Jump to content


Fotografije

Hidraulicne kocnice


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
897 odgovora na ovu temu

#761 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 12 January 2020 - 04:57 PM

Не кажем да новије није боље, напротив, али само можда да скренем пажњу да ништа не фали ни старијим серијама од шимана ...

 

Имам на једном бајсу старији slx 665 и ради перфектно, а на другом још старији lx 585 коме такође апсолутно ништа не фали ...


  • 0

#762 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 13 January 2020 - 11:19 PM

Tezak sam 95kg + 15kg bajs + 3-5kg prtljag u proseku, nekad i malo vise. Treba mi nesto iole lako za odrzavanje i dovoljno jako za moju tezinu. U pitanju su kocnice za rekumbent, koristim ga i na brdima i volim da se zalecem, ali nece biti ekstremnih uslova (10 uzastopnih naglih kocenja i tome slicno). Na starom MTBu imam v-brake LX paralelograme sa baradine paknovima, nesto sto koci isto ili bolje od toga i bicu zadovoljan. Imam nable sa 6 rupa, ako je to bitno, posto vidim da nema rotora u svim klasama sa 6 rupa, ali predpostavljam da moze bez problema da se kombinuje sve dok se uklopi isti proizvodjac i da su disk i plocice metal/resin.

 

Preferiram Shimano bar na osnovu ovoga sto sam do sada procitao, ali imam nedoumicu za tip plocica (sa hladnjakom ili bez) velicinu rotora i klasu/model. Razmisljao sam u smeru:

- Deore

- SLX

- XT?

 

Nemam pojma koji tacno model izabrati (npr slx m7000 ili m71000), sto vise gledam vise sam zbunjujen jer mi modeli izgledaju vrlo slicno, cak i cene su slicne. Nije mi bitan svaki gram niti snob-faktor, vec sto jaca sila kocenja i dugotrajnost. Samim tim je neki XTR overkill. Nisam gadljiv na polovno ako je u odlicnom stanju. Budzet, ne znam, oko 200e sa sve rotorima i adapterima? Za novo tu se neki resin SLX uklapa, mozda i XT na popustu. Generalno je klizno ako cu za nesto vise novca dobiti osetno bolju kocnicu, a opet ne bih bacao pare na nesto ciju bih snagu osetio samo na terenu, jer ovaj bajs nece videti nista tog tipa, sem ponekog dobro utabanog puta, gde opet necu jurcati jer nije za to. U prevodu, ako mislite da bi mi Deore zavrsio posao, onda nemam potrebe ni za SLX, kamoli XT.

 

Trenutno sam na Sram/Avid BB5 i 160mm rotorima. Nisam zadovoljan, previse se brzo pregreju, kad uhvate inicijalno koce ok ali se pregreju i samim tim izgube brzo na efikasnosti. Dao sam im sansu skoro 1000km ali mislim da ovim tempom ni paknovi nece dugo trajati (vec sam ih dva puta dodatno stelovao usled istrosenosti). Ram ne podrzava v-brake, da podrzava ne bih ni postavljao pitanje :)

Izvinjavam se za opsirno pitanje ali imam bas slabo iskustva sa hidraulikom.


  • 0

#763 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 13 January 2020 - 11:32 PM

Deore 6000, rotori serije 6 pa na vise, napred 180mm pozadi 160mm.


  • 0

#764 Makarije

Makarije
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 256 posts
  • LocationNovi Sad (obronci Detelinare)

Postavljeno 15 January 2020 - 12:53 PM

Vozis rekumbent pa nema potrebe za kocenjem sa 1 prstom tako da ti 615 TREKKING varijanta u kombinaciji sa SLX 180 rotorima resava sve probleme.

Lako ih je naci i nisu skupe...kocnice polovne a rotori i plocice novi.Sve iznad toga je po meni bacanje para.


  • 1

#765 ljiljak

ljiljak
  • Members
  • PipPipPip
  • 106 posts
  • LocationKragujevac

Postavljeno 15 January 2020 - 08:49 PM

Moj glas za Deore 615 i 180/160 rotore. Ove godine sam uzeo SLX rotore jer Deore nisu imali kad sam kupovao.


  • 0

#766 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 16 January 2020 - 12:16 AM

Hvala svima za preporuke! Bice Deore M6000 i SM-RT66 180/160 rotori.

Sad je pitanje da li uzeti BR-T6000 trekking komplet ili BR-M6000 prednju i zadnju. Cena izadje na isto (95e) za obe varijante sa resin plocicama, porucicu kod prijatelja u Nemackoj pa cu preuzeti kad im budem isao u posetu za par nedelja.

Koja je razlika izmedju trekking rucica i obicnih sem sto su duze? Vidim da kratke rucice imaju reach adjustment, ne znam da li trekking rucice imaju? Duzina samih rucica mi nije bitna.

 

Neka preporuka za bleed kit i ulje za ove kocnice? Prvi put bih to radio, pa ne bih da sam pravim bleed kit ako ne moram :)

 

Deore 615 trekking ne nalazim nove na bike24.de i bike-discount.de. Ima jedan polovan komplet na CB, ali gledajuci u odnosu na cenu novog BL-T6000 + BR-M6000 kompleta (95e), polovne 615T se ne isplate preterano (70e). Cak su na bike-discount 88e samo ih trenutno nemaju na stanju. Pored toga mi nikako ne odgovaraju polovne sa duzinom creva kracom od fabrickih, bukvalno sam na knap sa fabrickih 1000mm za prednju i 1700mm za zadnju, za prednju mi cak mozda i zafali za poneko podesavanje sedista/kormana ali to bih vec video u praksi


  • 0

#767 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 16 January 2020 - 12:48 AM

M6000 vs T6000 rucice kocnice, razlika je u modulaciji, M6000 su sportskije odmah "hvataju" i bolje su za snazna i kratka kocenja, T6000 moze finije da se kontrolise sila kocenja preko rucice i pogodnija su za kontrolisanje brzine. Predlazem ti M6000.


  • 0

#768 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 17 January 2020 - 10:59 AM

Tako ce i biti, hvala. Jos samo neki bleed kit da uzmem, jel valja nesto od ovoga:

https://www.bike-dis...o-brakes-501745 (ovde ulje predpostavljam da je precenjeno)

https://www.bike-dis...tl-bt03s-439569

 

Jel se dobro secam da odgovara hidraulicno ulje za citroen hidraulicno oslanjanje? Bar je to bila neka prica ranije, ne znam da li isto vazi i za novije generacije Shimano kocnica.


  • 0

#769 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 17 January 2020 - 11:10 AM

Jel se dobro secam da odgovara hidraulicno ulje za citroen hidraulicno oslanjanje? Bar je to bila neka prica ranije, ne znam da li isto vazi i za novije generacije Shimano kocnica.

 

Сећање те служи, али уз напомену да замениш комплет уље у систему. ЛХМ за цитроен, не ЛДС

 

КЛИК за алат, шприц купи у апотеци, за парче фи 4мм црева се снађи. И прошао си око 800 кинти са поштарином.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#770 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 17 January 2020 - 01:11 PM

U planetbike-u ti je shimano levak 450 dinara... Ja uvek preporucujem da se koristi original shimano mineralno ulje 1l = 2600 dinara, pogotovo tebi kome nije problem da das 50e za pokrivac za bicikl :)


  • 0

#771 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 17 January 2020 - 01:59 PM

@grbic
Hvala za info, spriceve vec imam iako nisam narkoman, za crevce cu se snaci.

@Dusan011
Na bike discount je to ulje 14e 1L, mada mislim da mi se ne slepa avionom to. Zapravo me zanima koja je razlika u odnosu na LHM tj sto ga preporucujes? Naravno da gledam da prodjem jeftinije ako mogu, zato sam i zapamtio za citroen.
  • 0

#772 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 17 January 2020 - 03:12 PM

Функционалне разлике у уљу нема, можда има у саставу таман у некој компоненти која не дозвољава да се мешају међусобно, зато што шимано гура своју причу. Елем, нисам никад мешао па немам искуства по том питању, можда има неко да јесте па и мене занима.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#773 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 17 January 2020 - 03:31 PM

Eto i grbic ti rece da ne mesas ulja. Shimano manje upija vlagu i redje je pa kocnica brze vraca klip u pocetni polozaj.

 

 

Nabavi ti shimano ako mozes pa visak odnesi kod grbica, nece se baciti.


  • 0

#774 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1337 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 May 2020 - 09:46 PM

Pitanje za iskusnije. Zet na mtb-u ima problem sa kočnicama, ali je čovek težak amater, ne ume ni da objasni osim 'slabo hvata'. Ode u servis, kažu mu da mora da menja sve! Da ne imenujem kod koga je bio, uspeli su da ga ubede da naruči komplet nove kočnice (koliko sam shvatio, čeljusti, ručice, creva, ima maguru, a naručili shimano) za nekih 8000din, ne zna ni šta uzima... Samo me zanima da li su ga preveslali, nije ništa polomljeno ni oštećeno, koliko znam, zamenom pločica/diskova se rešava većina problema, kao i vetrenjem vazduha/menjanjem ulja.

Pošto ima malo skuplji karbonski bajs, a vrlo očigledno se ne razume uopšte u mehaniku, imam utisak da su ga lepo izradili. Otišao je da sredi zadnju kočnicu, a ispalo je da će zameniti komplet obe!
  • 0
The sea, the sea

#775 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 18 May 2020 - 10:32 PM

Trebaju mi creva duza od 170cm (koliko su dugacka Shimano creva) za BR-R8070 celjusti i ST-R8020 samaraljke.

https://www.bike24.com/p252433.html

 

Da li bi ovo crevo odgovaralo za moje celjusti/rucice? Ili ako imate da preporucite neko drugo koje odgovara, duzine barem 2m.

 

Da li neko zna koji bi mi sve adapteri tu trebali za krajeve? Ako treba i namenski alat odneo bih to u servis nekome, predpostavljam da servisi onda imaju sta je potrebno za krajeve ili ipak da spremim novo?

 

@Woody

Predpostavljam da su mu rekli da menja sve (sta god to znacilo) zato sto nemaju delove za njegove kocnice :)

Tako je meni moj lokalni majstor jednom davno zamenio cela kljesta na mehanickim disk kocnicama jer nije mogao da nabavi celjust (mada zahvalan sam mu, stara Logan celjust je bila tesko smece).


  • 0

#776 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 29 May 2020 - 07:29 PM

Prvo pitanje, koliko ulja staje u tipičnu Shimano kočnicu?

Da li mi je 50mll dovoljno za jednu ili za obe kočnice? (pod uslovom da ne radim ispiranje tj. da izguram novim uljem staro a onda izbacim i to ulje kojim sam izgurao staro , faktički dva punjenja).

I ko ima najbolju cenu za shimano ulje?

Pitanje za iskusnije. Zet na mtb-u ima problem sa kočnicama, ali je čovek težak amater, ne ume ni da objasni osim 'slabo hvata'. Ode u servis, kažu mu da mora da menja sve! Da ne imenujem kod koga je bio, uspeli su da ga ubede da naruči komplet nove kočnice (koliko sam shvatio, čeljusti, ručice, creva, ima maguru, a naručili shimano) za nekih 8000din, ne zna ni šta uzima... Samo me zanima da li su ga preveslali, nije ništa polomljeno ni oštećeno, koliko znam, zamenom pločica/diskova se rešava većina problema, kao i vetrenjem vazduha/menjanjem ulja.
 

Pošto ima malo skuplji karbonski bajs, a vrlo očigledno se ne razume uopšte u mehaniku, imam utisak da su ga lepo izradili. Otišao je da sredi zadnju kočnicu, a ispalo je da će zameniti komplet obe!

 

Koliko sam gledao cene ispada da 8K odprilike pokriva blidovanje obe kočnice i zamenu paknova i opruga na obe kočnice i ruke/vreme majstora po malo jačoj tarifi. Teško da bi za 8K mogao da menja sve tj. stavi nove ručice, nove kalipere tj. dva puna sistema (napred, nazad), nema šanse za te pare.


  • 0

profilepic.gif


#777 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 29 May 2020 - 07:42 PM

Prvo pitanje, koliko ulja staje u tipičnu Shimano kočnicu?
Da li mi je 50mll dovoljno za jednu ili za obe kočnice? (pod uslovom da ne radim ispiranje tj. da izguram novim uljem staro a onda izbacim i to ulje kojim sam izgurao staro , faktički dva punjenja).
I ko ima najbolju cenu za shimano ulje?

Koliko sam gledao cene ispada da 8K odprilike pokriva blidovanje obe kočnice i zamenu paknova i opruga na obe kočnice i ruke/vreme majstora po malo jačoj tarifi. Teško da bi za 8K mogao da menja sve tj. stavi nove ručice, nove kalipere tj. dva puna sistema (napred, nazad), nema šanse za te pare.

Ne treba ti Shimano ulje, kupi lhm ulje od 1l recimo https://www.autodrag...hm-1l?sku=16022
I imaces ga za dva zivota...
To je ulje za Citroenova vozila za hidrauliku.
Ja sam kupio neko Agip LHM i traje mi godinama a sipam ga u Shimano XT hidrauliku tako da pricam iz licnog iskustva.
Sipao sam ga i ostale Shimano kocnice koje zahtevaju mineralno ulje.
Znaci gledaj da je LHM mineralno i slobodno sipaj.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#778 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 29 May 2020 - 07:44 PM

@Sirius9

Ja odradih prekjuče prednju sa manje od 20ml. Punjenje odozdo (dok ne izadje staro u levak i onda krene i novo) i onda praznjenje sa donje strane dok ne izađu zaglavljeni mehurići. Tako da biće ti sasvim dovoljno 50ml za oba.

Ja sam koristio potpuno budženu varijantu bez ikakvih Shimano proizvoda, dva šprica, crevo i LHM ulje. Ako baš hoćeš Shimano ulje ok, a ako nemaš Shimano levak i crevo mogu dva obična šprica i 3mm crevo.


  • 0

#779 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 30 May 2020 - 01:00 AM

Uh, jeste da ovo LHM košta litar kao 50mll šimanovog ali šta da radim sa litar ulja! 8-[ ma na kraju ću ga i uzeti ako nađem lokalno, barem će me naterati da češće menjam ulje u kočnicama :D Hvala na preporuci, znam da sam davno čitao da mogu i ta ulja za hidrauliku na kolima ali se sad toga ne bi setio nema šanse.

A opremu bi svakako nabavio u apoteci (crevo već imam) :D 50 din za špric vs 900 din (to je sa poštarinom) za jednu šimano čašu sa čepom, no thanks.


  • 0

profilepic.gif


#780 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 30 May 2020 - 08:02 AM

Ne treba ti Shimano ulje, kupi lhm ulje od 1l recimo https://www.autodrag...hm-1l?sku=16022
I imaces ga za dva zivota...
To je ulje za Citroenova vozila za hidrauliku.
Ja sam kupio neko Agip LHM i traje mi godinama a sipam ga u Shimano XT hidrauliku tako da pricam iz licnog iskustva.
Sipao sam ga i ostale Shimano kocnice koje zahtevaju mineralno ulje.
Znaci gledaj da je LHM mineralno i slobodno sipaj.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Znaci ja mogu ovo za hs11?
https://www.olx.ba/r/37905101/40813

Gdje da nadjem ovaj hepek sto se zavrce u celjust na 01:10?
https://youtu.be/HZ3GMv11OKA

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika