Jump to content


Fotografije

kolena shkljocaju :(


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
72 odgovora na ovu temu

#41 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 02 April 2012 - 10:27 PM

Ajd i ja da pitam iskusnije.
Meni svako koleno skljocke jednom ili dvaputa, svakog dana kad prvi put sednem na bajs, i posle 300-400m obavezno se cuje "cak" iz svakog kolena. Da li je to zbog ne-zagrevanja ili nesto drugo? Kolena me ne bole dok vozim, niti van bajka dok hodam, niti skljocaju... Znaci samo prvi put kad sednem.
Ako treba da ih zagrejem pre voznje, kako? (znam da vrv postoji vec tema za zagrevanje, pogledacu sutra sa racunara).
I ako treba da napomenem: rekreativno vozim i jos uvek nabijam kondiciju (znaci kadenca mi je uvek velika), u zadnjih mesec dana sam presao ~600km, posle 2-3 godine pauze.
  • 0

#42 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 04 April 2012 - 10:26 AM

Buni me to sto po dimenzijama ram mi je velik. Moja visina je 177cm, ram je: pogon-sic 47cm, gornja cev 55cm.

Biće pre da je tebi mali ram...kakvo ti je to merenje-pogon-sic,ti si izgleda izmerio sasvim pogrešne elemente. :oops: Meri se od osovine srednjeg pogona pa do mesta na ramu gde se izvlači šticna, (kraj vertiklane cevi rama). To izmeri pa javi koliko je i dobićeš odgovor koju vel.rama voziš a koja je tebi potrrebna. pozz.
  • 0

#43 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 04 April 2012 - 02:55 PM

kakvo ti je to merenje-pogon-sic,ti si izgleda izmerio sasvim pogrešne elemente

Nisam lepo napisao ali mislio sam bas na to kako si ti i rekao. Znaci, od sredine osovine pogona pa do zavrsteka cevi (gde se nalazi stezac sticne) ima 47-48 cm, ne mogu bas tacno da izmerim jel mi smeta osovina patrone.
http://www.cikloberz...p?img=15359&t=n
  • 0

cycling is life, that's why I pedal ...


#44 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 04 April 2012 - 06:57 PM

Hmmm..na ovoj slici si ti, jel? Kolika ti je dužina šticne, ovako čini se da bi trebala da se još izvuče-ako može-nabavi što dužu i sa što većim ofsetom i na njoj podesi sedište izvučeno unazad do max.graničnika. Tad bi trebalo i koleno da se povuče u liniju sa vertikalom zamišljene ose koja ide do srednjeg pogona!
  • 0

#45 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 04 April 2012 - 07:20 PM

Da, ja sam na slikama. Sticna je izvucena toliko da skoro i ne mogu petom da dodirnem pedalu kada je kurbla dole skroz. Sic sam vratio u nazad koliko je god moglo. Spustio sam visak(gradjevinski) od vrha kolena na dole i centar pada 5-6cm ispred osovine pedale. Naravno to sam radio dok je kurbla u horizontalnom polozaju kao na slici iznad(sa crvenom linijom).
http://www.cikloberz...p?img=15373&t=n
Konkretno u ovom polozaju, od pedale pa do vrha sica ima oko 92cm.
  • 0

cycling is life, that's why I pedal ...


#46 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 04 April 2012 - 07:22 PM

Meni shkljoca kičma kad radim trbušnjake na kontrakosoj klupi, ili je možda kuk u pitanju n2:smiley-think005 ili možda nešto između, nemam pojma :mrgreen:
  • 0

profilepic.gif


#47 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 04 April 2012 - 07:48 PM

Meni shkljoca kičma kad radim trbušnjake na kontrakosoj klupi, ili je možda kuk u pitanju n2:smiley-think005 ili možda nešto između, nemam pojma :mrgreen:

Kolega, predjite na odelenje za kicmu :wink: . Nije mi do zezanja, ne vozim vec 15-ak dana a prolece odmice.
  • 0

cycling is life, that's why I pedal ...


#48 jakota

jakota
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 589 posts
  • LocationNovi Sad - Kikinda

Postavljeno 09 April 2012 - 05:42 PM

Danas sam prvi put u ovoj godini vozio bajas. Dužina puta je bila 25 km. Bol u kolenu mi se počeo javljati posle 5-6km i to samo prilikom pregibanja kolena u unutrašnjoj strani kolena, jel neko ima neka iskustva kako sprečiti bol?

Da napomenem koleno je bilo povređeno pre 2 meseca ali kroz terapiju sve bilo super do danasnje vožnje!
  • 0

#49 Geri

Geri
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1789 posts
  • LocationJebeni, Nigeria

Postavljeno 09 April 2012 - 06:54 PM

Meni shkljoca kičma kad radim trbušnjake na kontrakosoj klupi, ili je možda kuk u pitanju n2:smiley-think005 ili možda nešto između, nemam pojma :mrgreen:


=D> :mrgreen:

[youtube_embed5][/youtube_embed5]
  • 0
Don't take life too seriously, you'll never get out alive...:D

Postavljena slika

#50 jovan89

jovan89
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 17 April 2012 - 06:50 PM

da podelim i ja moje muke sa kolenima :D imam povredjena oba kolena, u levom pokidan ACL meniskusi i propala hrskavica, imao sam artroskopiju a ligamentoplastiku cekam jos.. pucketanje se cuje dok lezim a pogotovo dok hodam ili bilo sta drugo :D inace meni se to desava zbog hrskavice, sto mislim da je slucaj i kod drugih, i neophodno je piti glukozamin, moze se uzeti u pan sportu i kosta od 800-4000 din i pije se min 3 meseca da bi doslo do poboljsanja... takodje treba smanjiti unos secera, to sam tek skoro saznao, jer insulin koji se luci steti hrskavici. elem, a u desnom kolenu ruptura MCL i verovatno otisao koji meniskus, cekam nalaz rezonance... e sad, zanima me da li je neko imao iskustva sa rehabilitacijom kolena, zanima me koliko bi dnevno za pocetak trebao prelaziti biciklom, da li je dosta 3 puta nedeljno uz jos neku aktivnost? cilj mi je da povecam obim butina i ojacam ih, da bi se sto bolje spremio za operaciju.. naravno znam da ne treba samo biciklu da vozim, vec idem u teretanu a potrudicu se i da ubacim plivanje.. imam 200e i video sam da za te pare bolje od capriolo monitora nema, pa me zanima i neko misljenje za tu biciklu
  • 0

#51 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 05 July 2012 - 03:21 PM

Jel imao neko problem sa kolenom da "oseca" kako nesto ispod casice "radi"?
Naime, od pre 3-4 dana imam taj problem, nije u pitanju bol vec samo neki glup osecaj. U toku voznje se cas pojavljuje cas ne, dok van bajsa skoro nikad ne osecam, ponekad pomalo ali nista znacajno.

Mogu da vozim jace kao i ranije, ne predstavlja mi napor niti me boli koleno, samo osecam da ispod casice nesto "radi" tj kao da se pomera, ili dodiruje/struze... Al naglasavam nije nikakav bol u pitanju, vise neki cudan osecaj. I to samo u desnom kolenu, levo je ok.

Ideje? Da li treba nesto da promenim u voznji/napravim pauzu od voznje? Planiram uskoro na duzi jednodnevni trip (oko 150km) pa ne bih da napravim sebi problem ako sad nastavim da vozim a trebalo bih da mirujem. Probao sam da savijam i vrtim koleno dok sam van bajsa, ali se ne ponasa nista drugacije od levog.

Inace su mi voznje u zadnje vreme kratke (25-50km) sa malo jacim tempom (za moje standarde). Znaci MTB, slik gume 1.9-1.75, prosek oko 28km/h +- 1km/h. Kadenca uvek sto veca moguca. Probao sam i da smanjim kadencu, i na momente sam mislio da nista ne osecam ali mislim da je to samo placebo posto se noga sporije vrti. Mozda treba nesto i u stilu voznje da menjam? Mozda mi pozicija sedista ne odgovara? Makar da znam u kom smeru da trazim resenje...
Ranije dok sam pravio duze ture sa sporijim tempom nisam imao ovaj problem, kadenca je isto bila uvek velika. Bajs sam intenzivnije poceo od ove godine da vozim, ako je to bitno, kilometraza u potpisu.

edit:
Sad procitah u drugoj temi nesto veoma zanimljivo, sto nisam ni sanjao da bi moglo da mi napravi ovaj problem. Naime, od pre nedelju i kusur dana sam pomerio sediste sa najudaljenije tacke od kormana, ka najbliznoj tacki kormanu, da ne bih istezao ruke toliko... Da li je moguce da mi je ovo napravilo problem? :(
  • 0

#52 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 05 July 2012 - 05:16 PM

Naravno da pozicija moze da bude problem.
Greska je i sto pozicijom sedista pokusavas da "priblizis" volan. Ne radi se to tako. Pozicija sedista napred/nazad nema veze sa volanom nego sa pozicijom stopala na pogonu. Pa kada podesis napred/nazad poziciju sedista onako kako ti odgovara tek onda duzom ili kracom lulom podesavas poziciju volana.
  • 0
.

#53 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 05 July 2012 - 10:13 PM

Apsolutno se slazem, jer od kako sam pomerio sediste apsolutno nikakav boljitak nisam dobio, tamo gde sam mislio da cu ga dobiti, samo mi je voznja postala neudobnija - ali sam ziveo u tripu da treba da se adaptiram :) Definitivno sam jos uvek pocetnik u biciklizmu, ali dobro.

Vratio sam sediste napred, ali se sad plasim da vozim bajs, bar danas nisam... Posto me koleno i dok hodam, i dok sedim "zezalo". Dacu mu danas i mozda sutra da se "smisli" pa da probam opet da vozim.
  • 0

#54 Geri

Geri
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1789 posts
  • LocationJebeni, Nigeria

Postavljeno 10 July 2012 - 12:15 AM

I mene nešto počela, nešto ne vozim bajs, počeo sam više da trčim, kao da je trčanje lakše, učinilo mi se da imam problema, ma i sve me žulja a i mnogo mi je više postalo zagušljivo...moram nov bajs da pazarim, možda. Treba da se mažem sa fastoom gelom.
  • 0
Don't take life too seriously, you'll never get out alive...:D

Postavljena slika

#55 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Postavljeno 10 July 2012 - 10:32 AM

Isti problem sa levim kolenom sam imao pre oko cetiri/pet godina dok sam jos trenirao u teretani. Doktorica mi je rekla samo da koleno mazem svaki dan 3x sa alkoholom i hepalpan masti, a zatim umotam u zavoj i odmaram nekih nedelju dana. Problem je nestao i hvala Bogu do sad se nije vratio :D

Sad nisam siguran sta je vise pomoglo, alkohol i ta mast ili kratki odmor... procenite sami :D
  • 0

#56 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 10 July 2012 - 11:25 AM

Ja sam tvrdoglavo nastavio posle 4 dana odmora i mazanja hepatrombin masti/kreme da vozim. Rezultat je taj da koleno osecam malo u pocetku voznje, a posle veoma retko ili skoro uopste ne osecam. Smanjio sam tempo, kadenca standardno visoka kao i uvek... Zasad mi je bolje, koliko ce (i da li ce) potrajati, videcemo.
Ah da, i sediste sam vratio u staru poziciju. Juce prilikom voznje sam osetio u jednom momentu da me bas zeza koleno, da bih skapirao da se sticna spustila u ram jedno 2-3cm nize, nisam ni primetio u voznji (pre toga sam nesto cackao pa nisam lepo zatego).
  • 0

#57 jbgwtf

jbgwtf
  • Members
  • PipPip
  • 30 posts

Postavljeno 04 August 2012 - 05:52 PM

joj ta kolena...
ja imam problem s kolenima posto mi casica nije bas standard vec ima neki izrastaj i tako od rodjenja.. pre par meseci sam se zaboravio i kleknuo na pod da dohvatim nesto i sutra nisam mogo da hodam uz stepenice a zivim na 7om bez lifta :lol: .. kad cucim skljockaju, al to je standard, nemam nekih problma ali na mesec , dva zna da zaboli, od bicikle me bole uvece ako se preforsiram cim sednem pocne, onda popijem pola andola za cirkulaciju ili namazem konjsku mast (zelenu )) i prodje.. kolko sam upucen konjska mast je dobra i za skljocanje al nisam proverio..druga stvar je za ozbiljnije stvari svi preporucuju crnu mast, sto se kupuje u poljoprivrednoj apoteci, mnogo je jaca i smrdi..meni zelena zavrsava poso
  • 0

#58 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 11 October 2012 - 07:56 PM

I tako posle mesec i kusur dana pauze (ortoped krajem avgusta savetovao da pauziram) kad sam pre nedelju dana seo na bajk tegobe su bile iste u prvoj voznji.

Medjutim, pre pregleda u avgustu sam smanjio tempo i primetio da mi se tegobe smanjuju. Sada, posle ponovnog pregleda 1.10. mi je doktor rekao da iskuliram do proleca, i kao kad se vratim ponovo da vozim polako u pocetku, i generalno sve sto radim u zivotu a gde se opterecuju kolena (stepenice, trcanje, itd...) da radim polako. Medjutim ja sam tvrdoglavo opet seo na bajs (jbg, vozi mi se), ali sam tempo smanjio ispod penzionerskog. Kolena me ne bole posle 5-6 voznji od 20-30km, cak su bolja nego pred kraj pauze (tj kraja septembra) kada su me i dalje zezala posle nekog opterecenja - npr stajanja ceo dan. Znaci poboljsanje je progresivno, posle svake voznje mi se cini da su tegobe sve manje i manje, sad vec vise ne osecam nista. Tempo je doduse uvek isti - spor, ali nije mi jasno kako je sad sve odjednom ok.

Zvanicno mi je dijagnoza da imam genetski dislocirane casice. Fizikalna terapija koja mi je posle prepisana u domu zdravlja ne da mi nije pomogla vec mi je i odmogla. Vezbe koje sam radio su prouzrokovale isti cudan osecaj ispod desne casice kao sto sam imao dok sam vozio bajk, i posle nedelju dana vezbi sam prestao da ih radim.

Sve u svemu, nedaj boze da se ozbiljnije razbolis u Srbiji (ne pricam samo za moj slucaj). Ja sad nisam pametan sta da radim. Dal' je moguce da je doktor-ortoped toliki ignorant da je totalno omasio dijagnozu ili mi je stvarno bolje i necu imati problema ako nastavim sa laganom voznjom? Nemam pojma, nisam pametan #-o
  • 0

#59 Simeun

Simeun
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 197 posts

Postavljeno 05 June 2013 - 08:12 PM

dule011 slican (ako ne i isti) problem imam i ja.
na planinarenju pri silasku me zaboli ispod desnog kolena i jedva sidjem sa planine. pocelo je i kad vozim bajs uzbrdo i kada sam snimio ortoped kaze dislocirana casica i posalje me na operaciju a meni se nikako ne ide pod noz i ne odsustvuje toliko dugo posto oporavak traje mesecima. tako da sam poceo lagano da vozim, da ne forsiram brzinu i uzbrdo i evo od tada je proslo dva meseca i predjoh 750km i nije bilo vecih broblema, ponekad osetim mali bol ali pitanje sta bi se desilo kad bih zapeo jace da vozim.
kako si ti prosao, kako si sada?
  • 0

#60 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 05 June 2013 - 10:57 PM

Sto se desnog kolena tice, tu mi je stanje od oktobra bilo da ga nisam ni osetio. Bajs sam krenuo da vozim pocetkom maja i kad malo vise forsiram (dan za danom) onda me koleno opomene. Nije bol, ali se vrati taj neki glupi osecaj. Kad smanjim tempo tj povecam kadencu na svoje realne mogucnosti da ne pokusavam da se trkam sa svim i svacim :) , onda je sve ok. Pomaze mi i kad nosim kineski steznik, koji ne steze toliko ali valjda greje ili sta vec pa mi je lakse.
Za levo koleno, tu nisam ni imao problem sa samim kolenom. Vec je u pitanju bila pogresna dijagnoza. Bol je dolazio od kicme posto sam par meseci posle toga zakljucio (tj ne ja vec doktori) da imam diskus herniju. Ja sam jos tada primetio da je bol drugaciji od desnog kolena i uglavnom se javlja u jednoj tacki. Da bi se kasnijom analizom utvrdilo da tacno tu prolazi valjda snop nerava koji krece od mesta gde sam imao problem sa kicmom. Sad je i ono bolje, jer i problem sa kicmom resavam sa redovnom fizikalnom terapijom (traje vec 5 meseci, ali posto pomaze necu da stajem) i svakodnevnim vezbama.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika