Jump to content


Photo

Izbor guma


  • Please log in to reply
925 replies to this topic

#661 borowatz

borowatz
  • Members
  • Pip
  • 12 posts
  • LocationBelgrade

Posted 11 February 2019 - 03:01 PM

Mene zanima da mi vi mene kažete gde ima jeftina kavurma i čvarci :).

Sad ozbiljno:

29 točak, dobar XC mi treba, umem da napravim 100km u toku dana na asfaltu, a umem i da se zaletim kao manijak kroz šumu pa po zemlji da se zezam i treba mi dobar grip.

E sad interesuje me da li negde kod nas da se uzme Maxxis Aspen 29x2.10?

Neki moji favoriti su:

1) Maxxis Aspen 29x2.10

2) Schqalbe Racing Ralph oko 5.5k su kod nas

3) Continental Race King (ima samo kevlar tj 180tpi) 29x2.0 3500 ili 29x2.1 oko 6300rsd.
ovde bi najradnije uzeo ProTection od njih tj 240tpi koja je oko 45e na bike-discount

 

Ako ima neko neki predlog ili sugestiju rado ću saslušati :). Ili iskustva.


  • 0

#662 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Posted 11 February 2019 - 03:18 PM

Maxxis Aspen i Schwalbe Racing Ralph nisu za asfalt.

Continental Race King, Schwalbe Smart Sam i Impac SmartPac ako hoces jeftino da prodjes.


  • 0

#663 borowatz

borowatz
  • Members
  • Pip
  • 12 posts
  • LocationBelgrade

Posted 12 February 2019 - 10:00 AM

Ok, al sad pitanje kakav ću grip imati po šumi recimo?
Ne po blatu, nego poluvlažnoj zemlji?

Ili mi je palo na pamet da uzmem Race King x2, i jednu trail king. A prednju da ne diram?
Otvoren sam za predloge :)


  • 0

#664 trista_cuda

trista_cuda
  • Members
  • PipPipPip
  • 135 posts
  • LocationBG

Posted 12 February 2019 - 10:33 AM

 Maxxis Crossmark je odlična guma za asfalt i offroad. Na većem pritisku se ne čuje, ne vibrira, dugo traje, brza na asfaltu a ima i odličan grip. Mana je što je neupoterbljiva na vlažnoj podlozi ili blatu, kliže se ko luda :). Izbacili su i verziju II.
 Maxxis Ikon je isto tako brza (slična Race Kingu) ali to je lagana guma pa se dosta buši i kratko traju kramponi.

 

 Novi model Racing Ralpha ima šaru koja bi bila brza na asfaltu a odličan grip na offroadu. Samo treba odabrati odgovarajuću Addix smesu. To su one linije u boji na gumi. Boje označavaju tvrdoću gume. Ima na sajtu objašnjenje. Ako kupiš Racing Ralph sa najmekšom smesom, kramponi će se potrošiti za pola sezone. Sa tvrdom Addix smesom trebalo bi da traju dosta duže.
 Ako kupuješ ovde onda je najbolji izbor ono što ti je Dule napisao, Smart Sam ili Race King.
 Ako kupuješ vani izbor je mnogo veći, svaka guma sa gusto raspoređenim kramponima po sredini gazećeg sloja će poslužiti.


  • 1

#665 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Posted 12 February 2019 - 11:04 AM

@borowatz Ја јуче баш написах да није баш јасно шта желиш, па одустадох.

Из мог искуства, чим поменеш асфалт, људи ће да ти нуде гуме које су највише за асфалт, а оно "ХС" које си поменуо се загуби. Уз то, помињеш гуме које баш и нису за асфалт. Дакле, да ли си 100 км асфалта поменуо тек онако? Да ли ти је битнија брзина (и лакоћа) на асфалту или понашање на терену? Није баш јасно ни како возиш терен, односно шта значи "да се зезам". Брза вожња по уређеним ДХ стазама? Камењар, лишће, итд?

 

Поента је да већина вози највише асфалт и већина има мало времена за вожњу, па жели да вози што брже и то препоручују и другима, што је разумљиво. Ја заступам наизглед усамљно мишљење (сопствено ;)) да се гума не бира према најчешћој подлози него оној на којој се највише ужива. Дакле, ако ти је асфалт само нужно зло на вожњи, нагласи да желиш гуму која је више за терен. И објасни како возиш. За суву утабану земљу често и није потребна нека посебна гума, односно може да буде и нека која је више за асфалт.

 

Ја возим највише асфалт, углавном зато што морам. Брзина ме не занима много, јер волим да разледам и "кулирам" током вожње. С друге стране, волим да зађем ван терена (а некад и морам) и тада ми је важно више да знам да ће гуме поднети сваки терен, а не толико да могу "да се зезам". На препоруку сам узео Швалбе Блек Џек (хтео сам и гушће крампоне, али то се тешко нађе) које су ми се показале одлично, поготово за те паре. Само размишљам да ипак узмем неку са заштитом за задњи точак, јер оспице добијем кад треба да скидам и враћам задњи точак и то на сред вожње. Увек се деси у најгорем тренутку. Но, Блек Џек су ми можда импресивне због ниске цене (десетак евра код нас), а сигурно је да можеш и боље да изабереш боље. Само да разјасниш шта желиш. Бтв, додатни проблем са БЏ код нас је што их има само до 2,0, а не 2,1.


  • 1

#666 borowatz

borowatz
  • Members
  • Pip
  • 12 posts
  • LocationBelgrade

Posted 12 February 2019 - 11:39 AM

Pa gledao sam u Decathlon Segedin i Temišvar, nema neka specijalna ponuda. Mada to mi nije problem, poručio bi na bike-discount.de da mi stigne kod ortaka pa bi mi on doneo. Al to ako bi se odlučio za neki skuplji model tipa Vittoria ili BlackChili jer kod nas ubijaju sa cenama.
Nego kako vam se čini ova ideja?
2xRace King, i dodatna zadnja da bude X-King ili Mountain King II. Ovo bi bilo u slučaju da idem namenski MTB ture.
 
EDIT:
Pa sad ja sam ti specifična osoba tako da verujem da sam samo ja razumeo šta sam hteo da napišem :). No ovako. 100km sam pomenuo u fazonu dok sam u gradu, sa društvom pravim ture i do 100km. Bg - Obrenovac - Bg (preko surčina) i slično. Zavisi ko od drugara ide i samim tim pravimo ture jer nas 2 vozimo MTB, jedan ortak Trekking i dva ortaka Road.
A sa druge strane ovaj ortak i ja što imamo MTB stavimo bicikle na auto i odemo negde (Goluba, Goč, Uvac itd i sve je ofroad). Zezam se u tom smislu da ako imam poverenja u gumu i znam da će držati da se u downhill-u spuštam i sa 50kmh (ukoliko staza to dozvoljava) i bez problema "zaležem" u krivine jer znam da mi guma drži. A opet se desi i da se zajebemo i završimo u blatu pa polagano vozimo.

Neke od slika sa offroad tura:

 

Slika 1

Slika 2

Slika 3

Slika 4

Slika 5

Slika 6

Slika 7

 

I jedna zanimljiva slika sa mtb-om road tura:
Slika


  • 0

#667 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Posted 12 February 2019 - 01:00 PM

Vaznija ti je prednja guma za grip pogotovo za spust, ako zadnja prokliza nije strasno, prednja je opasna ako prokliza.

Tesko da ce jedna ista guma da se dobro vozi i po asfaltu i po poluvlaznoj zemlji. Schwalbe Racing Ralph nije za asfalt.


  • 2

#668 j-bone

j-bone
  • Members
  • PipPip
  • 47 posts

Posted 26 February 2019 - 08:00 PM

Pozdrav. Da li neko ima iskustva sa gumom maxxis high roller 2. Kupio sam polovan bajs na kome su ove gume. Inace gume su tubeless 29x2.30 na alexrims ZX24.
  • 0

#669 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Posted 27 February 2019 - 01:45 PM

 

Tesko da ce jedna ista guma da se dobro vozi i po asfaltu i po poluvlaznoj zemlji.

 

Jeste teško ali sve se može...

Recimo, neka kramponka sa nižim TPI, znači neudobna tvrda guma ali koja se ne troši tako brzo i istrajnija je jer su threadovi debilji na 30tpi ili 60 optimalno zavisi od proizvodjaca. Uzmi u obzir npr Maxxis Ikon 29x2.20" TR EXO Dual 60 Folding i drži je dobro napumpanu. Plus još nizak TPI skida kile samo tako...


  • 0

#670 kolera013

kolera013
  • Members
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 31 March 2019 - 04:26 PM

Поздрав свима,

Размишљам се да узмем још један сет точкова и да ставим гуме ширине 35мм на МТБ.

То радим да кад планирам да идем негде, а пошто се возим по асфлату не требају ми крампони и хоћу ужу гуму да бих ишао брже. Тренутно имам 47мм гуме и са њима идем 25km/h без проблем. До 30 је мало теже.

Колико бих добио на брзини ако бих узео уже гуме као нпр од 35мм?

Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk
  • 0

#671 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 31 March 2019 - 04:45 PM

A sta mislis o promeni pogonske grupe, dela pogonske grupe, nabavci bicikla za brzu voznju?


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#672 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Posted 31 March 2019 - 04:47 PM

Neces dobiti mnogo jer ces smanjiti precnik tocka pa ces za isti broj obrtaja pedala ici sporije. Za to povecanje brzine na MTB uz ocuvanje udobnosti je najbolji opste poznati Duletov© setup (tj. moj, moj, moj koji sam ja meni kralj...) pozadi sto deblja celava guma sirine 55mm a napred stavis tanku 32mm.


  • 0

#673 kolera013

kolera013
  • Members
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 31 March 2019 - 05:06 PM

Neces dobiti mnogo jer ces smanjiti precnik tocka pa ces za isti broj obrtaja pedala ici sporije. Za to povecanje brzine na MTB uz ocuvanje udobnosti je najbolji opste poznati Duletov setup (tj. moj, moj, moj koji sam ja meni kralj...) pozadi sto deblja celava guma sirine 55mm a napred stavis tanku 32mm.

Никад чуо за то хаха. Колико је повећање брзине?

Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk
  • 0

#674 kolera013

kolera013
  • Members
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 31 March 2019 - 05:06 PM

A sta mislis o promeni pogonske grupe, dela pogonske grupe, nabavci bicikla za brzu voznju?

Поента је била да прођем што јефтиније.

Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk
  • 0

#675 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 31 March 2019 - 05:13 PM

Promenom sirine gume neces dobiti nista, mada je dusan to objasnio. Ili ostanes zadovoljan trenutnom brzinom ili menjas delove/bajs.Jeftinije zna da bude skuplje ;)


  • 2

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#676 kolera013

kolera013
  • Members
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 31 March 2019 - 05:23 PM

Promenom sirine gume neces dobiti nista, mada je dusan to objasnio. Ili ostanes zadovoljan trenutnom brzinom ili menjas delove/bajs.Jeftinije zna da bude skuplje ;)

Хаха, добрио. То ми је требало да чујем, да не бацам паре.

Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk
  • 0

#677 Qzma

Qzma
  • Members
  • PipPipPip
  • 141 posts
  • LocationSD

Posted 15 June 2019 - 01:49 PM

Treba mi preporuka za kupovinu unutrašnjih i spoljašnjih guma. Veličina felne 622x19c, treking bajs.

Merkam continental gator skin, da l' 28 ili 32 širina?

Ili nešto drugo?


  • 0

#678 kolera013

kolera013
  • Members
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 15 June 2019 - 01:56 PM

Treba mi preporuka za kupovinu unutrašnjih i spoljašnjih guma. Veličina felne 622x19c, treking bajs.
Merkam continental gator skin, da l' 28 ili 32 širina?
Ili nešto drugo?

Зависи где возиш? Ако је по друму само то је ок величина

Послато са LM-G710 уз помоћ Тапатока
  • 0

#679 Qzma

Qzma
  • Members
  • PipPipPip
  • 141 posts
  • LocationSD

Posted 15 June 2019 - 03:25 PM

Asfalt u velikom procentu, mada znam da prođem i nekim zemljanim (nasutim/utabanim) putem. Možda bolje 32?


  • 0

#680 kolera013

kolera013
  • Members
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 15 June 2019 - 03:38 PM

Asfalt u velikom procentu, mada znam da prođem i nekim zemljanim (nasutim/utabanim) putem. Možda bolje 32?

Да, најмање 32 рекао бих. Мени су величине 25, 28 баш за друмаше. Опет зависи ако ти желиш комфорну вожњу или не. Што је шура гума то је удобније и спорије (теже се педала) што је ужа то је брже и неудобније. Пљ ти види.

Послато са LM-G710 уз помоћ Тапатока
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users