Jump to content


Fotografije

Rehidracija tokom vožnje bicikla


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
26 odgovora na ovu temu

#1 Zokac

Zokac
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 17 September 2013 - 06:28 AM

Večito pitanje vezano za vožnju bajsa je kako nadoknaditi sve ono što organizam izbaci znojenjem. Tokom letovanja u Grčkoj vozio sam po paklenim temperaturama i u takvim uslovima isprobao i uporedio vodu, hydrostar, aqua vivu hydroactive i cedevitu.

U prilogu link sa tekstom gde sam opisao svoja lična iskustva

http://www.nemagresk... ... e-bicikla/
  • 0

#2 skybeaver

skybeaver
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 180 posts

Postavljeno 17 September 2013 - 06:57 AM

A gde kupuješ ovaj hydrostar?
  • 0
JoJ

#3 Zokac

Zokac
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 17 September 2013 - 07:10 AM

Ima ga u apotekama i Intersportu. Cena jedne kesice je oko 60 dinara.
  • 0

#4 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 17 September 2013 - 07:21 AM

Za voznje do cetiri sata obicna voda i jedna banana kada je u pitanju drum....

Mtb ofroad voda ili hidroactiv u malim kolicinama i dobaaaaar sendvic na pola puta za isti vremenski interval...

Treba izbegavati prenalivanje vodom jer utice lose stvarajuci neprijatan osecaj u zeludcu...

Napominjem da je sve ovo gledano sa mog aspekta i nekom mozda nece odgovarati....
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#5 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 September 2013 - 09:01 AM

Ja (kao i mnogi) trošim prilično vode tokom letnjih MTB vožnji, naročito ako ima više uspona.
Da sam u deficitu sa vodom (iako subjektivno nemam taj utisak) ponekad vidim kad npr. tokom vožnje osetim da mi se piški, pa kao hajde staću malo kasnije, da se završi uspon i sl. i onda posle pola sata-sat osetim da mi se više ne šora :shock: Kontam da je moje jadno telo recikliralo tečnost koju je mislilo da izbaci #-o #-o
Tako daaaa.. Moramo da teramo sebe da stalno pijuckamo vodu/tečnost tokom fizičke aktivnosti (a ne da ždrokamo).
  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.

#6 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 17 September 2013 - 09:09 AM

Ja (kao i mnogi) trošim prilično vode tokom letnjih MTB vožnji, naročito ako ima više uspona.
Da sam u deficitu sa vodom (iako subjektivno nemam taj utisak) ponekad vidim kad npr. tokom vožnje osetim da mi se piški, pa kao hajde staću malo kasnije, da se završi uspon i sl. i onda posle pola sata-sat osetim da mi se više ne šora :shock: Kontam da je moje jadno telo recikliralo tečnost koju je mislilo da izbaci #-o #-o
Tako daaaa.. Moramo da teramo sebe da stalno pijuckamo vodu/tečnost tokom fizičke aktivnosti (a ne da ždrokamo).


Bas to sam mislio!

U vojsci u izvidjackoj patroli su nas ucili da se voda uzima samo toliko da se okvase usta i grlo jer tako se izbegne gomilanje vode u zeludcu i tromost vojnika....Da bi nas naucili tome nisu nam dozvoljavali dopunjavanje vode usput....

Tako da sam to usvojio aliiii pred dolazak kuci je tako lepo svratiti na dva - tri somersbija ili piva
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#7 TaZ

TaZ
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 17 September 2013 - 09:12 AM

natakanje vodom rezultira bržim gubitkom elektrolita, bez istih nema neke vožnje. Vrlo povoljno elektroliti:

http://www.myprotein... ... 29467.html

pomaže i mala kašikica morske soli na caa. 1 l vode
  • 0

#8 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 September 2013 - 09:19 AM

Negde sam na forumu već pisala da sam na Staru planinu pošla maltene bez hrane. Kao staćemo da kupimo, i ne stadosmo, i ništa. Imala sam samo kesicu neslanog kikirikija i ogrebala se od drugih za ponešto od klope. A to mi je bila fizički najteža vožnja ove godine.

E, drugar je poneo neki izotonični napitak (celu teglu) pa smo svi rastvarali i pili.
Neverovatno koliko mi je pomoglo - stvarno osetim "u realnom vremenu" koliko me okrepljuje i vraća u život! Ustvari sam tog dana skontala da mi je mnogo više značilo kvalitetno hidriranje nego klopanje (nit sam puno jela niti sam osećala da mi treba).
  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.

#9 TaZ

TaZ
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 17 September 2013 - 09:24 AM

ja za vožnje sam pravim izotonik....elektroliti, dekstroza, fruktoza, maltodextrin i palatinoza i limun za ukus. Bitno je izračunati točnu količinu kako bi napitak bio izotoničan.
  • 0

#10 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 17 September 2013 - 01:06 PM

ja za vožnje sam pravim izotonik....elektroliti, dekstroza, fruktoza, maltodextrin i palatinoza i limun za ukus. Bitno je izračunati točnu količinu kako bi napitak bio izotoničan.

Moze li taj tacan recept ;)?
  • 0
.

#11 zoran031

zoran031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 392 posts
  • LocationUzice

Postavljeno 17 September 2013 - 04:30 PM

Da li sam ja stvarno naopak, ali ja vodu, tečnost, u vožnji baš malo koristim. Letos po onim vrućinama ikako, a zadnjih dana, ako okusim. Mada nema ni mnogo znojenja. Inače u toku dana popijem dosta limunade i mleka.
  • 0

  5926 km u pola 2012    15605 km u 2013   11674 km u 2014   11858 km u 2015   7577 km u 2016   5423 km u 2017   prebačeno 12000 km u 2018

 

Da citiram profesora:

-Ovce moje budite u vinkli, evo mene stižem na bicikli


#12 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 18 September 2013 - 06:39 AM

Naopak si :D
Ja sam se vrlo malo znojio dok nisam poceo da vozim bicikl, posle toga su mi ugradili slavine svuda po telu. Mada, mislim da je Zokac neprevazidjeni sampion, on se tako oznoji da mu i djonovi budu mokri.
  • 0

#13 TaZ

TaZ
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 18 September 2013 - 06:17 PM

ja za vožnje sam pravim izotonik....elektroliti, dekstroza, fruktoza, maltodextrin i palatinoza i limun za ukus. Bitno je izračunati točnu količinu kako bi napitak bio izotoničan.

Moze li taj tacan recept ;)?


Uglavnom ja koristim na 1,5 lit. vode ukupno 105g dodataka.....uglavnom najbolji omjer je 7-8% u odnosu na količinu vode.

50% dekstroza
20% maltodextrin
20% palatinoza
10% fruktoza
limun i mala kašikica morske soli ako nema elektrolita u tabletama

naravno možeš dodati i magnezij i sl.



Sa postotcima se možeš igrati u zavisnosti od dužine trajanja vožnje ili Glikemijskog indeksa....
  • 0

#14 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 27 September 2013 - 10:33 PM

Ja (kao i mnogi) trošim prilično vode tokom letnjih MTB vožnji, naročito ako ima više uspona.
Da sam u deficitu sa vodom (iako subjektivno nemam taj utisak) ponekad vidim kad npr. tokom vožnje osetim da mi se piški, pa kao hajde staću malo kasnije, da se završi uspon i sl. i onda posle pola sata-sat osetim da mi se više ne šora :shock: Kontam da je moje jadno telo recikliralo tečnost koju je mislilo da izbaci #-o #-o
Tako daaaa.. Moramo da teramo sebe da stalno pijuckamo vodu/tečnost tokom fizičke aktivnosti (a ne da ždrokamo).


Bas to sam mislio!

U vojsci u izvidjackoj patroli su nas ucili da se voda uzima samo toliko da se okvase usta i grlo jer tako se izbegne gomilanje vode u zeludcu i tromost vojnika....Da bi nas naucili tome nisu nam dozvoljavali dopunjavanje vode usput....

Tako da sam to usvojio aliiii pred dolazak kuci je tako lepo svratiti na dva - tri somersbija ili piva

Kvašenje grla može da funkcioniše ako ga radiš na svakih minut-dva. U suprotnom, u pitanju je samo pokušavanje da se što manja količina vode što više razvuče u uslovima preživljavanja. Tečnost se unosi kontinualno tokom vožnje, a ne pola litra-litar na iskap na svakih sat vremena; tada nema problema sa "gomilanjem" u želucu.

Takođe, ne postoji način da se voda iz bešike reciklira nazad u organizam. Ako se izgubi osećaj da treba ići u WC, može biti da je pritisak prestao da raste usled dehidracije, a u međuvremenu ste se navikli na pritisak koji je već tu.

Dva-tri Somersbyja ili slična količina piva su među najgorim stvarima koje se mogu uneti u organizam koji je već dehidriran. Alkohol je diuretik i podstiče izbacivanje vode iz organizma. Čaša piva je u redu, zapravo i poboljšava absorpciju vode, ali dalje od toga čini više štete nego koristi.

natakanje vodom rezultira bržim gubitkom elektrolita, bez istih nema neke vožnje.

Mora mnogo elektrolita da se izgubi da bi pijenje dodatne vode počelo da bude problem. Istina je da se znojenjem gube i elektroliti, ali gubi se mnogo više vode. Ne kažem da su elektroliti nebitni ili nepotrebni, samo ne treba misliti da se treba uzdržavati od čiste vode ako se nema neka mešavina sa elektrolitima pri ruci.
  • 0

#15 tmrki

tmrki
  • Members
  • PipPipPip
  • 145 posts

Postavljeno 24 February 2015 - 07:31 PM

Da ne otvaram novu temu.

 

Šta pijete i koliko tokom vožnje?

 

Danas sam odvozao 69,5km sa prosečnom brzinom 24,03km/h i popio sam 2litra obične vode. 

Da li preporučujete nešto drugo pored vode?

TaZ je dao recept a gde se mogu kupiti takvi sastojci?


  • 0

#16 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 24 February 2015 - 08:00 PM

Cedjenu pomorandzu, limunadu... ako bas mora onda cedevita (nije bas sjajno resenje ali posluzi)... i naravno voda, voda, voda...


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#17 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 February 2015 - 08:26 PM

Voda zna biti bljutava pogotovo nakon nekoliko sati vožnje/nalivanja vodom.. mada je najbolja. Nije loše uz vodu piti i neki sok čisto zbog promene ukusa u ustima.. a i vitamin C nije na odmet ako se pije nešto od limuna ili pomorandže.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#18 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Postavljeno 24 February 2015 - 09:27 PM

Cedjenu pomorandzu

Zar ti se sok od narandže ne ukiseli brzo? Imam sokovnik i često pravim sok od narandže, jabuke, šargarepe... ali posle svega 3-4 sata baš i nisu za piće :) 

Na kraće rute ne nosim mnogo vode, tako da za 50-60km mi je dovoljna flaša od 0.75l, čisto da "pokvasim grlo", a ostatak nadoknadim kod kuće. Ponekad poneseim i cedevitu/multivitu, dve šumeće tablete kalcijuma i magnezijuma i retko kad pepsi :) Ne bi trebalo, ali mi prija.


  • 0

#19 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 24 February 2015 - 09:59 PM

Zar ti se sok od narandže ne ukiseli brzo? Imam sokovnik i često pravim sok od narandže, jabuke, šargarepe... ali posle svega 3-4 sata baš i nisu za piće :) 

Na kraće rute ne nosim mnogo vode, tako da za 50-60km mi je dovoljna flaša od 0.75l, čisto da "pokvasim grlo", a ostatak nadoknadim kod kuće. Ponekad poneseim i cedevitu/multivitu, dve šumeće tablete kalcijuma i magnezijuma i retko kad pepsi :) Ne bi trebalo, ali mi prija.

Nije mi se desilo da se ukiseli, doduse popijem ga jako brzo :) Ali mi je jedna stavka nezgodna sto moram da odvrnem poklopac da bih pio jer mi se brzo zapusi pisak na bidonu :)

Sokovnik je super mozes da pravis sta oces od sokova i da kombinujes.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#20 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 24 February 2015 - 10:13 PM

Probao sam dekstrozu, nije loša stvar ali mi je ukus bio bezveze pa sam se vratio na vodu. Ja za istu kilometražu potrošim 750ml vode. Ima razlike između obične vode sa česme i one kupovne, to je nešto što sam testirao i razlika je osetna.


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika


    Bing (1)