Jump to content


Fotografije

Novajlija


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
46 odgovora na ovu temu

#41 Mister_No

Mister_No
  • Members
  • PipPip
  • 34 posts

Postavljeno 13 July 2008 - 10:07 PM

ZNaci unutrasnja duzina noge puta 0.65. A duzina unutrasnja noge mi je 84. A to daje 54.6 cm. A to je 21 !! A ja probao neku Merida 8100 i nekako mi ram bio velik. A mislim da je bila cak 20 ako ne 21 ".

A eto ja na 180 cm imam noge unutrasnje 84... jel su mi kratke noge mozda ??
  • 0

#42 Mister_No

Mister_No
  • Members
  • PipPip
  • 34 posts

Postavljeno 13 July 2008 - 10:18 PM

Pre svega,jedna od bitnijih stvari na biku je da redovno dolazi do istezanja.Ako nema istezanja,nema ni dobrog polozaja.E sad,velicina rama se moze odrediti i preko Wilfriedove formule koja glasi ovako:
UDN x 0,65.UDN predstavlja unutrasnju duzinu noge,odnosno rastojanje od prepona do zemlje.KAd dobijes tu vrednost i pomozis sa 0,65 to bi trebalo da ti bude velicina buduceg rama.
Ako se vrednost koju dobijes ne moze poklopiti sa velicinom rama,uvek je BOLJE uzeti manji ram nego vec.
Sto se tice ukupne visine sica,proverena Guimardova formula za odredjivanje je UDN X 0,886 pri cemu se uzima duzina kurble od 170 mm,mada vrhunski asovi voziili su i voze i sa 175 mm kurblama..Ne treba podizati sic odjednom,nego postepeno na pr, svaki dan po pola santimetra..Sa ovom formulom su osvojena tri Toura,samo je potrebno da se vozac navikne na ovu pozicije ( zato su potrebna istezanja )..
Poziciju sedista odredjujes tako sto stavis pedale u vodoravan polozaj ( naravno,sedis na biku ),zatim spustis visak sa prednjeg kraja kolena.Visak bi trebao da prodje kroz osovinu pedale.Agresivni vozaci ( sprinteri) imaju tu poziciju negde santim ispred osovine pedale...
Idealna pozicija na biku se odredjuje godinama.Kada se dodje do idealne,onda je vozac kao rodjen sa biko sto se i vidi.Meni je takodje trebalo dosta dok nisam nasao optimalnu poziziju..CAk sam tru pita skracivao lulu volana,pomerao sic i polozaj sedista napred-nazad...
Naravno,sve ovo se odnosi na ljude koji provode na biku po 5 i vise sati svakodnevno.Za nekih 10=15 km koliko ti planiras da prelazis ne bi trebao da imas nikakvih problema.Jednostavno,odaberi neki bike koji ti se svidja,znas koju velicinu rama da kupis,sedi i vozi...
Mada,licno mislim da ti je to dosta mala distanca za trenig.Doduse,opet zavisi u kakvom tempu ces to prelaziti,sa kojim promenama ritma.da li je 10 km samo uspon,no,svejedno to je malo..
Cak neces moci ni da se zagrejes pristojno,a vec si zavrsio voznju...
Za pocetak,tipuj bar na 1000 km mesecno pa posle postepeno podizi.
Mada,dosta si se kasno i resio da kupis bike.Vec je pola leta proslo.Trebao si da ga uzmes u martu i da polako pocnes od tada da treniras....
Ja sam cele zime vozio sobni bike da bih mogao da tempiram formu za leto,i to nekih 20-tak dana...
Sada polako padam u formi,ali bez problema mogu da odvezem 150 km u jednoj voznji,i sutra opet....


E hvala na savetima. A znaci ja da ipak uzmem 20' ram. Bolje malo manji nego veliki. A za distance.. ne ne... ja zelim rekreativno da se bavim, posto mi je trcanje dozlogrdilo kao i ostale aktivnosti. A Bajs mi je extra, ono vozas se, priroda, vetar, lepo... a i brzo prodje vreme... a zdravo i dobro za kondiciju... neke prevelike distance nisu ni zdrave za jajca ni prostatu jel.
  • 0

#43 durango

durango
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationDete sa Kriptona!!!!

Postavljeno 13 July 2008 - 10:24 PM

Nema na cemu! Tako je.Ja bih ti preporucio da bolje uzmes manji ram ( 20' ),taj bi trebao da ti odgovara,lako ces korigovati sic i sticnu.Sad znas kako da odredis poziciju sedista....
Nema sta,kupuj nesto sto ti odgovara i srecno u buducoj voznji...
  • 0
Passo di Gavia

#44 Mister_No

Mister_No
  • Members
  • PipPip
  • 34 posts

Postavljeno 13 July 2008 - 10:28 PM

Aj sad... a koji model?

Sta ima od meride kod nas a za 200 do 250 eur? A da je solidno... ne za profi ali ne i da mi ispada lanac svakih 5 minuta.
  • 0

#45 durango

durango
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationDete sa Kriptona!!!!

Postavljeno 14 July 2008 - 10:46 AM

Ne znam,za taj novac ja bih ti preporucio neke od Merida Matts modela.Imas ih za nekih 200 eura u Capriolu.Odi u Resavsku,vidi sta ti se dopada i slobodno kupi neki od ovih modela...
Pre nego sto budes kupio bike,obavezno sedi na njega i vidi da li ti jednostavno odgovara,,Na stranu sva podesavanja,ako ti ne lezi ram u startu,jednostavno,bolje da probas odmah,ima raznih modela...
  • 0
Passo di Gavia

#46 Mister_No

Mister_No
  • Members
  • PipPip
  • 34 posts

Postavljeno 14 July 2008 - 08:06 PM

Hvala bice tako. Matts dakle. Hvala...
  • 0

#47 durango

durango
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationDete sa Kriptona!!!!

Postavljeno 14 July 2008 - 08:27 PM

Molim lepo!Srecno sa novim bikom!! =D> =D>
  • 0
Passo di Gavia




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika