Jump to content


Fotografije
- - - - -

Bezbednost - kako biti spašen?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
57 odgovora na ovu temu

#1 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 February 2015 - 07:53 PM

Често возим по "беспућима" у којима нема никога и ничега, а притом не познајем крај. Наравно, обично се деси да сам у сваком тренутку највише 5 км од цивилизације, али имам утисак да ме, у случају незгоде, не би нашли барем десет дана.

 

Зато сам често размишљао о личној безбедности на вожњама у том смислу - деси се незгода. Можда се онесвестим и пробудим у сред ноћи, гладан, жедан и болестан, а вероватно повређен. Можда сам повредио руку или ногу, можда имам потрес мозга. Може и змија да ме уједе или ме нападне нека животиња. Притом се лако нађем ван домета мобилне мреже. Опасност се може сагледати из неких туђих искустава (рецимо, онај клип када јелен удара бициклисту), али и после гледања филма 127 сати. Нисам параноичан, али с годинама постајем свеснији одређених ризика вожњи које волим.

 

Дакле, да ли је неко размишљао на тему и на који начин се потрудио да умањи ризик? Како не носим бисаге, требало би да буде мало, лагано и једноставно. :)

 

Ја сам купио "survivor" пиштаљку од преко 100 децибела и увек је носим са собом. Користи се за привлачење пажње од стране свих који доживе било какву незгоду у природи. Згодно је што кажу да су одличне за одвраћање паса (и неких других животиња), мада нисам имао потребу да пробам. Обично имам и неки завој, а размишљао сам да бих на бајк могао да привежем некако и стару штицну, за потребе имобилизације (мада би требало имати две). С тим да би неко дрво било погодније, због тежине. Да ли је могуће (легално) купити оне сигналне бакље? Колики им је рок и да ли су опасне ако се носе на леђима?

 


  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 February 2015 - 08:09 PM

Mobilni.

Novci.

Za neka bespuća gde ovo ne pomaže, poželjno je ne ići skroz sam.

Švajcarski nožić, ili nešto slično.

Dobar upaljač.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 23 February 2015 - 08:18 PM

http://www.leatherman.com/multi-tools ima i jeftinijih


  • 0

#4 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 08:19 PM

Uvek je to dilemma kako privući pažnju i šta imati pri sebi.

Kad idem negde ven puta, uglavnom pešice sa rancem na ledjima nosim sve i svašta i uvek mislim da

nešto još nisam poneo što bi mi zatrebalo

Kad počnem da vadim sadžaj ranca ljudi se krste... Milsim oni koji prirodu gledaju na TV.

 

Generalno bi trebalo razmišljati o svemu i svačemu što može da privuče pažnju.

Od ozbiljnih stvarčica poput te navedene baklje pa do banalne stvari kao što je recimo ogledalo.

Sad, malo je mesta gde ne hvata signal mobilnog. U tom smislu je dobro imati uključenu funkciju praćenja tel.

koja je dostupna kroz razne aplikacije, a da se ne troši GPS. Pri tom nekome dati šifru da može to preko kompa da pdoveri...

 

Iz jednog planinarskog savetnika sam pročitao da je uvek dobro imati pri sebi bgoj GSS i uvek pre polaska na neki uspon

bar nekoga obavestiti o kretanju i nameri gde ćeš ići.

 

Sad ajd jasno je to kad je planinarenje u pitanju, sa biciklom je opet to širok pojam, ali mi je namera da kažem

da bez obzira šta imali kod sebe to nekad ne bi bilo dovoljno da ukažemo na neku nezgodu koja nam se desila.

 

Generalno bezbednost je ono što je bitno na svim nivoima i i čemu moramo non stop misliti.

Najgore je zavući se negde sam bez da iko zna gde si makar otprilike.

 

Eto, nisam možda pomogao konkretnim savetom, ali je i to opet nemoguće, jer kao što napisah sve bi moglo da nam pomogne

u nekoj nezgodi, pa je nekako na nama samima da o tome razmislimo i nosimo šta smatramo da je svrsishodno.

 

Ja se najpre uzdam u punu bateriju mobilnog. Pa čak i one dodatne baterije...


  • -2

#5 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 08:43 PM

Šibice.

Lovački nož.

Uvek, ali uvek barem dva litra vode u rezervi.

Prva pomoć - zavoj, antipiretici, i naravno pod obavezno vodonik peroksid za dezinfekciju rana.

Ako si u divljini, ali baš baš divljini, gde ima divljih zveri, obavezno nosi biber sprej. može da se nabavi na crno i nije preterano skup.


  • 0

#6 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 08:45 PM

To svakako, ja bar te neke osnovne stvari smatram uobičejenim... :)


  • 0

#7 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 February 2015 - 08:51 PM

Огледало и упаљач су одличне стварчице. Паде ми на памет и свећа. Није тешка, дуго може да гори.

Ножићи и алати ипак не помажу кад лежиш на дну шуме, са повређеном ногом.

Владо, откриј нам тајну саржине ранца, можда има још нешто занимљиво. :)

Телефонима сигнал није једини проблем. Батерије су све слабије (и фиксиране), а приликом пада телефон може скроз да се разбије. Или испадне и нестане у шуми. Не бих се много на њега ослањао. Тим пре што се на вожњама обично потрефи да ме зове гомила људи, па батерија не би трајала дуго (мада имам прастари телефон који је далеко бољи од смартфона).

 

Обавештавање некога где идеш је превентива, па некако није тема. И колико је реално некога обавештавати о свакој целодневној вожњи? И шта, да шаљем поруку сваких сат времеа? Малтретирање за обе стране.

 

Иначе, ту опрему бих свакако држао у ранцу на леђима. Где одем ја, сигурно ће и ранац. У случају незоде, бицикл лако може да оде на другу страну и да буде недоступан.


  • 0

#8 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 February 2015 - 08:53 PM

- tablete protiv bolova (neke disperzibilne)
- tablete protiv temperature i groznice
- tablete protiv stomacnih bolova
- antiseptik u prahu (za slucaj otvorene rane)
- kompresivna gaza pored zavoja
- kanap (moze da se iskoristi i pertla ali ostajes bez funkcionalne obuce)
- upaljac ili sibice (preporuka benzinski upaljac jer moze da se koristi na vetru)
- hepo kockice (par komada)
- so (moze da posluzi za povracaj elektrolita... malo soli i voda)
- dobar noz, ako je moguce lovacki sa nazubljenim delom
- kompas (stara dobra busola, ima da se kupi odlicna za ispod 1000 din)
- topografska karta kraja
- rezervne carape
- vlazne maramice
- kabanica
- biber sprej (posluzi odlicno sa navalentnim zivotinjama)
- obavezno upoznavanje sa populacijom gmizavaca u kraju u koji se ide... ( zmije su generalno plasljive a ne agresivne... znaci svako na svoju stranu, ako ugrize hmmm...)
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#9 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 February 2015 - 08:55 PM

Шибице ок, мале су и лагане. И парче канапа увек може да послужи. За више су потребне бисаге.

За ловачки нож већ нисам сигуран. Може да послужи ако си покретљив, код повреда мало теже. Колико је легално носити са собом тако нешто? Ок у шумама, али шта када сам на путу, шетам градом, а у ранцу нека мачета?

 

@grbic Одлична листа. С тим да је питање за бибер-спреј како објаснити ако те претресе полиција центру неког града? Влажне марамице увек носим, али не видим како помажу за спашавање? И резервне чарапе? Да би биле суве? А по Истри и Крку има доста змија. Компас може да се замени Сунцем ако затреба.

 

Елем:

1. За привлачење пажње пиштаљка, упаљач, шибице, свећа, можда хепо коцкице (да се не запале у ранцу, од врућине?) и огледало.

2. За опстанак канап, таблете и прашкови, водоник-пероксид, со, шећер, компас. Упитно за ловачки нож и бибер-спреј.

 

Па одлично смо ово направили. :) И све је погодно за ношење на вожњи.


  • 0

#10 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 08:59 PM

Kakva mačeta,običa lovački noč sa sečivom ne većim od 10 centimetara.Recimo nešto ovako: http://www.buckknive...r-knife/CKS113/


  • 0

#11 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 February 2015 - 09:02 PM

Шибице ок, мале су и лагане.

I znaju da se nakvase...

 

Noz... http://www.lovackaop...5-preklopni-noz


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#12 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 09:04 PM

Da se ne ponavljam oko pitanja sadržaja ranca grbic je već pobrojao ono što ja imam u rancu i još po nešto što nemam.

 

U osnovi ono što bi generalno moglo zatrebati i bez neke ne daj bože nesreće.

Nosim još i baterijsku lampu onu za na glavu, ali je sveća svakako dobar izbor i zbog svetla i toplote ako baš zatreba.

 

Nož bi mogoa biti problem da te na ulici zaustave pa odakle i šta, uz biciklu i raznu opremu kamperskog tipa nikako nije isto kao

kad se šetaš ulicom sa nožem. Takodje i biber sprej neće niko da pravi problem,a na kraju krajeva i gde kad si u prirodi.

Ja imam i nož i biber sprej, mada istina ponekad nisam siguran koliko bih brzo došao do istih da zatreba.

 

a pošto je i naslov kako biti spašen, mislim da se tu treba bazirati na privlačenju pažnje...

Zvuk, svetlo bi svakako bilo nešto što se mora napraviti.

Dakle, pomenuta baklja je ok izbor ali je kratkog daha, možda tek kad vas neko otprilike primeti pa da dodatno signalizirate.

Drečava odeća svakako doprinosi da budete vidjeni, ber zbog ljudske znatiželje.

Pištaljka je isto dobra stvar, ali je vatra svakako trajnije rešenje i zato bi trebalo imati kod sebe što vise elemenata za paljenje

iste.

Upaljač, šibice, hepo kocka, papir, pa čak i ono kresivo.


  • 0

#13 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 February 2015 - 09:10 PM

Takodje i biber sprej neće niko da pravi problem,a na kraju krajeva i gde kad si u prirodi.

Biber sprej uvek u dzepu ako si u nekoj "divljini". 

 

Jedino sto nisam pobrojao a dobar je komad opreme je elektonski zivotinja.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#14 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 February 2015 - 09:13 PM

Владо, нож и бибер-спреј затребају у природи, али ретко возим искључиво у природи. У сваком случају, нисам стручњак за ножеве, али бих рекао да је боље имати неки рецкави?

 

@grbic Мислиш на неку справу која одбија животиње? Неки линк?


  • 0

#15 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 09:14 PM

Prva pomoć se podrazumeva, ja sam neko vreme nosio zavoj i na vožnje od 40km :) 

Za telefon eksterna baterija, jer u divljini, će te najpre naći preko GPS-a. Mada se može desiti da on nema nekada signala. Ne bi bilo loše postaviti sebi obavezu da se na kraju svakog dana ture telefonom javiš određenoj osobi. Ako se ne javiš neko vreme to bi bio znak da nešto nije u redu, pa bi ta osoba mogla da pokrene potragu. Postoje uređaji koji služe baš za situacije kada se izgubiš ili si povređen negde u divljini, možeš poslati poruku preko GPS spasilačkim službama. Ovo važi naravno za extremne situacije kada ideš negde gde postoji realna šansa da se igubiš/nastradaš.


  • 0

#16 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 09:23 PM

Naravno te baš elektronske sprave su vise za planinarenje.

 

canee mislio sam da ti neće niko praviti problem za nož kakav god da je kad si opremljen raznim stvarima za prirodu.

Pri tom mislim i u grad kad udješ, neće tebe niko pretresati.


  • 0

#17 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 February 2015 - 09:25 PM

@grbic Мислиш на неку справу која одбија животиње? Неки линк?

http://www.kupujempr...63364-oglas.htm

http://vipprotection...vac-pasa-146381

http://www.svezakucu...d-pasa-lutalica

 

U sumi je veca mogucnost da ces naici na nekog planinara nego na zivotinju, jer im uglavnom strah pobedi radoznalost. Za sve moje boravke u sumi sto pesaka sto na biciklu nisam naleteo na nista opasnije od veverice, gustera, poneke zmije... lisicu, vuka nisam video, a medveda ni pod razno ali opet sa druge strane oprezu nikad kraja...


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#18 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 February 2015 - 09:29 PM

:mrgreen: :mrgreen:

 

2008-03-17.gif


  • 0

#19 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 09:36 PM

Mislim da je telefon sasvim dovoljan, a pokrivenost Telenora, Telekoma i Vipa nije tako losa. Često vozim nekim putevima koje retko ko koristi, nailazio sam često na jelene, lisice, divlje svinje... ali obično pobegnu čim te vide ili čuju. 

Treba samo reći svojima (ženi, devojci, ljubavnici...) rutu kojom si krenuo i kad se vraćaš, pa čak i da se nešto desi naće te u roku od 24h :) Čovek može da izdrži 4-5 dana bez vode i hrane, a Srbija nije toliko velika da su potrebne veštine Bear Grillsa za preživljavanje. To je bar moje mišljenje.

Ako se već brineš za svoju bezbednost možeš da koristiš GPS tracker, mali su, jeftini, baterija drži danima i mogu saznati gde si samo sa slanjem jedne SMS poruke. Hranu i vodu svakako nosiš uvek sa sobom na vožnje :)


  • 0

#20 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 February 2015 - 09:41 PM

Treba samo reći svojima (ženi, devojci, ljubavnici...) rutu kojom si krenuo i kad se vraćaš, pa čak i da se nešto desi naće te u roku od 24h :)

Pa od njih i bezis u sumu  n2:Heristical

 

Salu na stranu, to je prilicno dobra i dostupna opcija


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.





1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika