Jump to content


Fotografije

Bezbednost biciklista na drumu


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
75 odgovora na ovu temu

#1 draganninkovic

draganninkovic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 380 posts

Postavljeno 12 January 2015 - 08:15 AM

Želeo bih da pokrenem ovu temu,nisma nigde našao sličnu problematiku.Čitao sam o dilemi "da li voziti žutom trakom",ali mislim da bi ovo trebelao da proširimo.

Bezbednost biciklista je ugrožena sa više strana.Ja bi želo da ukažem da ugroženost biciklista od strane pasa lutalica!!Juče sam vozio deonicu(N.Sad-Kamenjar-Futog-Begeč),jutro,hladnjukavo,prvi put u 2015-oj da isteram moju "rafinatezzu":-).Sve bi bilo vrlo lepo da me nisu napadali kerovi u tri navrata,najgore je bilo kada sam se vraćao,kod Kamenjara 4 me napao rotvajler (oko 70 kg,sav besan)sa čoporom od 3-4 psa.To ko nije doživeo ne zna o čemu pričam,ali mogu da vam kažem da osećaj je užasno loš,sam na putu,jutro,besni gladni psi:-(.

Ovo nije prvi put da mi se dešava na toj deonici pa i na keju da napadaju psi.Dugo sam razmišljao kako da pokrenem akciju da se ovaj problem reši,mislim da bi mi sa Foruma mogli to da pokrenemo.Mnogi šetači,biciklisti su doživeli da ih napadnu psi lutalice,pa čak i psi čiji vlasnici ne kontrolišu kretanje svojih pasa!Čitao sam kako je to sve lepo regulisano "Odlukom o držanju domaćih životinja",formirana je Zoohigijena.Šta to sve vredi kada se NIKO,BAŠ NIKO u praksi ne bavi ovim problemom.Gde su ti ljudi da izadju dva puta nedeljno na teren i da pohvataju te pse lutalice i grad bi bio miran.

Zar smo mi tako primitivno društvo da ne možemo da se izborimo protiv besnih,gladnih pasa lutalica,na način kako to radi civilizivan svet(da ne bi krenule optužbe iz organizacija za zaštitu životinja).Ja sam lekar i imao sam u svojoj praksi a i u praksi kolega vrlo ružne i teške povrede koje ljudi dožive nakon napada pasa.

Da li treba da čekamo neki jako ružan događaj,da nekoga na smrt izujedaju besni psi,kao što se desio događaj sa puštenim vukom u Kalemegdanskom parku,pa da se javnost zabrine za ovu pojavu.Moja želja je da počnemo sa akcijom,da delujemo preventivno,i da možemo da vozimo bajkove sa uživanjem,da ljudi mogu da se šetaju bezbedni i bez STRAHA!Doca 021


  • 2

#2 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 12 January 2015 - 08:34 AM

Neće se rešiti problem pasa lutalica tako što će se pohvatati psi. Pasa na ulicama ima samo zahvaljujući ljudima i velikom neodgovornošću prema životinjama. Sprovođenjem zakona o držanju životinja možda se njihov broj smanji.

Sent using Cyanogenmod on the Galaxy S3
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#3 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 January 2015 - 08:43 AM

Tu deonicu prolazio sam svakodnevno više puta u prethodne tri godine. Uglavnom je dovoljno sići s bicikla, psi će se smiriti. Stati, sići s bajsa. Posle nekog vremena su, barem na mene, oguglali (da ne ureknem). 

 

Par saveta:

 

http://amitzdulniker...aju-napada-psa/


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#4 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 12 January 2015 - 10:13 AM

Pozdrav za temu.
To se dogadja i najcesce zavrsava kao prolazna vest tipa "Pas napao..." ili se ne posveti nijedan red u novinama.
Psi lutalice jesu problem i njima ne mozes apsolutno nista jer nijedna nadlezna institucija ne reaguje, problem su psi koji imaju vlasnika i "setaju" ih slobodno nevezane i bez korpe tamo gde po pravilu ima setaca, ljudi koji trce, biciklista... U BG je to Zemunski kej, Novobeogradski kej i Dunavski kej. Obicno se brane kad njihov pas skoci na tebe sa recima "Ma ne brini nece on/a da ujede samo se IGRA"... Ako vec voli da se "IGRA" drzi ga na kratko i stavi mu korpu.
Ne treba zaboraviti da je pas plemenito stvorenje cije vaspitanje i ponasanje zavisi od ljudi.
Licno sam imao previse blizak susret pre 4 godine, vozio sam skuter u NBG blokovima, sreca pa sam vozio polako od ulaza do ulaza trazeci broj zgrade, odjednom sam se nasao na asfaltu sve zajedno sa nekim ogromnim psom, jos veca sreca pa je bio skuter jer bi noga ostala zaglavljena, Uspeo sam da ustanem tek tada sam video bar u tom trenutku veliko rundavo stvorenje koje je lajalo toliko da sam mislio da ce me progutati u momentu. Treca sreca je da se kofer otvorio prilikom pada i da je sve sto je bilo u prtljaznjom prostoru ispalo napolje ukljucujuci i lanac kojim vezujem skuter. Uzeo sam lanac, mada mozda nisam trebao, i krenuo ka njemu. Poceo je da bezi oko skutera u krug, nisam ga udario cak ni pokusavao da ga udarim, to nase natezanje ko ce popustiti je potrajalo mozda minut, sve dok nije odlucio da pobegne, ali nije pobegao daleko, bio je tu na 20-30 metara, onda sam lagano podigao skuter i odgurao ga dalje da ne bi provocio opet napad. Tek posle kad sam se smirio, i shvatio da mi nije povredjeno nista osim ega skapirao sam sta se desilo... Pas je skocio iza parkiranih automobila i tako me oborio da smo zavrsili u dole. Osecaj je zastrasujuc jer se desilo neocekivano.
Sticajem okolnosti sam kasnije imao priliku da upoznam veterinara i ispricao sam mu za ovo sta mi se desilo pa mi je ukratko objasnio da postoji mogucnost da je pas bio iziritiran zvukom skutera.
Posle toga imao sam jos jedan susret u grupnoj voznji vozeci se pored Morave po nekoj sumi... Nekoliko pasa nas je spazilo na mozda 50ak metara, krenuli su ka nama i lajali... Stali smo i okrenuli na drugu stranu, nisu trcali za nama.
Licno volim i pse i macke, kroz moju kucu ih je proslo dosta na putu do udomljavanja i tu sam naucio dosta o njihovom ponasanju, doduse vise o ponasanju macaka, takodje sam naucio da i psi i macke mogu imati psihicke poremecaje nastale iz nekog straha ili maltretiranja.

Mozda je resenje i rasterivac pasa, ima ga i kod nas u prodaji, preko ih uglavnom nose bar koliko sam video.
http://www.kupujempr...63364-oglas.htm
http://www.svezakucu...d-pasa-lutalica
http://www.interhit....019115974.html

Ovo sto je Fallout napisao da treba sici sa bicikla je apsolutno na mestu, jer pas napada iz straha i u njegovim ocima na biciklu si velik ko` soliter, a samim tim i velika pretnja.

Evo i jedan zanimljiv tekst iz blica koji pokazuje da ponasenje naseg psa zavisi od nas.
http://www.blic.rs/S...usnih-pitbulova

Koga mrzi da cita

  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#5 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 12 January 2015 - 10:16 AM

Neće se rešiti problem pasa lutalica tako što će se pohvatati psi. Pasa na ulicama ima samo zahvaljujući ljudima i velikom neodgovornošću prema životinjama. Sprovođenjem zakona o držanju životinja možda se njihov broj smanji.

Sent using Cyanogenmod on the Galaxy S3

Potpuno tacno. Sve je veci broj rasnih pasa koji zavrse kao lutalice.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#6 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 12 January 2015 - 10:37 AM

Lutalice stvarno znaju biti problem. Promenio sam omiljenu rutu na kojoj vozim, jer se oko određenih planinarskih domova motaju čitavi čopori pasa, koje ljudi verovatno hrane. Međutim oni onda taj prostor vide kao svoju teritoriju i pokušavaju da je odbrane i redovno laju trče i motaju se oko točkova, što je veoma opasno, obzirom da se nekad spuštam velikom brzinom. Jedino što mi pada na pamet jeste da ih i ja podmitim nekom hranom, al onda će svaki put da trče i motaju se oko bicikla misleći da sam im opet doneo neku poslasticu :D

Ono što znam da funkcioniše jeste, da ih potpuno ignorišem i ne gledam u njih (da, krajem oka vodim računa da se ne približe nogama), brzo izgube ineteresovanje, valjda ukapiraju da im nisam neka pretnja. Druga opcija je da ih polijete vodom iz bidona, al ovo ima samo efekta ako to uradite psu koji je "vođa" što je priligno očigledno jer će vam se on najviše približiti. Kad njega oterate ostatak će odustati. 

 

Bedak je što su planinari iz dobre volje i saosećanja hteli da pomognu životinjama, al su zaboravili da su to životinje, a ne ljudi, i da ih treba neke stvari naučiti. Mada i neke ljude je potrebno dresirati, jer se ponašaju ko životinje  :mrgreen:


  • 0

#7 draganninkovic

draganninkovic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 380 posts

Postavljeno 12 January 2015 - 05:48 PM

Lutalice stvarno znaju biti problem. Promenio sam omiljenu rutu na kojoj vozim, jer se oko određenih planinarskih domova motaju čitavi čopori pasa, koje ljudi verovatno hrane. Međutim oni onda taj prostor vide kao svoju teritoriju i pokušavaju da je odbrane i redovno laju trče i motaju se oko točkova, što je veoma opasno, obzirom da se nekad spuštam velikom brzinom. Jedino što mi pada na pamet jeste da ih i ja podmitim nekom hranom, al onda će svaki put da trče i motaju se oko bicikla misleći da sam im opet doneo neku poslasticu :D

Ono što znam da funkcioniše jeste, da ih potpuno ignorišem i ne gledam u njih (da, krajem oka vodim računa da se ne približe nogama), brzo izgube ineteresovanje, valjda ukapiraju da im nisam neka pretnja. Druga opcija je da ih polijete vodom iz bidona, al ovo ima samo efekta ako to uradite psu koji je "vođa" što je priligno očigledno jer će vam se on najviše približiti. Kad njega oterate ostatak će odustati. 

 

Bedak je što su planinari iz dobre volje i saosećanja hteli da pomognu životinjama, al su zaboravili da su to životinje, a ne ljudi, i da ih treba neke stvari naučiti. Mada i neke ljude je potrebno dresirati, jer se ponašaju ko životinje  :mrgreen:

Pozdrav svima,drago mi je da su neke kolege prepoznale ovaj problem.Nije mi namera da ovde pravim diskusiju"pro et contra" pasa,jer to ne priliči ovom Forumu,a i sam sam ljubitelj pasa.Ja sam progovorio o BEZBEDNOSTI LJUDI(pešaci,biciklisti,šetači, džogeri,deca na rolerima....)koji se kreću drumom ili stazom predviđenom za tu rekreciju a napaduju ih podivljali,gladni psi.Ova tema nema veze sa tim ko voli a ko ne voli životinje.Nema veze ni sa istrošenom pričom o neodgovornim ljudima (kojih svakako ima) pa eliminišu na ulicu svoje pse.Ovo je postao problem bezbednosti ljudi u delovima grada(Liman,Detelinara...).Smatram da bi pre svih baš oni koji sebe smatraju prijateljima životinja trebali da pokrenu akciju,da se anagažuju da se zbrinu psi lutalice na civili- zovan način,na taj način bi se i bezbednost ljudi povećala.

Formirana su javna preduzeća(Zoohigijena),postoje institucije(sanitarna inspekcija,ministarstva,fondovi..),razne nevladine organi- zacije kojima je u OPISU POSLA da se bave između ostalog i ovim problemom.Građani odvajaju sredstva u budžet grada,republike  i imaju pravo da očekuju da im bezbednost ne bude ugrožena na ovaj način.Postoje sredstva koja se dobijaju iz fondova EU.Nije valjda da svugde u Evropi(Budimpešta,Beč,Minhen,Salcburg,Solun,Rim,Krf...) mogu da reše ovaj problem jedino u Srbiji to ne može ??

Smatram da ovaj Forum ima snagu da to pokrene ,i u budućnosti da preraste u svojevrsnu biciklističku organizaciju sa puno pametnih mladih ljudi koji će pokretati i rešavati mnoge probleme biciklista.


  • 0

#8 vivicav

vivicav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 567 posts
  • LocationПанчево

Postavljeno 12 January 2015 - 08:40 PM

Свиђа ми се идеја о употреби форума и његових чланова за покретање неких друштвено корисних акција. Пошто си идејни творац предлога, имаш ли конкретну идеју за деловање у том смислу?
  • 0

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 January 2015 - 08:26 AM

Mislim da je adresa za to Novosadska biciklistička inicijativa:

 

http://www.nsbi.org.rs/

 

Doduše i od toga slaba vajda. Uglavnom su kod nas ljudi prepušteni sami sebi. Lovci pobiju lutalice povremeno, ponekog spasavaju volonteri koji ih onda hrane i trude se naći nekog da ih udomi, a mislim da je najbolje poneti malo slanine u vožnju i sprijateljiti se. Slaba vajda od dizanja buke, inicijativa. Nemaju ljudi 'leba da jedu pa se ne bune, a sad će se štrecati zbog lutalica...  

 

Možda ako izađe u novinama, da su izujedali neko dete. Onda će jedno tri dana biti buke. Posle opet isto.

 

 

Mada, ako imaš neku konkretnu akciju na umu, ja sam spreman, ako treba da se odvoji nešto slobodnog vremena, pomogne nešto, potpiše, sve može.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 draganninkovic

draganninkovic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 380 posts

Postavljeno 13 January 2015 - 09:40 AM

Свиђа ми се идеја о употреби форума и његових чланова за покретање неких друштвено корисних акција. Пошто си идејни творац предлога, имаш ли конкретну идеју за деловање у том смислу?

Hvala ti za podršku!Čini mi se da bi veći odziv kolega celoj akciji dao i veći značaj.Ja sam nešto zamislio ovu akciju kao deo akcije za dobru životnu sredinu.Bicikliste doživljavam kao pre svega ljude koji vole prirodu,vetar u kosi,slobodu.....ali da bi u svemu tome uživali pre sbega treba da budu bezbedni,da nema straha od napada pasa. Znači ,uključujemo se i u veliku akciju za bezbednost biciklista na drumu(saobraćajni propisi,oznake traka na putevima za bicikliste....).U tom smislu dobro bi bilo da napravimo peticiju za zaštitu biciklista u saradnji sa institucijama i  organizacijama za zaštitu životne sredine,organizacijama za zaštitu životinja (ORCA, NOPA,Udruženje za zašt.životinja).U Novom Sadu možemo da pokušamo kontakt sa Novosadskom biciklističkom inicijativom,u dru- gim gradovima verovatno postoje neka slična udruženja.Ako volimo biciklizam,prirodu ne može da nam bude SVEJEDNO,da čeka- mo da neko nastrada od ujeda pasa pa da se onda setimo da postoji ovaj problem,već treba da reagujemo direktno ,iskreno i do kraja da guramo da onaj ko je zadužen za rešenje ovog problema da se pozabavi time na ozbiljan i civilizovan način.Ako obezbedi -mo  masovnost,i ako stupimo u kontakt sa dugim udruženjima smatram da imamo šansu za BEZBEDAN biciklizam u kome će uživati svi koji ga vole(deca,omladina,žene,muškarci svih dobnih grupa:-).


  • 0

#11 draganninkovic

draganninkovic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 380 posts

Postavljeno 13 January 2015 - 09:48 AM

Mislim da je adresa za to Novosadska biciklistička inicijativa:

 

http://www.nsbi.org.rs/

 

Doduše i od toga slaba vajda. Uglavnom su kod nas ljudi prepušteni sami sebi. Lovci pobiju lutalice povremeno, ponekog spasavaju volonteri koji ih onda hrane i trude se naći nekog da ih udomi, a mislim da je najbolje poneti malo slanine u vožnju i sprijateljiti se. Slaba vajda od dizanja buke, inicijativa. Nemaju ljudi 'leba da jedu pa se ne bune, a sad će se štrecati zbog lutalica...  

 

Možda ako izađe u novinama, da su izujedali neko dete. Onda će jedno tri dana biti buke. Posle opet isto.

 

 

Mada, ako imaš neku konkretnu akciju na umu, ja sam spreman, ako treba da se odvoji nešto slobodnog vremena, pomogne nešto, potpiše, sve može.

Potpuno si ukačio suštinu problema,slažem se sa tobom u svemu!Ali ne mogu da sebi dopustim da sedim skrštenih ruku,konstatujem sve to a da se i dalje i ja i drugi suočavamo sa istim situacijama i ne uživamo u biciklizmu 100%.Niko nema pravo da nam to uskrati. Mislim da je i na nama da se malo pokrenemo,u ovoj našoj Srbiji ništa nećemo dobiti zato što se to podrazumeva,nego nešto mora- mo i sami da izborimo.To što tražimo je toliko minimalno i toliko humano,zdravo da smo 100% u pravu,teško da bi neko imao jake argumente protiv.Ljudima koji su u institucijama zaduženim za ovaj problem odgovara da se niko ne buni,da niko ne diže glas i oni mogu i dalje da se ponašaju neodgovorno,mirno da sede u kancelarijama i da se prave da je sve uredu:-(


  • 0

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 January 2015 - 09:54 AM

Ko ima pravo da uskrati lutalicama zadovoljstvo da me jure?!   :)

 

Motivacija za trening. :)


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 13 January 2015 - 10:23 AM

Ko ima pravo da uskrati lutalicama zadovoljstvo da me jure?!   :)

 

Motivacija za trening. :)

Jos ako okacis neku dobru sniclu na sic :)


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 January 2015 - 10:36 AM

Podmažem lanac slaninom. :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 13 January 2015 - 10:38 AM

@draganninkovic

Pokusaj i ovde da napises koji red na temu


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#16 draganninkovic

draganninkovic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 380 posts

Postavljeno 13 January 2015 - 12:33 PM

Grbiću pozdrav, raduje me da si se uključio,uvek je dobro došla svaka od iskusnog bicikliste.Rado bih posetio te sajtove,ali nam u firmi ne omogućavaju da posećujemo Facebook.Kući mi je pokvaren računar,imam neki mali lap top koji je isto vezan za firmu.Da li može na neki drugi način da se dođe do tih sajtova(osim You tube,Facebook,Twiter)?


  • 0

#17 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 13 January 2015 - 01:03 PM

Ulice za bicikliste
http://www.uzb.rs/

Ciklo Svet Srbija
http://bajsologija.r...a/#.VLUSTtKG83k
Ovde moras da se obratis admistraciji sajtova da napisu neki red na temu, dok na fb mozes samostalno da napises.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#18 draganninkovic

draganninkovic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 380 posts

Postavljeno 13 January 2015 - 01:30 PM

Ulice za bicikliste
http://www.uzb.rs/

Ciklo Svet Srbija
http://bajsologija.r...a/#.VLUSTtKG83k
Ovde moras da se obratis admistraciji sajtova da napisu neki red na temu, dok na fb mozes samostalno da napises.

Ovo su prave informacije!Mislim da će i drugim biciklistima da koristi,ako hoće da se malo angažuju da znaju gde to mogu organi -zovano da urade.Ova organizacija "Ulice za bicikliste" je fenomenalna i odmah ću se učlaniti i ponuditi moju malenkost za sve aktivnosti koje oni imaju.U N.Sadu moram da se informišem u NBI koliko su aktivni povodom bezbednosti biciklista,da li nešto nameravaju da pokrenu.Ja sam se njima već javljao ali nisam dobio nikakvu povratnu informaciju.Bajsologoija je takođe odličan sajt,videću da kontaktiram administraciju.Pozz 


  • 0

#19 draganninkovic

draganninkovic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 380 posts

Postavljeno 14 January 2015 - 11:06 AM

Poslao sam dopis NSBI(Novosadska biciklistička inciijativa) o problemu bezbednosti biciklista u vezi napada pasa lutalica,i o potrebi građana(biciklista,šetača,dece na rolerima,džogera.......) da se osećaju bezbedni na ulicama Novog Sada.Ukazao sam na institucije koje su odgovorne za rešavanje ovog problema,ponudio naše učešće u peticiji,ili nekom drugom vidu građanske akcije za civilizovan način rešavanja navedenog problema.Videćemo da li će se i oni uključiti u ovu akciju,lično smatram da masovnost u odazivu je jedan od ključnih momenata da bi akcija uspela.Ne možemo stalno okretati glavu od problema,i ostavljati nekom drugom da se angažuje umesto nas.Ne može da nam bude SVEJEDNO!Pozzz


  • 0

#20 draganninkovic

draganninkovic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 380 posts

Postavljeno 14 January 2015 - 11:44 AM

Ovo su prave informacije!Mislim da će i drugim biciklistima da koristi,ako hoće da se malo angažuju da znaju gde to mogu organi -zovano da urade.Ova organizacija "Ulice za bicikliste" je fenomenalna i odmah ću se učlaniti i ponuditi moju malenkost za sve aktivnosti koje oni imaju.U N.Sadu moram da se informišem u NBI koliko su aktivni povodom bezbednosti biciklista,da li nešto nameravaju da pokrenu.Ja sam se njima već javljao ali nisam dobio nikakvu povratnu informaciju.Bajsologoija je takođe odličan sajt,videću da kontaktiram administraciju.Pozz 

Poslao sam dopis i Ulicama za bicikliste(Bgd),upoznao ih sa našom temom i problemom čije rešenje pokušavamo da nađemo,tj da nadležne za rešenje ovog problema angažujemo.Nadam se da ćemo dobiti podršku i od njih,što smo masovniji to je akcija jača i smislenija.Nadam se i većem odzivu kolega sa Foruma.Nije SVEJEDNO:-)


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika