Jump to content


Photo

Izbor guma


  • Please log in to reply
925 replies to this topic

#861 Haris72

Haris72
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 29 December 2022 - 07:57 AM

Pozdrav.Jedno pitanje za sve ili za one koji su aktivni.
Veci deo voznje biciklom mi je po asfaltu,a vozim MTB.Koje bih tu gume mogao staviti a da ih ima kupiti ovde kod nas.
Verovatno da odgovor ima negde na forumu ali nisam mogao naci.
Unapred hvala.
  • 0

#862 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 933 posts

Posted 29 December 2022 - 10:09 AM

A koja veličina točka ti je na MTBu?
27,5; 28-ica ili 29-ka

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#863 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 29 December 2022 - 10:37 AM

Pozdrav.Jedno pitanje za sve ili za one koji su aktivni.
Veci deo voznje biciklom mi je po asfaltu,a vozim MTB.Koje bih tu gume mogao staviti a da ih ima kupiti ovde kod nas.
Verovatno da odgovor ima negde na forumu ali nisam mogao naci.
Unapred hvala.

Stavi gume za asfalt u tvojoj dimenziji točka.
To izgleda ovako:
uđeš u prodavnicu, kažeš dobar dan, prodavac kaže pomoz' bog, onda ti kažeš 'oću gume za asfalt za ovaj bicikl, on kaže izvolite, plaćate karticom ili kešom, odabereš plaćanje na 6 rata, platiš i montiraš gume.

P.S. ako uzimaš spoljašnje gume drugih dimenzija od dosadašnjih, moraš uzeti i odgovarajuće unutrašnje.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#864 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Posted 29 December 2022 - 11:03 AM

Pozdrav.Jedno pitanje za sve ili za one koji su aktivni.
Veci deo voznje biciklom mi je po asfaltu,a vozim MTB.Koje bih tu gume mogao staviti a da ih ima kupiti ovde kod nas.
Verovatno da odgovor ima negde na forumu ali nisam mogao naci.
Unapred hvala.

Као што каже колега Видак, у продавници ћеш добити одговарајуће гуме, само кажеш шта ти треба. У принципу, било које гуме без крампона ће да ти раде посао, а избор усклади према количини новца који желиш да потрошиш. Наравно, потребно је да изабереш према димензији точка.
  • 0

#865 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Posted 29 December 2022 - 12:50 PM

@Харис

Имам утисак да си желео препоруку у виду тачне ознаке марке и модела? :) Такве препоруке се обично добијају за... специфичне потребе и жеље. Ти не звучиш као неки захтеван корисник, па зато и кажу људи да је довољно да се посаветујеш са продавцем. Само кажеш која ти је димензија точка (најчешће 26 инча) и да хоћеш највише за асфалт. Можда и да понесеш точак са собом у радњу.

 

Ја само не бих препоручио баш скроз "слик" гуме. Ем што и асфалта има разног, буде и мокар, буде песка, шљунка и којечега, ем што кажеш "углавном" асфалт. Дакле, гуме са великом газном површином, али ипак да имају неку шару. Суштински, гуме за градску вожњу. Такве су можда и најчешће и требало би да их имају у свим величинама и свакој категорији квалитета и цене, па изабереш шта можеш. Лично, не бих куповао спољашње гуме које коштају мање од 10ак евра, али можда има и јефтинијих које су добре. Од јефтинијих марки/модела мислим да је Кенда обично добро оцењена, ЦСТ како-тако, а буде и јефтиних Швалбе модела. (напомена: са Швалбе су неки имали лоша искуства када су куповали код нас, зависи вероватно и колико дуго стоје)

 

Поред величине, битна је и ширина гума. Барем за 26 инча просек за такве гуме био би у опсегу 1,75-1,95. Што је гума ужа то се брже котрља, али ће лакше и да запне или се заглави (шахтови, оштећен асфалт). Гуме без крампона се обично врте већ довољно лако и брзо, па бих ја лично ишао можда и на 1,9, али овде има пуно оних којима је брзина важна, па стављају и далеко уже гуме. Мада, који ће ти онда мтб, замени га за "сити бајк" који има и светла, блатобране и обично удобан положај седења. ВАЖНО: фелна (обруч) директно диктира могући избор ширина. Не можеш било коју ширину на било коју фелну, а обично је 1,75 најмања подржана ширина.

 

Ако желиш неке скупље гуме (не знам баш каква су искуства са купљеним у Србији), то су обично Континентал, Мишелин и поменути Швалбе.

 

За крај - зависно од тога где заиста возиш и колико пара желиш/можеш да потрошиш, размисли о гумама које имају уграђену заштиту од бушења. Ја бих рекао да су Швалбе Маратон и Маратон Плус најпознатије (и најскупље), али имају и друге моделе, са нешто слабијом заштитом и нижом ценом. Како рекох, на асфалту (поготово градском) често има свега и свачега, па може бити корисно (ако већ не идеш на "тјублес", односно гуме без унутрашњих). Имај у виду да су гуме са заштитом приметно теже од обичних, што је некима важно.

 

Иначе (а заклео би се да сам малопре написао био "за крај", зар не?), постоји још једна разлика међу гумама - класичне имају уграђен метални прстен са обе стране гуме, а имаш и "фолдабл" илити оне које могу да се савијају. Те друге су обично скупље и лакше, али могу доста да се савију за транспорт. Оне са жицом се не савијају и обично се носе у рукама или око врата, зависно од тога да ли вукљаш и неки бакалук са собом. :) Ако се жица деформише гума може да постане неупотребљива (уме да се деси од дугог стајања ван точка).

 

П.С. Разумем да можда пуно тога већ знаш и нисам мислио да вређам, само да будем темељан.


  • 0

#866 Haris72

Haris72
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 29 December 2022 - 02:12 PM

Hvala svima na odgovorima.Bajs je MTB 29 a gume koje sad koristim su dimenzijama 57-622.
  • 0

#867 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Posted 29 December 2022 - 03:58 PM

(link) (link)


  • 0

#868 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 933 posts

Posted 29 December 2022 - 05:05 PM

Moja preporuka. Nema apsolutno potrebe za tom širinom gume za asfalt čak iako je MTB u pitanju. Bićeš brži i lakši
https://planetbike.r...n-reflex-2.html

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 2

#869 Haris72

Haris72
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 30 December 2022 - 09:04 AM

Hvala još jednom svima.
  • 0

#870 ivanovm

ivanovm
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts

Posted 23 February 2023 - 09:56 AM

Zdravo,

 

Koje gume preporučujete kao najbolje za mtb koji bi se vozio npr. 50%-50% po asfaltu i off (XC)?

 

Šta mislite o kombinaciji 2.25, napred Schwalbe Racing Ray, nazad Racing Ralph Addix performance?


  • 0

#871 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 24 February 2023 - 07:14 AM

 

Zdravo,
 
Koje gume preporučujete kao najbolje za mtb koji bi se vozio npr. 50%-50% po asfaltu i off (XC)?
 
Šta mislite o kombinaciji 2.25, napred Schwalbe Racing Ray, nazad Racing Ralph Addix performance?

 

Continental Race King su odlične. To bih preporučio.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#872 Sirrus

Sirrus
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts

Posted 10 March 2023 - 08:34 AM

Da li moze preporuka za gumu za MTB koji ce se uglavnom voziti po gradu dimenzije 26" 1.75 - 2.0 u cenovnom rangu do 2000 din? 

 

Ja nadjoh nesto ovako:

 

https://planetbike.r...935-khan-2.html

 

https://planetbike.r...oss-plus-2.html

 

https://www.probike....cruiser-26x200/


  • 0

#873 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Posted 10 March 2023 - 10:34 AM

Ako ne vozis brzo uzmi sire gume zbog udobnosti i sigurnosti, tramvajske sine, ivicnjaci, kanalizacione resetke... (link) a ako hoces uze gume (link)


  • 1

#874 Gyiva

Gyiva
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts
  • LocationSubotica

Posted 13 March 2023 - 01:20 PM

Pozdrav svima! :)

Pocepao sam zadnju gumu na dva mesta (Kenda small block eight) na 26er MTB (naglo kočenje u oštrom šljunku).
Dok vozim na ravnom, oseti se malo kao osmica .
d9f670e7c0d02fb2c1e0b0c73cb43517.jpg

Dok ne promenim gume, zanima me vaše mišljenje; koliko napumpati kad se ovako nešto desi? Manje od običnog ili više? Treba možda paziti, pažljivo voziti ili nije ovo strašno?
Hvala unapred, još nisam imao ovaj slučaj, kao ni ovako slabe(loše) gume :D

Sorry za off.


Inače planiram uzeti Schwalbe Rapid Rob, mnogo je sličan, odgovara mi oblik.

Pada mi na pamet da zamenim samo oštećenu (?) Hmm





Sent from my S60 using Tapatalk
  • 0

#875 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Posted 13 March 2023 - 03:43 PM

Pada mi na pamet da zamenim samo oštećenu (?) Hmm

 

Uradi tako.


  • 1

#876 Gyiva

Gyiva
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts
  • LocationSubotica

Posted 13 March 2023 - 05:18 PM

Thanks.
Još nisam imao različite gume, izgleda da je došlo vreme :)
[novac za svoje bicikle takođe još nisam imao ovako malo ;(]

Kenda Small Block Eight je 26 X 2.1.

Trebalo bi da stavim nešto malo deblje nazad? Ili da gađam istu veličinu?
Naravno želim dobre performanse, izgled me ne zanima toliko(mator sam postao :D)

Schwalbe Rapid Rob je dobar izbor, ili za slične pare ima i bolje kod nas u Srbiji?

Unapred hvala, mnogo mi znači svaki komentar

Sent from my S60 using Tapatalk
  • 0

#877 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Posted 13 March 2023 - 05:44 PM

Ne treba ti deblja nazad, stavi Rapid Rob.


  • 0

#878 Sirrus

Sirrus
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts

Posted 15 March 2023 - 08:33 AM

Ako ne vozis brzo uzmi sire gume zbog udobnosti i sigurnosti, tramvajske sine, ivicnjaci, kanalizacione resetke... (link) a ako hoces uze gume (link)

 

Hvala, odlucih se za Streetpac u dimenziji 26x1.75. Nadjoh dosta dobre recenzije za nju https://www.amazon.c...iews/B00OHDY5U2


  • 0

#879 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Posted 15 March 2023 - 01:03 PM


https://www.bicidast...era-tpu-prezzo/


PIUMA-ROAD-CONFRONTO-544x420.jpg
  • 0

#880 ivanovm

ivanovm
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts

Posted 17 March 2023 - 04:02 PM

Poručio sam Continental Race King 2.2 ProTection 29x2,2 po preporuci za 50-50% asfalt i xc (zemljani tereni po šumama i livadama)

 

Mada posle sam video da je u toj kategoriji možda za nijansu bolja Schwalbe Thunder Burt Evo Super Race 29x2,1 ili ground 2,25.

 

Takođe kažu da je baš dobra i Maxxis Ikon 29x2,20 TR EXO 3C MaxxSpeed 120.

 

Tako da eto još nekih predloga za onog ko bude bio u istoj situaciji.


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users