Jump to content


Photo
- - - - -

Bike Aplikacije za telefon


  • Please log in to reply
761 replies to this topic

#741 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Posted 27 March 2023 - 10:18 PM

Јеси рекао више пута, али можда се човек само надовезао на идеју да имаш засебан уређај за снимање руте. Можда сам ја крив што сам помињао. Само нам је криво да немаш снимљене те дуге вожње. И сам кажеш да су важне. Делује да би ти просто подешавање телефона у томе помогло. И онда, рецимо, на телефону снимаш руту (додатно праћење сигурно не би значајно променило потрошњу), држиш га у ранцу/торбици и практично не палиш екран. А таблет, са великим, прегледним екраном и великом потрошњом, буде на носачу пред очима, само за мапе. уз повремено укључивање екрана, по потреби. Па ако остане без батерије, руту и даље снима телефон. Рецимо.

 

Знам да звучи као да ти решавамо проблем који никада ниси ни пријавио, али јеси рекао да ниси снимао те дуге вожње. Ваљда више нас сматра да је штета. Ево, ја нећу даље настављати тему. Ионако смо некако све већ и рекли. :)


  • 1

#742 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Posted 28 March 2023 - 12:14 AM

Evo, opet ću da ponovim.
Ili da pojasnim, ako sam bio nejasan... :)

Na tim vožnjama koje smatram bitnim, neću imati zaseban uređaj za snimanje rute.
To će biti taj jedan tablet, u kome će biti i SIM kartica, pa će mi služiti i kao telefon, i za ulazak na internet, i kao navigacija, i za snimanje rute.
A samo snimanje vožnje tu mi je tek relativno važno, tj. najmanje važno od te 4 funkcije. Recimo, na B-Hard trci verovatno i neću da snimam vožnju, taman da mi baterija na tabletu izgura bez dopunjavanja i da isplaniram baterije samo za svetla.

Sad, ako ponesem u torbici i telefon, radi sigurnosti, kao što imam uvek i dupla svetla i napred, i pozadi... to je već druga stvar.

A na brevetima 600 i 1000 hoću da snimam, jer tu ću opuštenije da vozim i nije mi problem ako ću da vučem veći teret (baterije/powerbankovi). Za PBP videću...

Na običnim vožnjama koje hoću da snimam, a tako sam i radio u poslednjih mesec dana, nosim tablet (snima vožnju) u rancu ili u torbici (gde mi je i hrana), a telefon je na biciklu.

*

Veruj mi da sam uradio sve kako treba, odobrio sve dozvole za tih nekoliko aplikacija (RWGPS, Strava, Openrunner), ali Huawei mi je pravio probleme kako sam i opisao ranije (a nijedan drugi uređaj više nije, ni pre njega, ni posle njega).
  • 0

#743 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 28 March 2023 - 03:59 AM

Prosto mi je neverovatno da neko ko toliko i tako dugo vozi a veoma često i noću, nema dinamu u nabli koja em trajno rešava potrebu nošenja svetala, em punjenja raznoraznih elektronskih đakonija i telefona bez kojih je vožnja savremenog bicikliste nezamisliva...

Uz dinamo nablu neće ti biti bitno ni kako ni koliko troši telefon ili tablet a točak će biti samo par stotina grama teži. (Ali bicikl lakši za jedan ili dva velika powerbanka).
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#744 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1395 posts
  • LocationBeograd

Posted 28 March 2023 - 06:32 AM

Za sve one koje to može da zanima - Maps.me sada ima i opciju da snima trek, što je novost.

 

S obzirom na činjenicu da su mape celog sveta (do sada bile i još uvek su) besplatne i u offline verziji, da npr mapa Beograda ima obrise svih zgrada sa brojevima ulaza itd (što je jako zgodna stvar za snalaženje po gradu), ova aplikacija postaje još zgodnija stvarčica. Meni ona koristi prvenstveno da se snađem na novom mestu, u suštini radi ono u čemu bi Google maps bio najbolji da ima iole funkcionalan offline mode, ali eto sada ima i snimanje treka. Kada bi se zeznuli i ubacili mogućnost da se trek nastavi i nakon što se snimanje jednom prekine, mogao bih i Oruxmaps da batalim...


  • 0

#745 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Posted 28 March 2023 - 07:16 AM

postoji dosta online toolova koji će da ti spoje snimljene gpx rute. Možda ni to što nastavljanje nije moguće nije toliki problem...  Zapravo to možeš i sam da uradiš tako što ćeš da edituješ fajlove i nadovežeš jedan na drugi. To je samo xml format u kome su snimani, lako vizuelno čitljiv.


  • 0

#746 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 459 posts

Posted 28 March 2023 - 07:24 AM

Na tim vožnjama koje smatram bitnim, neću imati zaseban uređaj za snimanje rute.
To će biti taj jedan tablet, u kome će biti i SIM kartica, pa će mi služiti i kao telefon, i za ulazak na internet, i kao navigacija, i za snimanje rute.
A samo snimanje vožnje tu mi je tek relativno važno, tj. najmanje važno od te 4 funkcije. Recimo, na B-Hard trci verovatno i neću da snimam vožnju, taman da mi baterija na tabletu izgura bez dopunjavanja i da isplaniram baterije samo za svetla.

 

Aha, ja sam bio razumeo da telefon zadovoljava sva ova tri prethodna kriterijuma pa da je samo četvrti, tj snimanje ostao sporan. Samo obrati pažnju da kada ubaciš SIM karticu u tablet će potrošnja baterije automatski značajno da skoči, kao i da je baterija na tabletu veća nego na telefonu pa treba verovatno i duže da se napuni iz powerbanka a i lakše će potrošiti sam powerbank. Hoću reći probaj taj setap da testiraš na nekoj manje bitnoj vožnji sa karticom u tabletu. 


  • 0

#747 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1395 posts
  • LocationBeograd

Posted 28 March 2023 - 07:27 AM

postoji dosta online toolova koji će da ti spoje snimljene gpx rute. Možda ni to što nastavljanje nije moguće nije toliki problem...  Zapravo to možeš i sam da uradiš tako što ćeš da edituješ fajlove i nadovežeš jedan na drugi. To je samo xml format u kome su snimani, lako vizuelno čitljiv.

Nije nikakav problem, naravno da mogu i ja to da uradim peške u editoru, ali bih ipak radije to vreme potrošio na druge stvari. Oruxmaps radi sve što treba i kako treba, jedino mu je interface bezveze, ali odavno sam se navikao... Samo sam naveo tu promenu u Maps.me, jer ga imam na telefonu i koristim ga već godinama.


  • 1

#748 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Posted 28 March 2023 - 07:42 AM

za maps.me nisam znao, hvala za informaciju.

ja na orux nikada nisam mogao da se naviknem, istina, nisam se puno ni trudio... odbojan mi je u startu a prohteve ispunio na drugi način.

 

mada, primamljiva mi je ideja da imam poseban gps kompjuter koji će da služi za snimanje rute umesto garmin watcha koji koristim za sve živo. Eventualno neki manji i jeftiniji garmin (530), mada se on po malo i kosi sa mojim shvatanjem i doživljajem vožnje.


  • 0

#749 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Posted 28 March 2023 - 12:02 PM

Prosto mi je neverovatno da neko ko toliko i tako dugo vozi a veoma često i noću, nema dinamu u nabli koja em trajno rešava potrebu nošenja svetala, em punjenja raznoraznih elektronskih đakonija i telefona bez kojih je vožnja savremenog bicikliste nezamisliva...
Uz dinamo nablu neće ti biti bitno ni kako ni koliko troši telefon ili tablet a točak će biti samo par stotina grama teži. (Ali bicikl lakši za jedan ili dva velika powerbanka).

Oću ja, nije da neću... :)

Obrazlagao sam već ranije (možda i više od jednom) na drugim temama, ali svako ima svoje brige i nije dužan da popamti sve šta drugi pišu. Tako da mora da se ponavlja. :)

Pa da ponovim:

- Hteo bih i Infinity sedište, ali ne daju mi se tolike pare za njega, a da ga nisam prethodno isprobao. A nemam opciju za probu.

- Ne bih odbio ni nekog dobrog Garmina, da je za dž, ali baš da plaćam nekoliko stotina €... (a imam telefon/tablet)

- Hteo bih i dinamo, tu bih možda i ponajpre pljunuo lovu od ove 3 stavke (koje sve zajedno izlaze na 1000€). U slučaju dinama možda je samo u pitanju lenjost. Mrzi me da se bakćem s tim (eto, različiti smo ljudi, nekome je mučenje jedna stvar, nekome neka druga ;) ). Mislim, kad već imam baterije...

A SVE TO ZAJEDNO ↑ , zašto???

Pa zato što bi mi napravilo neku razliku tek povremeno.
(a ponavljam, dajte za dž i uzimam sve te tri stvari bez bunjenja :) )
Jer 2020. nisam imao nijednu over 1000 km vožnju, 2021. jesam tri (breveti), prošle godine opet nijednu...
Ove godine biće, nadam se, par breveta od preko 1000 km , ali opet to su samo breveti, tako da se to vozi opušteno i nije važno da li se nosi 500gr tereta manje ili više.
Jedino ta trka B-Hard. Tu bi mi dobro došlo svako poboljšanje, takođe i bajs od 7 kg i još štošta...

Ako bih vozio nešto tipa TCR, onda bih
verovatno uzeo dinamo, jer to je previše dana.

Ovako kako trenutno stoje stvari, nije mi nikakav problem da nosim powerbankove (ili baterije) tokom cele godine. A kad naleti neka višednevna vožnja (a one nisu baš toliko česte, rekoh), treba samo dobro da procenim kolike zalihe treba da ponesem. Mada baterijice AA ili AAA mogu i bilo gde usput da dokupim.

*

A dinamo ne povećava samo težinu točka, dakle rotirajućeg dela bicikla, da se podsetimo, nego stvara i otpor prilikom okretanja. Tako da tu možda čak i nema neke goleme uštede u vatima (jedino se eliminiše jedna briga). Recimo na B-Hard, izguraće mi tablet 3 dana samo za navigaciju, a poneću za svetla AA(A) baterije i usput bacati kako koje ispraznim.

****

@mhetlerovic
da, da, moram da isprobam... a to ću uraditi na 600 km brevetima u maju mesecu
  • 0

#750 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Posted 28 March 2023 - 01:37 PM

A dinamo ne povećava samo težinu točka, dakle rotirajućeg dela bicikla, da se podsetimo, nego stvara i otpor prilikom okretanja. Tako da tu možda čak i nema neke goleme uštede u vatima (jedino se eliminiše jedna briga).



To je gotovo neprimetno. Provališ tek kad odvojiš točak od podloge i zavrtiš sa upaljenim svetlom. Tad vidiš da se brže zaustablja. U vožnji se to ne oseti. Tačnije, osetiće profesionalci ali oni ionako ne voze noću te im ne treba.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#751 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Posted 28 March 2023 - 02:46 PM

Pa verujem da se ne oseća, ali taj otpor ipak postoji, kao što postoji i dodatna težina na točku.
Tako postoji i težina mojih baterija. I ona se ne oseća mnogo: podigneš bicikl sa njima u torbici, pa onda bez njih - i nećeš primetiti neku razliku u težini.
A ona ipak postoji.

I sad, svako bira...

Naravno, ne kažem da je dinamo loša stvar, ali pošto se plaća, ja samo imam svoju računicu. :)

***

Konkretno, za B-Hardove 3 noći, poneću recimo 24 baterije AA. Koliko su one teške? Pa ništa... :D Nema ni 500 gr. I to na početku. Već nakon prve noći bacam 8 komada praznih i to je 1/3 težine manje itd.
  • 0

#752 Avatarijus

Avatarijus
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts

Posted 19 June 2023 - 07:54 AM

Pozdrav. Nadam se da nisam promasio mjesto za pitanje koje imam. Juce sam vozio vani i uredjaj na koji snimam voznje je uredno snimio voznju kao outdoor. Prikazuje sve sto outdoor voznja i treba, udaljenost, vrijeme, mapu itd. Kad sam voznju prebacio na stravu objavljena je kao indoor voznja gdje pise samo vrijeme, kalorije i rad srca. Ulazio sam na profil preko laptopa kako bih editovao voznju medjutim u opcijama nema outdoor, samo race a u tagovima commute i workout. Signal na uredjaju sam imao, kao sto rekoh snimljena je sva voznja sa svim podacima. Da li je neko imao ovakav slucaj i moze li se ovo rijesiti?
  • 0

#753 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 459 posts

Posted 19 June 2023 - 10:38 AM

Moraš da daš malo više informacija o tome koji je uređaj/aplikacija na kome snimaš vožnju i prebacuješ na Stravu? Strava ima mogućnost da ručno dodaš vožnju ako imaš GPS trek ali mislim da tu ne možeš da ubaciš dodatne podatke tipa kadenca, HR i slično. U smislu možda možeš da eksportuješ vožnju sa te aplikacije pa da ručno importuješ na Stravu. 

 

E sad druga stvar ako ti se to ponavlja, ako je samo jednom moguće da je neki bag, ako se dešava ponovo onda je verovatno problem što su updateovana ili ta aplikacija ili Strava pa sad nešto ne rade kako treba. 


  • 0

#754 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Posted 19 June 2023 - 11:48 AM

@Avatarijus Nisi rekao najvažnije - da li ti je vožnje Strava ranije prikazivala drugačije? Sasvim je očekivano da prebacivanje rute iz drugih programa na Stravu ima probleme. Ukratko, kada je omogućeno takvo povezivanje, uvek se definiše standard po kom se podaci šalju. Recimo, prvo vreme, pa koordinata, pa visina, itd. Ako se ne poštuje format, to je kao da tvoj uređaj govori kineski, a Strava očekuje engleski.

 

Obično se za snimanje i razmenu ruta koristi gpx format koji je običan xml - čist tekstualni fajl (čitljiv bez ikakvog posebnog programa), sa određenim podacima grupisanim po tagovima. Recimo, <ele>157.00</ele>, što je tag za visinu koju je uređaj evidentirao u datoj tački (elevation) i to verovatno u metrima. Ako program misli da su stope eto prvog problema.

 

Treba imati u vidu da::

0) Strava za neke podatke možda zahteva pretplatu, pa neće da ih primi ili prikaže ako im ne plaćaš.

1) Ne podržavaju svi programi sve tagove.

2) Programi često privlače korisnike dodatnim funkacionalnostima, odnsono podacima koje gpx standard ne podržava, pa ih upisuju u neke svoje tagove koje drugi programi ne umeju da protumače, pa ih ignorišu. Ja mogu da upišem visinu u tag <visina>157.00</visina> i teško da će bilo koji program da shvati o čemu se radi dok će moj sopstveni program da reaguje kako treba.

3) Čak i kada umeju da protumače podatke, neki programi ih svesno ignorišu i upisuju/preračunavaju neke svoje. Recimo, Strava (barem meni) standardno ignoriše podatke o visini i prepisuje ih iz nekih svojih baza. (barem kada aktivnosti pratim drugim programom)

4) Strava, kao i svi drugi, povremeno menja format u kom se podaci prosleđuju ili povratnu informaciju o uspešnosti prenosa. Ako tvoj program koristi stari format može da dođe do čudnih problema ili do prijavljivanja greške iako je sve u redu.

5) Često postoje problemi sa gpx fajlovima koje onda svako rešava na neki svoj način. Npr, Gadjan je imao gpx fajl u kom je vreme kod uzastopnih tačaka išlo napred-nazad, ko zna iz kog razloga. Nekad će program da odbije podatke kod prve greške, ali većina ne kaže precizno šta ne valja i samo pokuša da napravi neki smisao od podataka koje dobiju. Sa više ili manje uspeha.

6) Strava ne podržava segmente. Ako se pomeriš između prekidanja i nastavljanja snimanja, Strava će te delove da poveže pravom linijom, kao da si leteo.

 

Ja bih:

1) Uzeo gpx fajl direktno sa uređaja ili u Stravi izabrao opciju "Download original", pa pregledao malo taj fajl.

2) Izmenio fajl tako da ostane samo desetak tačaka. Otvorio takav fajl u nekoliko programa, uključujući i ručni upload na Stravu, pa uporedio ko šta od podataka pokazuje.

3) Za nedostajuće podatke proverio da li Strava podržava njihove tagove i da li zahtevaju pretplatu koju ti možda nemaš.

4) Postoje i sajtovi koji vrše prveru gpx fajlova, pa mogu da ti kažu šta, eventualno, nije dobro u tvom.

 

A postavi taj original fajl i ovde ako nije neka tajna.


  • 0

#755 Avatarijus

Avatarijus
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts

Posted 19 June 2023 - 10:03 PM

Radilo je sve normalno, pre 3 dana sam postavljao voznju i sve normalno kao i uvijek. Juce vozio vani i objavilo mi kao indoor voznju iako je snimljena kao outdoor. Nista mijenjao nisam na profilu niti u bilo kakvim podesavanjima.
  • 0

#756 Avatarijus

Avatarijus
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts

Posted 20 June 2023 - 09:07 AM

@Avatarijus Nisi rekao najvažnije - da li ti je vožnje Strava ranije prikazivala drugačije? Sasvim je očekivano da prebacivanje rute iz drugih programa na Stravu ima probleme. Ukratko, kada je omogućeno takvo povezivanje, uvek se definiše standard po kom se podaci šalju. Recimo, prvo vreme, pa koordinata, pa visina, itd. Ako se ne poštuje format, to je kao da tvoj uređaj govori kineski, a Strava očekuje engleski.

Obično se za snimanje i razmenu ruta koristi gpx format koji je običan xml - čist tekstualni fajl (čitljiv bez ikakvog posebnog programa), sa određenim podacima grupisanim po tagovima. Recimo, 157.00, što je tag za visinu koju je uređaj evidentirao u datoj tački (elevation) i to verovatno u metrima. Ako program misli da su stope eto prvog problema.

Treba imati u vidu da::
0) Strava za neke podatke možda zahteva pretplatu, pa neće da ih primi ili prikaže ako im ne plaćaš.
1) Ne podržavaju svi programi sve tagove.
2) Programi često privlače korisnike dodatnim funkacionalnostima, odnsono podacima koje gpx standard ne podržava, pa ih upisuju u neke svoje tagove koje drugi programi ne umeju da protumače, pa ih ignorišu. Ja mogu da upišem visinu u tag 157.00 i teško da će bilo koji program da shvati o čemu se radi dok će moj sopstveni program da reaguje kako treba.
3) Čak i kada umeju da protumače podatke, neki programi ih svesno ignorišu i upisuju/preračunavaju neke svoje. Recimo, Strava (barem meni) standardno ignoriše podatke o visini i prepisuje ih iz nekih svojih baza. (barem kada aktivnosti pratim drugim programom)
4) Strava, kao i svi drugi, povremeno menja format u kom se podaci prosleđuju ili povratnu informaciju o uspešnosti prenosa. Ako tvoj program koristi stari format može da dođe do čudnih problema ili do prijavljivanja greške iako je sve u redu.
5) Često postoje problemi sa gpx fajlovima koje onda svako rešava na neki svoj način. Npr, Gadjan je imao gpx fajl u kom je vreme kod uzastopnih tačaka išlo napred-nazad, ko zna iz kog razloga. Nekad će program da odbije podatke kod prve greške, ali većina ne kaže precizno šta ne valja i samo pokuša da napravi neki smisao od podataka koje dobiju. Sa više ili manje uspeha.
6) Strava ne podržava segmente. Ako se pomeriš između prekidanja i nastavljanja snimanja, Strava će te delove da poveže pravom linijom, kao da si leteo.

Ja bih:
1) Uzeo gpx fajl direktno sa uređaja ili u Stravi izabrao opciju "Download original", pa pregledao malo taj fajl.
2) Izmenio fajl tako da ostane samo desetak tačaka. Otvorio takav fajl u nekoliko programa, uključujući i ručni upload na Stravu, pa uporedio ko šta od podataka pokazuje.
3) Za nedostajuće podatke proverio da li Strava podržava njihove tagove i da li zahtevaju pretplatu koju ti možda nemaš.
4) Postoje i sajtovi koji vrše prveru gpx fajlova, pa mogu da ti kažu šta, eventualno, nije dobro u tvom.

A postavi taj original fajl i ovde ako nije neka tajna.

Ne mogu postaviti, kad pokusam pise da je nesto pogresno. Postavicu ovako:
Prvo je voznja snimljena na uredjaju odakle se normalno sve do sad prebacivalo na stravu a drugo je ono sto je strava objavila

Attached Thumbnails

  • Screenshot_20230620-110353_Mi Fitness.jpg
  • Screenshot_20230620-110236_Strava.jpg

  • 0

#757 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Posted 20 June 2023 - 05:19 PM

Ne treba da citiraš tolike poruke, pogotovo kada su skoro odmah iznad. A ni ja ne treba da se raspisujem dok ne dobijem odgovor na osnovno pitanje.

Ipak ti okači taj gpx fajl. Ne mora ovde, stavi ga bilo gde i postavi link (samo da bude otvoren pristup).

 

Ovoga puta sam ukucao u pretraživaču prilično šturo "mifitness strava issues" i već tako dobio dovoljno zabrinjavajuće/rečite podatke. Recimo, neko je napisao da "posle ažuriranja na poslednju verziju MiFitness-a imam probleme sa Strava sinhronizacijom". U tom slučaju, vožnja bicikla je odjednom zavedena na tačno deset puta kraću udaljenost, ali ko zna kakvih sve problema ima.

 

To što ti nisi menjao ništa ne znači da nisu Xiaomi i Strava. Sačekaj malo i vidi da li će uskoro da izbace ažuriranje ili pokušaj da se vratiš na stariju verziju (ako imaš tu poslednju). Ili prijavi i sam problem na odgovarajućem sajtu. Ali, svakako okači negde gpx, baš me zanima.


  • 0

#758 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Posted 27 August 2023 - 05:01 PM

Jel ima jos neka app poput Strave da kada vrsis upload ima ukupnu kilometrazu za bajk i ubacivanje komponenti (lanac, guma...)?

Koja app za android ima direktan free upload za Stravu (ako postoji naravno)?

Hvala.


  • 0

#759 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Posted 27 August 2023 - 05:05 PM

Garmin connect


  • 0

#760 PPbike

PPbike
  • Members
  • PipPip
  • 38 posts
  • LocationVršac

Posted 27 August 2023 - 06:32 PM

iGPSPORT. Uz odgovarajući uređaj, kao i prethodna.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users