Jump to content


Photo

Nabla


  • Please log in to reply
288 replies to this topic

#141 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Posted 20 September 2022 - 09:13 PM

Нисам нашао нигде код нас тај комплет са наврнутим десним конусом.

nisi kod nas ( u drzavi ) nasao nista za M785 glavu, a ne samo komplet sa desnim konusom :(
Problem je sto ako nastavis da vozis ovako skrljaces kuglice, a one ce da skrljaju solju u glavi/nabli

a onda MORA nova glava, ovako... ostaje ti samo da ti neko od preko dopela...

Y3TG98030 je *sov*na sa konusom, a ako ne nadjes ondak

Y3TG98020 je komplet *sov*na sa sve!


  • 0

#142 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 20 September 2022 - 09:51 PM

И ја бих ставио неки јефтини да знам који паше :)

 

Pa mislim da to nije problem da se udesi (kao što je Milovuk pominjao) ako nađeš ikakav konus čiji se navoj i debljina poklapaju (debljina zbog prašinara, mada i to može da se zbudži). Širina je najmanji problem jer se to može korigovati šajbnom brušenjem itd. Sad ko je picajzla reći će da ima razlike i u krivinama (uglovima) konusa i da treba da bude fabrički ili identično ali ja to kod skupih konusa ignorišem samo tako, sa uživanjem. :D

Kako da znaš koji paše? Pa koliko sam shvatio već si svakako otvorio, rastavio nablu, imaš konus u ruci i možeš da ga uživo uporediš. Poneseš ga sa sobom i u potragu. Ima i običnih no name konusa od ~50 din, ja recimo ako bih našao takav neki da odgovara navoj, zbudžio bih ga sigurno xD jer kad vidim da traže 1500-2000 dinara za pišljivi konus samo prevrnem očima.

 

jeste, dok ne naletis na neki R6 ili R8 colovi lezaj ili

ovi blentavi lezaji sa nestandardnim rupama, kao npr na FULCRUMima?!?!

 

Pa mislim da se i to da iskopati, da nije toliko teško naći. Imao sam davno onu Assess mtb nablu sećam se da smo i diskutovali o njenim ležajevima, imala je 4 komada unutra, dva u nabli (standardna) a u freehabu dva colovna i to različita, znam da je jedan bio R8. Znači od 4 ležaja u nabli bile su 3 različite dimenzije, glupost. To beše negde 2010-2013. Nije bilo lako naći te ležajeve tada ali se uspelo iskopati međutim nije bilo isplativo, sad nađoh staru temu, bili su 600-700 din komad tada što je bilo neisplativo, cela nabla je koštala nova 1500. Na kraju sam kupio Aceru i prepleo točak, evo ga i danas služi na Kobri, do duše preplitao sam nedavno opet i menjao polovinu trulih žica. Vidim da su sada ti ležaji znatno jeftiniji ako je tačno da ih ima na stanju, možda iskopam tu nablu, negde mi je u selu na tavanu pa da je vratim u život. Jer za tu Aceru neću dati pare za orginalan konus nikad. :D

 

https://shop.ami.rs/...d/r-8-zz-lezaj/

 

Нисам нашао нигде код нас тај комплет са наврнутим десним конусом.

 

nisi kod nas ( u drzavi ) nasao nista za M785 glavu, a ne samo komplet sa desnim konusom :(
Problem je sto ako nastavis da vozis ovako skrljaces kuglice, a one ce da skrljaju solju u glavi/nabli

a onda MORA nova glava, ovako... ostaje ti samo da ti neko od preko dopela...

Y3TG98030 je *sov*na sa konusom, a ako ne nadjes ondak

Y3TG98020 je komplet *sov*na sa sve!

 

Dopelaću ti ja ako ti odgovara cena. Kod nas nema ni lanaca i paknova.. :roll: ali preko grane (skoro) sve može da se nađe.


  • 0

#143 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Posted 21 September 2022 - 07:18 AM

Kao što je Gadjan napisao, konus u džep i kreni od radnje do radnje i uzmi najpribližniji koji nadješ. Bitno je da se može navrnuti na osovinu, sve ostalo se da korigovati.
Reče mi neko skoro da su na novijim XT nablama smanjili prečnik kuglica i da one zapravo mnogo brže jedu konuse.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#144 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3357 posts

Posted 21 September 2022 - 07:52 AM

Pa mislim da to nije problem da se udesi (kao što je Milovuk pominjao) ako nađeš ikakav konus čiji se navoj i debljina poklapaju (debljina zbog prašinara, mada i to može da se zbudži). Širina je najmanji problem jer se to može korigovati šajbnom brušenjem itd. Sad ko je picajzla reći će da ima razlike i u krivinama (uglovima) konusa i da treba da bude fabrički ili identično ali ja to kod skupih konusa ignorišem samo tako, sa uživanjem. :D
Kako da znaš koji paše? Pa koliko sam shvatio već si svakako otvorio, rastavio nablu, imaš konus u ruci i možeš da ga uživo uporediš. Poneseš ga sa sobom i u potragu. Ima i običnih no name konusa od ~50 din, ja recimo ako bih našao takav neki da odgovara navoj, zbudžio bih ga sigurno xD jer kad vidim da traže 1500-2000 dinara za pišljivi konus samo prevrnem očima.
 

 
Pa mislim da se i to da iskopati, da nije toliko teško naći. Imao sam davno onu Assess mtb nablu sećam se da smo i diskutovali o njenim ležajevima, imala je 4 komada unutra, dva u nabli (standardna) a u freehabu dva colovna i to različita, znam da je jedan bio R8. Znači od 4 ležaja u nabli bile su 3 različite dimenzije, glupost. To beše negde 2010-2013. Nije bilo lako naći te ležajeve tada ali se uspelo iskopati međutim nije bilo isplativo, sad nađoh staru temu, bili su 600-700 din komad tada što je bilo neisplativo, cela nabla je koštala nova 1500. Na kraju sam kupio Aceru i prepleo točak, evo ga i danas služi na Kobri, do duše preplitao sam nedavno opet i menjao polovinu trulih žica. Vidim da su sada ti ležaji znatno jeftiniji ako je tačno da ih ima na stanju, možda iskopam tu nablu, negde mi je u selu na tavanu pa da je vratim u život. Jer za tu Aceru neću dati pare za orginalan konus nikad. :D
 
https://shop.ami.rs/...d/r-8-zz-lezaj/
 

 

 
Dopelaću ti ja ako ti odgovara cena. Kod nas nema ni lanaca i paknova.. :roll: ali preko grane (skoro) sve može da se nađe.

Можда ми је то најбоља варијанта, јавићу
  • 0

#145 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3357 posts

Posted 21 September 2022 - 08:00 AM

Kao što je Gadjan napisao, konus u džep i kreni od radnje do radnje i uzmi najpribližniji koji nadješ. Bitno je da se može navrnuti na osovinu, sve ostalo se da korigovati.
Reče mi neko skoro da su na novijim XT nablama smanjili prečnik kuglica i da one zapravo mnogo brže jedu konuse.

Код мене само једна продавница има, а не идем често ни у Бг, ни у НС, па ми је та варијанта најмање изводива. Али ајде, још је нећу отписати. За мене је најбоље (нажалост и најскупље) решење наручивање целе осовине са конусом, а то бих после најлакше монтирао.
  • 0

#146 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 21 September 2022 - 08:11 AM

Najmanji je problem kupiti novu osovinu i konuse. Nije tolko problem ni cena. Problem je što očigledno imaju neki fail. Dosta sam ih uradio i svima konusi nisu valjali. Kupi ćeš i opet će se to oštetiti.
Očigledno se kod Shimana osećaju posledice štednje. Eno na onoj instangram grupi svaki dan po neki polomljeni pogon, dura ace, ultegra, 105. Pucaju menjaci. Nema više onog kvaliteta.
  • 0

#147 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3357 posts

Posted 21 September 2022 - 08:54 AM

Najmanji je problem kupiti novu osovinu i konuse. Nije tolko problem ni cena. Problem je što očigledno imaju neki fail. Dosta sam ih uradio i svima konusi nisu valjali. Kupi ćeš i opet će se to oštetiti.
Očigledno se kod Shimana osećaju posledice štednje. Eno na onoj instangram grupi svaki dan po neki polomljeni pogon, dura ace, ultegra, 105. Pucaju menjaci. Nema više onog kvaliteta.

Јесте, баш тако. Имао сам летос ситуацију са ломом предњег мењача ултегра 8000. Али, морам да средим точак да буде како треба цео пар па онда могу или да га возим или да га продам у пару, исправног наравно.Тражим оптимално решење :)


  • 0

#148 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Posted 21 September 2022 - 08:58 AM

Stavis osovinu sa obrnuto okrenutom konusom u srafilicu, vodena smirgla od grublje do 2000 u ruku, i cepaj, ispoliraces ga za 10 min.


  • 0

#149 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Posted 21 September 2022 - 09:12 AM

Mene recimo zanima koliko se tačno razlikuju levi i desni konus, jel levi baš toliko neupotrebljiv za desnu stranu, na slikama ne vidi dovoljno lepo.


  • 0

#150 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3357 posts

Posted 21 September 2022 - 10:02 AM

Stavis osovinu sa obrnuto okrenutom konusom u srafilicu, vodena smirgla od grublje do 2000 u ruku, i cepaj, ispoliraces ga za 10 min.

Осовину у шрафилицу? 


  • 0

#151 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3357 posts

Posted 21 September 2022 - 10:03 AM

Mene recimo zanima koliko se tačno razlikuju levi i desni konus, jel levi baš toliko neupotrebljiv za desnu stranu, na slikama ne vidi dovoljno lepo.

Леви је добар, нисам га ни сликао. Мислиш да леви може на десну страну?


  • 0

#152 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 21 September 2022 - 10:15 AM

Осовину у шрафилицу? 

 

Posto sam radio dugo godina na odrzavanju masina koje su pravile auto delove, objasnicu kako ide obrada mesta gde naležu ležajevi. Svaka osovina gde dolazi na nju lezaj ili semering, se prvo obradi na strugu na neku meru. Medjutim iako je strug to nije dovoljno niti glatko niti precizno. Posle struga sva ta mesta idu na brusenje. Brusenjem se dobija savrsen krug, sa minimalnim tragovima obrade. Poslel 4 ili 5 brusenja, ostri se , tj. poravnjava brusni kamen da bi bilo sve idealno okruglo. Mozete da zamislite tu obradu gde strug nije dovoljno dobar

 

Zato, moze da se konus na busilici donekle uradi, da se ne vide ostecenja. Medjutim nikada nece to biti savrsen krug. Gde je bio vise ostecen, bice manji precnik i obrnuto, a glavna stvar je sto pritisak na konus preko smirgle radis prstom, koji je mek i samim tim prilagodljiv tim ovalnostima. To moze da posluzi za prvu pomoc ali je daleko od pravog resenja. A i zasto bi to radio kada imas zamenske gotove konuse srednjeg kvaliteta po pristupacnim cenama?


  • 0

#153 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3357 posts

Posted 21 September 2022 - 11:40 AM

Posto sam radio dugo godina na odrzavanju masina koje su pravile auto delove, objasnicu kako ide obrada mesta gde naležu ležajevi. Svaka osovina gde dolazi na nju lezaj ili semering, se prvo obradi na strugu na neku meru. Medjutim iako je strug to nije dovoljno niti glatko niti precizno. Posle struga sva ta mesta idu na brusenje. Brusenjem se dobija savrsen krug, sa minimalnim tragovima obrade. Poslel 4 ili 5 brusenja, ostri se , tj. poravnjava brusni kamen da bi bilo sve idealno okruglo. Mozete da zamislite tu obradu gde strug nije dovoljno dobar
 
Zato, moze da se konus na busilici donekle uradi, da se ne vide ostecenja. Medjutim nikada nece to biti savrsen krug. Gde je bio vise ostecen, bice manji precnik i obrnuto, a glavna stvar je sto pritisak na konus preko smirgle radis prstom, koji je mek i samim tim prilagodljiv tim ovalnostima. To moze da posluzi za prvu pomoc ali je daleko od pravog resenja. A i zasto bi to radio kada imas zamenske gotove konuse srednjeg kvaliteta po pristupacnim cenama?

И ја тако размишљам, иако немам превише техничког знања. Покушаћу да пронађем само конус, ако не највероватније ћу узети комплетну осовину са свим што иде и само је заменити. Добићу добар точак који могу да користим или продам.
Леви није исти као и десни.
  • 0

#154 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3357 posts

Posted 21 September 2022 - 11:42 AM

8374CE43-9DE9-4E0F-B450-B226D2013FE0.jpeg
139BBF30-29C8-4CBD-A6A1-DF9988B96175.jpeg
ACCA6C96-7ABD-4113-A0FC-6A3D5822FBC7.jpeg
  • 0

#155 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3357 posts

Posted 22 September 2022 - 08:59 AM

Да ли одговара конус са хт 8000 набле за хт 785? Имам једну целу задњу наблу 8000.
  • 0

#156 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Posted 22 September 2022 - 11:04 AM

Slobodno ga ispoliraj, kao da je bitno da bude savrsen krug, ionako konus ne trpi ujednacene sile (i osovine su skoro uvek krive bar malo), svaki uvek strada sa donje stane u obliku polumeseca.  Tj ako hoces da mu produzis rok trajanja, na par meseci zarotiraj osovinu za 90 stepeni.

 

u srafilicu stavis osovinu, umesto burgije, i na drugom kraju stegnes konus naopacke.

Uzmes smirgle od 400 do 2000, vodenu u postepnim gradacijama.

 

Nece mozda biti savrseno, ali ce biti 10 puta bolje, zavisi i koliko su duboka ostecenja (ovaj tvoj je vec dobro nacet po slikama, ali mozes da probas....).

 

Kakvi su krsevi ovi jeftini tockovi i kao novi, pa se opet teraju kolko hoces i sa pojedenim konusima, i sa krivim osovinama, nije to bas toliko osetljivo.

 

 


  • 1

#157 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Posted 22 September 2022 - 01:39 PM

Slobodno ga ispoliraj, kao da je bitno da bude savrsen krug, ionako konus ne trpi ujednacene sile (i osovine su skoro uvek krive bar malo), svaki uvek strada sa donje stane u obliku polumeseca.  Tj ako hoces da mu produzis rok trajanja, na par meseci zarotiraj osovinu za 90 stepeni.
 
u srafilicu stavis osovinu, umesto burgije, i na drugom kraju stegnes konus naopacke.
Uzmes smirgle od 400 do 2000, vodenu u postepnim gradacijama.
 
Nece mozda biti savrseno, ali ce biti 10 puta bolje, zavisi i koliko su duboka ostecenja (ovaj tvoj je vec dobro nacet po slikama, ali mozes da probas....).
 
Kakvi su krsevi ovi jeftini tockovi i kao novi, pa se opet teraju kolko hoces i sa pojedenim konusima, i sa krivim osovinama, nije to bas toliko osetljivo.
 
 



Može za nuždu dok ne nadje drugi. Čak i da malo zapinje zbog neravnomernog kruga može da se namesti sa nekim mizernim luftom.. kompromis izmedju zapinjanja i lufta. Podmazati dobro i radiće neko vreme bez problema. Bitnije je da je klizna površina čista a to se izvuče poliranjem. Možda čak i pokušati kod nekog majstora koji ima stubnu bušilicu gde će se eliminisati mrdanje koje pravi ruka sa šrafilicom
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#158 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 22 September 2022 - 01:43 PM

Koriscenje konusa koji  su tako obradjeni, je najbrzi put da se unisti i sama nabla. Iz razloga koje sam gore napisao. Konus  rucno obradjen nikada nije savrseno okrugao. To sto nama izgleda okruglo, to su u stvarnosi brda i doline. Posto nikada sve kuglice nemaju isti pritisak kao sto se vidi na slici dole, mesto npr 4 kuglice, koje istovremeno trpe pritisak,  zbog ne savrsenosti konusa, samo ce npr. dve kuglice trpeti sve sile na sebe, nekada jedna, a mozda nekada tri. Te dve kuglice prave duplo vece opterecenje, na telo nable nego sto je nabla projektovana. Onda dolazi do toga da se nabla ubrzano ukopa a to je nepovratan proces.

To naravno da ce da traje kod onih koji ne voze ili malo voze. ali, ako se bicikl stavi u ozbiljnu voznju, vidi se da je to propast.


  • 1

#159 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Posted 22 September 2022 - 02:21 PM

Ako cemo vec da teoretisemo, sa onako ostecenim konusima, koja je sansa da su SOLJE u perfektnom stanju?

Drugo on ko zna koliko dugo vozio tako bicikl, i nije ni imao pojma, da je to toliko propalo.

 

Za konus bi dao do 5e, ako nema, onda alternativa, kakva god....


  • 0

#160 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 22 September 2022 - 02:58 PM

Ako cemo vec da teoretisemo, sa onako ostecenim konusima, koja je sansa da su SOLJE u perfektnom stanju?

Drugo on ko zna koliko dugo vozio tako bicikl, i nije ni imao pojma, da je to toliko propalo.

 

Za konus bi dao do 5e, ako nema, onda alternativa, kakva god....

 

Obicno redosled odlaska delova ide ovako. Prvo ode konus, pa kuglice i na kraju nabla.

Po boji kuglica cesto moze da se zna u kakvom je stanju nabla. Ako su kuglice sjajne,  neostecene znaci da cementacija nije skinuta, u tom slucaju je uglavnom dobra i nabla.

Kada kuglice promene boju postanu braon , ja kazem izgorele, ili jos gore da su skroz izgubile cementaciju, onda je obicno ostecena i nabla.

Sa ove njegove fotke rekao bih da su kuglice u ok stanju, pa mislim da ima sanse da mu je i nabla dobra.


  • 0




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users