ima od sedla do volana nego koliko cm više mora da izvuče šticnu ;).
  • 0

#14 Bastado

Bastado
  • Members
  • PipPipPip
  • 75 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 24 July 2008 - 02:20 PM

Slazem se uvek je najbolje probati.
  • 0

#15 ivant

ivant
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 24 July 2008 - 02:36 PM

Ok, probo ga upravo. Sa sticnom na max deluje totalno fino za po ravnom/uzbrdo itd... (dobra duzina do pedale, nisam ni blizu volana kolenima, polozaj mi je skroz delovao ok). Kad uvucem sticnu max deluje kao dobra velicina za agresivnije spustanje nizbrdo i naginjanje pozadi :) Tako da mislim da mi velicina vise nije nikakav problem!

Inace ovaj axel nema lockout (bar nisam nasao). Nasao sam samo sa leve strane podesavanje hoda od 70-100mm. Mada sam vozio jako malo prednjih suspenzija u zivotu, axel mi je delovao ok. Odozdo nisam gledao, mislim da nema nista za podesavanje.

Zadnji amortizer ima lock (kad je zakljucan amort, ipak se spusti malo kad sednem... mislim da je to ok?). Zakljucanog isam primetio/osetio da radi dok ga vozim po ravnom. Ima rebound podesavanje al se nisam sa time previse igrao. Lock moze da se postavi i u pozicije izmedju i time isto vrsi neko podesavanje (ni to nisam probavao).

Sto se tice amortizera, ostaje samo pitanje kako da znam da li je sve u redu (ventili, ta podesavanja da li rade i sta t ija znam...) al deluju ok.

Minus je prednji tocak koji malo vijuga (ili kako vec to zovete) kad ga zarotiram. Do cega moze biti ovo? Kriva felna je prvo sto pada na pamet naravno. Jel moze da bude losa (ili lose namestena guma?) ili to nikad nije slucaj? I koliko je to mana? (Ispravili bi ga naravno pre kupovine al kolko je to veliki problem i indikacija da felna ne valja bas?).

Uh kolko pitanja :) Nalozio sam se, sta cu... Aj dajte jos neki comment.

Pozdrav, Ivan
  • 0

#16 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 July 2008 - 04:03 PM

Minus je prednji tocak koji malo vijuga (ili kako vec to zovete) kad ga zarotiram. Do cega moze biti ovo? Kriva felna je prvo sto pada na pamet naravno. Jel moze da bude losa (ili lose namestena guma?) ili to nikad nije slucaj? I koliko je to mana? (Ispravili bi ga naravno pre kupovine al kolko je to veliki problem i indikacija da felna ne valja bas?).


Sam si sve lepo sročio :) . Razloga za krivudanje felne ima par...(znači gledaš felnu-bandaš-obruč kako ide pomalo levo desno i to je najbezazleniji mogući kvar). Centriranje točka nije preko 200-300 dinara. E sad, da li je felna istrošena....deo po kom klize paknovi kočnice će najbolje pokazati. Prstima prelaziš preko tog dela svuda u krug i tražiš da li osetiš brdašca i udoline. Ako ih ima znaj da su felne dosta rabljene. Samo se trudi da dobro osmotriš da li obruč-felna-bandaš vijuga gore dole. To je već malo zajebanije. Znači da je felna popila ivičnjak :mrgreen:

Sve ti ovo pišem ne da te uplašim nego da na osnovu toga polako spuštaš cenu bajsu jer su to sve stvari koje ćeš ukoliko ne valjaju morati da isfinansiraš u dogledno vreme. Ne daje se tek tako ni 350 dinara, a kamoli eura. :D
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#17 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 24 July 2008 - 08:10 PM

Nisqam citao prethodne postove jer nemam vreme. Samo da kazem da full-susp bajkovi su malo duzi od obicnog hardteil-a od zadnje nable do prednje nable. Ti sa tvojom visinom od 186,7 za all-mountain treba da uzmes 18,5 ili maksimum 19''. Mada ipak mislim da je to preveliki komad za tebe. Ja imam 184cm i imam 17'' all-mountain ram koji je perfektan za spustanje i moze da se kontrolise odlicno. Malo mi je kratak kada se penjem negde ali malo zazmurim jer se penjem da bi se spustao. Ti kako sto navodis da ces da ludujes malo nadole nemoj da uzimas preveliki ram jer neces moci da ga kontrolises. Ipak ti treba da kontrolises bajk a ne obrnuto. Veruj mi da neka kombinacija od 18'' sa top-tube od nekih 58-60cm bi bilo idealno za tebe.

Sto se tice Focus-a sa slike, to nije all-mountain bajk vec XC. Nije bitno koja je vila napred vec je bitno koji hod zadnjeg tocka imas na bajku. Ovaj fokus ima preko glave 100mm hoda omoguceno od 165mm amortizera pozadi sto je cisti XC. Za all-mountain je idealno ~ 150mm obezbedeno od amortizera koji je 190mm
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#18 ivant

ivant
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 24 July 2008 - 09:49 PM

Nemam mogucnost da biram velicinu. Jedan je u ponudi samo. Probao sam ga kolko sam mogao (po ravnom, truckavom :) i kratkim a naglim nizbrdicama/uzbrdicama)
Nazalost ne baratam tacnim podacima za ovaj model al ram novog focus super bud-a u M varijanti (mada na bicikli koju sam probao postoje 2 nalepnice, M i S :) M na top tube, S na seat tube...) je 47cm odnosno 18.5" a duzina B sa slike
Postavljena slika

izsnosi 58.5cm (dakle dimenzije kakve si predlozio :).

Duzinu ovog x-fusiona ne znam :( znam da se danas prave u tri duzine i to 165, 190 i 200. Predpostavljam da je na focusu ovaj najkraci?
Novi model super bud-a:
Postavljena slika

ima travel zadnjeg tocka 91mm. Predpostavljam da je stari tu negde, takodje. Tako da si i tu u pravu!

Sto se tice toga da je bike XC, to kapiram. Al imajuci u vidu stanje trzista u srbiji i to koliki mi je budzet mogu da uzmem ovo ili neki od XC hardtailova slicne opreme. Pocetnika sam u planinskoj voznji tako da ne ocekujem da moja all mountain voznja bude bas ko ovo testiranje tvog bike-a :) al je to nesto cemu bi svakako vremenom (dugim ili kratkim, zavisi od posvecenosti :)) tezio. Sta ti kao iskusniji AM vozac mislis? Bolje ovo ili XC HT?

A jednog lepog dana cu i ja da kontaktiram bugare :) pogotovo kad sam video koliko kosta kompletan AM.2 u bugarskoj.

Hvala sto si se javio sa komentarima.

Pozdrav, Ivan
  • 0

#19 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 24 July 2008 - 10:23 PM

Odma cu da zaobidjem varijantu XC HT. Od kada sam se prebacijo na full nepada mi napamet da se vratim na HT. I nemam potrebe jer realno mogu da ukrutim zadnicu sa floodgate-om i da mi se bajk ponasa bas kao jedan HT. A sto se tice RAM AM 2 nemoras da kontaktiras bugare, samo me pozovi i dobijas ga jer mi ih uvozimo.

p.s Malo sada mi se muti mozak da uzmem Meridu HFS-3000 i da je sklopim da imam i HT. Ali nista spektakularno necu mu bacati, jer bi ga picijo jedino asfaltom i malo bi pozirao njime po gradu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#20 ivant

ivant
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 24 July 2008 - 10:47 PM

Jos bolje :) mogu da dodjem licno po njega jer nema problema sa vizom :))
Jednog dana... :(

Koliko kosta AM.2 kod vas (cisto imformativno... znam da sad nemam za njega :(? Moze i privatna poruka.

Pozdrav i hvala svima jos jednom na pomoci.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika