Jump to content


Fotografije

potreban savet, tetiva sve cesce boli..


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
26 odgovora na ovu temu

#1 ilicn

ilicn
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 16 November 2013 - 12:28 PM

tokom jedne voznje na 180-tom km me zabolela tetiva sa zadnje strane kolena sto ide gore ka misicu butine sa zadnje strane.. istovremeno na drugoj nozi su me zabolele tetive kod skocnog zgloba sa prednje strane...

proslo neko vreme ja odmorio, krenem na voznju i na 50-tom km ista prica sve isto..
opet odmorio ja od bajsa i danas krenem na kosmaj i na 12-tom km isti bol sve isto, ja odmorim malo ono prodje i nastavim pa posle nekog vremena opet bol..

bol je kao istegnuce neko, za vreme dok nisam vozio bajs malo sam radio u teretani noge, cucnjevi iskorak vijaca itd nista me nije zabolelo...

moracu kod lekara nekog znam ali je l imao neko iskustva sa takvim stvarima...
hvala unapred..
  • 0

#2 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 16 November 2013 - 04:53 PM

Vozis sa SPD-om?

Ako je tako verovatno treba da promenis polozaj ili sedista ili plocica, i malo da odmoris noge.
  • 0

#3 ilicn

ilicn
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 16 November 2013 - 05:03 PM

ne vozim sa SPD... mnogo sam se smorio oko toga.. sad kad krenem u strahu sam kad ce da krene bol..
hvala...
  • 0

#4 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 16 November 2013 - 05:33 PM

Pa da vozi sa spd-om, ne bi imao bolove. Jedino, ako se ne olupa negde. :lol:

Ee, sala mala, nemoj sad ko pavaobg, svi na kombinovane pedale. :mrgreen:
  • 0

#5 ilicn

ilicn
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 16 November 2013 - 05:44 PM

ceo zivot vozim bez spd... :)
btw, ovo kad kazem da me je bolelo na 50-tom km to je onda kad smo se vozili zajedno u AR..
  • 0

#6 aleksandaraco

aleksandaraco
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 194 posts

Postavljeno 16 November 2013 - 07:34 PM

Ja sam imao problem bukvalno isti,( bol sa zadnje strane) dugo sam vukao tu povredu, drugar mi je preporucio SINEDOL GEL, ima ga u apotekama, i problem mi je nestao posle 5-6 dana koriscenja, pokusaj u svakom slucaju nece ti odmoci.
  • 0
Specialized

#7 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 16 November 2013 - 07:42 PM

Pa da vozi sa spd-om, ne bi imao bolove. Jedino, ako se ne olupa negde. :lol:

Ee, sala mala, nemoj sad ko pavaobg, svi na kombinovane pedale. :mrgreen:


Nećešmi oprostiti te platforme nikada koliko vidim. :D

Jedino što bih ja mogao da ti preporučim povodom bolova je da:
1. odeš kod lekara
2. iskoristiš zimu da se rehabilituješ
3. udariš više po kadenci a manje po opterećenju
  • 0

#8 vladalion

vladalion
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 195 posts
  • LocationBeograd, Zvezdara

Postavljeno 16 November 2013 - 08:02 PM

Kada bole tetive kolena treba jacati kvadriceps, jer tetive preuzimaju napor posto kvadriceps ne moze sve sam. Posle voznje stavite led 10 min i mazete konjskom masti ili nekim gelovima tipa Tedonal, Bengej i sl. Realno odmor je najbolji lek za tetive i on bi trebao da traje od 4 do 6 nedelja, ali ko ce toliko da miruje, dok s druge strane ako se ne zaleci kako valja moze da predje u hronican bol i to je onda mnogo veci problem
  • 0

#9 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 16 November 2013 - 08:06 PM

Ja sam pre 2 nedelje u penjanju na avalu (4ti dan za redom sam se penjao, i resio da probam auszic, tu se sjebah) istego/uvrnuo tetivu na levom kolenu ali sa gornje strane, ka butini. 2 terapije kod fizioterapauta sa strujama i na kraju sa nekim gelom su pomogle (2x1h), plus pauza od bajsa 10 dana i Lioton 1000 mast svaki dan 3x mazanje.
U mom slucaju mislim da je bilo preterivanje ali vrlo lako moze da bude pozicija problem, jer sam skoro promenio polozaj plocica na pedalama pa je mozda to bio dodatni faktor. Mozda je i to kod tebe problem, mozda ne direktno pedale vec polozaj sedista u odnosu na iste.
Svakako savetujem da ides na pregled kod fizioterapeuta i terapiju sa strujama, jer ne moze nikako da skodi :)

@vladalion
U mom slucaju mislim da je bas to bio problem, gurao/vukao sam pedale uz brdo preko svojih granica. SPD tu nije pomogao jer da nisam imao mogucnost da vucem na gore verovatno bih imao manji problem.
  • 0

#10 ilicn

ilicn
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 17 November 2013 - 06:39 AM

hvala ljudi, svako iskustvo je dobrodoslo.. naravno lekar, radim u Domu Zdravlja :) ali znam da ih ima svakakvih..
  • 0

#11 LeNgenda

LeNgenda
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 November 2013 - 09:41 AM

Prvi post, pa odma` medecina...

Probaj da zamislis sebe na biciklu, tj. nogu koja te boli.

Odmah posto se koleno (gotovo potpuno) opruzi u donjoj mrtvoj tacki (da se tako izrazim), ta noga i dalje zeli da pomogne prilikom sledeceg poluobrtaja, prsti se malo nagnu napred i pocinju da guraju pedalu unazad i navise.

To je vrlo mali deo kruga, ali je vrlo naporan upravo za tetive o kojima govoris jer je stopalo u plantarnoj fleksiji, tj. misici lista se kontrahuju, dok istovremeno zadnja loza buta savija potkolenicu (fleksija u kolenu) da bi je podigla do gornje mrtve tacke.

Nisam siguran kakva je pravilna tehnika okretanja pedala, ali pretpostavljam da bi tabani uvek trebalo da budu paralelni sa podlogom, tj. horizontalni.
Mislim da tebi problem pravi taj mali pokret guranja pedale prstima (prednjim delom stopala) unazad, jer je tada najvece opterecenje upravo za tetive iza kolena.

Druga teorija koja je malo manje verovatna, ali sasvim moguca je da ti pedala nije savrseno horizontalna. Mali ugao koji pedala moze da zatvara sa horizontalnom ravni moze vide da optereti jednu stranu kolena, spoljnu ili unutrasnju.
Takodje, ako su ti patike u kojima vozis dotrajale, pa ih je tvoje stopalo deformisalo u jednu stranu, ti pedalu ne pritiskas celom povrsinom najsireg dela stopala, vec jednim krajem naglasenije.

Poslednji pokusaj bi mogao da bude korekcija visine sedista, tj. da ga podignes za mrvicu kako bi maaaalko dodatno rasteretio koleno, mada i dalje smatram da je problem u polozaju stopala i guranju pedale navise.

Od krema ja preporucujem Ben Gay (:D), postoje crveni i zeleni. Posto je kod tebe u pitanju mala upala, treba ti zeleni, koji sadrzi mentu i kamfor i koji ce "hladiti". Nisam siguran koliko kosta, ali nije medju jeftinijima.

Nadam se da si me razumeo, trudio sam se da ne psujem na latinskom.
  • 0

Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

 

Istorija mačevanja u Srbiji

 

#12 ilicn

ilicn
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 17 November 2013 - 09:53 AM

:wink:
nadam se da ce proci posle ovog zimskog laganog odmora..
najverovatnije treba mali odmor, a ne aktivni odmor sa promenom grupe misica..

nekada davno kad sam trenirao odbojku, istegao sam misice koji idu preko rebara malo nize od pazuha, isto nestandardna povreda a vrlo nezgodna.. vukao je dva meseca i vise se nikad nije javila..
covek bi rekao da tu nema misica, dok ne sedne i uzme rebarca od prasenceta...
:D

  • 0

#13 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 17 November 2013 - 11:21 AM

koji sadrzi mentu i kamfor i koji ce "hladiti".

Hm, meni su rekli da bas treba da mazem kreme tj masti koje greju tj pospesuju prokrvljenost te regije, naglasivsi da ne uzimam te sto hlade. Al meni je tetiva sa gornje strane kolena u problemu, ne znam jel to ima neke veze :)
  • 0

#14 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 17 November 2013 - 12:48 PM

za vreme dok nisam vozio bajs malo sam radio u teretani noge, cucnjevi iskorak vijaca itd nista me nije zabolelo...


Tu ti je odgovor.

Na jogu gde treniram cesto nam dolaze bodi bilderi i momci kojima su jedine vezbe bile u teretani. Svi su jedva pokretni i jaucu na najlakse vezbe istezanja. Ocigledno je da teretana i vezbe snage sa teretom uticu na tetive i ligamente i cine ih krucim, manje pokretljivim i istegljivim.

Glupo je ocekivati da ti neka krema tu pomogne. Treba da radis vezbe istezanja kad se sve malo smiri.

Tako ja to vidim.
  • 0
Hibridni drumaš

#15 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 17 November 2013 - 12:54 PM

Bas tako. Mene je 2 godine maltretirala neka tetiva koja ide sa unutrasnje strane odmah iza skocnog zgloba, nije Ahilova. Sve dok nisam prvo dobro odmorio pa poceo lagana istezanja i jos laganije vezbanje pa postepeno pojacavao istezanje i opterecenje nisam se resio bede. I sada povremeno osetim da me zacne cisto da se ne zaboravim :).
Masaza nece da skodi...
  • 0
.

#16 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 17 November 2013 - 01:52 PM

Moja preporuka bi bila da za kratko (2 nedelje )batalis voznju i svaki dan po malo vezbas i istezes nogu....Sto se masti tice,vecina masti na nasem trzistu za takve probleme su sarene laze...Jedina mast koja ce sasvim sigurno pomoci je ihitol kamfor (konjska mast) i ima je u veterinarskim ustanovama....Btw prilicno je jeftina....
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#17 LeNgenda

LeNgenda
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 November 2013 - 02:14 PM

koji sadrzi mentu i kamfor i koji ce "hladiti".

Hm, meni su rekli da bas treba da mazem kreme tj masti koje greju tj pospesuju prokrvljenost te regije, naglasivsi da ne uzimam te sto hlade. Al meni je tetiva sa gornje strane kolena u problemu, ne znam jel to ima neke veze :)


Vrlo grubo receno, meka tkiva se hlade, a jedino se kosti greju.

Povrede mekih tkiva, poput istegnuca, uganuca, pa i raznih udaraca i modrica, se prevashodno hlade. Kako radi ublazavanja bola, tako i zbog sprecavanja otoka, odnosno brze resorpcije postojeceg otoka.

Prva pomoc kod svake sportske povrede je led. Sto pre, u terenskim uslovima obloga, a kasnije krioterapija. Efekat je takodje poboljsanje prokrvljenosti, ali na odredjen nacin kako bi se umanjio postojeci i sprecio novi otok.

Grejuce kreme se prakticno koriste samo kod degenerativnog reumatizma, gde toplota otklanja bol koji je i jedino na sta se tu moze delovati.

Temeljno istezanje na kraju svakog treninga se jako vazna stvar, iz milion razloga. Misic koji je jak, ali cija je pokretljivost slaba je u zargonu "skracen" i sa njim je tesko raditi bilo sta i mnogo je podlozniji povredama usled pokreta koji izlaze izvan uobicajene amplitude.

Svaki desnjak zna da glavu moze vise da nagne na desnu nego na levu stranu, zato sto mu je levi trapesius desc. slabiji, ali elasticniji od desnog i dozvoljava mu vecu amplitudu pokreta nego sto je to slucaj na drugoj strani.

Joga je odlicna stvar, samo je bitno raditi postepeno i biti redovan.

Ihtiol kamfor je dobra i prilicno povoljna stvar, s tim sto ces nakon nanosenja zeleti za zavijes nogu, kako zbog intenzivnog mirisa, tako i zbog prilicno vlazne, gelaste konzistencije. Najbolje uvece, pred spavanje, gel, celofan i elasticni zavoj. Ben Gay je prakticniji jer ga koza brzo upije.

Imaj na umu da je sva ova terapija simptomatska, tj. otklanja simptome, a uzrok se jedino moze otkloniti odmorom. Mislim da si se prosto u jednom trenutku preopteretio, a kasnije se nisi dovoljno odmarao i telo se nije dovoljno oporavilo.
  • 0

Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

 

Istorija mačevanja u Srbiji

 

#18 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 17 November 2013 - 02:38 PM

Vrlo grubo receno, meka tkiva se hlade, a jedino se kosti greju.

Nemam razloga da ti ne verujem posto ocigledno znas o tome vise nego mi ostali smrtnici :) ali mi nije jasno zasto me onda ta povredjena tetiva boli iz cista mira kada je napolju hladno a kada je zagrejem bol prestane i mogu mnogo vise da pokrenem stopalo?

Ista stvar je sa zapaljenjem misica. Ako misic hladis tek onda se steze i smanjuje pokretljivost. Ako ga grejes i masiras em prestaje bol (nije toliko ni bitno) em si pokretljiviji i misic ima vise snage.

Nesto mi tu ne stima...
  • 0
.

#19 LeNgenda

LeNgenda
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 November 2013 - 02:57 PM

Solidan informativni tekst sa trcanje.rs.

http://www.trcanje.r...isici-i-tetive/

Deluje kao reklama za Ben Gay, mozda i jeste, ali napominjem da to meni nije cilj, mada imam dobra iskustva sa njim.

Cinjenica da i dalje povremeno osecas bol u istom predelu ukazuje da stvar nije resena do kraja i da intenzitet simptoma zavisi od spoljasnjih faktora, temperature, naprezanja i slicno, a to ne bi smelo da se desava ukoliko je doslo do potpunog oporavka.

Nikako ne zelim da drzim predavanja, postovi su opsirniji jer zelim da ponudim celovito objasnjenje i preporuku. Takodje, iako jesam fizoterapeut(ski tehnicar) po struci, time se ne bavim profesionalno i zelim da moji saveti budu shvaceni tako kao da ih daje malo bolje obavesteni laik.
  • 0

Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

 

Istorija mačevanja u Srbiji

 

#20 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 17 November 2013 - 03:09 PM


Vrlo grubo receno, meka tkiva se hlade, a jedino se kosti greju.

Nemam razloga da ti ne verujem posto ocigledno znas o tome vise nego mi ostali smrtnici :) ali mi nije jasno zasto me onda ta povredjena tetiva boli iz cista mira kada je napolju hladno a kada je zagrejem bol prestane i mogu mnogo vise da pokrenem stopalo?


Godine, moj Zare, godine. Muči nas krštenica. :D
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika