Jump to content


Fotografije

kolena shkljocaju :(


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
72 odgovora na ovu temu

#21 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 20 August 2009 - 02:17 PM

Koliko komada dnevno? Ja sam trenutno na 2 tablete dnevno, ako ne zaboravim da popijem :D .

jedna dnevno ujutru uz doručak
  • 0

#22 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 20 August 2009 - 02:43 PM

OK. Obicno tako i ja pijem ali kao sto rece, javili se zglobovi, tj. koleno :D .
  • 0
.

#23 Zoran

Zoran
  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • LocationШабац

Postavljeno 10 August 2011 - 04:45 PM

Da ne bih postavljao novu temu pisaću u ovoj.
Preforsirao sam se u poslednjih nedelju dana i sada osećam posledice.
Kolena mi "šklocaju" i "krckaju" kad god čučnem, ponekad i dok hodam, a na biciklu ređe.
Takođe osećam određeno "zatezanje" i neprijatnost.
Ne znam šta da radim sada, da li smem da vozim (opuštene ravničarske ture bez naprezanja po Šapcu i okolini) ili da napravim pauzu, i koliko dugo?
I da li bih opet smeo da penjem neko brdo?

Sad ću da opišem zašto su kolena popustila.
Bicikl vozim svaki dan po Šapcu, a sem toga ove godine sam otišao samo do Drine (Salaš Crnobarski) i do Cera (malo iznad Rumske).
Od utorka do petka prošle nedelje sam svako prepodne bio u Krupnju i svaki dan sam vozio solidne uspone.
Utorak: Mačkov kamen,
Sreda: Savići - Zmajevac,
Četvrtak: Šljivova,
Petak: Zmajevac - Šarena Bukva - Stolice - Krupanj.
U petak sam se iskakao na svirci, subotu i nedelju nisam vozio, u nedelju sam se opet iskakao na koncertu ZBRNa, a u ponedeljak sam vozio Šabac-Likodra.
Očigledno previše za moja kolena posle skoro dvogodišnje mtb-hibernacije.
  • 0

#24 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 04 October 2011 - 10:02 AM

skljocanje i skripanje u kolenima su klasicni simptomi ostecenih meniskusa...
  • 0

#25 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 04 October 2011 - 11:03 AM

A i ja imam jedno pitanje koje je mozda zgodno za ovaj topic: vozim rekreativno bicikl , dva do tri puta nedeljno 30-40 km, malo brze, za moj kriterijum naravno, i to po asfaltu. Od skora mi se cini da malo teze pedaliram, osnosno osecam veci napor u butnim misicima. To se nekako poklopilo sa menjanjem pogona i zadnjeg menjaca. Sada imam pogon cije su kurble 175mm umesto predjasnjih 170mm...da li je tu problem ili u mozda malo suvise zategnutim srafovima pogona, naime kada gurnem rukom pogon unazad on se okrene jedan pun krug, dok na starom biciklu on zavrti par krugova....da li treba nesto da proverim , mozda tockic na zadnjem menjacu ili nesto slicno ili je to samo uitsak...
  • 0

#26 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 04 October 2011 - 11:07 AM

koj pogon si imao akoj imas sad :?:
  • 0
puno znoja,malo krvi

#27 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 04 October 2011 - 12:01 PM

koj pogon si imao akoj imas sad :?:

imao sam 22-32-42 170 kurble a sada m542 28-38-48 175 kurble
  • 0

#28 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 04 October 2011 - 12:45 PM

Naravno da teze vozis kad si povecao prenos napred.Ako je to brdski bajs onda si omasio pogon.To je pogon za trekking bicikle,ali moze i na mtb sa vecim naporom da se vozi.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#29 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 04 October 2011 - 12:58 PM

jao moja greska.... :oops: ostavio sam iste sjabne samo sam promenio kurble sa pogonom, tockovi su isti 28''...izvinjavam se...ali zaista imam utisak da nesto otezava voznju...ili jednostavno los bioritam...zanima da li treba nesto od tih stvari da proverim ....da li se dobro okrecu tockici, da li je suvise strgnut pogon, lanac i slicno.... :oops:
  • 0

#30 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 04 October 2011 - 05:20 PM

ako si pre vozio 17o a sada 175, za očekivati je daa ti je "malo teže"-nemaš kadencu al imaš "snagu"! =D>
  • 0

#31 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 06 October 2011 - 07:55 AM

ako si pre vozio 17o a sada 175, za očekivati je daa ti je "malo teže"-nemaš kadencu al imaš "snagu"! =D>


hvala...jos samo malo objasnjenje termina snaga i kadenca...bitno mi je samo da znam da nije do pogona, menjaca ili slicno...
  • 0

#32 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 06 October 2011 - 08:28 AM

Kadenca je broj obrtaja pedale u minuti. Sa kracim kurblama ostvarujes vecu kadencu jer noga ide po manjem precniku i prelazi manji put.
Sa duzim kurblama pri istom opterecenju na pedalu imas vecu "snagu" nego sa kracim kurblama.
  • 0
.

#33 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 06 October 2011 - 09:19 AM

Kadenca je broj obrtaja pedale u minuti. Sa kracim kurblama ostvarujes vecu kadencu jer noga ide po manjem precniku i prelazi manji put.
Sa duzim kurblama pri istom opterecenju na pedalu imas vecu "snagu" nego sa kracim kurblama.

'fala!
  • 0

#34 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 07 October 2011 - 02:00 PM

Kadenca je broj obrtaja pedale u minuti. Sa kracim kurblama ostvarujes vecu kadencu jer noga ide po manjem precniku i prelazi manji put.
Sa duzim kurblama pri istom opterecenju na pedalu imas vecu "snagu" nego sa kracim kurblama.


i da ne zaboravim.... sta je optimalnije za rekreativnu voznju, odnosno da se vratim na prvobitno pitanje a to je napor koji osecam u butinama...dakle sta je bolje:veca kadenca ili veca snaga, da li da okrecem brze u manjem prenosu ili jace u vecem i kako se postize brzina?
  • 0

#35 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 07 October 2011 - 08:32 PM

Sve je to individualna stvar. Generalno, ako nemas snage u nogama onda je lakse da vozis vecu kadencu ali se tada teze dise i puls je veci. Ako ne mozes da dises i srce ti iskace iz grudi onda manja kadenca i vece opterecenje na nogama pa dokle doguras ;).
Posto je ovo prica o kolenima, nikako im ne odgovara mala kadenca a veliko opterecenje.
  • 0
.

#36 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 30 March 2012 - 07:58 PM

Pre tri godine, bez zagrevanja krenuo sam uspon od 3km(4-8%). Posledica, bol u levom kolenu sa spoljne strane, otezano hodanje i mirovanje 3 meseca. Skolu sam platio ali...
Pre 20-tak dana, sve isto. Ovog puta desno koleno i mnogo manji bol. Nisam vozio 4-5 dana i bol je nestao. :lol: Ajde da proverim, krenem lagano po ravnom 15km/h i posle 3 km, eto ga bol pocinje i svakim okretom se sve vise pojacava :( . Nista, vratim se kuci. Opet mirovanje 3-4 dana. Bol nestao. Krenem ponovo i opet posle 2-3km javlja se bol. :x
Dodjem kuci i pocnem da filozofiram, zasto se bol javlja samo kada sam na bicikli. Mislim da ram nije odgovarajuci. Izmerim od pogona prema sicu 48 cm, gornja cev 55cm(ja visok 177cm, noge 80cm) nekako zakljucim da mi je ram prevelik. Googlam i nadjem Dartfish(program za analizu sportskih pokreta i sl). Vidim kolena otisla 10cm napred. #-o Auuuu.
Jel ovo znaci da mi je ram mali, posto sic nazad vise ne moze, (kako bih mogao kolena da vratim u osu).
http://www.cikloberz...p?img=15313&t=n
  • 0

cycling is life, that's why I pedal ...


#37 Geri

Geri
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1789 posts
  • LocationJebeni, Nigeria

Postavljeno 30 March 2012 - 08:39 PM

Pre tri godine, bez zagrevanja krenuo sam uspon od 3km(4-8%). Posledica, bol u levom kolenu sa spoljne strane, otezano hodanje i mirovanje 3 meseca. Skolu sam platio ali...
Pre 20-tak dana, sve isto. Ovog puta desno koleno i mnogo manji bol. Nisam vozio 4-5 dana i bol je nestao. :lol: Ajde da proverim, krenem lagano po ravnom 15km/h i posle 3 km, eto ga bol pocinje i svakim okretom se sve vise pojacava :( . Nista, vratim se kuci. Opet mirovanje 3-4 dana. Bol nestao. Krenem ponovo i opet posle 2-3km javlja se bol. :x
Dodjem kuci i pocnem da filozofiram, zasto se bol javlja samo kada sam na bicikli. Mislim da ram nije odgovarajuci. Izmerim od pogona prema sicu 48 cm, gornja cev 55cm(ja visok 177cm, noge 80cm) nekako zakljucim da mi je ram prevelik. Googlam i nadjem Dartfish(program za analizu sportskih pokreta i sl). Vidim kolena otisla 10cm napred. #-o Auuuu.
Jel ovo znaci da mi je ram mali, posto sic nazad vise ne moze, (kako bih mogao kolena da vratim u osu).
http://www.cikloberz...p?img=15313&t=n


Noga bre mora da ti bude ispravljena dok stojiš na pedali dok sediš na sicu ! :D ...nego, i ja sam preopteretio kolena, prešao sam oko 1000 km za 4 dana, i to baš jačim tempom, uglavnom manja kadenca, veliki usponi, preterao sam, preforsirao, moram malo da se odmaram. Mažem se sa fastum gelom...osećam i vene i arterije i kosti i kapilare i mišiće i hrskavice i tetive i kožu i dlake me bole ! :mrgreen:
  • 0
Don't take life too seriously, you'll never get out alive...:D

Postavljena slika

#38 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 30 March 2012 - 08:50 PM

Noga bre mora da ti bude ispravljena dok stojiš na pedali dok sediš na sicu !

Ovo nisam razumeo :?
Na slici je polozaj kada je kurbla u horizontalnom polozaju. Osa koja polazi sa vrha kolena treba vertikalno da prodje kroz osovinu pedale.
  • 0

cycling is life, that's why I pedal ...


#39 Geri

Geri
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1789 posts
  • LocationJebeni, Nigeria

Postavljeno 30 March 2012 - 09:01 PM

Noga bre mora da ti bude ispravljena dok stojiš na pedali dok sediš na sicu !

Ovo nisam razumeo :?
Na slici je polozaj kada je kurbla u horizontalnom polozaju. Osa koja polazi sa vrha kolena treba vertikalno da prodje kroz osovinu pedale.


Sad ja tebe nisam razumeo ! :D Ne komplikuj ! :D Evo ovako, ako hoćeš, po tvom', ako ti je noga ispravljena ali ne zategnuta dok je kurba u vertikalnom donjem položaju pedala na jabučici ili jagodici (kako li se već zove) stopala ("SPD")! :D

Postavljena slika

EDIT :

Postavljena slika
  • 0
Don't take life too seriously, you'll never get out alive...:D

Postavljena slika

#40 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 01 April 2012 - 04:54 PM

Buni me to sto po dimenzijama ram mi je velik. Moja visina je 177cm, ram je: pogon-sic 47cm, gornja cev 55cm. Nazad vise ne mogu, a kolena su 10cm preko zamisljene vertikalne ose. Sta ovde nije u redu?
http://www.cikloberz...p?img=15346&t=n
  • 0

cycling is life, that's why I pedal ...





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika