Jump to content


Fotografije

Spontani pneumotorax - opasnost koja vreba i potaje


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
16 odgovora na ovu temu

#1 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2014 - 11:44 AM

Da podelim i moje NEprijatno iskustvo..dodje letnja sezona (ako se uopšte i može nazvati letnjom),ogrebah se kod šefa za godišnji odmor i sredinom jula sa još 4-com bajkera otisao sam na turu kroz Transilvaniju.

 

Prva tri dana idealno a nakon toga???

Turu sam završio pre vremena i to uz pomoć Rumunske železnice od Sinaje preko Bukurešta do Turnu Severina..ostatak puta do Smedereva od Kladova autobusom.

  Četvrtog jutra iz šatora tamo negde izlazim sa bolom u ledjima (konkretno - leva plećka)..konstatujem sam sebi da sam se ušinuo i rekoh sebi: proći će kad se zagrejem.

Naravno,nije prošlo već se i pogoršavalo u vidu otežanog disanja pri vožnji uzbrdo,povremeno ostajao i bez vazduha..a Karpatskih uspona od Pitesti-a kol'ko hoćeš. Sledi 2 dana mučenja na biciklu dok nismo došli do Sinaje. Narednog jutra donosim odluku o napustanju grupe..oni nastavljaju dalje a ja vozom ka Srbiji kao što je iznad opisano.

Nakon 2 dana odlazim kod lekara koji me upućuje na snimanje pluća jer je čuo neobičan zvuk pri pregledu stetoskopom. Snimak otkriva nešto za šta sam ja prvi put čuo u životu..SPONTANI PNEUMOTORAX - u prevodu "pucanje plućne maramice". Doktorka je imala toliko ozbiljan pogled da je meni u trenu bilo jasno da nema šale s tim.

Sledi uput za klinički centar u Beogradu..tamo su mi proterali kroz ledja iglu do pluća,pustili vazduh kako bi maramicu odvojili jer je bila slepljena (uhvatio vakuum i  desno plućno krilo ostalo je van funkcije). Nakon toga 2 dana ležanja i otpust kući...narednih dana strogo mirovanje i još 2 meseca bez naprezanja i forsiranja. Bicikl ostaje parkiran najmanje 2 a verovatno i 3 meseca.

 

Malo sam vas udavio sa podužim tekstom ali eto,tek da se zna..ako osetite probadanje u ledjima i uz to još otežano disanje,ostajanje bez vazduha,zamaranje pri najmanjem naporu prekinite vožnju što je pre moguće i odmah lekaru jer u težim slučajevima PNEUMOTORAX-a može doći i do onog najgoreg - da dobijete ulaznicu kod Svetog Petra.

 

SPONTANI PNEUMOTORAX nije bolest već (prosto rečeno) mehanički kvar koji se mehanički otklanja (bez lekova) i može se desiti u stanju mirovanja, u snu (U mo slučaju) i obično mu prethodi pad imuniteta,jaka prehlada,dizanje previše teških stvari. Pri pucanju maramica gubi svoju funkciju,stvara se vakuum,plućno krilo ostaje slepljeno i bez funkcije..vaše telo tada radi sa drugim plućnim krilom koje je nedovoljno da opsluži organizam sa vazduhom u dovoljnoj količini - narodski rečeno: trokirate.

AKO se nekim slučajem desi da pukne maramica na oba plućna krila tad ste u PREOZBILJNOM problemu..bićete kao riba na suvom.

Bicikl pretpostavljam da može biti okidač ako postoji nešto što izaziva pucanje plućne maramice jer se pluća intenzivno šire u vožnji posebno pri vožnji uzbrdo ili veoma žustrom pedaliranju.

 

Ako se nekome (daleko bilo) ovo desi jako je bitno da prva 3 meseca maksimalno miruje a na moje pitanje smem li kasnije ponovo na bicikl doktor je odgovorio: DA,i slobodno još više nego do sada.

 

 

Ako sam pogrešio (a verovatno jesam) neka admin prebaci temu u odgovarajuću sekciju.


  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2 folcika

folcika
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Postavljeno 02 August 2014 - 03:26 PM

Auu samo odmaraj sada,nemogu ni da zamislim kako ti je kao si navikao da se kreces nonstop,posao,biciklo... Srecan i brz oporavak zelim !


  • 0

#3 Villain

Villain
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 455 posts
  • LocationSvuda tuda negde...

Postavljeno 02 August 2014 - 03:43 PM

Poučan tekst. Želim ti brz i uspešan oporavak!


  • 1

#4 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2014 - 06:00 PM

Hvala!!! Već sada je stanje više nego dobro ali ispoštovaću savet lekara pa će bicikl ostati parkiran minimum 2 meseca. A što se tiče kretanja..uh, mLogo nezgodno kad moram da mirujem protiv svoje volje. Već drugi dan sam k'o pokisla kokoška - jbg,preživeće se.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#5 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 02 August 2014 - 06:58 PM

au bre, brz oporavak želim

naučismo nešto, thx


  • 0

#6 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 03 August 2014 - 12:50 PM

Srodna tema: http://www.2bike.rs/...83-pneumotorax/


  • 0

#7 vladetaub

vladetaub
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 465 posts
  • LocationUb

Postavljeno 04 August 2014 - 07:51 AM

Igore,žalim šta te snašlo! Želim ti uspešan oporavak.Možda je najbolje do kraja sezone bicikl samo rekreativno.

Za taj "mehanički kvar" prvi put sam čuo kada se to dogodilo jednom vozaču u firmi gde radim.Bilo je jako ozbiljno i pitanje minuta ili desetina minuta od fatalnog ishoda.

Drugi put sam pažljivo ispratio temu u kojoj je jedan mladi Crnogorac izneo svoje iskustvo.Evo Ciklo je okačio link.


  • 0

#8 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 August 2014 - 11:13 AM

Pročitao sam iskustvo člana psihopata..uhh,naspram njega ja sam prošao i više nego odlično. Uglavnom,pridržavam se saveta doktora i oporavak odlično napreduje. Bicikl ove godine svakako samo rekreativno u okolini Smedereva. U svakom slučaju ostvario sam želju..izvezao uspešno turu do Zvonačke banje (okolina Pirota) i veći deo Transilvanije koja je prekinuta upravo zbog pneumotoraxa.

Uskoro će biti putopis sa obe ture (čim završim sa opisom slika).


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#9 draganninkovic

draganninkovic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 380 posts

Postavljeno 26 September 2014 - 12:33 PM

Pozdrav,i želim ti da si se već oporavio!Problem jeste ozbiljan,ali je bitno da je rešiv ako ga u pravom momentu prepoznaš.Mislim da je spavanje pod šatorom,doprinelo nastanku PTX,uz naprezanje po brdima.Polako ulazi u trening i neće biti problema,preferiraj vožnju po ravnom,umerenim tempom.Još jednom želim ti dobar oporavak i veliki pozdrav ,Doca  021


  • 0

#10 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 October 2014 - 09:57 PM

Pozdrav,i želim ti da si se već oporavio!Problem jeste ozbiljan,ali je bitno da je rešiv ako ga u pravom momentu prepoznaš.Mislim da je spavanje pod šatorom,doprinelo nastanku PTX,uz naprezanje po brdima.Polako ulazi u trening i neće biti problema,preferiraj vožnju po ravnom,umerenim tempom.Još jednom želim ti dobar oporavak i veliki pozdrav ,Doca  021

Hvala na željama za ozdravljenjem. Oporavak ide odlično i već po malo vozim (50-ak km). Sutra ću na krug od 80km.

 

Nastanku PTX-a nisu doprinela brda jer su brda počela posle pucanja. Pretpostavljam da nije ni do šatora. Malo sam premotavao film u glavi.. neki dan pre polaska za Rumuniju dizao sam odjedanput 2 kante pune šljunka (velike kante od polikolora za krečenje) i tad me malo secnulo oko leve plećke. Posle 5-6 dana u Rumuniji desio se spontani PTX. Eto, najverovatnije uzrok pucanja plućne maramice je podizanje teškog tereta (kao i što piše na net-u).

 

Zato pamet u glavu i ako nije nužda nemojte podizati preveliki teret, usput čuvajte pluća od jake prehlade i izbegavajte jake udarce po ledjima jer sve to direktno dovodi do spontanog pneumotorax-a.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#11 milojkoyu

milojkoyu
  • Members
  • Pip
  • 11 posts

Postavljeno 21 July 2015 - 07:39 AM

Posto sam grudni hirurg a ovo mi je uska struka, inace dosat vozim, jedan bike mi je genesis fg 570 sa stx rc opremom a drugi kellys imagine sa lx opremom, sva pitanja vezana za ovo slobodnu u inbox


  • 0

#12 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 July 2015 - 08:32 AM

Evo, da se oglasim posle 11 meseci od prošlogodišnje povrede.. pneumotoraxa. 

Pre nekoliko dana vratio sam se sa ture kroz Rumuniju. Nepunih 1000km.. 2 prevoja preko Karpata - 2040 i 2145 mnv. U odnosu na period pre pucanja plućne aramice dsanje je mnogo lakše, uspone mnogo lakše savladjujem.. imam utisak da sam imao jedan deo problema čak i pre pucanja plućne maramice pa su pluća na jačim usponima dobijala smanjenu količinu vazduha. Sad tog nedostatka nema.. na jakim usponima dišem samo na nos bez dodavanja vazduha kroz usta, pluća rade normalno i savladjivanje uspona je dosta lakše. 

Naravno, ispoštovao sam savet grudnog hirurga u KC Beograd koji mi je rekao da nakon saniranja povrede strogo mirujem 30 dana + 2 mseca bez forsiranja. I naravno, nisam se opustio i prepustio bolesti (povredi) već sam posle drugog meseca seo na bajs i nastavio sa vožnjom.. u početku po 25-30km i ubrzo standardno po 60-80km. "

- Na moje pitanje "da li ću smeti posle oporavka da vozim i dalje bajs" hirurg je kratko odgovorio: "DA, i to još više nego što si vozio do sada".

 

Ostalim članovima (ima ih ovde nekoliko) želim takodje potpun oporavak i da nastave i dalje sa bicikliranjem više nego što su do sada vozili.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 July 2015 - 10:52 AM

Pravilno disanje je na usta i nos, dijafragmom (prvo stomak, onda grudi puniš vazduhom... ne znam kako da objasnim lepše). Nikako samo na nos pri naporu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 July 2015 - 11:52 AM

Pravilno disanje je na usta i nos, dijafragmom (prvo stomak, onda grudi puniš vazduhom... ne znam kako da objasnim lepše). Nikako samo na nos pri naporu.

Dodavao sam ja na usta pri jačem usponu ali uobičajeno ide glatko na nos.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#15 savosavic

savosavic
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 22 June 2016 - 09:03 AM

hvala na podeljeneom iskustvu nisam znao da je to toliko ozbiljna stvar


  • 0

ja volim beograd


#16 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 June 2016 - 10:20 AM

hvala na podeljeneom iskustvu nisam znao da je to toliko ozbiljna stvar

Nisam ni ja dok nisam osetio na svojim plućima.. najveći problem kod mene bio je to što je povreda nastala u sred Karpata a da pri tom nisam ni imao pojma šta je u pitanju. Bio sam ubedjen da je bol posledica promaje ili nazeba u šatoru. Nakon oporavka pod uslovom da se ispoštuje predlog lekara može se voziti bicikl bez ikakvih problema. Konkretno u mom slučaju aspiracija i disanje su znatno bolji nego pre nastanka povrede.. verovatno je još od ranije postojalo oštećenje koje je mirovalo i čekalo trenutak nepažnje (čitaj: dizanje previše teškog tereta) nakon čega je došlo do cepanja plućne maramice. 

 

Dakle, preventiva: izbegavati dizanje preteških stvari i izbegavati jake udarce u gornji deo ledja (u zoni plućnih krila) jer su to glavni uzroci pucanja. Pušači su dodatno podložni oštećenju. 


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#17 Rendisha

Rendisha
  • Members
  • PipPipPip
  • 93 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 June 2016 - 12:38 PM

Jel vidis da covek sig spamuje. Pojavilo ih se dosta, treba moderacija malo da odreaguje...


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika