Jump to content


Fotografije

Egzotika u pletenju tockova (ili kako ubiti dosadu)


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
91 odgovora na ovu temu

#41 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 20 August 2015 - 09:25 PM

"...ona caka sa alatkom/pomagalom od žbice i niple sjajna."

"... u knjigama (od Mussona i Schranera)..." se ne pominje

 

verovatno su dosad kupili ovakve 

Attached Thumbnails

  • sdlkj.jpg

  • 0

#42 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 August 2015 - 09:40 PM

Ovaj prvi, gornji sa slike ne izvaljujem šta je i kako radi :)

a donji sam viđao u knjigama i video klipovima kad sam učio ali sad tek videh da to ima i malecki žvrk koji služi baš za onu namenu da sve niple ravnomerno uvrneš.

Mada mi uvek izgledao nezgrapno za upotrebu, možda grešim... nisam probao da napravim takav.

Kontam da je akumulatorska bušilica najbolja, kad se ispraksaš ima da bude munjevito ko na onoj mašini za centriranje :)


  • 0

#43 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 20 August 2015 - 09:44 PM

Само једна ситна опаска, слика за предњи точак не важи ако је у питању набла са прихватом кочионог диска. У том случају се и предњи точак плете са две различите дужине жица...

hmmm, moze da bude ali i ne mora da znaci.

Zbog vece umetnicke slobode (citaj: nepostojanja lancanika na prednjoj glavi) dizajneri pribegavaju razlicitim resenjim u zavisnosti sta zele da postignu. Ako je glava sa CL prihvatom ta sloboda je manja dok je sa IS2000 skoro neogranicena tako da imamo primere kada je leva *flansa* veceg precnika tako da su zbice pod drugim uglom u odnosu na desnu ali i dalje iste duzine, ili sa na desnoj stavlja manji broj zbica pa se čak zbice postavljaju i *radijalno*, sto opet utice na duzinu zbice, tako da po mom iskustvu postoje prednji tockovi za disk kod kojih su sve zbice jednake duzine a postoje i oni kod kojih nisu.


  • 0

#44 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 20 August 2015 - 10:03 PM

Ovaj prvi, gornji sa slike ne izvaljujem šta je i kako radi :)

 Samo nabodes niplu na njega, opruzni sistem kao zabica. Odlicno posluzi da ubacis niplu u duboku felnu ili jos jedna varijacija na temu.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#45 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 September 2015 - 11:16 AM

Kad vec vezbas postoji nepisano pravilo da zice koje vuku budu postavljene tako da su im glave sa unutrasnje strane prstena nable u tvom slucaju desna strana zadnjeg tocka. Ako nable imaju diskove onda se i zbog njih zice postavljaju na isti nacin. Ako imas uputstvo za neku Shimano nablu mozes da vidis skicu kako to izgleda. "Teorija" kaze da su tako postavljene zice izlozene manjem stresu. Takodje uobicajeno je da ime proizvodjaca napisano na nabli bude okrenuto prema rupi za ventil na felni.

Kako nepisano kad ima ceo odeljak u knjigama :)

Mislim da to nije uopšte bitno. Ja obično pletem po prvoj šemi (A) tako mi najlakše, po navici. A sad sam radio nekoliko točkova i jedan mi je ispao obrnuto - B, zato što je felna bila orijentisana (offset rupe) pa sam nakon prvih 18 žbica trebao da rotiram nablu u suprotnom smeru. Ako bih cepidlačio, rekao bih da je za obične ne-disk točkove čak bolja B šema. Musson kaže da žbice koje vuku i trpe torque silu teže da se zategnu i isprave pa guraju žbicu sa kom se ukrštaju u levo ili desno zavisno od šeme pletenja. Tada u slučaju A varijante postoji šansa da dođe do dodira između žbica i zadnjeg menjača kada je pozadi na prvom lančaniku. Kada sam bio kupio nove točkove lično sam i iskusio to pri penjanju uzbrdo van sedla. Mada možda i nisu bile žice baš zategnute optimalno i ko zna da li je kuka bila savršeno prava a menjač naštelovan perfektno, ne sećam se. Posle kada sam prepleo od onda nisam imao problema, a upleo sam šemu A.

Attached Thumbnails

  • Inside - Outside.png
  • Lacing Options.png

  • 0

#46 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 13 September 2015 - 11:59 AM

Pod nepisano pravilo sam mislio da nije naucno dokazano, onda postavlja se pitanje zasto se zice ukrstaju uopste i kao trece sve se moze kad se hoce recimo na trotinetu imam upleten tocak sa glavom od 36 rupa a na felni 20 sve zice iste duzine...


  • 0

#47 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 September 2015 - 12:17 PM

Šta kaže tvoja praksa, kako ti pleteš? Jel oće da kači disk ili zadnji menjač? Meni se čini svejedno.
Hehe, ti stvarno voziš to čudo :) znači ako budem video nekog na trotinetu to si ti :)
Bio sam par puta ove godine na Adi ali nisam viđao trotinete
  • 0

#48 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 13 September 2015 - 03:42 PM

Moze se reci da pripadam skoli Gerd Schraner. Uzmes neku neupletenu nablu provuces jednu zicu kroz rupu i dok drzis nablu u jednoj ruci vuces zicu drugom, zica dalje ne moze kroz rupu zbog glave zice zar ne. Ako dodas jos vise sile moze da se istegli, moze da se ispravlja na mestu gde se ukrsta sa drugim zicama ali ne moze dalje iz rupe. Sa druge strane ako probas da rasteretis zicu gurajuci je prema nabli onda ce glava zice poceti da izlazi iz rupe kroz koju je provucena na nabli a znamo sta se desava kad dopustimo da glava zice mrda iz rupe, puca zica kod glave.

 


  • 1

#49 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 September 2015 - 05:43 PM

Hahah, ove citate znam još iz ere pentium 1 i 2 računara, kružile čitave kompilacije na diskovima u mp3 formatu :)

Inače nisam gledao većinu tih starih domaćih filmova.


  • 0

#50 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 02 March 2016 - 03:26 PM

Velika pomoc u centriranju tocka

 

DSC_2003.JPG


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#51 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 17 July 2018 - 12:13 PM

Изнадпрограмирао сам верзију 2.000020013000401 програма за дигитрон 
TI-Nspire-CX-CAS-4-225x300.jpg
који рачуна дужину жбица, сада ради и компликована израчунавања за ексцентричне точкове на притисак гумбића.
Лево дужина жбица за ексцентичан а десно за обичан точак.
Digitron.jpg
 

  • 1

#52 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 25 July 2018 - 11:36 AM

...nastavak price, eb ga pada kisa pa da radim nesto korisno.

 

Ja se hvalio komsiju programeur da sam i ja programir, pokazem mu digitron kako racunaj zicu. 
A on meni -"Dobar si ti Ugljesa ali nisi ti moj nivo, ja programiram u Android."
-"Sta je to Android?" - pitam ja zbunjen.
-"Imas li ti telefon Ugljesa?" - pita on mene.
-"Naravno da imam. I televizor!" - kazem ja.
-"Jel telefon ima AndroidOS?".
-"Ne znam ti ja to ali radi, cuje se dobro."
-"Daj da ga vidim."
-"Cekaj da ga donesem iz kucu, samo kratka mi zica moracu da ga iskljucim iz steker."
-"Ma kakva zica, jel ti telefon ovakav kao moj!?" - pa izvadi svoj iz dzepa, neki mali dzepni moze u dzep da stane.
-"Auuu bre pa nije valjda da si to ti napravio, bre stvarno si programeur!!" - zaprepastim se ja.
-"Ma telefon je pravio Kinez, nego ga ja programiram Ugljesa, najbolji sam u selo!".
 
Rastanemo se tu prijateljski a ja sa suzom u oku prema kuci, dignem ruke prema nebesima i zareknem se - "Ima da naucim Android bre pa nisam ja poslednja susa u selo. I Premijerka u drzavu nam je digitalizovana, bre!"
Nocima sam buljijo u televizor da bi naucijo i najzad moze i dzepni telefon da mi racuna zicu. Kad budem sreo komsiju programeura ima da mu pokazem apalapakaciju da se uveri da sam na njegovom nivou.
 
Screenshot_slika1.jpg
Screenshot_slika2.jpg
Screenshot_slika3.jpg
Screenshot_slika4.jpg
Screenshot_slika5.jpg
 
Jos malo da vizuelno ispoliram program sa nekom polir pastom i to je to, najvaznije je da radi.
 
 

  • 2

#53 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 26 July 2018 - 07:35 PM

Malo gusim a? Ako tako i treba..

 

Sve je spremno za izvoz u inostranstvo, ko maline i kruske.

 

Screenshot_001.jpg

Screenshot_002.jpg

Screenshot_003.jpg

Screenshot_004.jpg

Screenshot_005.jpg

 


  • 0

#54 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 26 July 2018 - 08:52 PM

 

...nastavak price, eb ga pada kisa pa da radim nesto korisno.

 

Ja se hvalio komsiju programeur da sam i ja programir, pokazem mu digitron kako racunaj zicu. 
...

 

...

Sve je spremno za izvoz u inostranstvo, ko maline i kruske.

 

 


  • 0

#55 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 July 2018 - 09:01 PM

Malo gusim a? Ako tako i treba..

 

Sve je spremno za izvoz u inostranstvo, ko maline i kruske.

 

attachicon.gifScreenshot_001.jpg

attachicon.gifScreenshot_002.jpg

attachicon.gifScreenshot_003.jpg

attachicon.gifScreenshot_004.jpg

attachicon.gifScreenshot_005.jpg

 

Meni je barem zanimljivo, ne znam za ostale.

 

Ovaj kalkulator se meni pokazao najboljim:

https://www.wheelpro.co.uk/spokecalc/

 

Čovek je išao u detalje. Interfejs je napravio tako da pri unosu vrste nable i felne nudi opcije koje su relevantne. Uz to radi i provere da li je neka veličina unesena "čudno" (pogrešno) - da vidiš odmah upozorenje i proveriš. Pri računanju dužina uzima u obzir i promer žbica, jer se uže žbice više istežu pri zatezanju.

 

Nisam imao vremena da pogledam koje sve funkcije i formule koristi, ali mi je ideja bila da to skinem i napravim tako da bude svima dostupno za slučaj da njegov sajt "padne".  :)  Tj. ideja je da, čak i ako pokupim sve formule & funkcije, to ne bude nikad pušteno u rad dok god čovek drži svoj sajt, ali da mogu koristiti za ličnu upotrebu i offline.  :)

 

Što se aplikacije za smartfon tiče, imam jednu sugestiju. Mislim, super je da to napraviš kako god, hiljadu puta bolje nego da ne napraviš ništa. I ne znam koliko je to komplikovano, ali: savetujem da obratiš posebnu pažnju na interfejs. Glavna zamerka većini on-line kalkulatora mi je preglednost i lakoća baratanja i unosa izmerenih veličina na relativno malom ekranu, sa relativno velikim i masnim prstima.  :)

 

I, naravno, važi za svaki softver: računaj na kompletne idiote koji su neverovatno kreativni. Sve što možeš da ograničiš i usloviš - u smislu onemogućavanja unošenja pogrešnih i nelogičnih vrednosti - ograniči. "Korisničko iskustvo" raste eksponencijalno na gore (do određene granice) sa dobro rešenim "idiot proof" dizajnom.

 

Da ne zaboravim najvažnije: mora biti slika mačaka! Ni jedan kalkulator na Netu nema slika mačaka, ni u ćoškovima, ni u pozadini.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#56 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 26 July 2018 - 09:38 PM

@FalloutBoy   Jedan od razloga zasto sam odlucio da napravim program je sto nikad nisam siguran sta treba da unesem i koliko je tacna formula. Recimo taj koji ti volis ako uneses podatke koje sam ja stavio za primer dobices oko 2,5mm kracu zicu a to nije malo (255mm naspram mojih 257,375mm).
 
Evo ovako izgleda unos kada prstom tapnes na polje za unos.
Screenshot_006.jpg
 
Nemam ja pojma da programiram, pa je utoliko uspeh veci. Sastavio delove koje sam nasao na internetu ubacio u Android Studio i za divno cudo radi. Mislim na programiranje, matematiku sam sam resavao i to je tacno 100%. Kucao sam svasta u polja i ili pokaze prazan ekran kao rezultat ili izracuna neku vrednost koja ima smisla. Ali do sada program nije uspeo da krahira.
 
Nadam se da si pod mackama mislio na cice.

  • 0

#57 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 July 2018 - 10:06 PM

 

@FalloutBoy   Jedan od razloga zasto sam odlucio da napravim program je sto nikad nisam siguran sta treba da unesem i koliko je tacna formula. Recimo taj koji ti volis ako uneses podatke koje sam ja stavio za primer dobices oko 2,5mm kracu zicu a to nije malo (255mm naspram mojih 257,375mm).
 
Evo ovako izgleda unos kada prstom tapnes na polje za unos.
 
Nemam ja pojma da programiram, pa je utoliko uspeh veci. Sastavio delove koje sam nasao na internetu ubacio u Android Studio i za divno cudo radi. Mislim na programiranje, matematiku sam sam resavao i to je tacno 100%. Kucao sam svasta u polja i ili pokaze prazan ekran kao rezultat ili izracuna neku vrednost koja ima smisla. Ali do sada program nije uspeo da krahira.
 
Nadam se da si pod mackama mislio na cice.

 

 

Meni taj program daje tačne podatke - u smislu da kad završim točak niple budu lepo poravnate sa krajem žbice.

 

Za tvoj primer, izračunao je 256,9 - sa preporukom da se zaokruži na 257 (neparne), ili 258 ako se uzimaju parne dužine žbica.

 

Jesi sigurno dobro sve uneo?

Program koristi podatak rastojanja prihvata žbica od sredine nable, ne od locknuta. Tada se dobija 255. Tako da "tvojih" 15 je ovde 35 mm. Onda sve radi kako treba. U praksi se isto meri, sa tvojom logikom je i prirodnije - ima jedan korak manje (ne znam zašto to nije automatizovao).

 

Ima help opciju gde je sve objašnjeno.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#58 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 26 July 2018 - 11:01 PM

Lepo ti ja kazem da ne znam sta treba upisati, kod jednih ovako kod drugih onako. Naravno da je mojom logikom lakse sta ima ja da racunam umesto programa, kod mog programa kako merim tako unosim podatke i BAM!! rezultat. A o tome da nema nijednog programa koji racuna zice za klovnovske tockove da ne govorim, a sa klovnovima se ne treba saliti, hi, hi.


  • 0

#59 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 27 July 2018 - 12:38 AM

(link)


  • 0

#60 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 30 July 2018 - 07:54 PM

Evo skoro dve nedelje a vec sam pronikao u sve tajne programiranja. Jeste li znali da programi imaju endzin aaaa? bre! E pa ja sam u programski endzin ubacijo easter-egg!! Znam, znam (link)

 

Ako ukucate 33 u broj preplitanja zica program ce izracunati potrebne duzine za "3 leading 3 trailing" shemu (link) kod ekscentricnog tocka.

 

Screenshot_0001.jpg

Screenshot_0002.jpg

Screenshot_0003.jpg

Screenshot_0004.jpg


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika