Jump to content


Fotografije

Zamena lanca i kasete


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
35 odgovora na ovu temu

#1 torimabatice

torimabatice
  • Members
  • Pip
  • 11 posts

Postavljeno 10 July 2014 - 03:51 PM

Imam lanac koji je istrosen skroz, otisao sam kod majstora i on mi kaze da bih trebao kad menjam lanac da zamenim kasetu.
E sad me zanima da li on hoce samo da me navuce i da mi uzme sto vise para ili ipak treba da uz novi lanac ide i nova kaseta. *da napomenem da kaseta deluje skroz u dobrom i neistrosenom stanju! Molim za pomoc.


  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 10 July 2014 - 05:55 PM

Najbolje bi bilo da napravis dobru sliku i postavis ovde pa da vidimo svi. Nekad su majstori u pravu nekad hoce i da zarade, ako si presao vise od 10000km sa tom kasetom ja bih je menjao zajedno sa lancem.


  • 0

#3 Filip032

Filip032
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 10 July 2014 - 07:45 PM

Problem je u tome sto sam bajs kupio polovan, pa ne znam koliko je presao pre mene, ja sam sa njim presao oko 3000km, slikacu i odmah izbaciti


  • -1

#4 torimabatice

torimabatice
  • Members
  • Pip
  • 11 posts

Postavljeno 10 July 2014 - 07:52 PM

Problem je u tome sto sam bajs kupio polovan, pa ne znam koliko je presao pre mene, ja sam sa njim presao oko 3000km, slikacu i odmah izbaciti


  • 0

#5 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 July 2014 - 08:26 PM

Ako je lanac previše istegnut onda je i kaseta 99% gotova.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#6 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 11 July 2014 - 10:03 PM

Kupiš samo lanac i postaviš. Ako mnogo preskače, onda neće doći do usaglašavanja nakon 200/300km sa kasetom, i mora nova. Ukoliko preskače vrlo malo, po neki put ili ne preskače uopšte - kaseta ne treba!
Probaj pa javi...


  • 0

#7 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 July 2014 - 08:12 AM

Ako preskače, makar i malo, sa novim lancem, mislim da će i lanac kraće da traje. Bolje zameniti sve komplet onda.

 

 

Inače, kasetu nema šanse ni iskusniji da odoka ocene koliko je potrošena. Da uzmeš porediti jednu koja je prešla 3000 i jednu koja je prešla duplo  toliko i preskače, pitanje da li bi okom video razliku.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#8 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 12 July 2014 - 12:25 PM

Мислим да би требало да замениш све пошто је полаван бајс у питању и да не размишљаш.


  • 0

#9 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 12 July 2014 - 11:41 PM

Ako preskače, makar i malo, sa novim lancem, mislim da će i lanac kraće da traje. Bolje zameniti sve komplet onda.

 

OK, ali vidi, meni nov lanac preskace obicno do 200km, narednih 2500km ne preskace uopste, bacam ga na 2500 i stavim nov, I opet ista pesma...Ali uvek ga bacim na 2500/3000 km bez obzira na istrosenost (nikad ne merim) niti stil voznje. (nije isto voziti brda ili samo ravno sa jednim lancem i td...znate to svi...). Sve to na jednoj kaseti koja je potrosila 4/5 lanaca dakle oko 13 000 km. Barem je tako kod mene...


  • 0

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 July 2014 - 03:52 PM

Koliko traje lanac na novoj kaseti u tim uslovima? Trebalo bi da traje duže. Koliko se razumem u problematiku. Kakva su tvoja iskustva?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 14 July 2014 - 03:32 AM

Ne znam koji lanac koristis, Ja koristim KMC lance i oni su meki da tako kazem, odrade do 3000km i bacam. Mozes da proveravas istrosenost alatom i tu nema greske.

Nije isto voziti brda i ravno, a isto treba znati i saltovati pa i tako cuvati lanac.
Ako nisi siguran, kupis alat meris i ne mozes da pogresis !


  • 0

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 July 2014 - 05:14 AM

Ne istegnu se brže na kaseti na kojoj u početku preskaču, nego na novoj kaseti?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 15 July 2014 - 01:27 AM

Pa tu ne zna egzaktno da ti kazem. Verovatno na novoj kaseti odrade koji km vise, ali opet ne bitno. Ako meris istrosenost lanca nema problema. Kayem ti do 3 000km i to je to, a ako tad izmeris i lanac je OK vozi na dalje!


  • 0

#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 July 2014 - 03:54 AM

Slažem se, samo koliko se razumem, kad ide po istrošenoj kaseti, trebalo bi i sam lanac osetno brže da bude potrošen. Ako te ne bude mrzelo, izmeri koliko km ti traje kad krene s preskakanjem novi, a koliko traje kad ga staviš sa novom kasetom u paru. Nisam nikad merio, samo su mi rekli da kad preskače menjam u paru jer se u protivnom lanac puno brže istroši.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 15 July 2014 - 08:42 AM

Мени се на старом бајсу то десило два пута да ланац прескаче због истрошености,а право да ти кажем нисам ни обрћао пажњу на километражу када би требало да заменим ланац,јер сам мењао све заједно пошто није било скупо.Ставим све ново и док иде возим и онда опет замена.Мислим да када ланац прескаче треба приликом замене ланца заменити и касету.Наиме,када ти прескаче,често се деси када треба да додаш гас брзо да кренеш бајс прескоки ,то може некада да буде и опасно,поготово у гратској вожњи или приликом обилажења.


  • 0

#16 digitalis888

digitalis888
  • Members
  • Pip
  • 25 posts

Postavljeno 15 July 2014 - 07:06 PM

jel moze da se osteti srednji pogon ako je lanac suvise istrosen i istegnut (mislim na zubce) ?

 

http://planetbike.rs...08E422CAS_1.jpg


  • 0

#17 telemark

telemark
  • Members
  • Pip
  • 29 posts

Postavljeno 16 July 2014 - 03:57 PM

jel moze da se osteti srednji pogon ako je lanac suvise istrosen i istegnut (mislim na zubce) ?

 

http://planetbike.rs...08E422CAS_1.jpg

Svi zubci i na kaseti i na pogonu počinju intezivnije da se troše kada je lanac istegnut. Ako zubci liče na one poput testere to znači da su istrošeni i pojedeni. Kada sa jednim lancem  voziš dosta dugo i on se istegne i ne zameniš ga na vreme ode i pogon i najčešće korišeni zupčanik na kaseti. Kada staviš nov lanac onda to neće da funbnkcioniše  dok sa onim starim radi jer dovoljno istegnut da ne preskače. Tako da lanac uvek treba menjati na vreme jer se tako čuva i pogon i kaseta. 

Recimo kmz lanac je dosta mek i kod mene se istegne posle 1000km mada vozim samo po brdima. 


  • 0

#18 knezmilos

knezmilos
  • Members
  • 9 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 June 2018 - 08:11 AM

Pozdrav svima na forumu. Pre nešto više od pola godine uzeo sam polovan bajs (Merida tfs xt), tad je vožena u servis i dečko koji tamo radi mi je rekao da će biti potrebno lanac i kasetu menjati posle 1000-1500km, pa računam da je vreme za tako nešto jer sam malo isčitao neke stvari ovde na tu temu, lanac mi preskače svremena na vreme i gledao sam slike zubaca i upoređivao sa ovim na mom bajsu, ovi sa većih lančanika su vidno oštriji od onih sa manjih. Napred je 22-32-44, a nazad 9 komada (11-34), ne znam koja je kaseta, ali na lancu sam video oznaku cn-hg53 (izguglao i video o čemu se radi), treba mi samo par predloga za adekvatnu zamenu (može koji link, naš, aliekspres, bilo neki drugi sajt, šta se i kako već isplati uzeti), vozim uglavnom po gradu, jedno 3 puta nedeljno, rute su mi po 30-40km.


  • 0

#19 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 26 June 2018 - 10:18 AM

Uzmes isti lanac kao trenutni, HG53 i uzmes kasetu CS-HG400-9. Nov komplet ce te izaci oko 5000. To je otprilike nesto najbolje za date pare za novu opremu kod nas. Sve jace opcije su mnogo skuplje pa nema poente kupovati.

Za polovnu varijantu ces morati da pretrazujes berzu i tamo mozes naci jacu grupu za otprilike iste pare medjutim ja sam uvek za kupovinu novog kad su u pitanju lanac i lancanici.
  • 0

#20 knezmilos

knezmilos
  • Members
  • 9 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 June 2018 - 11:06 AM

Novo sam mislio da uzmem samo naravno neku nižu klasu, ne xt, nego kao što je već na bajsu, upravo kako si napisao. Lanac 1500-1800din, i kasetu oko 3000din. Da li je kompatibilno da uzmem SRAM lanac i kasetu sa ovim što imam na bajsu? Po onome što sam čitao vidim da dosta ljudi koristi njihov 951 i 971 lanac, a pretpostavljam da bi onda tu išla ova PG 950 kaseta (ovo mi se takođe uklapa u budžet, bar po onome što sam našao kod nas), samo ne znam da li je to moguće sad bez nekih drugih delova menjati?


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika