Jump to content


Photo

Kaciga-DA ili NE?


  • Please log in to reply
365 replies to this topic

#201 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Posted 24 April 2020 - 07:04 PM

Nosim i uvek ću je nositi.
  • 2

#202 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Posted 11 July 2021 - 10:46 AM

Pozdrav , nepodnosljive vrucine ovih dana remete planove te sam primoran da sedim kuci i cekam prijatnije dane.

Ne izlazi mi se iz grada , kolabiracu negde , nece niko da me nadje.

E sad , mene mesto ne drzi pa na nekih par sati projurcam kroz Nis ili odem do Niske banje.

Desilo se par neprijatnih situcaija gde je mojom krivicom moglo da bude bas bas lose.Imao sam srecu.

Dakle Kaciga Da samo jos da izaberem ,

Imate li preporuku neku ? Na sta obratiti paznju ,  znam da moram glavu da merim .

Kupio bih novu , u Nisu jedino u planetu cini mi se ,

Uvex neki ?

Novac - hmmm  do 7000 din recimo


  • 0

#203 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 11 July 2021 - 11:17 AM

Pozdrav , nepodnosljive vrucine ovih dana remete planove te sam primoran da sedim kuci i cekam prijatnije dane.
Ne izlazi mi se iz grada , kolabiracu negde , nece niko da me nadje.
E sad , mene mesto ne drzi pa na nekih par sati projurcam kroz Nis ili odem do Niske banje.
Desilo se par neprijatnih situcaija gde je mojom krivicom moglo da bude bas bas lose.Imao sam srecu.
Dakle Kaciga Da samo jos da izaberem ,
Imate li preporuku neku ? Na sta obratiti paznju , znam da moram glavu da merim .
Kupio bih novu , u Nisu jedino u planetu cini mi se ,
Uvex neki ?
Novac - hmmm do 7000 din recimo

Bez probe nemoj da kupuješ, udobnost zavisi od oblika glave, a što više para potrošiš, bolja je i lakša kaciga.
Ume da bude veliki problem ako je kaciga neudobna, to je pakao.

Meni je bilo bitno i da sa prednje strane na lufterima ima mrežicu za insekte koja štiti da pčela i osa ne mogu da uđu kroz lufter.
Interesantno da Uvex pro modeli koji su bili dosta skuplji u momentu kupovine nisu imali mrežicu pa mi nisu bili interesantni.

Nemoj tamnu kacigu da biraš zbog sunca, upaliće ti se glava, bela je bila moj izbor.

Gledaj što lakšu da uzmeš, meni već 7-8 godina posao završava uvex i-vo 240g čini mi se.

Kineske no name, izbegavaj, uzmi brendiranu, testiranu sa homologacijom.

Kaciga služi za "ne daj bože" , treba da sačuva glavu u datom trenutku i ako se desi nesreća dao bi sve na svetu da ti ostane čitava glava.

Planet bike ima odličan izbor, Probike takođe.

Eto tako


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 2

#204 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Posted 11 July 2021 - 11:43 AM

Кацига - ДА.

Имам Uvex I-VO C, служи ме добро за сада....... а плаћена је, око 6000дин пре 3 године. И има мрежицу напред али мушице увек негде упадну са стране или одозго (или ме стигну па одпозади  n2:Heristical )


  • 1

cycling is life, that's why I pedal ...


#205 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 11 July 2021 - 11:47 AM

Кацига - ДА.
Имам Uvex I-VO C, служи ме добро за сада....... а плаћена је, око 6000дин пре 3 године. И има мрежицу напред али мушице увек негде упадну са стране или одозго (или ме стигну па одпозади n2:Heristical )

Mušice nisu problem, osa ili pčela ozbiljno bodu.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#206 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Posted 11 July 2021 - 12:17 PM

Boja je nebitna kod kacige što se tiče vrućine. Ima centimetar-dva pene između spoljnje površine i unutrašnjosti, to pravi dovoljno izolacije od direktnog sunca. Bitnija je ventilacija, znači broj i veličina otvora i oblik unutrašnjih kanala. Za to nažalost većinom važi "koliko para, toliko muzike"; pošto tehnološki praktično nema razlike između jeftinih i skupih modela, mora se na nečemu opravdati cena.

Na kraju kako je već rečeno, prvo i osnovno je da oblik mora da odgovara, a za to mora da se proba.
  • 0

#207 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 11 July 2021 - 12:20 PM

Boja je nebitna kod kacige što se tiče vrućine. Ima centimetar-dva pene između spoljnje površine i unutrašnjosti, to pravi dovoljno izolacije od direktnog sunca. Bitnija je ventilacija, znači broj i veličina otvora i oblik unutrašnjih kanala. Za to nažalost većinom važi "koliko para, toliko muzike"; pošto tehnološki praktično nema razlike između jeftinih i skupih modela, mora se na nečemu opravdati cena.

Na kraju kako je već rečeno, prvo i osnovno je da oblik mora da odgovara, a za to mora da se proba.

Boja je jako bitna kod kacige što se tiče vrućine.
Čista fizika.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#208 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Posted 11 July 2021 - 12:48 PM

Pena je bitnija od boje. Isto čista fizika :-P

Ne znam za tebe, ali vozio sam i potpuno crne i potpuno bele kacige na suncu, nije bilo razlike.
  • 2

#209 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Posted 11 July 2021 - 01:27 PM

Kao sto Fiery rece kod kacige je boja nebitna, nosim crnu po ovim temperaturama. Ako se vec gadjamo bojama, sto se tice odece crvena je boja koju treba nositi po suncu... 


  • 2

#210 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 11 July 2021 - 02:13 PM

Kao sto Fiery rece kod kacige je boja nebitna, nosim crnu po ovim temperaturama. Ako se vec gadjamo bojama, sto se tice odece crvena je boja koju treba nositi po suncu...

Malo sutra, ali nema veze

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#211 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Posted 11 July 2021 - 02:28 PM

I ja sam mislio da boja igra ulogu ali sam promenio misljenje kako sam menjao kacige, sada nosim crnu, isti je osecaj.

 

Takodje i sto se tice mrezice.

Mrezica jeste dobra za insekte ali ne mozete da verujete koliko mrezica smanjuje protok vazduha i hladjenje, tako da sada biram kacigu kojoj je mrezica na sundjerima i moze da se skine, ventilacija je drasticno bolja.


  • 1

#212 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Posted 11 July 2021 - 02:45 PM

Без кациге нигде. И не планирам без ње икакве вожње.
  • 1

#213 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Posted 11 July 2021 - 04:15 PM

Nedavno sam morao da kupim kacigu, jer mi je prethodno pukla pri padu sa bicikla i pri tome fenomenalno odradila posao. Nisam znao da sam udario glavom o asfalt dok to drugar nije zapazio na kacigi.

Prethodne dve kacige sam imao brendirane Giro i u suštini bio sam zadovoljan. Nisu teške, pružaju dovoljno ventilacije, zaštite od Sunca i eto čuvaju tintaru.

Treću kacigu sam odlučio da uzmem neku kinesku sa neta i nisam se pokajao. Zašto kinesku? Pre svega jer mi se svideo dizajn i cena, kao i činjenica da uz nju dolazi tamni vizir koji se magnetima jako jednostavno prikači na kacigu, a pozadi je na kacigi ugrađeno punjivo USV led svetlo koje može da svetli u jedno 7,8 različitih varijanti. U početku sam se dosta premišljao da li da naručim i naravno da sam bio sumnjičav ali sam video da ima 4,5 od ukupno 5 zvezdica u ocenama i da su kupci zadovoljni. Kontao sam hajde da je naručim pa ako ne budem zadovoljan vratiću je.

Ne da sam zadovoljan nego prezadovoljan, pogotovo kad se u obzir uzme i cena od samo 42 eura u šta ulazi i tamni vizir. Vizir sam testirao i OK je do nekih brzina od 40 do 45 na sat. Preko toga na spustu ipak dosta vetar prolazi sa strane i malo ide u oči. Može se voziti ali nije to to.

Svakako i kad se oduzme funkcionalnost vizira, meni je to odlična kaciga. Udobna, sa dovoljno ventilcije, sa mrežom protiv insekata, a veličina je 58-63 cm što mi svakako odgovara i nije mi tesna čak i kad nosim potkapu.

Evo i linka ako nekog zanima.


https://www.amazon.d...=8-3&th=1&psc=1
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#214 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Posted 11 July 2021 - 04:30 PM

U vezi linka jednog dana kad Kinezi budu naucili engleski i ovladali manipulacijama u vizuelnim medijima poput Engleza ima da vladaju svetom umesto Engleza :)

 

61f+SBcAp2L._AC_SL1000_.jpg


  • 0

#215 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 04 April 2022 - 04:49 PM

Drugari, da podelim sa vama iskustvo od prošlog ponedeljka.
Krenem ti ja na vožnju posle duže pauze. Dan kao stvoren za vožnju, lepo raspoložen, rasterećen.
Oprezan sa pulsom, držao sam ga oko 130-140 na ravnom, lagana vožnjica.
Od Umke krenem uzbrdo ka Moštanici pored škole.
Podigao se puls na 175 uzbrdo i kvrc...
Nešto mi se desilo, pojma nemam šta, jer imam amneziju, ne sećam se ničega.
Uglavnom budim se u urgentnom, dezorijentisan, poluživ.
Prespavao tu noć u bolnici na posmatranju, sutradan me pustili kući.

Pokušavam da rezimiram, da se prisetim nečega, rekonstruišem događaj, ali ne ide, mozak kao da je isključen.

Slučajno onako dok sam prolazio pored, bacim pogled na kacigu, kad ono imam šta da vidim.
Spolja malo izgrebana a sa unutrašnje strane pukao stiropor kod slepoočnice.
Glava je doživela potres, još uvek sam malo ošamućen i lelujam, ali lobanja ostala čitava.
Pitaj boga da li bi preživeo da mi kaciga nije bila na glavi...

Tako da ako se još uvek neko razmišlja kaciga da ili ne, od mene veliko DA!


P.S. ako se neko pita kako se sećam da mi je puls bio 175 kada sam pao, odgovor je, ne sećam se. Nosim uvek pulsmetar i Garmin na bajsu, analizirao sam podatke kada sam otišao po bajs.
Inače žena ispred čije kuće sam pao i kod koje je ostao bicikl, kaže da sam ležao oko 2 sata nepomično dok nije došla hitna.
Mislila je baka da sam gotov, iznenadila se što sam već sutradan bio kod nje da pokupim bajs.
Okupilo se, kaže, oko 50 ljudi ali nisu smeli da me pomeraju.
Tu je uzana ulica i bio je otežan saobraćaj jer sam ležao na sred puta, pa hitna nije ni mogla lako da se probije do mene od gužve, a i to je baš teška periferija.

Pamet u glavu i nosite kacige!






Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 3

#216 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Posted 04 April 2022 - 04:57 PM

Uznemirujuće, ležao 2h !?
Ne sećaš se ni kako si pao, sam ili si oboren?
Svi iskusni i pametni biciklisti nose kacigu i dosta je priča da je ljudima spasila život a ja ni posle toliko godina vožnje je nisam stavio na glavu nikada, niti bi znao da odaberem tj šta je važno kod njih i na šta obratiti pažnju pri kupovini.
Definitivno je vreme za kacigu.
  • 0

#217 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1386 posts
  • LocationBeograd

Posted 04 April 2022 - 04:58 PM

Idi bre... jesi li zdrav, osim sto si ziv? Imas li ikakvu ideju ili informaciju od nekoga tamo zasto/kako si pao? Zanesvestio se pa pao ili si pao pa udario glavom i zbog toga se zanesvestio?

 

Aj da se nadamo da si overio "svoju dozu" tj da je prvi i poslednji put.

A kaciga uvek, naravno


  • 0

#218 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Posted 04 April 2022 - 05:11 PM

Proveri da li je tumor u pitanju.


  • 0

#219 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 925 posts

Posted 04 April 2022 - 05:23 PM

Ajde Dušane, jezik pregrizao... Priča ko iz serijala "Zona sumraka".
Dobro je da si živ, ovo je već treći ili četvrtu put da na forumu čitam da je kaciga mnogo pomogla. Plus te i bajs kasnije sačekao. Nadam se da neće biti nekih posledica i da ćeš brzo u nove vožnje

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#220 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 04 April 2022 - 05:26 PM

Idi bre... jesi li zdrav, osim sto si ziv? Imas li ikakvu ideju ili informaciju od nekoga tamo zasto/kako si pao? Zanesvestio se pa pao ili si pao pa udario glavom i zbog toga se zanesvestio?

Aj da se nadamo da si overio "svoju dozu" tj da je prvi i poslednji put.
A kaciga uvek, naravno

To je sada pitanje zbog čega se desilo i postoji nekoliko scenarija.

Pretpostavka prva je tumor na glavi ili neki krvni sud u glavi ili slično u glavi ili vezano za glavu.
Tu sam varijantu eliminisao pregledom glave na magnetnoj rezonanci, živ nisam bio dok nisam dobio rezultate.

Druga pretpostavka je srce ili neki krvni sud vrata ili slično. Malo je verovatan taj scenario jer sam 4 dana pre pada uradio kompletan kardiološki pregled, ultrazvuk i dopler srca i krvnih sudova vrata, sve pod konac, pritisak 120/80.
Sutra idem ponovo kod kardiologa na pregled, da otklonimo sve sumnje.

Treća varijanta je da mi je trenutno pao šećer, mislim da je i najverovatniji scenario.
Naime zbog loših laboratorijskih rezultata - visokog holesterola, triglicerida i šećera inicijalno sam i otišao na kardiološke preglede, a endokrinolog mi je prepisao novu terapiju za dijabetes pa se možda nisam adaptirao na novi lek.

Uglavnom, eliminišem stavku po stavku, lečim rebra, leđa i ostale ugruvane organe.
Hvala bogu, išao sam uzbrdo i pao sam ili sa male brzine ili u mestu, nema preloma, oguljotina, nosio sam kacigu pa ni glava nije stradala.
Čak i na bajsu nema ožiljaka osim pokidane vezice koja je držala Garmin na volanu.
Super sam prošao!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 4




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users