Jump to content


Fotografije

Izbor shiftera


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
48 odgovora na ovu temu

#21 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 June 2008 - 05:26 PM

Ako ti nesto znaci dve godine sam vozio Deore siftere i nisam imao problema. Svi su mi govorili menjaj to, jer je sve ostalo na bajsu bilo XTR, ali mene boli uvo. Mogao sam u medjuvremenu da stavim sta sam hteo i imao bezbroj prilika, ali me jednostavno mrzelo da rasturam svoj bajs i provlacim sajle.
  • 0

#22 sogli

sogli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 403 posts
  • LocationGornji Milanovac

Postavljeno 12 June 2008 - 05:45 PM

Deore je sasvim pristojan
  • 0
Nemanja Glisic

#23 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 12 June 2008 - 11:58 PM

Ne znam ali kod mene je ili deore ili xt ... xtr mi ne pada napamet...On je s oprostenjem za kurcenje! za one ko ne voli da da velike pare on ce da kupi deore a ko oce nesto dosta bolje on ce da uzme xt a ako oces da se puvas onda uzmes xtr... Xt je za mene vrh ne korsitim samaraljke koristim deore siftere i meni rade super nemam problema. morao sam da ih stavim jer sam imao integrisane xt . pa kad sam uzo rucice za disk morao sam i siftere da menjam...Tako da deore mi vrsi poso za sad.I za neki dan mi stize pogon xt za 2008 tako da javicu vam kako ide ! posto e ovaj specialized nesra!


Mozda je tebi XTR puvanje ili X0,meni takodje dodje kao bacanje para ali ima ljudi(takmicari)kojima znace te nijanse u brzini shiftanja,za njih to nisu nijanse.Nisam vozio nikad XTR ali ko god da jeste a nije profi mi rece da ima razlike.E sad ja osecam razliku izmedju Xt i Deore i to bas :shock: ,prilagodio bi se ja i na Deore kad bi morao :roll: ali Xt je i dalje vrhunska stvar za rekreativce a i za takmicare.Ako neko ima para i zeli da vozi Xtr neka kupi i vozi i uzivace koliko god znao ili neznao za bolje.Poenta price ,glupo je omalovazavati ljude koji voze skuplju opremu , ne arche je kao takmicari ali voze rekreativno vecu kilometrazupa.Shminkeri su oni sto predju 500m do kafica na skupom biciklu u papucama,picnuti i ostave bajs posle mukom predjenih 1km/danu :|.
  • 0

#24 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 13 June 2008 - 08:11 AM

Ja licno vozim siftere Sram X.7 sa zadnjime menjacem Sram X.9 u kombinaciji. Sve to radi besprekorno. Ali kada sam probao sledecu kombinaciju siftere X.9 i z.menjac X.9 redilo je jos bolje. I obicni covek bi osetijo razliku u menjanju brzina, a ne bajkeri. Sve one price da Deore radi kao XT ili obrnuto padaju u vodu. Uvek se dolazi do vecnog pitanja u biciklizmu. Ko ima potrebe od sta. Ja kao ''veci'' rekreativac vozim vec spomenutu varjantu a verujte da sam mogao da uzmem sto god hocu ali sam se zadrzao na ono sto najvise ''prija'' za' moju voznju.
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#25 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 13 June 2008 - 10:01 AM

Naci pravi balans izmedju potrebe(koliko i kako vozis) i dubine novcanika je idealan izbor,mada ako se ima para zasto ne uzeti kvalitet vise.Kako rece Arioth najbolje je preci sa nize na visu opremu i osecati sta si dobio.Moj prethodni bajs je bio sa Xt750 shifterima sve to naravno sa ostatkom Xt750,760 opreme i bio sam zadovoljan a drugovi imaju Deore tako da sam uporedjivao.Novi bajs je ceo u Xt760 i za nijansu je to bolje(shamaraljkeXT).Cak i da imam para razmislio bi da li da vozim mnogo skuplji Xtr ili X0.Naravno,voleo bi da probam X9 i to je cena kao Xt pa da konacnom znam sta mi odgovara kao rekreativcu :mrgreen: .Ali opet podjednako je idiotski omalovazavati one koji kupe skupo kao i one koji voze Alivio,Altus itd.E jedino sto me nervira je kad je neko cicija,ima para a hteo bi bolje i treba mu bolje a ima zmiju u novcaniku ali to su neke druge price :wink:
  • 0

#26 Webber92

Webber92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts
  • LocationZajecar

Postavljeno 13 June 2008 - 10:14 AM

Razlike izmedju xtr i xt je u tezini inace sve je isto ... cak xt hidraulika ima jacu kocionu snagu...
tako da xt je VRH!!!(po meni) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • 0
My world is not flat ,there are tousand ways to the botom , every way is a new EXPERIENCE,i choose DOWNHILL , what is you way ?
Postavljena slika
Postavljena slika

#27 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 13 June 2008 - 10:23 AM

Razlike izmedju xtr i xt je u tezini inace sve je isto ... cak xt hidraulika ima jacu kocionu snagu...
tako da xt je VRH!!!(po meni) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Kako moze da je XT isto sa XTR. Jel si probao nekada i XT i XTR pa da komentarises razliku. Ako je razlika samo u tezini ne bi postojala XTR klasa nego bi bila neka XT Sl(superlight)
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#28 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 June 2008 - 12:33 PM

Svaka grupa - klasa bilo kod Shimano-a bilo kod Sram-a ima svoju namenu u određenom delu biciklističke populacije. Ni ovde pa ni na zapadu, nemaju svi novca za one najjače klase - u ovom slučaju šiftere. Daleko od toga da recimo Deore neće da radi kako treba a XTR hoće ili to isto kod Sram-a - kada bi tako bilo, veoma brzo bi takve serije same sebe izbrisale sa tržišta. Poenta priče se svodi na prostu činjenicu - za koje potrebe se bicikl koristi, koliko frekventno i - sa koliko se novca raspolaže. Kada se to izvaga - kupovina je po meri.
Stoji da je najbolji odnos cena - kvalitet XT grupa kod Shimano-a, kao i X9 kod Sram-a. Ono što se vozi po trkama - ne treba se time opterećivati iz prostog razloga što su trke - pogotovu po inostranstvu jedan svojevrstan POLIGON na kojima se implementira sve ono što je trenutno najnovije, najjače i naravno - najskuplje. Ne zaboravite da su svi ti timovi sponzorisani, imaju ugovore sa najjačim proizvođačima i da će kao takvi UVEK imati najnovije i najbolje na svojim biciklima! Tu vozači gotovo i da nemaju volju odlučivanja ( Ćipolini recimo ima 8) ), već voze ono što tim dogovori i potpiše ugovore.
Imao sam prilike u svim ovim godinama da se susretnem sa SVIM mogućim grupama što se MTB-a tiče - a počeo sam sa običnim SIS ručkama koje čak nisu ni bile Shimano već Sunrace :D .
Ima ovde na forumu i prikaz XTR novih šiftera u praksi, verujte razlike ima, kako kod šiftanja, tako i kod menjača. Osim težine samih komponenti, tu je i korišćenje lagera, kvalitetnijih materijala, preciznije obrade, rada, hoda...što opet ne znači da SVI treba da kupuju samo XTR i X0.
Imam tu "nesreću" da sam da mnooooooooooooooooogo volim MTB i biciklizam, pa sam tokom ovih godina "evoluirao" u "XTR mašinu" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
kod mene su zastupljeni i XTR 2007 i XTR 2004 i X0....
Ono o čemu sam već pisao je činjenica da je Sram preuzeo primat kod profi biciklista što se MTB-a tiče i to u ono vreme kada je Shimano gurao "šamaraljke" - što se pokazalo kao loša poslovna politika, jer taj sistem nikada nije dobio popularnost koju i dan danas imaju klasični šifteri.
Sada, Sram je široko rasprostranjena kategorija i njihove grupe menjača i šiftera stvarno perfektno rade, tako da izborom Sram-a nećete zažaliti.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#29 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 13 June 2008 - 01:33 PM

Razlike izmedju xtr i xt je u tezini inace sve je isto ... cak xt hidraulika ima jacu kocionu snagu...
tako da xt je VRH!!!(po meni) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Kako mozes tako neosnovano da pricas a izgleda da nisi vozio Xtr ili X0,kao ni ja.Ko god da je vozio rece da ima razlike,xtr je laksi,brzi,kruci i izdrzljiviji.To sto ti se ne isplati da ga kupujes je druga stvar i sto ti to ne vozis ne znaci da je bacanje para.Za par godina eto tebe sa nekim X0 il Xtr :?.A XT je stvarno dobar :mrgreen:
  • 0

#30 bozik

bozik
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts
  • LocationGornji Milanovac

Postavljeno 13 June 2008 - 01:55 PM

e ovakokod novog XTR-a isti je kociono materijal diskova kao kod xta, kod paknova ne znam, ali sam video da isto barem slicno koci, a sto xtr ima onaj alu spajder to je zbog mase, evo jedan drug, jedan od nasih boljih takmicara ima xtr diskove i rasklimao se na spajanju alu i celika, zakovice koje su spajane nisu dobro uradjene i rasklimalo se :)

a kod xt-a je swe izjedna celik, malo teze ali isti materijal...


kod siftera i ostale robe, malo su drugi materijali kao sto se pominje i kvalitetnija obrada, npr kod xt-a namerno naprave da bude bucukastije jer treba da bude klasa ispod, ali ne smanjuje se kvalitet

promene dizajn malo jefiniji materijali i ne bude mnogo losije, ali swe to mora da se pazi jer nece nista samo da se podmazije zateze, menjaju sajle isl...

da kod sajli, ja sam xtr sajle skoro 1.5 godinu koristio sa sifterima , nisam mnogo presao, ali sam pokarabasio 2 lanca a sajle nisu se mrdnule :)

ko je presao mnogo kilometara osetice razliku kod novog i starog xtr-a, npr na starim samaraljkama pri prvom udaru moze dal 1 posle po 2 da se menja, dok uzbrdo kada se wraza po 1, novi po 3 dole i 2 na gore... i xt-xtra npr xt je meksi ali nista losiji, MIsa je pomenuo koriste se i kuglucni lezajevi, kod kocnica xtr znate da na keramici bolje koci nego 95% XC diskova dok xt je mekhi ima onaj hod na klestima, dok je xtr krut, kome ne znaci zakopavanje u 2 metra sa 40 ne treba da se opterecuje da li je deore, lx ili xtr, za rekreaciju swe je to dobro...
visoke klase se prave da budu kruce jer su veoma brze promene ritma i stepena prenosa, npr na prevojima sa zakucavanjem moras skoro swe da skines u 2 sekunde ako skines swe nazad veliki napred ostane i udaris u kamen da zaljulja puce zadnji menjac, dok se kod jacih stavlja druga osovina opruga ili slicno, ali ni to ne moze nekad protiv prirode, neko kad divlja ili bas nema srece polomi i visoku klasu...ja sam 2006. na FG maratonu video da puce nazad XTR pa nista...

tako da ja preporucujem ko je trazio savet staviti srama i da ne brines :) ima i jeftinijih klasa ali swe to lepo radi ko hoce da se rekreira deore pa na vise i da ne brine :) sad sto sam ja uvek sumljicav u stepen sigurnosti, takva mi je struka, to je drugo :) i volim da bude kruce zato sto ekad vilom da isikacim malo brze :)
  • 0
GO RIDE!!!!

#31 genius

genius
  • Members
  • PipPipPip
  • 130 posts

Postavljeno 13 June 2008 - 07:16 PM

Razlike izmedju xtr i xt je u tezini inace sve je isto ... cak xt hidraulika ima jacu kocionu snagu...
tako da xt je VRH!!!(po meni) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Kako moze da je XT isto sa XTR. Jel si probao nekada i XT i XTR pa da komentarises razliku. Ako je razlika samo u tezini ne bi postojala XTR klasa nego bi bila neka XT Sl(superlight)


Drugare,ja sam probao Xtr Dual Control za 2004 god.i po meni je to uopšte nije vredelo toliko para koliko je plaćeno u to vreme,i to ga je čovek kupio kod mene u radnji.Ja trenutno imam ruč.menjača XT 760 i one rade kao sat,po meni čak rade bolje i od XTR-a.Imao sam prilike da probam i SRAM X0 i to mnogo pre svih i opet ostajem pri tome da XT radi bolje.Može da priča ko šta hoće ali SHIMANO radi odlično.Samo stavite Shimano-v orighinalni SP bužir menjača pa kako rade Xt ruč.menjača.
POZDRAV :D
  • 0

#32 dare986

dare986
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts
  • Location.:.Krusevac-Nis.:.

Postavljeno 11 November 2008 - 10:19 PM

Vec dugo pratim ovaj forum i dosad sam nalazio odgovore na sve sto me je zanimalo, ali...
Naime dosao je red na kupovinu novih siftera i dvoumim se izmedju Shimano Deore i Sram Attack.
U PlanetBike-u mi preporucuju Deore, ali mi deluje nekako plasticno(spolja je ceo od plastike) ali je zato jeftiniji, dok sram ima alu kuciste, a i lepsi je 8).
Molim za savet. Pozdrav
  • 0
I close my eyes, only for a moment, and the moment's gone

#33 priest

priest
  • Members
  • PipPipPip
  • 160 posts

Postavljeno 11 November 2008 - 10:32 PM

Sram Attack je boji izbor ,ako imas para za njega kupi ga ....sto se kvaliteta tice sram ti je dosta boji a sto se tice finansija tu ti odluci dal ti se to isplati....
  • 0

#34 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 November 2008 - 10:47 PM

Lepota je relativna stvar, kuciste je stvar proizvodjaca - nekom odgovara plastika, nekom kompozit, nekom cnc alu...od toga zavisi i cena.
Pitanje je koji od ova dva sistema radi bolje?
Sam mehanizam povlacenja ili pritiskanja rucica menjaca se razlikuje. Kod Shimano-a se pomocu palca i kaziprsta penje odnosno spusta, dok kod Sram-a to ide palcem - i jedna i druga operacija.
Svi koji su posle Shimano siftera ( alivio, acera, deore, cak i jace serije ) probali Attack, slazu se da ima neuporedivo bolji rad, hod, preciznost.
Druga stvar - kod Sram tehnologije siftera kaziprst je uvek slobodan i moze biti na rucici kocnice i u trenutku promene brzine.
Dakle, ako bih ja birao - uzeo bih attack.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#35 dare986

dare986
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts
  • Location.:.Krusevac-Nis.:.

Postavljeno 12 November 2008 - 07:17 AM

Hvala puno. Odluka je pala uzimam attack. Kad ih postavim javljam utiske, mada ce to morati da saceka neki dan zbog obaveza oko faksa.Hvala jos jednom. Poz
  • 0
I close my eyes, only for a moment, and the moment's gone

#36 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 November 2008 - 07:20 AM

Attack je, ako je u pitanju trigger, istog kvaliteta izrade kao i X-7, s tim sto je odnos 1:2 a posto sam vozio punih godinu dana pomenuti X-7 i nisam nikakvih problema imao sa istim, preporuka za SRAM
Cak bih ga poredio i sa XTom i XTRom
  • 0

#37 armadillo

armadillo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 19 May 2009 - 01:04 PM

IZmedju xt shamaraljki i deore shiftera biram shiftere! Nikako ne mogah da se naviknem na ortakove shamaraljke, iako ima tu neke logike...

Deluju mi nekako krhko i imam neki chudan osecaj sa njima...a i cudan je trip kochiti i kriviti ruku nadole ili nagore uisto vreme... posledica verovatno vec 3 godine voznje sa accera shifterima i sada sa deore :mrgreen:

Deore su i meni izgledali plastichno na prvi pogled, ali u voznji je druga stvar... precizni su, perfektno rade i na dodir deluju chvrsto u mocno pri menjanju.

Bilo je priche o glomaznosti pokazivacha stepena prenosa na rucicama... meni su legli bash... Kada vozim po ravnom, chesto odmaram ruke na njima jer su taman u sirini ramena i nekako lezi ruka na njima :) Naravno ovo sve je vrlo subjektivno iskustvo moje malenkosti sa ovim vrstama rucica...
:mrgreen:
Poz
  • 0
Ako kanis pobijediti ne smijes izgubiti!

#38 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 19 May 2009 - 02:39 PM

Takodje koristim Deore siftere, za sada lepo rade, za dalje cemo da vidimo. 8)
  • 0

#39 Qzma

Qzma
  • Members
  • PipPipPip
  • 141 posts
  • LocationSD

Postavljeno 31 May 2016 - 10:12 PM

Tema je starijeg datuma ali da ne otvaram novu. :)

Tražim ručice menjača za SRAM menjač (1:1) za 8 brzina i da su triggeri. Ne znam da li bi ovi odgovarali?
Ono što me ovde buni je naziv oglasa koji kaze da je za 3x9, dok je na slici model za 3x8.
Na internetu ništa ne mogu da nađem o ovim ručicama, jedino na par slika vidim da ima za 3x8 i 3x9 i da bi trebale da budu za 1:1 povlačenje sajle.
Slao sam mail fanatik-u ali još ne odgovaraju. Ako neko zna nešto više o ovim ručicma ili ako je iz Novog Sada da skokne do fanatika i proveri šta tačno imaju?

  • 0

#40 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 31 May 2016 - 10:42 PM

 

Tema je starijeg datuma ali da ne otvaram novu. :)

Tražim ručice menjača za SRAM menjač (1:1) za 8 brzina i da su triggeri. Ne znam da li bi ovi odgovarali?
Ono što me ovde buni je naziv oglasa koji kaze da je za 3x9, dok je na slici model za 3x8.
Na internetu ništa ne mogu da nađem o ovim ručicama, jedino na par slika vidim da ima za 3x8 i 3x9 i da bi trebale da budu za 1:1 povlačenje sajle.
Slao sam mail fanatik-u ali još ne odgovaraju. Ako neko zna nešto više o ovim ručicma ili ako je iz Novog Sada da skokne do fanatika i proveri šta tačno imaju?

 

koliko se secam X5 model je bio ESP kompatibilan (1:1) dok su SX modeli bili Shimano komaptibilni (SIS tj. 1:2)....

 

danas cu da skoknem do Fanatica da vidim sta kazu pa ti se javljam, OK?

ali nemoj da gajis previse nade

jer se drugar nedavno preorijentisao na LX siftere 3x8 i LX zadnji menjac

jer je pronalazenje ESP rucica, narociti triggera bilo previse...stresno za njega.

poz,


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika