Jump to content


Fotografije

Video snimci u jednoj temi


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
246 odgovora na ovu temu

#61 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 01:45 PM

Pa da, kao što sam i mislio.

A to su dva ubedljivo najbitnija podatka.. barem meni su prioritet, nagib i brzina, ostalo me ne interesuje. Ali to mora da bude precizno i u tom trenutku a ne posle sekundu dve inače nema poentu.

Treba istražiti prvo na koji način različit hardver to beleži i koliko precizno, koliko skup hardver je potreban da to radi kako valja itd pa tek onda preći na softver. Ali za to mi treba neki strani, ozbiljan i živ/aktivan gps/action cam forum i mnooogo čitanja, zapitkivanja i vremena koje nemam.


  • 0

#62 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 01:47 PM

Јес', све је тако некако. Монтажа уме да буде баш напорна, поготово кад већ почнеш да је осећаш и као обавезу, не само забаву. И може да буде весеља са форматима и пуцањем програма. И још је потребан јак хардвер или пуно времена и живаца. Још је и добро кад само мало монтираш неку вожњу. За неке монтаже (Рејувенате, рецимо) било ми је потребно и неколико месеци. Вирб је и мени правио проблем са нагибом, нешто му није ту чисто. Пробаћу Гопро програм, мада вероватно нећу моћи у њему да радим комплетну монтажу, па је то опет само губљење времена на неко зезање. Што се МОВ тиче, претпостављам да намерно не подржавају формате које не користе њихове камере.


  • 0

#63 Orko

Orko
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 01:56 PM

Gadjan probaj sa Garmin VIRB programom mozda i budes zadovoljan, najvise sto mozes da izgubis jeste jedno popodne.

AKo ti bude trebala pomoc mozes da me kontaktiras pa u tom slucaju mozda bude i pola popodneva :).


  • 0

Biciklisticki Youtube Kanal

* My videos *


#64 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 02:05 PM

Kakav računar je potreban za optimalan rad pri "sportskom editovanju"?

Pitah na Bench-u https://r.tapatalk.c...83&share_type=t

Da li je neki optimum "Ultegra" računar kao što predlažu ili bi i Tiagra bila odlična?

Послато са Redmi 5 Plus помоћу Тапатока
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#65 Orko

Orko
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 02:15 PM

Ja trenutno imam 16gb ddr2, i5 3570k bez ikakvog klokovanja, r9 280 3gb i obican hard, zavrsava posao al planiram da uzmem ssd generalno pa se nadam da ce malo da ubrza i editovanje.

Rekao bih da je blize Tiagri nego Ultegri  n2:Heristical


  • 0

Biciklisticki Youtube Kanal

* My videos *


#66 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 02 August 2019 - 02:32 PM

Neka dobra maticna ploca sa napajanjem, dalje ces lako da dodajes i menjas sta ne valja. Vise RAM memorije je uvek korisno. Ovo ostalo mozes malo i da stedis na parama.


  • 0

#67 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 04:11 PM

@IONE Тешко је рећи шта је некоме оптимално. За мене је то и даље ако просто све измене које радим у монтажи, уз неке ефекте, могу да прегледам у реалном времену, без потребе да их програм прво обради. Да нема застајкивања, дрљања. Такође, идеално је да прављење филма од те монтаже иде у реалном времену или брже. Мени и5 6600 са 16 ГБ врши посао, с тим да (обично) немам неке претерано компликоване захтеве у монтажи (осим уводне и одјавне шпице, са пуно трака, али се сналази без проблема) и да ми прављење филма ипак мало заостаје у односу на реално време (нпр, филм од сат времена биће сажвакан за десетак минута дуже или тако нешто). Немам посебну графичку, користим Скајлејк графику.

 

Осим тога, све ће то зависити и од снимка, и од програма, и од твојих потреба. Нпр, моји снимци су 720@60, са 4К би било драстично спорије. Такође, неки једноставнији програми ће бити бржи. А разни ефекти и зезанције ће успорити рад. Ако користиш х265 можда ће више да оптерети хардвер.

 

Такође, АМД картице нису добар избор за Адоб Премијер, рецимо, због ЦУДА подршке. Нисам лично пробао, али кажу да значи у неким стварима. Што се ССД тиче, тешко да ће направити неку разлику за обраду видеа. Програм ће брже да се покрене и брже ће моћи да чита/пише. Али, обично је процесор уско грло. Ја, чак, снимљени материјал имам на екстерним дисковима. Сада су на УСБ 3, али у ствари нема неке разлике. Програм клипове учитава са УСБ диска. У раду нема никаквих штуцања, осим када оставим машину на неко време, па се УСБ диск угаси и онда кад се вратим чекам можда два секунда да се заврти и онда опет све ради одлично. Када снимам завршни филм, подаци се читају опет са УСБ диска, а снимају на интерни, механички, 7200 обртаја. Како рекох, за филм од сат времена то траје сат и десетак минута, ту негде. Можда и нешто мање. Ако тај исти фајл копирам са истог УСБ диска на исти интерни диск, то траје свега неколико минута. Дакле, ни читање ни писање података нису проблем и још увек раде нпр 10 пута брже него кроз програм. Дакле, уско грло је процесор. Иначе, имам ССД и на њему су ОС и програми. Али, не видех ниједан разлог да на њему држим и податке (и тиме га још и акам).

 

А слажем се са Душаном. Комп сам УВЕК склапао око квалитетне плоче (па и процесора и меморије) и што квалитетнијег напајања. Истина, за напајање сам научио тек кад је претходно рикнуло. Узео ЛЦ Пауер (ГП6550 ваљда), коштало око 50 евра. Претпостављам да су лоше инсталације довеле до тога да напајање некако пукне, па је комп почео да се гаси чим покренем неку 3Д игру, а некад и чим се подигне ОС. Срећом, напајање је одрадило свој посао и заштитило све остале компоненте. Но, онда сам купио Сисоник од преко 100 евра  и већ годинама ради савршено, чак и на оним истим проблематичним инсталацијама (силом прилика, не могу да избегнем, али сам додао неки продужни са "пренапонском заштитом"). Још сам узео модуларно напајање и то је био пун погодак, јер сам касније прешао на миниИТХ (најбоља ствар на свету, али са неким мини кућиштем које ипак прима нормално напајање). А и за велика кућишта бих сада опет узео модуларно напајање, да се не смарам са шумом каблова. Онда још и кућиште у ком можеш лепо да спроведеш то мало каблова које имаш и милина. Једино се нисам бавио воденим хлађењем.

 

Оно у шта мораш да уложиш да би се... чешће бавио снимањем и монтажом јесу дискови, односно складишни простор. Ја тренутно имам системски ССД 250 ГБ, интерни 1 ТБ за... нешто што скидам са нета и монтиране филмове (635 ГБ за ових ~220 филмова, мада су неки дупликати), а онда још 2 х 4 ТБ екстерна диска, УСБ 3. Један је за архиву, а други углавном за филмове које снимам (тренутно, 1,9 ТБ), слике и додатне снимке, невезано за бицикл и вожње. Слике баш са вожњи тренутно су на око 80 ГБ. Наравно, требало би правити и бекап свега тога, што ја тренутно не радим.


  • 1

#68 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 02 August 2019 - 04:53 PM

Generalno, na kratkim usponima Garmin ima tendenciju da ima inerciju od par sekundi sa nagibom što je i normalno. Što se tiče brzine tu uglavnom radi dobro. Desi se nekad da nagib padne iz čista mira na nulu kad se smanji brzina na brzinu hoda.


  • 0

#69 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 05:13 PM

Katastrofa. Znači još jedno deceniju dve razvoja, hardvera i softvera, za osnovne stvari. Da se preleže dečije bolesti, pa će onda tek biti vreme za kupovinu kamera i baktanje s ovim :)

Umesto što prave uređaje i softver sa milion i jednom funkcijom i parametrom, bolje da naprave da ima pet funkcija ali da to stvarno radi, pouzdano i precizno.


  • 0

#70 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 02 August 2019 - 05:14 PM



Kakav računar je potreban za optimalan rad pri "sportskom editovanju"?


Moje neko iskustvo i znanje sa obradom video fajlova govori da je za računar najvažnija brzina procesora. Dakle, podrazumeva se da je važan kvalitet svih komponenti, ali obradu ipak "radi" procesor i što je procesor moćniji, računar će brže renderovati video snimak. Kada sam kupovao svoj laptop, poredio sam na test stranicama pojedine procesore i na kraju kupio laptop sa najbržim i7 procesorom u cenovnom rangu koji mi je tada bio na raspolaganju. Posle sad već 4 godine mislim da nisam pogrešio.

Sent from my E5823 using Tapatalk
  • 0

#71 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 August 2019 - 06:06 PM

Za obradu videa važan je procesor - dok god RAM-a ima dovoljno.

Danas je to 16 GB - ne bih uzimao manje od toga. U izvedbi 2x8 - zbog Dual Channel pristupa.

 

U zavisnosti od softvera koji se koristi, pomaže ako procesor ima više jezgara. Neki softveri ne znaju koristiti više od jednog-dva, dok za one koji koriste više jezgara - CPU sa 8 jezgara radiće gotovo duplo brže od onog sa 4, na primer.

 

Grafička karta može pomoći (zavisi od modela i softvera za obradu koji se korist).

 

Tako da je u suštini za početak dobro znati koji alat ćeš koristiti.

 

Ovako, generalno:

 

Kršteno kućište i napajanje su nešto što većina ljudi previdi, a veoma su bitni za stabilan rad, a nisu baš jeftini.

Zatim, kuler za CPU. Moderni procesori u zavisnosti od temperature obaraju takt (ako skoči, ovo naročito važi za AMD Ryzen procesore). Tako da uštedom od 30ak evra na dobrom tower CPU kuleru, dobijaš procesor koji radi sporije od svog tehničkog maksimuma kada je opterećen (i kada je najvažnije).

 

Trenutno, tipa ovog meseca, je dosta nezgodan momenat za kupovinu. Zašto? Zato što je AMD izbacio seriju procesora koji bi za ovo što pišeš bili odličan izbor, ALI još uvek nisu ispeglali probleme sa pločama. Problematična ploča je kao loše / prljavo gorivo u dobrom autu. Dura-Ace sa trulim sajlama i bužirima menjača, recimo. :)

 

SSD po mom mišljenju i iskustvu nije "o glavu" za taj posao, osim možda za 4K video, uz dovoljno jak procesor.

 

Sve u svemu: što više para možeš da odvojiš, to bolje i duže si miran.

 

Tako da: alat i budžet bi bili korisna informacija pre bilo kakvih saveta.

Uz generalno predlog da se ne kupuje pre nego što se mora - ovih dana pogotovo, barem po mom mišljenju.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#72 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 August 2019 - 03:46 PM

Hvala svima na pomoći.

Ryzen 3000 mi je bio u mislima ali nisam znao za postojeće probleme...

Ispod 16 RAM-a ne bih išao.

Napajanje neko od 600w.

Grafičku bih gledao da ne uzimam ali u varijabili možda ispadne drugačije.

FBoy sa pravim razlogom pomenu i programe...
Koristim nekoliko programa jer mi skromno znanje kazuje da u svakom programu mogu neki segment da uradim brže/lakše/bolje.
Probao bih još programa kako bih se pronašao u nekom od njih.

Послато са Redmi 5 Plus помоћу Тапатока
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#73 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 August 2019 - 05:16 PM

У ствари је боље да се отарасиш тих програма и изабереш један. Тако ћеш више и да вежбаш са њим, па ће убрзо све у њему да ти буде довољно брзо и лако. Моја препорука је само да изабереш неки озбиљан програм, који траје (да га не укину за шест месеци) и који има и опције које ти сада нису потребне, да ти служи и кад/ако ти потребе порасту. Напајање немој "неко", узми квалитетно, снага је мање важна.

 

@Фолаут Зашто ССД за 4К? Ја некако размишљам - што већа резолуција то све спорије ради на истом процесору, па је диск све мање уско грло. Пре бих рекао да ССД помаже тек са смањивањем резолуције, јер се брзина обраде повећава, па диск може да постане сувише спор.

 

@Гађан Много си негативан, а то је мој фах. ;) Увек има проблема кад у кућној радиности желиш да радиш нешто што још увек раде првенствено профи тимови. Супер је што је уопште могуће, а проблеми потичу највише од чињенице да те опције убацују произвођачи камера, без стварног искуства са софтвером. И што је њима циљ да то ради само са њиховим хардвером, али да то не буде очигледно. Када озбиљни програми почну да уводе подршку биће сигурно боље. Осим тога, ако користиш хардвер једног, а софтвер другог произвођача јасно да ће бити проблема. Да не помињем како је и данас може да буде проблема ако комбинујеш меморијске модуле разних произвођача (или различите моделе истог!). А опет, многи итекако успевају да одраде то што ти желиш. Само није баш на један клик. То кад те ишпијунирају довољно можда ће Фејсбук имати опцију "Кликни овде да направимо филм какав мислимо да би ти направио сам". :) Пробај неки програм, можда те пријатно изненади. И зашто нико не кука како је потребно пуно рада да се направе деца, али да се монтира филм...? ;)


  • 0

#74 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 August 2019 - 06:47 PM

Pa što se mene lično tiče još uvek me pravljenje dece ne zanima baš zato što je preteško i nedostižno :D hehe ali pravljenje ne previše komplikovanih filmova da, čisto da se vidi i dočara atmosfera, ekipa, slika i stabilizacija mi je bitno da je vrhunska pa onda da se vidi brzina (tempo), ubrzanje (u realnom vremenu), nagib... muzička podloga mi je obavezna (umesto vetra koji šušti) ali trenutno ne umem i nemam vremena da se bakćem s tim. Youtube me ne interesuje jer hoću da stavljam muziku koju ja želim, a i unakaze kvalitet videa. Kratke snimke ubuduće bih pravio za svoju dušu, kačio na svoj cloud za beckap odakle mogu i da se šeruju, ili evenualno na Rutube. YT mi služi za privremene stvari, okačim pa obrišem. Evo nekih probnih snimaka što sam okačio pa ću brisati u budućnosti, samo sam hteo da vidim koliko će na yt biti lošiji kvalitet od izvornog fajla.

 


  • 0

#75 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 August 2019 - 07:16 PM

"pravljenje ne previše komplikovanih filmova da, čisto da se vidi i dočara atmosfera, ekipa"

"slika i stabilizacija mi je bitno da je vrhunska"

"da se vidi brzina (tempo), ubrzanje (u realnom vremenu), nagib"

 

Она прва изјава се баш и не слаже са захтевима и жељама. :) Или ћеш "чисто да се види" и да се "дочара атмосфера, екипа" или ћеш да буде све врхунско и пуно новотарија, а да буде прецизно. Никада у кућној радиности, група од једног неће моћи да прави врхунско. Док се програми и опрема поправе и буде на клик биће застарело, а тада актуелни 3Д ВР опет ће захтевати цео тим људи и скупу опрему.

 

Нажалост, ја сам на ненормално срамном Интернету у ЕУ, од читавих 4 Мбит, па не могу да погледам те снимке у пуном квалитету. Али, за "чисто да се види" и "дочара атмосфера, екипа" мислим да је више него довољно. Е сад, ако хоћеш од тога да направиш кокпит Ентерпрајза мораћеш да се потрудиш и да трпиш баговите програме и несавршену опрему. Ако ти је за утеху, неки родитељи у децу уложе много више времена, труда и пара, а она ипак буду безобразна и не уче. :)


  • 0

#76 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 August 2019 - 11:32 PM

Pa za mene su to ne previše komplikovani klipovi :D šta, nekoliko minuta snimka iz komada i muzička podloga da se nalepi. A overlay brzine i nagiba nisam ja kriv što ne radi precizno to je do inžinjera stručnjaka :D ne planiram nikakve prelaze, fade away, efekte..

Tj oduvek imam želju da napravim takav jedan video za svoju dušu, uz pesmu Judas Priest - Turbo Lover pošto je tekst savršen za to, ali za to mi treba prvo mnoštvo kvalitetnih kadrova iz raznih uglova i perspektiva, korman, kaciga, grudi, nizak pogled s viljuške u napred i u nazad, slow mo, i najbitnije kadrovi iz trećeg lica snimani kolima ili motorom, dok šiftam na veliku šajbnu uzbrdo ili sprintam a powermetar divlja :D I onda jedno mesec dana godišnjeg da se bavim montažom n2:Heristical ali to sam odavno zacrtao, jednom ću uraditi.

 

 

You won't hear me, but you'll feel me
Without warning, something's dawning, listen
Then within your senses
You'll know you're defenseless
How your heart beats when you run for cover
You can't retreat, I spy like no other
Then we'll race together
We can ride forever
Wrapped in horsepower, driving into fury
Changing gear I pull you tighter to me

[Chorus]
I'm your turbo lover
Tell me there's no other
I'm your turbo lover
Better run for cover

[Verse 2]
We hold each other closer
As we shift to overdrive
And everything goes rushing by
With every nerve alive
We move so fast it seems as though
We've taken to the sky
Love machines in harmony
We hear the engines cry

[Chorus]
I'm your turbo lover
Tell me there's no other
I'm your turbo lover
Better run for cover

[Verse 3]
On and on we're charging
To the place so many seek
In perfect synchronicity
Of which so many speak
We feel so close to heaven
In this roaring heavy load
And then in sheer abandonment
We shatter and explode

[Chorus]
I'm your turbo lover
Tell me there's no other
I'm your turbo lover
Better run for cover

I'm your turbo lover
Tell me there's no other
I'm your turbo lover
Better run for cover

 


  • 0

#77 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 August 2019 - 06:57 AM

:) Ако ћеш само да лепиш клипове и стављаш музичку подлогу, ено ти ВиртуалДаб, само не подржава пуно формата. Програмче мање од 1 МБ, ради екстремно брзо и једноставно. Само ћеш графиконе морати некако другачије. А нису ни инжењери криви ако се нека одлична технологија сакати за цивилне потребе, па још тако "кућне". И док ти успеш да набавиш сву опрему и направиш све те снимке из милион углова (само претпостављам да би ти било мрско да плаћаш и монтираш 10 камера ;)) софтвер ће већ узнапредовати. :)

 

И једино и даље нисам сигуран шта ће ти та прецизност. Па код синхронизације гпх фајла и снимка само помериш гпх неколико фрејмова и ето. Баш чињеница да је гпх одвојен од видео снимка омогућава ти прецизност. Иначе, уређаји током вожње све те податке могу да добију/израчунају тек од сателита што значи да и не могу да бележе ништа тренутно, јер је сигналу потребно неко време. У ствари, ти би хтео уређај који у себи има све најновије мапе, рачунајући и сваку рупу на путу, да се прикачи неуронски на твоју главу, па да евидентира убрзање оног тренутка кад ти пошаљеш сигнал ногама да педалају јаче. :) А из уграђених мапа да види колико брзо идеш на том терену у односу на снагу коју генеришеш? :)

 

Сигуран сам да инжењери лако могу да ти направе такав уређај. Коштао би милион евра, нико га не би никад купио, чак ни ти ;), па нико неће ни да га прави. Дакле, нису ти ограничење технологија и инжењери, него беспарица. :) Шалу на страну, можда да погледаш оне Гармин профи уређаје какве користе и на про-тур тркама? Мени је овај бесплатан програм на телефону савршено довољан и прецизан, само тражим програм који спаја гпх и снимак како треба.


  • 0

#78 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 August 2019 - 07:15 AM

Ukratko: ako sad uzimaš, AMD je najmanje loše rešenje. R5 3600, uz odgovarajuće prateće komponente.

 

Opširnije:

 

Napajanje

 

Za napajanje: kršteno (tipa pomenut Seasonic) sa pravih 500 W je sasvim dovoljno (OK, zavisi i od konfiguracije - ako se stave dve grafičke koje vuku Boga oca vati, pa još overklokuje CPU, onda neće biti dovoljno, ali ne vidim smisao toga za pomenutu namenu).

 

 

SSD

 

Sa 4K + SSD - kopiranje fajlova, koji budu ogromni, čisto (prvenstveno) iz tog razloga. Takođe, pošto su tu puno veći fajlovi, manji deo može stati u RAM (i keš memoriju, je li), pa računam da brži disk može da pomogne (nisam probao i merio da potvrdim, tako da ovo uzeti s rezervom).

 

SSD je lepa stvar (sad, kad su popeglali većinu dečijih bolesti), nemam ništa protiv. Brzo se podigne sistem, brže se otvore programi. Ali te dve stvari ne menjaju to koliko brzo će računar raditi obradu videa i ostale zahtevne poslove. 

 

Recimo, ja ujutru pijem kafu. Tako da mi je sasvim sve jedno da li se računar podigne za 10 sekundi, ili za nekoliko minuta - svakako ću kuvati kafu za to vreme i još koji minut preko. :)  Ko ima aparat, to je već druga priča... :)

 

Od poslova gde sam pomislio "jao kako bi bilo dobro da imam SSD" jedini je bio prepakivanje instalacija za operativne sisteme. Kad treba raspakovati instalacione fajlove, ubaciti željene izmene, pa sve opet zapakovati. Tu je disk usko grlo, pored procesora.

 

Ove godine me čeka još takvog posla, plus igranje sa dual boot i virtuelnim mašinama, tako da sam prelomio da konačno uzmem i sebi SSD. Mimo toga, meni je HDD radio posao sasvim lepo sve ove godine. Da ne pričam: kad ljudima reinstaliraš OS, možeš im reći da je ugrađen SSD i poverovaće, jer sve radi duplo brže nego do tada (kad je "brljao i drljao"). Ako umesto toga kupe SSD, pa se na njemu uradi sveža instalacija OS-a - deluje da radi neverovatno brzo, ali dobar deo toga je zbog sveže instaliranog sistema (naravno, radi i SSD svoje).

 

Suma sumarum: lepo, ali ne neophodno, koliko god ljudi danas trubili da je "must have".

Ako se kupuje: gledati kršten od barem 500 GB - da stanu i OS i svi programi i fajlovi na kojima se radi na SSD, inače gubi smisao.

 

Za laptop, gde je bitno da se što pre dovede u "vozno stanje" pri uključivanju i što pre isključi nakon rada - zbog uštede baterije - SSD ima puno više smisla. Tu ima smisla gledati i jeftinije, manjeg kapaciteta (tipa ti razni Kingstoni od 250 GB za 3.500 din.). Pošto je važna brzina startovanja sistema, kao i potrošnja struje (SSD vuče manje struje od HDD-a).

 

Još jedna bitna stvar vezano sa SSD, još uvek aktuelna: barem 10% kapaciteta treba ostaviti nealocirano (neformatiran deo, na kojem se ne može držati ništa) - to omogućava da lakše i brže radi i duže traje - pošto može lako premeštati najčešće upisivane/čitane podatke na deo ćelija koji je najmanje "izraubovan", kao i raditi TRIM optimizaciju puno brže. Na sve to, treba takođe računati sa nekih barem 10% praznog prostora na formatiranom delu, pogotovo ako se barata sa većim fajlovima - opet kako bi mogao lepo i brzo da radi (ovaj deo važi i za Hard Diskove - vezano za prazan prostor na formatiranom delu).

 

Ovo treba imati u vidu kad se razmatra koja veličina drajva da se uzima. Drugim rečima: 250 GB je u stvari 200, 500 GB je u stvari 400, 1 TB u stvari 800 GB...

 

Još da se osvrnem na NVMe SSD-ove. Štekaju se direktno na ploču. Brzine prenosa koje postižu su ogromne, ali neiskoristive za praktično sve osim serversku upotrebu. Koštaju nešto više od SATA SSD-ova. Uz to, na velikoj većini ploča je mesto za njihovo ubadanje blizu procesora, koji isto greje, pa ako kućište nema baš dobru promaju, biće prilično vrući u radu.

 

 

AMD vs Intel

 

Očekujem da se do kraja godine vidi kako se AMD-ove ploče ponašaju u praksi. Da li su ispeglali sve kako treba. Tj. znaće se već za mesec dana puno toga, ali tek za nekoliko meseci će biti sistema koji su mesecima testirani.  :)

 

Intel-ov odgovor na nove AMD Ryzen 3000 neće stići ove godine najverovatnije. Što je loše kome se žuri, a može biti veoma dobro ko može da čeka. Za sad jedino što mogu uraditi je dodatno obaranje cena. Što je isto OK. AMD-ovi procesori jesu jeftiniji, ali su krštene ploče skuplje, kao i RAM - pošto još uvek dosta zavise od kvaliteta i brzine RAM memorije. Uz to, još uvek, ne znam za programe koji se optimizuju za AMD, a ne i za Intel, dok je obrnuto češći slučaj (ružno & nepravedno, da, ali tako je - ti kao korisnik ne možeš to promeniti).

 

Sa izuzetkom Athlona pre nekih 15ak godina, kupovine & preporuke su mi uvek bile: pogledaj dobro šta ima na tržištu, izvagaj cene i ponude, pa kupi Intel.  :)

 

Oko starijih Ryzena se digla prašina, "naterali" su Intel da poveća broj jezgara svojih CPU-ova (mada još uvek retko koji program koristi više od 4, pa cenim da je to pretežno marketing, osim za profi obradu videa i sl, ali tu je softver toliko skup da 200$ više za CPU ne menja mnogo, pogotovo što je to profesionalncima koji rade napolju kao nama reda veličine 20 $).

 

Ali imali su puno problema sa optimizacijom. Tek sa ovom serijom deluje kao da je to ispeglano i da sad, što se samog CPU-a tiče, nude više od Intela za dati novac.

Ali ostaje problem ploča, BIOS-a, testiranja stabilnosti. Kao i optimizacije programa. Po Internetu ljudi svašta pišu, ali ne znam da je neko to testirao više od mesec dana, koliko se dugo mogu kupiti od izlaska.

 

 

Preporuke (sve na osnovu specifikacija i još uvek malog broja povratnih informacija):

 

Ako se mora kupiti procesor u narednih mesec-dva, preporuka bi ipak bila Ryzen 5 3600, uz neku dobru & proverenu B450 ploču, kao i ulaganje u kršten Tower CPU cooler, nikako ostajanje na fabričkom (gledati pri izboru kućišta da prihvata visinu CPU cooler-a od barem 160 mm). Tpa Cooler MasterAir MA410P (ima jeftinijih koji rade ljudima dobro, ali s ovima je ventilator gotovo nečujan, čak i posle pet godina - barem je do sada bilo tako, mene jako nervira kad tandrču, kome ne smeta, vredi razmotriti budžet varijante svakako, uz napomenu da konkretan model nisam probao. Evo 212 ako se nađe sa prihvatom za AM4 procesore je provereno rešenje - još bolje - Cooler master pravi adaptere, samo nisam siguran ima li ih kod nas).

 

Ploča - najskuplja MSI B450 koju nađeš.  :)   Volim Gigabyte, ali za AMD ne briljiraju, pogotovo ako se i cena uzme u obzir.

 

RAM DDR4 3200 Mhz CL14.

 

Grafička: AMD RX570 od rudara (još se mogu naći korištene u rudnicima, pa zamenjene u garantnom roku, tako da su praktično nove, sa sve garancijom, za često ispod 100 evra). Premiere Pro i Davinci Resolve koriste AMD-ove kartice, ostali samo Nvidia (ili, češće, isključivo CPU).

Ako se gleda Nvidia, GTX 1660, ili 1650 ako je budžet tesniji.  

Ako ne mora Nvidia, RX570 je odlična kupovina.

 

Skladište:

HDD Toshiba P300 od 3 TB

SSD Samsung 860 EVO od 1 TB (min. 500 GB).

 

Napajanje: Seasonic od 500 vati će raditi odlično. Ako voliš manje kablova, dodaš koji evro više za modularno. Ako novac nije problem, gledaš višu klasu (preko nivoa efikasnosti "bronze" od 80%).

 

APC UPS vijaš napolju, BX950U-GR (950 Volt-Ampera) - tvoj hardver i tvoji živci će ti biti zahvalni na tome.

 

Za bekape - kršten eksterni HDD + Backblaze - najjeftinije skladište u oblaku, iako ne najviših performansi. Ako nemaš dva odvojena bekapa, nemaš ni jedan. Previše puta potvrđeno u praksi. Hetzner Box je dosta brži, ali i dosta skuplji (mada i on još uvek u rangu budžet ponuda).

 

Kućište - katastrofa ponuda. Loši limovi, plastike s jeftinim ventilatorima za basnoslovne cifre. Kod onih koja valjaju po ostalim aspektima, pametni stavljaju prednje USB portove da gledaju ka gore - pa će biti napakovani nabijenom prašinom posle izvesnog vremena.

Tako da tu neka ti je Bog u pomoći. :)

Gledaj samo da prima CPU cooler od barem 160 mm visine i da se pri dnu prednje i pri vrhu zadnje strane može montirati ventilator prečnika barem 120 mm. Idealno ako i na gornjoj stranici može da se montira barem jedan ventilator, za izvlačenje toplog vazduha. Ako prihvata dva od 120 mm sa prednje strane - onda ne može bolje. Bočni ventilatori su budalaština, osim ako baš overklokuješ - pošto u velikoj meri remete strujanje vazduha. Isto važi i za CPU kulere koji duvaju ka dole (tj. nisu tower tipa) - topao vazduh sa procesora lepo rašire po okolnim komponentama, umesto da ga šibaju pozadi, ka napolje.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#79 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 August 2019 - 09:42 AM

Ja ću samo reći da je računar u današnje vreme bilo sa starim ili svežim windowsom, bez ssd-a neupotrebljiv. Pogotovo windows 10. I to znaju svi. Na Benchmark forumu sam 15 godina koji okuplja "elitu" :D znači zaluđenike, hobiste, stručnjake, geekove i uopšte ljubitelje tehnologije. Nema stvari oko kojih nije bilo prepirki i rasprava ali oko ssd-a se svi slažu, to dovoljno govori. Lično imam skoro dvocifren broj desktop računara što ovde u BG što u selu koje koristim i održavam, različitih generacija, neki su sa ssd neki sa hdd, plus 10 majning rigova koje održavam, oni se mogu računati kao čist sistem pošto se na njih ne instalira skoro pa ništa od softvera, samo drajveri.

Računari sa hdd u današnje vreme su mučenje. Kao pentium 1, ako kliknem desni klik i čekam pola sata da iskoči padajući meni jer win10 nešto uvek drlja u pozadini samo je pitanje vremena kada ću ga opraviti macolom, prosto je frustrirajuće.

 

 

Cane ne znam zašto se ne razumemo i bespotrebno širimo priču, stvar je prosta. Ono što ne želim je da skočim sa 20 km/h nabijem uveliko 40-50 znači snimak u fazonu "warp drive" :D a glupa tehnologija i dalje pokazuje da idem 20 :D evo ti ekstremnog primera na videu. Do duše tu je problem do sonijevog očajnog softvera (toliko o tome da je najbolje koristiti hardver i softver istog proizvođača) ali i kada se uradi što se uraditi može to i dalje nije zadovoljavajuće.

Ako sam dobro razumeo u vezi "rezolucije" ono što se desi u međuvremenu između intervala kao da se nije ni dogodilo?! O rezoluciji od 10 sekundi ne bih ponovo, jer mi to zvuči jezivo zastrašujuće. Ali hajde recimo da uzmem za primer 4 sekunde, toliko sam video da je u log fajlu Brajton uređaja, svake 4 sekunde beleži koordinate, možda može da se podesi na češće, ne znam. Pošto recimo ako vozim konstantnom brzinom 20 km/h dovoljno mi je tipa 2 sekunde da skočim na pedale i nabijem 40+ i isto toliko zakočim i usporim ponovo na 20. Da li to znači da na ovelay-u neće biti prikazan nikakav peak u brzini već samo konstantna ravna linija???? Akciona kamera vidim loguje na svaku jednu sekundu, isto kao i telefon sa stravom, pretpostavljam da je isto i na gopro. Sad ne znam da li je to bolje i preciznije u praksi, mada i jedna sekunda laga nije malo. Meni nekako logično da skupi profi gps kompjuteri budu daleko hardverski bolji i precizniji. Kamera je mnogo praktičnija jer dobiješ video+log fajl koji su savršeno sinhornizovani nema mučenja ali džabe kad kamera beleži samo brzinu, dok Bryton snima i nadmorsku visinu, nagib i ko zna šta sve još što možeš prikazati na videu, ali je to sinhronizovanje gpx fajla veliki pain in the ass.

 


  • 0

#80 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 August 2019 - 10:44 AM

Ja ću samo reći da je računar u današnje vreme bilo sa starim ili svežim windowsom, bez ssd-a neupotrebljiv. Pogotovo windows 10. I to znaju svi. Na Benchmark forumu sam 15 godina koji okuplja "elitu" :D znači zaluđenike, hobiste, stručnjake, geekove i uopšte ljubitelje tehnologije. Nema stvari oko kojih nije bilo prepirki i rasprava ali oko ssd-a se svi slažu, to dovoljno govori. Lično imam skoro dvocifren broj desktop računara što ovde u BG što u selu koje koristim i održavam, različitih generacija, neki su sa ssd neki sa hdd, plus 10 majning rigova koje održavam, oni se mogu računati kao čist sistem pošto se na njih ne instalira skoro pa ništa od softvera, samo drajveri.

Računari sa hdd u današnje vreme su mučenje. Kao pentium 1, ako kliknem desni klik i čekam pola sata da iskoči padajući meni jer win10 nešto uvek drlja u pozadini samo je pitanje vremena kada ću ga opraviti macolom, prosto je frustrirajuće.

 

 

 

 

Win 10 jeste manje komforan sa HDD-om. 

Mada ima i drugih problema. Za razliku od nesretne Viste, ovaj od 2020. godine neće imati Win. alternativu. Microsoft ga ne sređuje kako treba, a ni ne napušta.

 

Ko mora da ide na Net, ostaje samo Linux i Windows 10 (hteo-ne hteo).

 

Za razliku od njega, Win 7 i Linux rade sasvim lepo i sa HDD. Mada nije smak sveta ni za 10.

 

Ljudi koji kažu da baš mora SSD mi liče na one što kažu da auto mora imati preko 100 konja "jer kad treba da pretičem" - a ja se naputovao stojadinom, dok je Punto spram toga kao svemirski  brod. Naravno da je BMW (SSD) super, to niko ne spori, samo lično ne mislim da je "neophodan" i da se računar vuče neupotrebljivo sporo bez istog.

 

Da koštaju isto, ili da je dobar SSD samo duplo skuplji od HDD-a istog kapaciteta - ne bi imalo smisla kupiti HDD. Ovako, dok je oko 4 puta skuplji, kupovina može da sačeka. Tj. mislim da je bolje kupiti kršten CPU, ploču, napajanje, pa ako ostane novaca za SSD super, ako ne ostane - onda može da čeka. Lako se to kasnije dota, uz kloniranje instalacije postojećeg sistema ako se ne želi raditi sve od nule.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika