Jump to content


Fotografije

kolena shkljocaju :(


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
72 odgovora na ovu temu

#1 digitalis888

digitalis888
  • Members
  • Pip
  • 25 posts

Postavljeno 19 July 2008 - 10:28 PM

Bavim se rekreativno trchanjem. Pre nedelju dana sam kupio bicikl i vozio ga 3 dana za redom vrlo brzo po 30 km na dan. Od tad imam problem, kolena mi shkljocaju malo dok hodam i puckaju stalno ...
malo me i boli gornji deo kolena odmah ispod butine dok hodam, mislim da sam istegao ligamente ... ali na svu sretju kako vreme ide bol se polako gubi ali to ide vrlo sporo. Mene interesuje na koj nachin da pomognem kolenima da se vrate u normalu na najbolji nachin ?
  • 0

#2 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 19 July 2008 - 10:41 PM

Verovatno si vozio s težim prenosom - pokušaj da voziš sa lakšim - tj. da držiš oko 80 do 110 obrtaja po minutu, a ne da gaziš pedale iz sve snage sa manje od 60 obrtaja po minutu. U principu, kada malo ojačaš grupe mišića možeš da voziš sa težim prenosima, a dotle se drži lakših prenosa i većeg broja obrtaja.. Inače preko 120 obrtaja po minutu postaje neefikasno - često vidjam ljude da npr. po ravnom voze mountin bikeove i vrte nogama ko ventilator a idu 20 na sat.. Kad malo duže budeš vozio, moći ćeš i sam da proceniš koji ti prenosi idealno odgovaraju i najmanje zamaraju. A, za ligamente ti predlažem par dana odmora i hepatrombin ili tedonal mast..
  • 0

#3 digitalis888

digitalis888
  • Members
  • Pip
  • 25 posts

Postavljeno 19 July 2008 - 10:54 PM

Hvala puno na savetima !!!

95% vremena sam vozio u najtezem prenosu, a pedale sam gazio kao manijak non stop :(

Inache shto se tiche trchanja tu sam vrlo aktivan i trchim po 10km na dan vetj 5 god. odluchio sam se da ubacim bicikl u prichu zato shto sam smatrao da je pametno da malo napravim promenu.
Problem je shto sam pre bicikla bio u izuzetnoj kondiciji i snazi ali iznenadio sam se kad su se javili bolovi zato shto sam smatrao da je bicikl smeshan u odnosu na trchanje shto se tiche opteretjenja :(
  • 0

#4 BojanNS

BojanNS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 19 July 2008 - 11:04 PM

Koliko sam cuo/citao trcanje mnogo vise opterecuje kolena nego bajs, tako da sam se bas zacudio kada sam procitao tvoj post, verovatno je kako kazu fora u prenosu.
I ja nekada imam problema sa kolenima posto sam pre trenirao odbojku (doktori kazu da je od toga) i sada posle malo duzeg basketa (2-3 sata) me bole kolena ali posle bajsa nikada :mrgreen:
poz
  • 0

#5 digitalis888

digitalis888
  • Members
  • Pip
  • 25 posts

Postavljeno 19 July 2008 - 11:26 PM

ja sam tad pre nedelju dana kad sam kupio bicikl seo na njega prvi put posle 15 godina
  • 0

#6 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 20 July 2008 - 01:24 AM

Trcanje vishe haba kolena,ali eto covek se prebacio na drugi sport(biciklizam)a kako pise u kondiciji je =D> al druga vrsta opterecenenja a on zapeo i eto :? .Shetaj se malo ovih dana(ne brzo hodanje :wink: -shala),vec klasika od shetnje-lakshi prenos :mrgreen:
  • 0

#7 Nickname

Nickname
  • Members
  • PipPip
  • 54 posts

Postavljeno 20 July 2008 - 10:42 AM

Voznja bicikla je, u stvari, dobra za koljena ( nekakvo podmazivanje zglobova i sl. ), Naravno, po stoti put, u pravilnom stepenu prenosa, Kada sam pocinjao, takodjer sam vozio u visokom stepenu prenosa. Nakon jedne ( prve ) sezone, koljena su me toliko boljela da mi se bio problem popeti uz stepenice, ili odvesti kolima ( jel` treba da se stidim zbog ovoga? :? ) 20km na posao. U medjuvremenu sam naucio nesto o tehnici :) .

malo me i boli gornji deo kolena odmah ispod butine dok hodam, mislim da sam istegao ligamente ...


Ne bih rekao da si istegao ligamente, bar ne od voznje. Bicikl optercuje druge grupe misica, i na razlicit nacin, od trcanja. Vjerovatno je prosto upala misica. I to mi se desilo, kada sam ,van sezone, ja poceo da trcim. Onda sam prestao da trcim i kupio blatobrane :)
Recept mog bivseg trenera za upalu misica: Andol i 2dl crnog vina
Pozdrav
  • 0

#8 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 20 July 2008 - 02:48 PM

Mislim da svi koji sednu na bicikl odmah počnu da voze sa težim prenosom, po principu lakše mi je da gazim pedale iz sve snage, nego da vrtim. Ja priznajem da volim teške prenose, kad se nabije dovoljno snage u nogama, onda i nije problem voziti sa težim prenosom i relativno visokim brojem obrtaja (~100), ali je pravilo, kao i kada se počne sa vožnjom da se ide sa lakšim prenosom, tj. napred manja šajbna (ili ako je mount bike onda srednja) i pozadi zupčanici sa 14-17 zuba, bar prvih 500km dok se noge i mišići ne naviknu..
  • 0

#9 Nickname

Nickname
  • Members
  • PipPip
  • 54 posts

Postavljeno 20 July 2008 - 03:01 PM

Ako ti teren i/ili snaga dozvoljavaju normalnu kadencu, onda nema nista pogresno u visim stepenima prenosa, ali oni koji nemaju dovoljno iskustva ili informacija obicno misle da je 12-15 obrtaja u minuti sasvim pristojna kadenca.
I da znas - izgleda da bas svi koji pocinju tako misle.
Pozdrav
  • 0

#10 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 20 July 2008 - 06:13 PM

malo je cudno to skljocanje i pucketanje kolena.. vidi da svratis do nekog lekara ako ne bude bolje za koji dan..

generalno kad pocinjes nesto novo, trebao bi postepeno da pojacavas napor, inace vrlo lako moze doci do povrede.
  • 0

#11 digitalis888

digitalis888
  • Members
  • Pip
  • 25 posts

Postavljeno 20 July 2008 - 07:46 PM

malo je cudno to skljocanje i pucketanje kolena.. vidi da svratis do nekog lekara ako ne bude bolje za koji dan..

generalno kad pocinjes nesto novo, trebao bi postepeno da pojacavas napor, inace vrlo lako moze doci do povrede.



Najvetji je "problem" shto sam ja u extra formi misletji da je bicikl dechija igra naspram trchanja zapeo kao sumanut (imajutji na umu da 30km brze voznje nije puno za pochetak) .. uz to uopshte nisam osetjao nikakve bolove ili bilo kakvu vrstu umora (bilo kakav nagoveshtaj preopteretjenja) shto bi mi ukazalo da bi trebalo da usporim ...

shto se tiche kolena ona se postepeno iz dana u dan vratjaju na normalu ali vrlo sporo .. ako mozda neko zna koju bi mast ili neki preparat mogao da mazem da mi to malo pomogne na neki nachin ?
  • 0

#12 ziggy

ziggy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 291 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 20 July 2008 - 10:52 PM

Ako ti je lakše nisi jedini koji ima tih problema. Meni kolena škljocaju isto, naročito kad se penjem uz stepenice u zgradi. ALi smatram da je to normalno ,ako se uzme u obzir 15 godina aktivnog bavljenja odbojkom. nisam ih mazio i pazio,škljocaju ali ne bole. Probaj malo smanjiti trcanje i probaj sa lakšim prenosimai ne bi trebao da imaš nekih većih problema. Kao što ti neko reče ovde,trčanje ubija kolena,još ako imaš viška kila....
  • 0
When I was a kid I used to pray every night for a new bike. Then I realised that The Lord doesn't work that way, so I stole one and asked him to forgive me.

#13 digitalis888

digitalis888
  • Members
  • Pip
  • 25 posts

Postavljeno 21 July 2008 - 10:25 PM

Ako ti je lakše nisi jedini koji ima tih problema. Meni kolena škljocaju isto, naročito kad se penjem uz stepenice u zgradi. ALi smatram da je to normalno ,ako se uzme u obzir 15 godina aktivnog bavljenja odbojkom. nisam ih mazio i pazio,škljocaju ali ne bole. Probaj malo smanjiti trcanje i probaj sa lakšim prenosimai ne bi trebao da imaš nekih većih problema. Kao što ti neko reče ovde,trčanje ubija kolena,još ako imaš viška kila....



Ja sam izgleda malo nacheo kolena ovim trchanjem mada mi se to do sad nije ispoljavalo ... shto se tiche bolova mazem "Fastum Gel" svaki dan po 2 puta i bolovi polako nestaju (zajedno sa shkljocanjem) :)
Napravitju pauzu josh 10 dana dok sve to ne prodje pa tju posle lagano da krenem :wink:
  • 0

#14 foRce

foRce
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 312 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 July 2008 - 09:38 PM

Pre 14 godina sam imao povredu kolena na Aikidou.I dan danas kada treniram osecam bolove u nekom polozaju.Sto se tice voznje bicikla nikada nisam imao problem.Toliko mi godi kolenu da nisam osetio nikada bol cak i kada vozim u tezem prenosu.Samo je stvar navike, a posle samo uzivancija :D
  • 0
---------------------------------------------
SCOTT Afd Team Issue Jean Dela Tour
SCOTT SUB 10

#15 ziggy

ziggy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 291 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 22 July 2008 - 10:52 PM

Ja sam izgleda malo nacheo kolena ovim trchanjem mada mi se to do sad nije ispoljavalo ... shto se tiche bolova mazem "Fastum Gel" svaki dan po 2 puta i bolovi polako nestaju (zajedno sa shkljocanjem) :)
Napravitju pauzu josh 10 dana dok sve to ne prodje pa tju posle lagano da krenem :wink:


Seti se samo da je i George W. Bush poceo da vozi MTB posle unitsenih kolena na trcanju. :D
Inace imam drugara koji je lagan kao pero i trcao je polumaraton godinama,kolena je unistio potpuno tako da se prebacio na bajk i nije posle imao problema. Tako da, patike o klin i sprinterice na noge i udri...
  • 0
When I was a kid I used to pray every night for a new bike. Then I realised that The Lord doesn't work that way, so I stole one and asked him to forgive me.

#16 Marcus

Marcus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 568 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 20 August 2009 - 10:26 AM

Prema nekim istraživanjima koja sam ja čitao, maratonska trčanja čuvaju kolena

http://well.blogs.ny... ... our-knees/

isto sam čuo i za biciklove (ojačavaju okolne mišiće, pa se zapravo tako manje opterećuju kolena).
Nešto sasvim drugo je ako iznenada opterećuješ kolena i zglobove: i trčanje i bajkovanje može da bude stresno za zglobove (npr. mene izuzetno bole zglobovi ruke posle ozbiljnijeg MTBovanja) ili ako već imaš neke mikrofrakture zglobova ili ligamenata usled visokih opterećenja - pogotovo ako si krupan i težak.
U suštini, jedino realno uputstvo (po meni) za svakog amatera (kog se zapravo i ja pridržavam) je ne preterivati. Ja nekada u danu napravim veće razdaljine koje odskaču na mojoj skali vožnji (npr. 100 km MTBom po drumu), ali tačno to osetim na organizmu kako me dočeka.

Za ovo što te boli, to je taj neki mali mišić koji se nalazi iznad kolena (ako sam dobro razumeo tvoj opis) to sam imao i ja i nekoliko ljudi koje znam i obično treba tada iskulirati malo vožnju i mazati fastum gelom. Dobar analgetik je i ketonal mast, samo što je loša stvar kod nje fotosenzitivnost (ne treba mazano mesto izlagati suncu 2 nedelje posle upotrebe) pa i kada sam je kupio nisam je koristio.

Za samo "podmazivanje" zglobova preporučio bih iz ličnog iskustva kutiju ili dve NoDola. Ne znam da li je to ono što tebi treba, ali je meni pomoglo: ja sam dostavljao novine bajsom 9 meseci, 5 ili 6 dana nedeljno (zavisi) bez odmora i počeo sam da osećam "napetost" u kolenima i škljocanje, što ti kažeš. Ovo je lek koji se ne pije nedelju dana, već ga moraš piti intenzivno mesec, najviše dva, a posle malo da iskuliraš. Meni je delimično pomogao nakon mesec dana dve dnevno. :wink:
  • 0

I chill harder than you party. 


#17 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 20 August 2009 - 12:03 PM

ovo ja koristim:

http://www.pansport....ex.php?id=NI044
  • 0

#18 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 20 August 2009 - 01:00 PM

ovo ja koristim:

http://www.pansport....ex.php?id=NI044

I ja. Odlican je ali ne treba ocekivati cuda posle samo jedne kutije. Bar dve sa pauzom od mesec dana.
  • 0
.

#19 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 20 August 2009 - 01:16 PM

ovo ja koristim:

http://www.pansport....ex.php?id=NI044

I ja. Odlican je ali ne treba ocekivati cuda posle samo jedne kutije. Bar dve sa pauzom od mesec dana.

ja pravim pauzu samo u letnjem periodu. doduše, poslednjih godinu dana ne pijem uopšte i tek u poslednje vreme mi zglobovi daju do znanja da su prisutni i da čekaju još :mrgreen:
inače, pio sam ga 3 godine
  • 0

#20 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 20 August 2009 - 01:41 PM

Koliko komada dnevno? Ja sam trenutno na 2 tablete dnevno, ako ne zaboravim da popijem :D .
  • 0
.




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika