Jump to content


Fotografije

Nexus 7 iskustva


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
27 odgovora na ovu temu

#1 avenija

avenija
  • Members
  • PipPip
  • 48 posts

Postavljeno 03 April 2015 - 08:53 AM

Pozdrav,

Nov sam na forumu pa imam par možda glupih pitanja pošto ne poznajem dobro materiju, oko nexus 7 menjača.

U odnosu na 21, 24 brzine, da li je raspored brzina kako da kažem sličan npr. da je 1. slična 1., a 7.-ma 21.-oj. Pretpostavljam da je odnos između brzina kod nexus-a veći nego kod 21. , 24. brzine.

Probao sam Nexus baš kratko i dosta sam zadovoljan, bicikl koristim rekreativno, a u odnosu na stari MTB 21 (capriolo adrenalin) razlika je nebo i zemlja u korist nexus-a u lakoći vožnje i promenama brzina i težini samog bicikla.

Bicikl je Avenue, gume 700x28c.

 

Unapred hvala 


  • 0

#2 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 04 April 2015 - 08:36 AM

ciao,

 

msm da je u pitanju razlika u konceptu

nexus nije primarno namenjen MTB i ja ga stoga ne bih uporedjivao sa MTB prenosom (Adrenalin, 21 tj 24 brzine kako si naveo) ni u kom smislu

pa tako ni u rasponu prenosa ni u koracima prenosnih odnosa sa MTBom. Sve ostalo to u velikoj meri podesivo izborom lancanika.

 

nexus je gradskog usmerenja i njegove glavne odlike su bas prilagodjene takvom okruzenju

menja brzine bez okretanja pedala (cesta zastajkivanja na semaforima nakon cega se krece iz nizeg prenosnog odnosa)

postoji vise opcija kocionih sistema

manja osetljivost menjackog sistema na spoljne uticaje (temperatura, vlaga, prljavstina)

trajnost prenosnog sistema (deblji lanac i lancanici)

manje elemenata za podesavanje

 

u odnosu na sistem prenosa sa "spoljnim" menjacima

ovde se teze skida zadnji tocak

neki sistemi sa brzinama u glavi (IGH-InternalGearedHubs) traze posebne ramove ili elemente (shimano ima bar 3 razčlicita seta podloski sa zubima)

pri veventualnom kvaru u IGH nastaju prave glavobolje

posto sistem ima manje elemeneta neke komponente mogu da budu finansiji "opsterecujuce"

a narocito zbog manje komaptibilnosti elemenata sa drugim modelima/sistemima IGH

 

Koristim vec godinama i prezadovoljna za moje potrebe i ocekivanja. To je elemenat koji treba takodje uzeti u obzir.


  • 1

#3 avenija

avenija
  • Members
  • PipPip
  • 48 posts

Postavljeno 04 April 2015 - 02:36 PM

Hvala puno na odgovoru. Koliko vidim pozadi postoji kuka pa ukoliko dođe do nekog kvara pretpostavljam da se može montirati kaseta sa 8 - 9 brzina.
  • 0

#4 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 August 2015 - 09:16 AM

Imam na ga Centurionu koji koristim kao bike za svaki dan. 

 

 

Samo preporuke i odlični utisci za ovaj sistem. Fenomenalno je to što, kako je neko već spomenuo, menjač je zatvoren što ne dozvoljava vlagi, prašini i ostalim glupostima da uđu unutra i remete rad menjača, lanac je dosta deblji, a šaltanje brzina je tiho i uglađeno. Mana je to što ovaj sistem ipak ima samo 7 brzina te nije za ozbiljnije uspone i maratonske vožnje, ali realno nije tome ni namenjen. Nexus je idealan kao rešenje za svakodnevni bicikl u uslovima urbane vožnje, koji ima dovoljan opseg brzina da vam omogući različite nivoe pedaliranja uz optimalan utrošak energije, dugotrajan je, ne kvari se lako kad se sa njim propisno rukuje, ne traži mnogo održavanja. Kao što rekoh, ovaj sistem ima svoju namenu, i u tom smislu bih ga svrstao u sam vrh...


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#5 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 22 June 2016 - 07:35 PM

Kolege, imam jedno pitanje. Gde da nabavim novu sajlu menjača za menjač Nexus 7? Bio sam danas u Planetu i oni nemaju, a ako oni nemaju, stvarno ne znam gde dalje da tražim? U pitanju je ona sajla sa jako malim i tankim vrhom to jest kapicom. Zna li neko o čemu pričam i može li da mi pomogne? 


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#6 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 June 2016 - 07:47 PM

Za nexus kao i za sve ostale menjace ide sajla za menjac...

http://planetbike.rs...O-2100mm/18746/

http://planetbike.rs...i i sajle/1808/
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#7 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 24 June 2016 - 08:58 PM

Bio si u pravu, ide standardna sajla za zadnji menjač. Međutim, kada sam izvukao sajlu, imala je totalno malu glavu, i činilo mi se da one sa standardnim glavama neće moći da se ubace u kućište. Danas sam probao i uspeo, tako da sad sve opet radi. Hvala na pomoći u svakom sl! ;) 


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#8 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 25 June 2016 - 10:25 AM

Za nexus kao i za sve ostale menjace ide sajla za menjac...

 

... Gde da nabavim novu sajlu menjača za menjač Nexus 7? Bio sam danas u Planetu i oni nemaju, a ...

.....Zna li neko o čemu pričam....? 

fascinantno mi je da Planet(Bike)ovci ne znaju o cemu pricas !?!?!?!!


  • 0

#9 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 25 June 2016 - 11:26 AM

fascinantno mi je da Planet(Bike)ovci ne znaju o cemu pricas !?!?!?!!

 

Oni da ne znaju da rade u planet BAJKU, verovatno ne bi znali da prodaju bicikle.


  • 0

#10 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 25 June 2016 - 12:59 PM

Kada sam im pokazao tu sajlu koja mi treba rekli su mi da je nigde u Srbiji necu naci. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#11 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 26 June 2016 - 08:06 AM

Kada sam im pokazao tu sajlu koja mi treba rekli su mi da je nigde u Srbiji necu naci. :)

ma daj, nemoj da tovarish! U kojem to ducanu Planeta?


  • 0

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 June 2016 - 04:37 PM

Postoji li šansa da se niste razumeli?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 27 June 2016 - 08:25 AM

Ulazim u prodavnicu i kazem im da mi treba sajla zadnjeg menjaca za Shimano Nexus menjac koji je u zadnjoj glavcini tocka, i kazem im da u odnosu na normalnu sajlu ima dosta uzu glavu. Gotovo na vratima mi rekose da to nemaju i da misle da to ne mogu naci u Srbiji, konkretno mi to rece jedan mladji momak. Ja se zahvalio i otisao a ako me nisu dobro razumeli jedino da probam na kineskom sl. put. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 June 2016 - 02:22 PM

Čista logika, bez stajanja na ičiju stranu: 

 

Znatno uža glava sajle -> znatno uža sajla od standardne -> nema (samo u Srbiji?).

 

Bilo bi lepo da su prodavci u radnjama koji rade za šaku riže istovremeno i vrhunski majstori, ali nisu. Ako znaš tačno koji deo tražiš, iscimaće se da ti pomognu - barem su moja iskustva s Planetom takva - ali ovako, iz tvog pitanja su verovatno (pogrešno) zaključili da tražiš nestandardnu sajlu i rekli ti (što je tačno) da ćeš to (kod nas?) teško naći. 

 

Takve stvari kad nisi siguran, pitaš po forumima, guglaš, ili oteraš bajs kod majstora koji ti svoje znanje & veštinu (dosta jeftino) naplati i reši problem, ili ti besplatno da savet, ako ćeš sam da tražiš i popravljaš.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 27 June 2016 - 03:11 PM

Čista logika, bez stajanja na ičiju stranu: 

 

Znatno uža glava sajle -> znatno uža sajla od standardne -> nema (samo u Srbiji?).

ako vec ne stajes ni na ciju stranu

msm da je onda korektno da citiras sve

a ne samo jedan deoo...jer neko moze to da vidi i ovako:

Ulazim u prodavnicu i kazem im da mi treba sajla zadnjeg menjaca za Shimano Nexus menjac koji je u zadnjoj glavcini tocka...Gotovo na vratima mi rekose da to nemaju...

...samo nisi rekao u kojoj je to bilo prodavnici :)


  • 0

#16 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 June 2016 - 03:21 PM

ako vec ne stajes ni na ciju stranu

msm da je onda korektno da citiras sve

a ne samo jedan deoo...jer neko moze to da vidi i ovako:

...samo nisi rekao u kojoj je to bilo prodavnici :)

 

Dosta iskustva imam u radu s ljudima i ono što kažeš se često ne razume onako kako ti očekuješ. Taj prvi deo, koji spominješ, je vrlo verovatno potisnut onim "u odnosu na standardnu ima dosta užu glavu". Pisali su ljudi knjige o tome. 

 

Kolega je lepo objasnio, nije ništa pogrešio, ali se nisu razumeli - a ne mogu ni njih kriviti, baš zbog citiranog dela.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#17 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 27 June 2016 - 03:48 PM

Kolega je lepo objasnio, nije ništa pogrešio, ali se nisu razumeli - a ne mogu ni njih kriviti, baš zbog citiranog dela.

s tim da je njima posao da ga razumeju i da mu prodaju (to sto njemu treba) :)

 

@smasher: dobro si ti prosao, da si naleteo na "pravog" prodavca

(koji cita ove knjige sto FallOutBoy spominje)

taj bi ti za tu nenormalnu sajlu sa dosta uzom glavom

prodao i nenormalan sifter sa vec ugradjenom tom nenormalnom sajlom sa dosta uzom glavom

i svi zadovoljni (bar jedno vreme)  n2:hahaha


  • 0

#18 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 June 2016 - 04:06 PM

s tim da je njima posao da ga razumeju i da mu prodaju (to sto njemu treba) :)

 

 

Ako im je to posao znači da greške i nesporazumi ne mogu nikad da se dese?

 

Ja bih prvi bio u rebusu da mi neko kaže da mu treba za Nexus, ali sa užom glavom u odnosu na standardnu. Kad god poveruješ klijentu na reč da tačno zna šta priča, postoji šansa za zajeb. Sa iskustvom naučiš da pitaš prave stvari, to dolazi vremenom. I opet se desi da pogrešiš.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#19 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 27 June 2016 - 05:07 PM

Ako im je to posao znači da greške i nesporazumi ne mogu nikad da se dese?

a jos se lakse desavaju i resavaju kad...

 

...Gotovo na vratima mi rekose da to nemaju i da misle da to ne mogu naci u Srbiji

...reseno (bar za PB)!

 

...Ja bih prvi bio u rebusu da mi neko kaže da mu treba za Nexus, ali sa užom glavom u odnosu na standardnu....

zato ti i ne radis u PB (bar koliko znam) :)


  • 0

#20 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 June 2016 - 05:18 PM

a jos se lakse desavaju i resavaju kad...

 

...reseno (bar za PB)!

 

zato ti i ne radis u PB (bar koliko znam) :)

 

OK, ti ceniš da prodavci treba da znaju kad je mušterija pogrešno tražila i da se ne desi nikad propust. Ja mislim da je to sasvim normalno i OK.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika