Jump to content


Fotografije

Pitanje za "hemičare", oko benzina i njegove "jačine"


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
25 odgovora na ovu temu

#1 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 25 February 2014 - 01:37 AM

Očigledno ne znam o čemu pričam ali hajde da pokušamo :D

dakle, interesuje me koji benzin je "jači" u rastvaranju silikona?
Evo kratko objašnjenje: potrebno mi je da sa izvesne elektronske komponente skinem silikon, u prvom pokušaju sam to uradio medicinskim benzinom koji sam kupio u apoteci naravno, potopio sam komponentu i slikon je omekšao, postao krt, parčići su se lako odvajali i mogao sam da očistim komponentu. Za čitav proces je bilo potrebno oko 6-7-8 sati natapanja u benzinu i malo čeprkanja iglom, pincetom isl. međutim kao da mi je onaj benzin "oslabio" posle par meseci, neće više da radi, tj. oće ali čak i posle 3 dana natapanja nije to ono što je bilo na početku. Naravno da je flašica sa benzinom bila zatvorena, nije moglo ništa da ispari :)

Tako da mene u suštini interesuje da li bi imao bolje rezultate sa onim benzinom što se toči u kola (i koji tačno) ili je ovaj medicinski bolji (mada je ovaj prilično skuplji od "auto" benzina)...

Ako treba dodatno objašnjenje, tu sam :)

HVALA :mrgreen:
  • 0

profilepic.gif


#2 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 25 February 2014 - 07:19 AM

A da nisi zamenio komponente, pa je to što otapaš malo žilavije?

Dizel svakako ne koristi, on je masan-premasan. Dakle, imaš širok izbor između supera i supera i da moliš boga da gazda Krle nije u njega istresao dva šlepera fritezola, nek' se nađe, pa da opet odmašćuješ.

Kerozin je prilično dobar za odmas', al' ne znam kako ćeš do njega da dođeš.

Aceton bi ti pojeo pločicu, cenim? :)
  • 0

#3 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 25 February 2014 - 08:06 AM

Da li sve vreme koristiš istu količinu benzina (tako bi se dalo zaključiti iz posta) ili svaki put uzmeš novu količinu?
  • 0

#4 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 25 February 2014 - 08:23 AM

Ovo sto pavao rece.
Benzin vremenom postane "ustajao" da se grubo izrazim, gubi svojstva.
  • 0

#5 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 25 February 2014 - 09:43 AM

Wurth ima specijalno sredstvo za skidanje silikona, malo je skupo i ne znam kako reaguje sa metalom, štampom na ploči itd. možda je agresivno ovde su teh. podaci http://wurth.rs/medi...56093544277.PDF a evo kako izgleda imaju ga ovde http://www.fontana.r... ... e-silikona
  • 0

#6 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 25 February 2014 - 11:15 AM

Očigledno ne znam o čemu pričam ali hajde da pokušamo :D

dakle, interesuje me koji benzin je "jači" u rastvaranju silikona?

Otkud to da benzin rastvara silikon?
Silikon se rastvara esencijom ili sircetom.

Ako ti je benzin radio posao mozes da probas i acetonom?

Da ne cistis stampanu plocu od neke ves masine?
  • 0

#7 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 25 February 2014 - 02:37 PM

- dizel znam da je mastan zato ga i nisam razmatrao a i deluje mi kao manje potentan u odnosu na benzin,
- kerozin nikad nisam video, mislio sam da je i on mastan, svejedno ne mogu ni da ga nabavim
- svaki put koristim novu količinu, stavim komponentu u jednu flašicu, sipam oko 20mll iz flašice u kojoj je benzin uskladišten i zatim zatvorim obe flašice i čekam :)
- komponente su slične, uglavnom silikon je isti korišten a i približno ista količina
- za wurth znam da imaju dobrih stvari ali mi se nikako ne isplati, za 1700+ dinara mogu imati 15 litara auto benzina ili 1.5 litara onog medicinskog a ja koristim s vremena na vreme oko 20 mililitara...
- aceton nisam probao, ono što nisam pomenuo je da na dotičnoj komponenti ima fosfora koji treba da ostane neoštećen...

- benzin ne rastvara silikon u pravom smislu te reči tj. ne prekida molekularne veze već i samo slabi tako da se silikon ne rastopi kao npr. šećer u vodi već upije benzin i postane krt, lako se skida, lomi se i lakše se odvaja od površina za koje je bio zalepljen...
  • 0

profilepic.gif


#8 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 25 February 2014 - 03:00 PM

Wurth ima specijalno sredstvo za skidanje silikona, malo je skupo i ne znam kako reaguje sa metalom, štampom na ploči itd. možda je agresivno ovde su teh. podaci http://wurth.rs/medi...56093544277.PDF a evo kako izgleda imaju ga ovde http://www.fontana.r... ... e-silikona


koliko sam upucen, to sredstvo sluzi sa skidanje ostataka silikona pre farbanja, znaci ciscenje, jer se ni jedna boja ne hvata na silikon. http://www.wurth.rs/.../5095/M-471.pdf Ne verujem da ima velikog efekta na vulkanizirani silikon u debljim slojevima, za to treba rastvarac. Poenta silikona i jeste da bude inertan i otporan :)
Ako uzmes drugi Wurthov proizvod, 0 893 1000 - sredstvo za skidanje zaptivnih masa, a silikon to jeste, efekat ce da bude mnogo bolji ali i opasnost po podlogu na koju je nanet, jer se ovo sredstvo najcesce koristi za zaptivkama na bloku motora koji je od neke vrste metala.
http://www.wurth.rs/.../5110/M-476.pdf
  • 0

#9 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 25 February 2014 - 03:08 PM

- svaki put koristim novu količinu, stavim komponentu u jednu flašicu, sipam oko 20mll iz flašice u kojoj je benzin uskladišten i zatim zatvorim obe flašice i čekam :)


Ako hoćeš da ostaneš na benzinu probaj sa novom flašom. Koliko god da je postojeća zatvorena benzin ipak lapi i degradira vremenom.
  • 0

#10 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 25 February 2014 - 03:14 PM

I ja sam pomislio da je izlapio nekako, stajao je par meseci u plastičnoj flašici (oko 3-4 meseca) a znam da se nekad on pakovao u staklene flašice...
  • 0

profilepic.gif


#11 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 25 February 2014 - 03:35 PM

@Sirius,

Pored acetona i ovo si preskocio :)

Silikon se rastvara esencijom ili sircetom.


  • 0

#12 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 25 February 2014 - 03:38 PM

esecniju ne znam ni gde bi kupio, pod kojim imenom se to prodaje? a pod sirćetom misliš na ono kuhinjsko, što se stavlja u hranu, zelenu salatu i tako to??? Znam da s njim može efikasno da se čisti kamenac...
  • 0

profilepic.gif


#13 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 25 February 2014 - 03:40 PM

esecniju ne znam ni gde bi kupio...

udjes u bilo koju prodavnicu i trazi esenciju, samo pazi ruke, to je vec opasna kiselina.
Esencija je u stvari koncetrovano kuhinjsko sirce.
  • 0

#14 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 25 February 2014 - 03:45 PM

jel oksidira (nagriza) aluminijum?
  • 0

profilepic.gif


#15 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 25 February 2014 - 03:54 PM

To ces nam ti reci :mrgreen:
  • 0

#16 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 25 February 2014 - 07:06 PM

Koliko god da je postojeća zatvorena benzin ipak lapi i degradira vremenom.


Kako, izvetri mu "zaj*" frakcija a ostane mulj?

Sirćetna kiselina se transportuje u aluminijumskim burićima 8)
  • 0

#17 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 25 February 2014 - 07:18 PM

Ostalo mi još malo ovog "buđavog" medicinskog benzina, sad ću još to da iskoristim ako bude radio a u međuvremenu tu esenciju sirćetnu i mećem u to :D šta se ne potroši ide u krastavce :mrgreen:

Hmmm, sad se nešto razmišljam, želudačna kiselina je jača od sirćetne jel tako :D
  • 0

profilepic.gif


#18 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 25 February 2014 - 08:22 PM

HCl vs CH3COOH?

Pa jedno mnogo puta :P
  • 0

#19 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 25 February 2014 - 08:27 PM

možda bi mogao da je vežem, progutam pa posle jedno sat vremena izvučem :mrgreen:
Ovo sam video u jenom filmu, luda stvar :mrgreen:
  • 0

profilepic.gif


#20 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 25 February 2014 - 08:31 PM

Znam da benzin u automobilima koji su stajali vise, nebitno dal je rezervoar metal ili plastika, vremenom izgubi svojstva i moze da sluzi samo za potpalu (ili ciscenje lanca na bajsu, sto ja radim :mrgreen: ). Tako da samo skladistenje nije toliko bitno, vec da je relativno "svez".
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika