Jump to content


Fotografije

Zadnja nabla

Zadnja nabla i kaseta

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
55 odgovora na ovu temu

#1 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 07 September 2014 - 04:17 PM

Pozdrav,imam problem oko zadnje nable.Dobio sam drumasa iz Holandije al bez zadnje felne,kasete i nable.Kupio sam nablu Quando i majstor kad je probao da postavi na bicikl sa felnom,sa 6 fazom nije moglo.Jednostavno onaj okvir od zadnje viljuske je kratak da bi stala komplet Quando nabla i kaseta.Onda mi je predlozio majstor da onda uzmem 5 faz,petofaz sam kupio i postavio umjesto 6-faza,al i taj 5 faz je jedva stao na zadnju viljusku,morao sam da iz sve snage da pritisnem i da razdvojim viljusku zadnju da bi nabla usla i stala.Sad kad vozim,posto je 5 faz a ustvari imam mjenjace za 6 faz,uvijek kad idem na brdo kad pokusam da prebacim na najveci,tj najlaksi zupcanik,lanac spadne sa citave kasete i onda muka,treba to praviti,isprljati ruke,rukavice...Sad jel treba da nadjem neku nablu za 6 faz koja ima manju duzinu?npr ako ova ima 15cm,da nadjem neku sto ima 12 ili 13 cm?


  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 07 September 2014 - 04:32 PM

Izmeri prvo sirinu zadnje viljuske

measure-spacing.jpg

pa ces znati koju sirinu zadnje nable da trazis

old.jpg

 

Kupio si MTB zadnju nablu koja ima sirinu 135mm a tebi treba zadnja nabla za drumski bicikl koja je uza.

 

Mozes da ogranicis kretanje zadnjeg menjaca podesavanjem dva mala srafa koja se nalaze na njemu pa ti lanac nece spadati. Ali to je trebao da uradi majstor ako ti je on namestio zadnji tocak.


  • 0

#3 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 September 2014 - 04:47 PM

Ako majstor sve ovo ne zna, ja bih prvo promenio njega ;)


  • 0

#4 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 07 September 2014 - 06:27 PM

Ako majstor sve ovo ne zna, ja bih prvo promenio njega ;)

Na keca :)


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#5 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 07 September 2014 - 06:30 PM

Мењај мајстора,па све остало.
  • 0

#6 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 08 September 2014 - 06:41 AM

Znaci prvo da izmjerim duzinu zadnje viljuske?


  • 0

#7 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 08 September 2014 - 07:57 AM

Znaci prvo da izmjerim duzinu zadnje viljuske?

Ne duzinu nego sirinu, Dusan011 ti je postavio slike sta meris


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#8 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 13 September 2014 - 12:31 PM

Mjerio sam,sirinu zadnje viljuske,duzina je 13cm...Znaci moram naci zadnju nablu duzine 13cm?A jes ova sto imam trenutno zadnju nablu,ona je MTB,ima 15cm duzine,al eto ja sam opet nju nekako ubacio u zadnju viljusku...


  • 0

#9 Arabian_Prince

Arabian_Prince
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts
  • LocationPančevo

Postavljeno 13 September 2014 - 04:01 PM

Trebalo bi da mozes da rasiris malo ram, tj. zadnju viljusku, pa da ubacis quando nablu sa sestofazom, ja sam to uradio sa mojim ramom jer sam imao isti problem.


  • 0

#10 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 13 September 2014 - 09:02 PM

Mislim da ne bi moglo,jedva sam petofaz ubacio,jedva sam rasirio zadnju viljusku da bi ubacio nablu i petofaz.Majstor mi je rekao da nikako ne moze 6 faz stati na ovu zadnju nablu.


  • 0

#11 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 September 2014 - 11:28 PM

Ti imaš problem sa nablom (i "majstorom") a ne sa brojem faza. Na tom biciklu je verovatno fabrički bio 6faz.

Na mtb nablu najnormalnije ide i sedmofaz ali kada se ugrađuje na odgovarajući ram.

A kod tebe je kao što kažeš ram 130 mm znači tu treba standardna drumska nabla (ako si dobro merio). Mtb nablu nisi dobro izmerio, verovatno nije 150 već 135mm, možda si merio komplet osovinu...

Daj ti više detalja, koji je tačno bicikl u pitanju, kažeš ram 130 a šifteri za 6 brzina? To se baš i ne uklapa u ovu tablicu:

http://sheldonbrown....g.html#standard

Da vidimo jesu li originalni šifteri i koji je tačno frame spacing, premeri ti još jednom ram za svaki slučaj (bez točka u njemu).

 

Nisam baš skontao najbolje prvi post, napisao si "Dobio sam drumasa iz Holandije al bez zadnje felne,kasete i nable", misliš falio je zadnji točak :)?

Ti si onda kupio mtb nablu pa je taj majstor upleo točak, tako?

Imaš opciju da se ram proširi, i koristi ta kombinacija sa 6-fazom. Tih 5 mm nije problem. Ali ja bih radije to namestio kako je predviđeno, nabavio bih drumsku nablu ako je moguće da bude par s prednjom i prepleo. I to bih najradije našao kasetnu nablu za 7faz ako je moguće, jer se takvi a indeksirani šifteri mogu naći i to jeftino, a 7faz kaseta ima u prodaji i jeftinije su od račni na navoj. Ali možeš i nablu sa navojem, navrneš 6faz i teraš, to je najjednostavnije.


  • 0

#12 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 14 September 2014 - 07:18 AM

Hvala na odgovoru,pa valjda su sifteri za 6 faz,na njima pise Shimano Z401,ako sta znaci ta informacija.Ja sam mjerio tu nablu zajedno sa tockom,znaci nisam skidao nablu i kasetu sa tocka,jer nemam alat da skinem.Upravu si,Nije uopste bilo zadnjeg tocka,jeste kupio sam nablu i majstor upleo zice,centriro tocak...A vidi nesto,meni je majstor rekao da ne postoji nabla za sedmoz a da ide na navoj?I ja bi to,da navnem 6 faz i to je to,al ne moze,6 faz kad je majstor postavio,onda se nabla ne bi mogla postaviti uopste na bicikl


  • 0

#13 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 14 September 2014 - 08:38 AM

Ако твој мајстор мисли опет ма мтб наравно да има набла за седмофаз на навој имаш их свугде у Каприолу...На пример quando набла која има код нас да се узме,ја је имам на једном Каприолу.Најбоље би било да одеш на неки сајт нпр. Planet bike и сл. и потражиш наблу која ти треба на том сајту имаш и спецификације набли тако да можеш да нађеш оно шта ти треба и гледај да узмеш исту као предњу ако је могуће.


  • 0

#14 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 September 2014 - 09:51 AM

To su frikcioni 6faz šifteri koliko vidim po netu. Račnu si već kupio novu koliko sam skontao.

Trebaš da premeriš ram još jednom da budeš siguran da li je 126 ili 130 mm. Dušan ti je u drugom postu postavio sliku, ne može biti jasnije od toga. Znači meriš naravno bez točka, a ne kad je on unutra i kad si rastegao viljučku...

I onda ako je 126 potražiš na oglasima tako neku stariju drumsku nablu ili ako je 130 onda imaš još veći izbor i među novima. Uplete se, navrneš tu račnu i to je to.

A možeš i gotov odgovarajući retro točak da potražiš, nađe se po oglasima...


  • 1

#15 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 14 September 2014 - 12:09 PM

Meni stoji točak sa 135mm nablom u 130mm Al ramu. Neću da preporučujem, samo da kažem da nisam imao nikakvih problema za dve godine, osim malko težeg stavljanja i vađenja točka.


  • 0
Pozdrav

#16 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 14 September 2014 - 03:33 PM

Da,kupio sam novu kasetu 5 faz,sad je problem sto ne mogu izmjeriti sirinu zadnje viljuske,nemam alat da skinem kasetu sa nable,al u pravu su Gadjan,izmjerio sam da je 130mm,al sad je rasirena zadnja viljuska,tako da je vjerovatno sirina viljuske 126mm.Znaci trebam zadnju nablu na navoj,al da je 126mm?


  • 0

#17 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 14 September 2014 - 04:09 PM

Виљушку измери као што је показано на првој слици,али не знам што би скидао рачну и мерио ту стару наблу која ти не одговара?


  • 0

#18 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 15 September 2014 - 08:00 AM

A da nisam dobro napisao,staru nablu ne bi trebao nikako mjeriti,al sad se opet plasim da skidam zadnji tocak,jer ako ga skinem,valja to opet postaviti,trebace mi pola sata  da ponovo ubacim tocak,al sad sam siguran da mi treba nabla od 126mm,al gledo sam na sajtu Planetbike,nemam nijedne od 126mm


  • 0

#19 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 15 September 2014 - 08:11 AM

Погледај овде на берзи требало би да има,можеш да потражиш и комплетан точак овде на берзи.


  • 0

#20 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 15 September 2014 - 01:38 PM

Uh sto ga komplikujete. Uzmes kupis ovu nablu http://www.capriolo....skim-lezejevima.

-Skines dve spoljne "srebrne" matice.

-Skines po jednu "crnu" maticu da obe strane. Za to ce ti trebati dobar kljuc za konuse i mozda stega. Bolje da to uradi pravi majstor koji ima alat i znanje.

-Uzmes tanku "crnu" maticu koju si skinuo sa leve strane i zasrafis je na desnu stranu na osovini.

-Dobio si nablu sirine 126mm. Odneses kod nekoga ko zna da uplete tocak i da ga centrira. I da se sto manje smeje kad bude video kako nabla baca. Ali se lepo okrece zahvaljujuci industrijskim lezajevima.

Ovako treba da izgleda nabla kad zavrsis sa skidanjem i premestanjem matica.

http://i34.photobuck...zps38d55222.jpg


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika