Jump to content


Fotografije

Hidraulicne kocnice


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
897 odgovora na ovu temu

#801 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 03 December 2021 - 10:30 AM

Najbolje da se konsultujes sa cika shimanom:

 

comp char.jpg

 

Ako je rotor na spisku sve je u redu, oznaka za 160mm je S.

Teoretski siri rotor moze sa uzim plocicama/celjustima kao sto su tvoj tip, obrnuto ne.

 

 


  • 3

#802 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 210 posts

Postavljeno 03 December 2021 - 10:55 AM

Bravo, Ciklostar!
  • 0

#803 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 03 December 2021 - 11:07 AM

Najbolje da se konsultujes sa cika shimanom:

attachicon.gifcomp char.jpg

Ako je rotor na spisku sve je u redu, oznaka za 160mm je S.
Teoretski siri rotor moze sa uzim plocicama/celjustima kao sto su tvoj tip, obrnuto ne.

Odličan!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#804 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 December 2021 - 12:02 PM

Najbolje da se konsultujes sa cika shimanom:
 
attachicon.gifcomp char.jpg
 
Ako je rotor na spisku sve je u redu, oznaka za 160mm je S.
Teoretski siri rotor moze sa uzim plocicama/celjustima kao sto su tvoj tip, obrnuto ne.


Odlično, hvala!

Provereno su adapteri u dobroj poziciji, pločice kompatibilne, a rotori (rt-10 s) su na listi, dakle i oni su kompatibilni, ali su očito sa širom površinom. Kada budem menjao pločice (što sumnjam da ću skoro jer su nove, a ja lagan), možda pogledam neke šire, do tad pičim pičim pičiću...
  • 0
The sea, the sea

#805 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 03 December 2021 - 12:32 PM



.... Kada budem menjao pločice (što sumnjam da ću skoro jer su nove, a ja lagan), možda pogledam neke šire, do tad pičim pičim pičiću...


Nemoj stavljati šire pločice na već potrošen disk. Koristi iste pločice (ista dimenzija) ili menjaj i disk isto.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#806 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 December 2021 - 03:58 PM

Nemoj stavljati šire pločice na već potrošen disk. Koristi iste pločice (ista dimenzija) ili menjaj i disk isto.
Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Dobar savet, disk će biti neravnomerno potrošen. Možda nabavim šire pločice i ranije, neću voziti do proleća sigurno jer neću biti u zemlji pa uzimam i to u obzir. Hvala!
  • 0
The sea, the sea

#807 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 03 December 2021 - 04:11 PM

Ne diraj ništa samo cepaj

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#808 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 December 2021 - 09:14 AM

Čitajući još o tematici uopšte, neki zaključci:

Veće pločice i uopšte veća površina kontakta diska i pločica omogućavaju bolje izvlačenje toplote iz diska, što je i primarna funkcija kočenja. Trenutna postavka manje pločice/širi disk za moju kilažu i vrstu vožnje koje planiram je potpuno ok jer su pločice fabričke, a širi rotori mogu samo da 'pokupe' malo više toplote. Kada i ako budem u fazonu tovarenja bajka za putovanje, razmisliću o kupovini većih pločica i odgovarajućih rotora (ovi su svakako jedni od najjeftinijih), do tad samo treba da smirim svoj o.c.d. i uživam. Zanimljiv je osećaj kada posle dužeg vremena učiš nešto novo, paziš na detalje i ložiš se kao kad si prvi put menjao lanac. :D
  • 0
The sea, the sea

#809 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 05 December 2021 - 09:31 AM

To je drumaš što voziš?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#810 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 December 2021 - 09:59 AM

Conway grv 500, vodi se kao gravel/cx, ali je više touring po meni. Koristiću ga kao gradski bajs, nekad malo šuma/gravel i možda nekad cikloturizam, ako se ikad odlučim.

Attached Thumbnails

  • Screenshot_2021-12-05-10-58-57-31_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

  • 1
The sea, the sea

#811 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 05 December 2021 - 10:10 AM

Ne znam da li voziš mtb-a pored tog bicikla ali tom biciklu apsolutno ne trebaju veći diskovi. Veći disk će samo brže blokirati točak. Stavi šire gume i smanji malo pritisak ako hoćeš bolje kočenje. 160mm će zaustaviti čoveka od 90+kg-a na off-road spustu od 30% ili više u par metara.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#812 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 December 2021 - 10:26 AM

Sve jasno, nisam ni mislio da stavljam veće diskove. Ako stavim šire pločice, to će verovatno biti kada potrošim sve ovo, a onda bih stavio rotore koji odgovaraju novim pločicama po širini, tojest neke koji su iste širine kao postojeći, ali možda malo bolje, npr rt75s. Ako stavim ponovo iste pločice, onda bih uzeo uže rotore i to je to. Sve zavisi od namene u tom momentu.

Ne vozim mtb, ovaj bajs je došao kao zamena za Trek fx 7.5 koji mi je gradski bajs, ali malo prevelik i težak, a toliko sam navikao na drumaša i drop korman da sam odlučio da uzmem ovakav neki. Namestila se dobra cena, nov bajs iz ove godine sa lepom opremom, gume su 42, ne bih stavljao šire sigurno jer je sve taman. Veoma je udoban, dobra veličina... Samo je čovek zamenio točkove (bili su Rodi GR sa Shimano nablama, sad su alexrims/cube) pa mi je proradio o.c.d. sa ovim rotorima.
  • 0
The sea, the sea

#813 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 05 December 2021 - 11:03 AM

O.S.D???

Opsesija sa delovima?
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#814 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 December 2021 - 11:26 AM

O.S.D???
Opsesija sa delovima?


Hahah, može i tako! Postoji takozvani GAS (gear acquisition syndrome) u svetu muzike, o.c.d. kao generalni opsesivno kompulzivni poremećaj tripovanja oko detalja, a sad i o.s.d. Izgleda da bolujem od sva tri :D
  • 0
The sea, the sea

#815 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 05 December 2021 - 12:04 PM

Sensei Shimano kaze no no, za sire plocice.

 

pads char.jpg

 

Prva tabela pokazuje da tiagra nije kompatibilna sa sirokim plocicama.

Takodje druga tabela pokazuje da se tiagra nudi samo sa K i L  resin varijantom !

 

Niko ne sprecava korisnika da stavi metalne plocice i diskove ali mozda ima razlog zasto, metal mnogo bolje provodi toplotu od resin smese i to je jedan od razloga zasto je shimano presao na keramicke klipove u celjustima i eventualno rebra na plocicama. Izolacija klipova je bitna da se ne bi grejala kociona tecnost. Kakvi su klipovi u tiagri ne znam.

 

Takodje shimano je od neke 2010. na visim klasama celjusti presao na klipove 22mm, do tada 21mm, a plocice su postale uze a sire po obimu zato sto je u svojoj bezgranicnoj mudrosti Shimano shvatio da  sto si blize centru to je slabiji ucinak.

 

Shimano i dalje u ponudi ima celjusti sa alu klipovima 21mm i to su uglavnom 300 serije.

 

Sto se tvog, sto bi Smasher rekao, OSD tice ja bih to sto je disk siri od plocice shvatio kao dodatnu povrsinu za hladjenje, odvodjenje toplote, i kao strukturno ojacanje, ukrucenje, diska :)

 

Ako bi na svom biciklu bio nezadovoljan silom kocenja verovatno bi suprotno preporukama presao na metal varijantu.


  • 0

#816 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 December 2021 - 04:21 PM

Sensei Shimano kaze no no, za sire plocice.
 
attachicon.gifpads char.jpg
 
Prva tabela pokazuje da tiagra nije kompatibilna sa sirokim plocicama.
Takodje druga tabela pokazuje da se tiagra nudi samo sa K i L  resin varijantom !
 
Niko ne sprecava korisnika da stavi metalne plocice i diskove ali mozda ima razlog zasto, metal mnogo bolje provodi toplotu od resin smese i to je jedan od razloga zasto je shimano presao na keramicke klipove u celjustima i eventualno rebra na plocicama. Izolacija klipova je bitna da se ne bi grejala kociona tecnost. Kakvi su klipovi u tiagri ne znam.
 
Takodje shimano je od neke 2010. na visim klasama celjusti presao na klipove 22mm, do tada 21mm, a plocice su postale uze a sire po obimu zato sto je u svojoj bezgranicnoj mudrosti Shimano shvatio da  sto si blize centru to je slabiji ucinak.
 
Shimano i dalje u ponudi ima celjusti sa alu klipovima 21mm i to su uglavnom 300 serije.
 
Sto se tvog, sto bi Smasher rekao, OSD tice ja bih to sto je disk siri od plocice shvatio kao dodatnu povrsinu za hladjenje, odvodjenje toplote, i kao strukturno ojacanje, ukrucenje, diska :)
 
Ako bi na svom biciklu bio nezadovoljan silom kocenja verovatno bi suprotno preporukama presao na metal varijantu.


Veoma zanimljivo, hvala ponovo!

Slab sam sa oznakama, ali baš ne uspevam da pronađem moje br-4770 u tabelama. Opet, sudeći po nameni i obliku, ne sumnjam da si u pravu, a to definitivno rešava dilemu šta u budućnosti raditi. Resin svakako, ne bih da rizikujem škripanje, a sumnjam da ću imati potrebu za jačom silom kočenja. Kao što rekoh, kapiram da ovako širi rotor odvlači malo više toplote (uvek deo ide u pločice pa u klipove, a deo u rotor pa u ležajeve), ali je sve to prilično nebitno za moje potrebe. Bitno je da sam rešio misteriju i potvrdio da je sve ok pa kad nekad bude vreme za zamenu, možda razmislim o pločicama sa radijatorima i užim rotorima. Sve u svemu, hvala svima na komentarima i ciklostaru na iscrpnom objašnjenju.
  • 0
The sea, the sea

#817 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 05 December 2021 - 04:48 PM

Ups, greska nisam u tabelu ukljucio flat mount :

 

pads char.jpg

 

to pokazuje da jeste predvidjena 4770 za metal sa metal diskom

evo i sa shimano components isecak vezan za plocice koji to potvrdjuje:

 

pad rec.jpg


  • 1

#818 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 11 December 2021 - 10:44 PM


Nego, je li čuo ko naziv za kocnice "gurtne "? To je naziv koji se uglavnom koristi za aute. Odakle taj naziv?
  • 0

#819 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14611 posts

Postavljeno 11 December 2021 - 11:29 PM

(link)


  • 0

#820 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 11 December 2021 - 11:54 PM

(link)


Ali što naziv gurtna?
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika