Jump to content


Fotografije

Video snimci u jednoj temi


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
246 odgovora na ovu temu

#41 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 July 2019 - 11:38 PM

Ja jedino što sam snimao je spust s Kopaonika, bio sam zalepio kameru selotejpom za kacigu i super je ispalo. Ali to još od počeka juna ne nalazim vremena da se bavim time da malo odsečem, aploudujem i okačim na forum uz slike.

Sada su mi stigli i razni nosači i adapteri za sve živo ali sve skuplja prašinu dok ne počnem opet da vozim.


  • 0

#42 Orko

Orko
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 July 2019 - 06:28 PM

Ja jedino što sam snimao je spust s Kopaonika, bio sam zalepio kameru selotejpom za kacigu i super je ispalo. Ali to još od počeka juna ne nalazim vremena da se bavim time da malo odsečem, aploudujem i okačim na forum uz slike.

Sada su mi stigli i razni nosači i adapteri za sve živo ali sve skuplja prašinu dok ne počnem opet da vozim.

Da probam da te (vas) motivisem svojim novim videom  n2:party-048

Ako treba neka pomoc oko programa za editovanje tu sam.

 


  • 1

Biciklisticki Youtube Kanal

* My videos *


#43 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 24 July 2019 - 09:34 PM

Sjajno je što možeš da praviš ovakve snimke... i tehnički i kao dokument. Lepo se može proveriti stanje puta i doživeti delovi vožnje. Nisam siguran da postoji neko ko bi ovo odgledao od početka do kraja, posebno što je toliko svima poznata trasa, ali valjda tome ovakvi snimci ne služe.

Sent from my E5823 using Tapatalk
  • 0

#44 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 July 2019 - 09:38 PM

Da probam da te (vas) motivisem svojim novim videom  n2:party-048

Ako treba neka pomoc oko programa za editovanje tu sam.

 

Nisam u toku, koji je najbolji program za editovanje? Zapravo meni treba samo da nalepim gps overlay podatke i ništa drugo. Imam Sonijevu kameru, nemam pojma koji beše softver moraću opet da guglam i istražujem, čitam mnoge stranice i tekstove ako nema neko da mi kaže ukratko. Ranije sam nešto čitao ali zaboravio, ako se ne varam savetovali su da se ne koristi Sonijev softver nego neki drugi, da je bolji, možda čak i onaj za Gopro.

Dakle imam MP4 fajlove i gps log fajlove a hoću video sa tim "tahografom" i još nekim podacima. Imam neki prastari serverski quad core, Xeon, valjda neće trebati čitava večnost.


  • 0

#45 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 July 2019 - 08:35 AM

Има доста програма и ниједан није најбољи ;), али нема их много који подржавају тај оверлеј за који си заинтересован. Многи користе Гармин Вирб програм који мени није радио. Потпуно небулозни подаци за нагиб и брзину, поготово на низбридици. (у другим програмима све како треба) Обећавали су експорт само оверлеј података, па да их налепиш у другом програму (мада би и то било јако незгодно), али никако то нису убацивали. Можда теби буде радило. Пробај и ГоПро програм. Ја сам га само једном пробао на брзину, био је тада неупотребљив, али можда су испеглали (баш га скидам поново).


  • 0

#46 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 July 2019 - 12:14 PM

Malo sam sad pogledao i korišćenje tih programa je jezivo prekomplikovano. I svi kontradiktorno pričaju, te Sonijev Playmemories program ne valja, te Virb ne valja, te Dashware brljavi... Pa ima li nešto što pouzadano radi tu prostu stvar, otvoriš video, izabereš gps.log fajl koji mi je snimila kamera i izaberem koji gauge hoću i kliknem save. Neću ništa da montiram samo da nalepim to i da bude u nekoliko klikova a da su podaci tačni i da se precizno podudaraju s videom.

Negde se savetuje konvertovanje u gpx dodatnim softverom.. što je suludo dodatno cimanje, čemu onda kamera snima log fajlove ako softver to ne ume da prepozna.


  • 0

#47 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 July 2019 - 12:48 PM

Па софтвер произвођача те камере вероватно препознаје њихове лог фајлове. :) Не знам који ти је то формат, мислио сам да је стандардни гпикс. ;) А можда и јесте, само са другом екстензијом. У принципу, Вирб ради баш то и баш тако како хоћеш. Можда треба да погледаш неко видео упутство како се тачно ради сваки корак, али је генерално тако - убациш филмиће, убациш редом на "тајмлајн", учиташ гпикс фајлове, вежеш сваки за одговарајући видео фајл (постоји и могућност корекције), па онда у библиотеци разних графикона (унутар програма) нађеш оне које хоћеш да имаш на екрану. Поставиш где желиш, подесиш величину и боје и то је то. АКО РАДИ. Ако не буде хтело ни теби да ради, можеш на глави да дубиш, џаба.

 

Иначе, ако ти ради, провери на експортованом филму величине слова (за разне мераче). У програму филм није преко целог екрана, па и ако ти се учини да је фонт ситан можда савршено одговара. Што се формата тиче, први пут чујем да не добијаш стандардни формат него неки лог. Ипак, прилично је вероватно да је само друга екстензија. Али, питање је да ли ће Гармин то све да препозна како треба ако није из његовог уређаја. Истина, ја сам са нета скидао фајлове Вирб камере, гледао како он очекује да се који параметар зове, мењао све то да буде исто и опет је на низбрдици тврдио да идем право, при 0 на сат да идем преко 20, итд. Но, имаш на ЈТ гомиле клипова које су људи монтирали тим Вирб програмом (а није била Гармин камера), па можда и теби успе. Мени је исто радило са клиповима на којима сам возио узбрдо.


  • 0

#48 Orko

Orko
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 10:54 AM

Ja koristim Virb i meni zavrsava posao, jedino sto treba jeste da uskladim gps podatke sa slikom sto nije neki specijalan problem.

Jedina zamerka je kada radim renderovanje videa prikaze mi da ce velicina biti 15gb a na kraju ispadne oko 50gb za video od 80ak minuta 1080p 60.

Na gopro sam iskljucio gps posto sa njihovim programom nisam mogao ni da ih pripremim za editovanje uvek mi je program zakucao, a imam 16gb rama i5 i 3gb graficku. Rekao bih da je neupotrebljiv za duze video zapise.


  • 0

Biciklisticki Youtube Kanal

* My videos *


#49 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 10:57 AM

Koji je gopro zvanični softver?

 

I kako nije specijalan problem da se uskladi gps sa slikom kad su milisekunde u pitanju?


  • 0

#50 Orko

Orko
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 11:07 AM

Zasto bi gledao u milisekundu da su uskladjeni podaci, kome je bitna bas takva preciznost?

Da li si pogledao neki od mojih videa na YT da vidiš kako ispadaju sa virbom i koja je preciznost prikaza podataka?


  • 0

Biciklisticki Youtube Kanal

* My videos *


#51 Orko

Orko
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 11:11 AM

Sjajno je što možeš da praviš ovakve snimke... i tehnički i kao dokument. Lepo se može proveriti stanje puta i doživeti delovi vožnje. Nisam siguran da postoji neko ko bi ovo odgledao od početka do kraja, posebno što je toliko svima poznata trasa, ali valjda tome ovakvi snimci ne služe.

Sent from my E5823 using Tapatalk

Hvala na komentaru.

Pocecu i malo krace da pravim a duze cu da ostavim za neke nove rute bas iz tog razloga kako bi ljudi mogli da vide sta ih ocekuje, od stanja puta, tezine staze, lepote prirode...


  • 0

Biciklisticki Youtube Kanal

* My videos *


#52 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 11:52 AM

А не, не може. Заштитио сам комбинацију кратак филм + филм у реалном времену за исту вожњу. ;) Иначе, мука је жива правити оба, па још сваки пут. Ок, много је лакше без коментара/титлова, али опет... прегледање, бирање, сецкање... Мада, ја сам закуцао да сваки кратак филм има обавезно исту дужину, па је то додатна мука (или скраћујем или продужавам изабране исечке). Оно што мене одвраћа од гледања је музика. Не одговара мени, а ни слици. А још је и јако гласна. Волео бих да је уопште нема.

 

Него, како то мислиш 50 ГБ за видео од 80 минута? Коју компресију користиш, црни ти?

Ја пакујем у "ЈуТјуб" профил, 720@60, ВБР. У просеку, 75 минута стане у 3 ГБ. Сирови материјал са камере је већи, наравно, око 30 минута на 3 ГБ, али и даље далеко и од тих 15, а камоли 50 ГБ за 80 минута. Скоро цео дан снимања стане ми на 32 ГБ картицу. Имао сам и један снимак у 1080@30, заузео је око 1,25 ГБ за 30 минута. Погледај мало подешавања.

 

ЕДИТ:Симпатичан ти је преглед трасе на почетку, али мало подуго траје и некако је досадно, јер се и не зна шта треба гледати. Ко познаје трасу, вероватно би хтео да иде брже. Ко не познаје, сувише му је брзо, не може да испрати. Можда да има више неких контролних тачака, на којима би се застало, па да гледалац похвата где је шта. Но, највише смета оно што је најзанимљивије - аутоматска ротација. Ја сам из Београда, знам већину делова града, похватао сам отприлике куда си ишао, али нисам могао да пратим на том приказу. То је и један од разлога што сам одустао од мапе у својим филмовима. С друге стране, мислим да ти је висина са које се терен посматра идеална


  • 0

#53 Orko

Orko
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 11:59 AM

Sirovi materijal mi bude za 60min oko 30gb sa rezolucijom1080p 60. 

U virbu samo stavim export sa istim tim podesavanjima 1080p 60 i on prikaze da ce video biti oko 15gb, ali kad zavrsi sa svojim posle nekih 8h :) ispradne izmedju 40 i 50gb. Cackao i cackao ali nisam iscackao kao bih smanjio velicinu a zadzao kvalitet.

Bas planiram ovih dana da napravim jedan pa cu da napravim prtsc da vidis koja su podesavanja.


  • 0

Biciklisticki Youtube Kanal

* My videos *


#54 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 12:02 PM

@Гађан Заборавих. Што каже Орко, какве милисекунде. ГПС уређај бележи координате сваких Н секунди ("резолуција"). Рецимо, 5-10. За синхронизацију је довољно да гледаш на снимку камером када си стварно кренуо са почетне тачке, па нађеш тренутак када је мрднуо и гпс. И провериш на пар тачака током фајла да ли се све слаже. Мало је незгодно што сигурно имаш један гпх фајл за целу вожњу, а више филмова, па стално синхронизујеш испочетка, али стварно није велики проблем. АКО све ради како треба.


  • 0

#55 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 12:12 PM

Sirovi materijal mi bude za 60min oko 30gb sa rezolucijom1080p 60. Cackao i cackao ali nisam iscackao kao bih smanjio velicinu a zadzao kvalitet.

 

Па то је катастрофа, треба да имаш 10-15 картица за једну вожњу. :) Пре свега, мораш да имаш подешавања и у камери. То је као некомпресован видео. Шта ти каже МедиаИнфо за сирови фајл? Код мене је ЦБР (константни бит рејт), 15 Мбпс. Код тебе мора да је преко 100 Мбпс. :) Јесте да већи битрејт даје већи квалитет, али ту је и ограничење самог хардвера, односно преко неке вредности само повећаваш фајл, квалитет остаје исти. На фотоапарату ми је ВБР (променљиви) и близу 30 Мбпс. Оптика је много боља, али апарат ретко користим за снимање филмова, па онда волим да је што бољи квалитет. С друге стране, на камери и не могу да га мењам. :) Бтв, која ти беше камера?

 

ЕДИТ: Вирб програм ти вероватно само преузме вредности које покупи из сирових фајлова.


  • 0

#56 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 12:21 PM

Kakvih sad crnih 10 sekundi?! :D zamisli da kočiš naglo, krivina, ili skočiš na sprint a virtuelna kazaljka detektuje to tek posle 10 sekundi... kada se događaj već završi. Primera radi, recimo da je kamera nakačena da snima pozadi, i sad neki naelektrisani (khm, pedelec, khm) se trudi da me pretekne, ja skočim osprintam ga kao raketa, kad bi kazaljka to registrovala on više ne bi bio u kadru nego na horizontu n2:hahaha

 

Zamisli da kazaljka na ovom videu laguje sekundu ili 10 sekundi... u odnosu na sliku i zvuk

 


  • 0

#57 Orko

Orko
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 12:42 PM

Ovde mozes videti kako izgleda uskladjivanje slike i gps-a. Ukratko u jednom prozoru je mapa a u drugom video, zatim nadjes neki orjentir na viedu npr neka raskrsnica, krivina, most sta god i to isto uradis na mapi i tako sinhronizujes podatke.

 

Kamera mi je Gopro 6, uzeo sam pored jedne od 32 jos 2 kartice od 64gb tako da imam dovoljno za nekih 6h videa.

 


  • 0

Biciklisticki Youtube Kanal

* My videos *


#58 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 12:45 PM

Нисмо причали о томе шта би било са казаљком кад нема податке. Елем, резолуција зависи од хардвера и софтвера. Некад можеш да бираш и сам, некада је закуцано. Некад се аутоматски повећава резолуција са повећањем брзине, али и то зависи. Нпр, када возим кола, програм на телефону поставља резолуцију на 10-15 секунди, зависно од ко зна чега још. За шетње углавном на до 5 секунди За бицикл углавном на секунд, ако је брзо, на 2-3 ако је споро. Вероватно алгоритам према типу кретања и томе колико сам се померио одлучује колику ће резолуцију уопште да упише у фајл, да оптимизује број тачака и величину фајла. Али, свакако се не ради о милисекундама, јер нису ни уписане у фајл. Мрзи ме сад да проверавам да ли их стандард уопште подржава.

 

Углавном, синхронизацију вршиш само на једном месту, обично на почетку (сваког) клипа. Ако видиш после да ти негде одступа, коригујеш опет тај почетак. А и ту корекцију можеш да вршиш само према фрејму у снимку. Џаба ти и милисекундна резолуција ако ти је снимак у 30 фрејмова. Наравно, ако ти камера истовремено бележи и координате, вероватно се избегавају неки проблеми, мада ето Орко каже да му је овако боље.


  • 0

#59 Orko

Orko
  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2019 - 01:16 PM

Nadam se da sam postavio dobre podatke tj ono sto si me pitao.

Posto me je izdao Gopro studio, iskljucio GPS na kameri da baterija duze traje i presao na Virb.

A i mislim da sa Gopro studiom ne mogu da se ubacuju i podaci sa HR trake, kadence i ostalih senzora.

Attached Thumbnails

  • video.png

  • 0

Biciklisticki Youtube Kanal

* My videos *


#60 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 02 August 2019 - 01:37 PM

U principu, potrebno je jako puno truda i vremena za upakovati jednu vožnju da to izgleda pristojno. Za nešto efektnije sa isjecanjem, prelazima i prikazom podataka još više. Zato svaka čast za ljude koji to rade.

Već samo snimanje drastično mijenja dinamiku vožnje, posebno ako si u društvu. Da ne govorim da moraš misliti i na položaj kamere, stanje baterije i sl.

Danas su video fajlovi postali ogromni sa nekim gigantskim rezolucijama, koje su za većinu korisnika sasvim nepotrebne i samo komplikuju proces.

Uz to većina programa kao VIRB i Sl. ima kojekakve mušice. Recimo meni VIRB uopšte ne prepoznaje MOV format. Pa moram konvertovati u MP4.

Učitam video pa prijavi grešku kod podataka. A imam Garmin 520.. Što je potpuno glupo. Uradim konverziju u gpx ili tako nešto i onda učita. Onda pukne na sinhronizaciji ,neka JAVAscript greška i ne može da prikaže mapu. Uspijem samo ako je kraća vožnja gdje je početak paralelno sa početkom snimanja podataka.

Sa DashWare ide lakše ali nema toliko mogućnosti.

Druga stvar jesu sami podaci koji ponekad divljaju, posebno nagib. VIRB prikazuje manje uspone nego što jesu a DashWare ima oscilacije koje sigurno nisu tačne.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika