Jump to content


Fotografije

vaga za merenje

;)

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
85 odgovora na ovu temu

#41 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 February 2020 - 11:18 AM

2032 greška u kucanju..


  • 0

#42 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 208 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 08:44 AM

Hajde da Vas malo vise upoznam sa "kuhinjskim" digitalnim vagama. Glavna razlika je sto jeftinije mere do 5kg, dok kvalitetnije mere do 10kg. Sve su +/- 1g. Senzori za merenje na ovim vagama se nalaze u nogicama vage, dakle ima ih cetiri, i tacnost zavisi koliko je podloga na kojoj stoji vaga ravna. Tj. zavisi od toga koliko su nogice ciste, jer se na nogicama vrlo lako zalepi prljavstina. Dakle nije sve do elektronike, s obzirom da se sve prave u Kini. Jos jedna znacajna stvar koja utice na cenu je staklo. Skuplje vage imaju kaljeno staklo. Kuninjske vage koriste ili CR2032 (dugmaste baterije) baterije ili uglavnom AAA (manje) baterije.
Ja sam svoju vagu unapredio da radi i na punjacu od telefona (usb), posto joj je radni napon od 4,5-6V, a punjac (ispravljac) je 5V. Eto ideje :))

Attached Thumbnails

  • 740BA93E-2824-4E34-9772-B745AB9425B2.jpeg
  • 3652ECFE-1D67-4716-8E89-6FCAF160A119.jpeg
  • 783E833F-32F9-441C-A404-21AA886D0181.jpeg
  • 6009277E-2F83-40ED-8C63-3C7C738F7BA1.jpeg

  • 2

#43 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 March 2020 - 10:03 AM

Moji roditelji imaju neku plastičnu kinesku vagu, ustvari baš ovu https://www.winwin.r...-e-6815142.html, i mislim da je vrlo precizna.

Tu sam i ja primetio pošto je najjeftinija i najzastupljenija po radnjama i oglasima ali ne uliva poverenje jer je prejeftina, ima za samo 600 din i baš nekako deluje kao oni no name plastikaneri s buvljaka. Na slici na oglasu vidim da za flašicu vode pokazuje 500 grama (što je samo težina vode) tako da ispada da baš puno laže, za težinu cele boce, to je u procentima mnogo tako da mislim da ću je preskočiti. Evo sad gledam razne modele ali sve to na oko izgleda slično

 

https://www.kupujemp...52015-oglas.htm


  • 0

#44 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 04 March 2020 - 12:30 PM

Kad se krene na vežbe iz fizike, prvo se sreće sa merenjem i merama. TL;DR – uvek i u svemu postoji greška, i to što je veći opseg koji može da se meri, to je veća i greška. Naravoučenije? Trošiti se u druge stvari, koje više dižu kvalitet života od trijumfalnog saznanja da je tvoj menjač 2 grama lakši od komšijinog.

 

Edit: Ko želi da težim i nepobitnijim putem vidi da'l sam u pravu, ima na raspolaganju statističko testiranje hipoteza, samo mora prvo da izvaga 35+ delova koji ga zanimaju, pa da vidi da'l je tvrdnja proizvođača o prosečnoj masi prihvatljiva.


  • 3

#45 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 March 2020 - 01:19 PM

Pa i meriću 35+ delova :D do svakog šrafa i kapice bužira


  • 1

#46 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 04 March 2020 - 06:02 PM



Na slici na oglasu vidim da za flašicu vode pokazuje 500 grama (što je samo težina vode) tako da ispada da baš puno laže, za težinu cele boce, to je u procentima mnogo tako da mislim da ću je preskočiti.

A da nema možda opciju "tare"? Mogu te vage da lažu koji gram gore-dole, ali red veličine 10% baš i neće.

Iskreno, ako toliko ne veruješ prosečnoj jeftinoj vagi, jedina realna opcija je da povećaš budžet. Ovako nema poente, jer ako je neko i imao dobro iskustvo s nekim modelom, nema nikakve garancije da će i tvoj primerak biti jednako tačan.
  • 1

#47 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 March 2020 - 07:24 PM

Pa tara ne radi tako zar ne. Vage ili imaju automatsko tariranje, nuliranje kako već ko zove, dakle kad se uključi odmah uračuna posudu koja je na njoj i postavi na nulu. Ili se stisne naknadno dugme. U svakom slučaju čisto sumnjam da je flašica bila prazna na vagi pa tarirana pa napunjena vodom i začepljena...

Kako god, nebitna je ta slika, verovatno je i samo ilustracija. Na toj slici vaga je postavljena katastrofalno, na kartonsku kutiju pa sve tako na mekani krevet. Umesto na čvrstu ravnu podlogu.

 

Gledao sam mnoge vage i stvarno ih ima neviđen broj najrazličitijih, a konkretnijih informacija nigde. Problem je što većina stvarno izgledaju baš baš neozbiljno, što ne znači da nema tačnih ali to se bez probe ne može znati. Mogućnost kalibracije nema nijedna od tih jeftinijih tako da kada i tačna vaga (tačna u trenutku kupovine) krene da greši tu više nema popravke nego kanta. Zato služe tegići ili nešto slično što znaš tačno koliku masu ima i nepromenljivo je.

 

Ovako kao sa slike ja zamišljam tačnu vagu, i to može da bude i neka od mnogobrojnih ispod 1000 din. Mada i to je verujem samo ilustracija. Na kraju ću se verovatno odlučiti za neku Iskrinu, bar je neki brend i meri do 10 kg, znači može i ceo bicikl. Ne sviđa mi se što radi na 2xCR2032 ali dobro. Te baterije jako brzo oslabe i stalno sumnjaš u rezultat jer ako nisu skroz pune uređaji brljave.

 

https://www.elementa...-digitalna-vaga

 

 

mv9875T.png


  • 0

#48 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 04 March 2020 - 09:11 PM

Vaga koja meri do 10kg je manje precizna od vage koja meri do 5kg a slicne je cene. Zabavno je kad pises da ces kupiti drumasa karbonca od 1000e odma' ako ti se svidi a ovamo te mrzi da bacis 1000 dinara na kuhinjsku vagu.


  • 1

#49 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 March 2020 - 11:24 PM

Karbonca sam već kupio, dva komada, hvala na primedbi.

 

Znači kažeš da ta Iskrina vaga što meri do 10 kg, kada na nju stavim tegić od 100 grama neće pokazati 100 nego nešto drugo?

Ili kad stavim tegić od 5 grama nebitno. Koja je onda po tebi svrha "rezolucije" tj incrementa od 1 gram?

 

Upravo tako kao što si rekao, mrzi me da bacim u vetar a da onda kući kad otpakujem ustanovim da je vaga falš. Ne idem tom logikom "ova vaga košta 2000 ova druga 1000 znači ova prva mora da je preciznija".

 

Sve bi bilo drugačije da je neko napisao "imam tu i tu vagu, proverena je i tačna" onda nije bitno da li košta hiljadu, dve ili tri hiljade. Mada nisam to ni očekivao, malo ljudi kod nas to koristi, guglao sam dosta i po stranim sajtovima, forumima, jako malo informacija ima. A nisam baš našao ni argumente za to da su ove što mere više manje precizne. Ima neke logike ali trebaju mi čvrsti dokazi. U svakom slučaju tegići i displej ne lažu, samo ostaje da li će u radnjama dozvoliti otpakivanje i proveru.


  • 0

#50 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 05 March 2020 - 12:49 AM

Pa ne koristimo kuhinjske vage za merenje delova za bicikl nego za spremanje hrane, bas me briga dal' ce gram vise ili manje brasna u testo za hleb il' pizzu, koristim Soehnle Page neki stari model, tada kostao k'o danasnja Soehnle Profi.

Obicno je "rezolucija" vage manja od 1gr. samo zaokruzi bez decimale.


  • 0

#51 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 March 2020 - 08:07 AM

A koje vage služe za merenje delova za bicikl? Tipa šrafovi od 10ak grama, korpica bidona od 20, gume unutrašnje spoljne 80-200, pogon 600-700, ram 800-900 itd. ?

To i kažem, zašto onda vage imaju 1 gram increment ako su kako kažeš te što mere do 10 kg neprecizne? Neke imaju i decmalu, deseti deo grama.

Video sam i takvu vagu (jer sam prečešljao svaku vagu koja postoji u Srbiji) i čoveku crkla isto kao što i sve druge jeftine crkavaju (što sam pominjao za Enmon, bagovanje cifara, klasika)

 

https://www.kupujemp...28385-oglas.htm

 

Osim onih Iskrinih imao sam još par favorita u užem izboru ali sve su one iste, kalibraciju nemaju tako da je svaka mačka u džaku dok se tačnost ne proveri lično.

Malo je ispala komplikovana ova tema ali je u suštini jako prosto šta se traži:

Prva, najjeftinija vaga koja ispunjava uslove:

pokaže 200.0 kad staviš teg od 200g

pokaže 50.0 kad staviš teg od 50g

pokaže 5.0 kad staviš teg od 5 grama

Prosto da prostije ne može biti. Ako dve vage isto pokazuju, a jedna košta 1000-1500 din a druga 3000-4000 din druga nema šta da traži u izboru.

Sve su digitalne i sve će vremenom da pobrljave i crknu, ili izgube preciznost. Jer je digitalno sve krš. U firmi smo menjali konvekcijsku peć mlađu fensi neki nemački ozbiljan brend, za prastari klasičan Rational gde je sve mehanički i popravljivo. Pošto moderni kršić sa displejem i milion dugmića i opcija što izgleda kao spejs šatl malo malo pa zabode i pobrljave cifre, fensi touch komande itd


  • 0

#52 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 05 March 2020 - 08:22 AM

Pa i meriću 35+ delova :D do svakog šrafa i kapice bužira

 

Ali 35+ istih, to je muka :D

 

Edit: Budžet vaga koja meri do 10 kila sigurno ne može da tačno meri u gram.


  • 0

#53 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 March 2020 - 08:35 AM

Zašto?

 

https://www.kupujemp...07828-oglas.htm

 

Imam u selu dve ovakve teške kinezare za pijacu, voće itd. Mere do čak 40 kg samo što nemaju gradaciju od 1g već zaokružuju u 5 g. Merio sam na njoj sve živo i nisam primetio da ima neka odstupanja. Kad god sam proveravao sa tačno 100g (čokolada recimo) pokazivale su 100. Kod unutrašnjih guma se tačno i oseti pod prstima koje su malo deblje mesnatije teže, vidi se i lepo vizuleno kad su vakumirane i smotane. I te vage lepo pokažu za jednu staru najtanju cst 80g za kendu 95 za noviju deblju kendu 110, najdeblja ponely 130, continental i btwin okruglo 100 itd. Znači čak i na toj kršini nema neke bitne greške pa zato i očekujem od fensi i osetljivije vage da pokaže u gram, da bude konzistentna i pokazuje uvek isto i da greška ne bude veća od 5 grama.


  • 0

#54 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 05 March 2020 - 09:00 AM

Kako si stekao utisak da su te digitalne vage neprecizne?

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 0

#55 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 208 posts

Postavljeno 05 March 2020 - 09:06 AM

Kao sto rece Mixitron sto je veci opseg, veca je i greska. Naravno da na tih 5-10kg nije bitan svaki gram. Gorenje vaga za koju sam gore postavio slike je navodno bila oko 5000din, i placena je sa popustom 2500din, zato sto se slabo prodaju. Ja sam je konkretno kupio da bih merio hranu za psa. Ako ste "previse" profi onda vam preporucujem da pogledate http://www.zla-zla.c...vage?orderby=11 . To onda znaci da necete moci sa jednom vagom da merite i delove, i ceo bicikl. Dakle koliko para, toliko i muzike.
  • 0

#56 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 208 posts

Postavljeno 05 March 2020 - 09:26 AM

Diskutujemo o vagi od 600-800din koja pogresi "5g", i bajsevima od preko 800e. Da odgovorim na pitanje iz teme, vaga je za prodavca samo trosak.
  • 1

#57 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 05 March 2020 - 09:30 AM

Ja imam ovu, nikad nisam video da je promašila ni gram a to je verovatno najjeftinija moguća vaga i tačna je u gram
Tako da uporedi ti isti težinu sa dve različite vage ako izbace istu cifru nije do vage nego to što meris nema tu težinu i uzmi u obzir ambalažu ako meris prehrambene proizvode.

c80d415713906ef7a42b4f7816290f9b.jpg

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 0

#58 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 March 2020 - 09:32 AM

Kako si stekao utisak da su te digitalne vage neprecizne?

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Napisao sam ranije, zbog telesnih vaga koje u roku od minut staneš tri puta jednom pokaže 80, drugi put 78, treći put 79.5. Pa koliko sam zaista težak?!

I to ne jedna takva vaga. Cenim da su sve smeće jer toliko i koštaju, i da će da brljave, a od menjanja baterija i proveravanja i upoređivanja vrednosti sa svežim batrerijama me već zabolela glava.

Nego nebitno za kupatilske vage, samo kažem to je 2.5% to je jako mnogo.

Na biciklu od 7 kg to je preko 150 grama greške.


  • 0

#59 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 05 March 2020 - 09:48 AM

Smece nisu sigurno, čak šta više vrede više nego što koštaju...

Stanes jednom, dvaput, triput... Nema šanse da svaki put dobiješ različit rezultat?

Taj što se ponavlja to je prava težina.
A vaga pokaže prvi put neki loš rezultat obično zbog prašine na starim gumenim nogicama ili stare baterije neko je to već objasnio.
Jako je bitna i podloga na kojoj meris da bude svaki put ista dovoljno ravna i čvrsta.
Sve to može da utiče na merenje.

U svakom slučaju preciznije su nego što misliš.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 0

#60 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 March 2020 - 10:08 AM

Verujem ja, ne kažem da su nove neprecizne nego da brzo pobrljave, da je loš kvalitet svega toga. Stavljao i novu Ikeinu bateriju isto, meri se na pločicama znači savršno ravna i čvrsta podloga. Pre ove Enmon sam koristio par drugih isto su brljavile. Ne kažem uvek, bilo je kada su bile tačne, staneš nekoliko puta za redom i svaki put pokaže isto - u jednu decimalu (dakle sto grama). Ali sve mi to nekako kilavo i nepouzdano, zato i nemam poverenja u ove od hiljadu dve da osete svaki gram, ali videćemo, testiraću više različitih i upoređivati sa tegićima.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika