Jump to content


Fotografije

Hidraulicne kocnice


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
897 odgovora na ovu temu

#701 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 07 August 2018 - 03:42 PM

Neispravan master cilindar. Kad se vratis kuci skines kocnicu pa u prodavnicu na reklamiranje. Mislim da shimano ne nudi zamenske delove za ovaj tip popravke tako da ces dobiti novu kocnicu u kompletu.
  • 1

#702 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 07 August 2018 - 04:01 PM

Neispravan master cilindar. Kad se vratis kuci skines kocnicu pa u prodavnicu na reklamiranje. Mislim da shimano ne nudi zamenske delove za ovaj tip popravke tako da ces dobiti novu kocnicu u kompletu.

pre toga proveri koje je ulje sipano (mozda je majstor sipao dot pa ti pojelo gumice), ako nije originalno mogu da ti naprave problem prilikom reklamacije, zati prvo ispusti svo ulje iz kocnice, kupi i sipaj shimano original, pa onda reklamiraj kocnicu.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 1

#703 Tamoinazad

Tamoinazad
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 07 August 2018 - 06:37 PM

Hvala puno na savetima
Na istom mestu je curilo i juce,par dana nakon dorade servisera.... :((
Sledeci je problem sto su kocnice bile poslednje,pitam se da li bi iko prihvatio da ima rasparne kocaljke,ako ne iskopaju zamenu
  • 0

#704 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 07 August 2018 - 08:59 PM

Cek jel curilo tu pre bilo kakve intervencije ili tek nakon? Meni nije pala na pamet Vidakova preporuka jer sam mislio da serviser zna sta radi, ali ako ovo curi nakon njegove intervencije onda treba proveriti sta je radio.

Ako je sve u redu sa vrstom kocne tecnosti koju ti je sipao, reklamacija prolazi 1/1 pa ti pregovaraj. Nek ti naprave popust za SLX ili sta god imaju na stanju, vidi sta ce ti reci. Po mom misljenju cak i da doplatis za jaci model to nisu bacene pare jer shimano kocnice opravdavaju svoju cenu za svaku seriju.
  • 0

#705 Tamoinazad

Tamoinazad
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 08 August 2018 - 11:45 AM

Curilo je pre intervencije...zato smo i uzeli da dolijemo ulje,da mogu da naklepam jos 70ak km do voza
  • 0

#706 Tamoinazad

Tamoinazad
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 22 September 2018 - 01:56 PM

Posle skoro mesec dana,i priznate reklamacije od strane Planet Bike,dobio sam nova dva seta prednje i zadnje kocnice.
Obzirom da sam ja 100+,i natovarena bicikla,nema vise trnjenja ruku kao nekada sa Tektro Gemini,kopaju u mestu.
Hvala svima koju su pomogli i ucestvovali u diskusiji.

Attached Thumbnails

  • 20180922_153205.jpg

  • 1

#707 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 19 October 2018 - 06:55 PM

Šta se to sj* kad rotor "odjednom" krene da se češe o neku od pločica?
Milion puta sam štelovao, milion puta se to rašteluje. Je'l to ne legne točak svaki put isto u vilu (prednji točak je problem) ili treba svinjski (hm, hm!) zategnuti čeljusti za vilu, ili je nešto deseto?

Problem je hroničan.
Promenjene su kočnice, menjani su točkovi (i rotori), jedino je vila još ista, tako da nekako u nju najviše gledam.

I ima li tu leka, ili je tu pre 100 godina Profa Terano lepo rekao "to samo na XTR-u nisam video"?
  • 0

#708 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 20 October 2018 - 03:45 PM

Šta se to sj* kad rotor "odjednom" krene da se češe o neku od pločica?
Milion puta sam štelovao, milion puta se to rašteluje. Je'l to ne legne točak svaki put isto u vilu (prednji točak je problem) ili treba svinjski (hm, hm!) zategnuti čeljusti za vilu, ili je nešto deseto?

Problem je hroničan.
Promenjene su kočnice, menjani su točkovi (i rotori), jedino je vila još ista, tako da nekako u nju najviše gledam.

I ima li tu leka, ili je tu pre 100 godina Profa Terano lepo rekao "to samo na XTR-u nisam video"?

Lek je thruaxle, a na ove obicne QR nable nema mnogo leka, ja to obicno resim tako sto prilikom zatezanja tocka drzim bajs skroz uspravno jednom rukom stisnem kocnicu, a drugom zategnem iglu i trebalo bi da pomogne. Moze i jelica da ti asistira da drzi kocnicu a ti stezes tocak, dvoje je pozeljno za zadnji tocak a jedan moze da resi prednji.
Predhodno je bitno da si po istoj proceduri nastelovao kocnicu, jer sustina je da ti tocak uvek legne isto u vilu, a to je tesko postici sa QR-om, e tu pomazu kocnice, jer one iscentriraju tocak.
Kod thruaxle tocak je uvek u istom polozaju pri montazi.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#709 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 20 October 2018 - 04:51 PM

E jbg. Sve te fore znam i koristim*, ali znači nema baš dugoročne pomoći.

 

*Najbolje se pokazalo da držim točak i pustim vilu da sedne sama. Sad mi pade na pamet i da nekako obeležim osovinu i gledam da je uvek stavljam istim mestom u ram.Baš prosto -.-


  • 0

#710 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 October 2018 - 06:41 PM

Objektivno - veće je čudo što mnoge hidraulične disk kočnice ne češu, nego što češu. Lično mišljenje na temu disk kočnica za bajs.

 

Uglavnom, pored gore pomenutih caka, a za slučaj da nisi i to već uradio, meni je kod motora, kad mi je baš dosadno i hoću da se ne čuje ništa dok guram motor, pomagalo da očistim klipove kočnica. Trebalo bi da se gumica elastično deformiše i da klipovi u toku rada ne šetaju napred-nazad, ali iz nekog razloga čišćenje bokova je uglavnom drastično umanjivalo količinu češanja (čime sam dobijao pola hiljaditinke u prvih sto metara - dakle ništa :) ). Kako sam to radio, ako ti se igra sa tim (i ako ništa drugo ne pomogne, niti se neko seti boljeg rešenja):

 

- Skineš čeljust ako je lakše za rad, točak i pakne svakako treba skinuti - da se ne zamaste i da se lakše priđe.

- Očistiš dobro čeljust i klipove tako kako štrče u datom momentu. Ako je DOT, onda dot, ili disk-klinerom, ako je mineralno - disk kliner, ili malo mineralnog ulja i trljaš. Prskaće svakako.

- Sabiješ nekim alatom jedan klip, drugi će biti isteran (ako ima po dva klipa, biće zabavnije, ali uspećeš). Paziš da ne preteraš, samo da se ogoli deo koji je inače pokriven gumicom.

- Očistiš klip koji štrči, ako ima prljavštine/korozije po obodu.

- Vratiš (gurneš) čist klip nazad i onda čistiš sledeći.

- Kad sve očistiš, pomeriš ih ka nazad, ravnomerno, koliko mogu, prebrišeš sve da bude čisto, pa vratiš pakne, točak, upališ sveću, pomoliš se Kromu i zategneš točak kako treba da stoji. Pumpaš ručicu, dok ne počne da daje normalan pritisak, pa vidiš ima li češanja.

- Ako ima, probaš fino podešavanje alatom (veća šansa da pomogne), ili foru sa stiskanjem kočnice pre zatvaranja QR igle (ne škodi kao "dodatak", ako alat ne postigne 100% eliminaciju češanja).

 

Pri ovome postoji verovatnoća da alatom za klipove malo izgrebeš čeljust. Drvene daščice i oprez pomažu, ali ne mogu garantovati da neće ostati ni jedan trag - ako je vlasnik bajsa osetljiv na to.

 

Alat za sabijanje čeljusti sa linkovane slike u praksi teško može da "priđe" malim & uskim disk čeljustima bicikla - tako da je potrebna "simulacija" istog nekim užim komadom čvrstog čelika.

 

Ili kupiš mehaničke čeljusti, k'o čovek. Ili još bolje, batališ diskove. :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#711 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 20 October 2018 - 07:10 PM

Pre 10 godina ovo bih možda i probao, sad me zaboli glava kad treba gume dopumpati. Realno m je lakše i brže da pred vožnju korigujem položaj čeljusti nego da iz sto puta pipkam da'l još ovo... A izdržaće još godinu-dve dok ne dođe nešto modernije u štalu.


  • 0

#712 j-bone

j-bone
  • Members
  • PipPip
  • 47 posts

Postavljeno 24 February 2019 - 12:13 AM

Pozdrav. Imam xt785 kocncie i Shimano adaptere. E sad, ne mogu da nacentriram celjusti a da plocice ne cesu disk. Kada stavim konusne podloske, one od v-brake, pomerim plocice mnogo van, i pločice pokrivaju samo spoljnu polovinu diska. Kako da resim to ako neko zna, tj kako da nacentriram bez spejsera?
  • 0

#713 x_Dario_x

x_Dario_x
  • Members
  • PipPipPip
  • 89 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 24 February 2019 - 12:16 AM

Kada zavrtis tocak, da li ti rotor zapinje svo vrijem, ili samo na odredjenim mjestima?

Ako je ovo drugo, vjerovatno ti je rotor kriv. Sto je lako rijesivo :)
  • 0

#714 j-bone

j-bone
  • Members
  • PipPip
  • 47 posts

Postavljeno 24 February 2019 - 12:47 AM

Kada zavrtis tocak, da li ti rotor zapinje svo vrijem, ili samo na odredjenim mjestima?
Ako je ovo drugo, vjerovatno ti je rotor kriv. Sto je lako rijesivo :)

Uglavnom svuda. Rotori su skoro novi...
  • 0

#715 x_Dario_x

x_Dario_x
  • Members
  • PipPipPip
  • 89 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 24 February 2019 - 12:52 AM

Otpusti dva sarafa sa kojima je celjus stegnuta na adaptere, i lagano stimaj
  • 0

#716 j-bone

j-bone
  • Members
  • PipPip
  • 47 posts

Postavljeno 24 February 2019 - 01:27 AM

To mi preostaje jedino, centriranje dobrih 2-3 sata.
  • 0

#717 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 24 February 2019 - 06:11 AM

Otpusti celjust sa dva sarafa da se klima.Lagano zavrti tocak i stisni kocnicu i drzi stisnutu. Stegni celjust naizmjenicno pritezujuci sarafe, ja obicno stezem po cetvrt kruga jedan pa drigi. Dok nisi skroz stegao sarafe pusti rucicu kocnice i zavrti tocak , ako ne cese opet stisni kocnicu i stegni sarfe do kraja. Ako opet cese ponovi postupak.
Najbitnije je pritezati po malo i naizmjenicno sarafe koje drze celjust.
Ja tako radim i sve bude ok za 2 minuta. Naravno pod uslovom da je rotor ravan.

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
  • 0

#718 j-bone

j-bone
  • Members
  • PipPip
  • 47 posts

Postavljeno 24 February 2019 - 10:30 AM

To i ja radim, ali nesto nije kako treba
  • 0

#719 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 24 February 2019 - 10:38 AM

Jesi li proverio rotore pažljivo ? To što su gotovo novi ne znači da su i pravi ...


  • 0

#720 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 February 2019 - 10:45 AM

@j-bone Можда би било најбоље да поставиш неколико слика. Ја не разумем о каквим адаптерима и подлошкама (од в-кочница?) причаш. И да ли се клипови скроз враћају кад отпустиш ручицу? А можда је проблем и у пакновима.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika