Jump to content


Fotografije

Šniranje točkova


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
50 odgovora na ovu temu

#1 CopyCat

CopyCat
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 323 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 11 June 2008 - 11:06 AM

Hoću da otšniram staru puknutu felnu i da zašniram novu. Kolika je to nauka i na šta treba obratiti pažnju? Gde ima u Novom Sadu da se kupi onaj ključić za žbice?
  • 0
"Always remember you're unique, just like everyone else."

#2 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 June 2008 - 11:38 AM

Nije teško, ali ima posla, treba obratiti pažnju na pletenje, a pored alata - ključa za žice, treba ti i specijalan stalak za centriranje felni. Odokativne metode u ovom slučaju ne pomažu.

http://sheldonbrown....wheelbuild.html

Ovde imaš u detalje kako i šta...
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#3 CopyCat

CopyCat
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 323 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 11 June 2008 - 12:25 PM

Hvala na linku =D> . Pa pretpostavljam da kad ušniram mogu da se odvozam do servisa na centriranje?
  • 0
"Always remember you're unique, just like everyone else."

#4 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 June 2008 - 12:49 PM

HEHE, treba da ga DOOOOOBRO "ušniraš" - ne zaboravi da ukoliko felna šeta po strani - kačiće ti kočnice ( v-brake varijanta ), a ako šeta po vertikali - biće jajasta i jako nezgodna za vožnju, da ne pominjem da u takvim slučajevima ukoliko žice nisu pravilno stegnute možeš trajno oštetiti felnu - prema tome, ukoliko BAŠ hoćeš sam da upleteš, bolje je da hodaš do servisa...
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#5 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 11 June 2008 - 12:51 PM

Najlaksi metod za promenu felna je sledeci. Lepo zalepis felnu do felnu sa tim sto obratis paznju na leve rupe i na desne rupe. Kada uskladis rupe obe felne oblepis felne sa nekim salotejpom i pocnes da zbicu sa edne felne prebacis na drugu felnu. I tako sve 32 ili 36 u zavisnosti kolko ima tvoja felna. Za sledeci korak ti treba poseban kljuc za centriranje i stalak za centriranje. U principu to je to
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#6 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 11 June 2008 - 01:32 PM

Bez ključa nemoj ni da pokušavaš, inače ključ za centriranje može da se napravi od obične vodovodne cevi. U principu, sam posao nije nikakva preterana mudrost, jedino što je zeznuto jeste namestiti točak da ne skače gore dole. To se prvo podešava (naravno pošto se koliko toliko dovede u prav položaj), a posle se podesi da ne šeta levo desno. Što točak ima manje žica zeznutiji je za centriranje (ja sam se u proseku zezao oko sat vremena sa točkovima od 16 žica da ih dovedem u stanje da ne skaču gore-dole). Za posao je najbolje imati posebnu viljušku, ali i sam točak zaglavljen u prednjoj, odnosnoj zadnjoj viljuški može samo pomoću kočnica da se podesi. Ako nemaš čelične živce i volju moj ti je savet da to ipak daš nekom majstoru da odradi. Ah da, ako je po sredi zadnji točak treba ti i ključ za skidanje kasete.
  • 0

#7 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 11 June 2008 - 02:11 PM

Daj bre 500 dinara majstoru... ja volim da čačkam stvari sam, ali neke stvari ipak pojedu previše truda i vremena uz sumnjiv rezultat.
Ključ imam, sam centriram točkove, nije nauka, ali baš da ih pletem, [-X
  • 0

#8 CopyCat

CopyCat
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 323 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 11 June 2008 - 04:03 PM

Sad sam bio u planetu kupio sam felnu.. kod njih je 600 din šniranje i 350 centriranje #-o , mada kontam da su oni najskuplji. De majke ti mixitron imam amortizer zoom-ov stoji mi tu aj ako možeš da mi objasniš tehniku apstraktno kako da se centrira, jel to ide na osnovu zatezanja i otpuštanja žbica žbica :) . Znam da mnogo pitam ali mogu bre još jednu felnu da kupim za ove ruke :)
  • 0
"Always remember you're unique, just like everyone else."

#9 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 11 June 2008 - 05:25 PM

A šta, oni upletu točak za jedne pare a centriraju ga za druge? Zanimljivo...

Ako imaš V kočnice, lako je (amortizer i nije presudan) , malo ih dotegni da budu 1-2 mm daleko od pakne koju ćeš da uzmeš za 'radnu' i onda lagano vrti točak i gledaj koliko je 'prosečno' rastojanje od te pakne. i gde su odstupanja dalje/bliže. Nemoj da te đavo nosi da gledaš spram gume :D :D

Tamo gde je blizu, *malo* (bolje 6x mrvu nego jednom mnogo) otpusti žbice sa te strane i dotegni žbice sa suprotne, gde je daleko, dotegni sa te strane, otpusti sa suprotne. Kažu ljudi da je najbolje raditi sa 3-4 žbice koje su u tom području, ne samo sa jednom (i njenom kontrom). Na stiskanje vidiš koja je žbica previše labava a koja pretegnuta, pa i to uzmeš u obzir.

Nije to velika pamet, samo pamti kojoj si žbici šta uradio u prethodnom koraku, da umeš da vratiš ako ne valja.
  • 0

#10 CopyCat

CopyCat
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 323 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 11 June 2008 - 05:49 PM

Hvala na savetima =D> .
  • 0
"Always remember you're unique, just like everyone else."

#11 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 11 June 2008 - 06:57 PM

Po meni, treba ti malo mozga i dosta volje i uspeces da i upletes (lako, dok gledas TV) i da centriras.
Ja okrenem bicikl nopacke, maksimalno priblizim paknove felni i krenem polako da vrtim, gde paknovi kace felnu, tu zategnem za druge strane 2 zbice i tako ceo krug. Zatim proveris da li je felna jajasta i to je to.

Ako imas vremena - pokusaj sam, ako ne ide - nosi u servis.
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#12 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 11 June 2008 - 07:58 PM

A ne dešava ti se situacija da samo malo otpustiš pretegnutu žbicu/e?
  • 0

#13 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 11 June 2008 - 08:37 PM

Ako neznas da radis nosi u servis. Jeli kada ti se pokvari zub jel ga sam pravis ili ides na zubar. Tako je i sa biciklom. Ako neznas sta radis bolje prepusti to profesionalcima(onim pravim ne fejkerima)
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#14 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 11 June 2008 - 10:03 PM

Evo ti još jedan link za uradi sam:

http://www.bikewebsite.com/build.htm

ovaj je i lepo ilustrovan, pa ako si već rešen imaćeš iskustvo više...
  • 0

#15 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 June 2008 - 08:03 AM

Pogledaj ovde ...

http://bicycletutor.com/wheel-truing/

U pitanju je video tut.....Ima gomila pametnih stvari i dozvoljava download. Sad sve radim sam.
Skinuo sam sve klipove i servis više ne postoji (bar za osnovne stvari). Ako mogu oni mogu i ja. 8)

1000 slika govori više od 1000 reči :) :) :) :)
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#16 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 June 2008 - 04:59 PM

Vecina te savetuje nosi u servis i uradi tako. Ja cu jos dodati obrati paznju prilikom kupovine nove felne na broj rupa i dubinu felne da kasnije nemas problema sa duzinom zica.
  • 0

#17 CopyCat

CopyCat
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 323 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 19 June 2008 - 10:26 PM

Ušnirao, nacentrirao, sve izgleda ok, mada treba sesti pa videti kako to funkcioniše, nego javio mi se sad drugi problem, kupio sam i novu unutrašnju gumu i sad kada sam naduvao ode guma u jaje :| , jel za to postoji neki tutorijal ili moram nositi kod maistora ?

ps: pored toga sada sam primetio da mi se u zadnjoj glavi (neka shimano) chuje nako mlako pucketanje. Ko na onim bmx-ima samo mnogo tiše. Da li je to znak istrošenosti kuglagera ili nekog mogućeg kvara ili mogu da vozim?
  • 0
"Always remember you're unique, just like everyone else."

#18 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 June 2008 - 06:51 AM

Kako to ode guma u jaje? Guma ili točak ? Ako je guma , baci neku sličicu pa da vidimo, a ako je ceo točak (obruč, bandaš, felna) onda nisi dobro centrirao. Probaj bez gume da vidiš da li baca gore dole. Ako ne baca na konju si....

Kranc i treba malo da se čuje...ono cak cak cak cak.... Sem ako nešto baš ne kolje unutra i ne zvuči ujednačeno....

Ukoliko je baš čudno i nije se do sad čulo nosi u servis. Ima i tutorial za to ali nema živaca :)

Ako baš hoćeš sam, idi na youtube i kucaj (na engleskom ) šta te muči. Ja sam dosta klipova o servisu i sklapanju skinuo odatle... 8)

SREĆNO :)
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#19 CopyCat

CopyCat
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 323 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 20 June 2008 - 07:03 AM

Da čuje se to cak cak cak, jako tiho, ne krlja ništa, a što se tiče felne ona super ide u mikromilimetar sam je nacentrirao a guma kao da je ušla u felnu na nekim mestima više a na nekim manje i onda kad okrećeš točak guma ide u jaje, ne vredi da slikam kad stoji sve izgleda ok. Balansiranje točkova ?
  • 0
"Always remember you're unique, just like everyone else."

#20 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 June 2008 - 07:07 AM

Onda samo lepo namontiraj gumu - da jednako ulazi u felnu - i biće ok. Doduše, desi se ponekad da guma bude "fabrički" kriva, ali su to retki slučajevi, pogotovu kod kvalitetnijih primeraka.
Malo napumpaš, pa onda stiskaš gumu u krug da lepo legne na svoje mesto i ako je potrebno ponoviš operaciju više puta.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika