Jump to content


Fotografije

TRANSFAGARAŠAN...želja,izazov - pobeda


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
17 odgovora na ovu temu

#1 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 August 2013 - 10:57 AM

Luda zamisao jednog diktatora da napravi prolaz sa severne strane na južnu stranu Karpata u slučaju invazije Sovjeta ...danas je izazov za bicikliste,motocikliste i ostale entuzijaste.
Prvobitno je planirana bicikl tura preko kanjona Uvca,Biogradskog jezera u CG,kanjonom Tare do Žabljaka,pa preko Durmitora do Foče a dalje preko Sarajeva ,Sokolca do Ljubovije i nakon toga povratak za SD.
Medjutim,kako se pre 2 godine TransF javio kao želja da ga prepedalam iznenada odluka pada da se vozi tamo
Priprema je trajala vrlo kratko,svega 2-3 dana,stvari spakovane u bisage koje nisu ni isprobane (ništa čudno kod mene...pa se usput snalazim sa rešavanjem nepoznatih problema kad nešto nije provereno) - jbg,ne bi bilo interesantno kad bi sve bilo isplanirano u detalje - na sreću,sve je prošlo u najboljem redu
Prvog dana (petak 17-ti.08) odvezao sam se do sestre u PO..a tamo svinjokolj...šta da kažem,svašta je bilo sutradan (zadimio sam pola Rumunije :mrgreen: )
U subotu smo se odvezli do Ram-a na skelu pa preko Dunava (cena za putničko vozilo je 1100,za bajkere 300) i nakon toga otutnjali do gran(č)ice
U prva tri dana obidjosmo nekoliko lepih gradova:
Rešica (Resita)
Karansebeš (Caransebes) posebno izdvajam po lepoti...centar je u starom stilu-prosto fantastičan

Na pola puta izmedju Rešice i Hacega susrećemo dvojicu biciklista i uobičejeno se javljamo: mi-ćao...oni-ćao...tad jedan od njih spazi Srpsku zastavu na mom bajsu: EEEEEE,Srbijaaaa...stani breeee drao se ko blesav oni koče,okreću se,mi kočimo...šleper tutnji pored nas - kad ne izginusmo ispostavi se da je to Žare81...tu se lepo ispričasmo nekih 10-ak minuta i nastavismo dalje...svet ponekad zna da bude mali

Spuštamo se juče Panta i ja nizbrdo, a u susret nam ide dvoje biciklista. Mahnemo jedni drugima u znak pozdrava i viknemo ćao, a onda - ugledamo Srpsku zastavu na bajku! :mrgreen:
Stoj, prijatelju!
Odakle si i kud si krenuo? Mi odavde, a vi? Ček, ček...Žare kažeš? Pa, mi se znamo - virtuelno :mrgreen:
http://www.cikloberz...p?img=19271&t=n
Dvoje biciklista na putu na Transfagarašan i dvojica koji se vraćaju sa Retezata.
Da ne beše zastave, Chamade, Panta i zare81 bi se upoznali ko zna kad. Par desetina minuta, na mestu gde nikad ne bi stali pored puta. Upoznasmo se, ispričasmo i poželesmo jedni drugima srećan put.

Uglavnom, lep su zalogaj njih dvoje zagrizli i prelepe predele odabrali.
Nek ih prati dobro vreme i zdravlje i, što bi braća Rumuni rekli: Drum bun! n:bicycle


Haceg (Hateg) smo samo provezli bez zaustavljanja-naizgled pristojno mesto.
Orastie...
Sibinj (Sibiu)...nisam znao da ima aerodrom u Sibinju (pojavi se mlaznjak pravo ispred nas na nebu.

Četvrtog dana ujutro oko 8,30h stižemo do skretanja za Transfagarasan...u tom trenutku sam sebi nisam verovao da sam konačno tu

Nekoh 25-30 min nakon skretanja prolazimo Cartišoaru,malo selo u podnožju Karpata i odatle počinje priželjkivani uspon na Transfagarašan.
Već sa glavne magistrale za Brašov pri pogledu na Karpate prizor je zaštrašujuć ... sa razdaljine od 10-ak km planina deluje ogromna...kako izgleda pri pogledu sa podnožja ne smem ni da pomislim.
Znam samo da nas čeka konstantan uspon od oko 23 kilometrasa prosečnim nagibom od oko 10-11% - dakle,nekih 6-7 sati penjanja i nekoliko litara popijene vode i prolivenog znoja.
Sam put je izuzetno atraktivan...serpentine,tunelske galerije,vodopadi...ma sve bre puca ispred mene. Noge rade punom parom,gu*ica se na pola puta već ukoćila,noge utrnule,znoj u tolikoj meri lije sa čela da kaciga ne može da ga zadrži.
Na prvoj deonici natpis na putu HELL...moja sestra ne zna engleski - probajte da zamislite njenu facu kad sam joj rekao da je hell - pakao...natpis na putu je opravdao svoje značenje - pakao je počeo...
Nailazimo na tunele-galerije pokrivene travom
Ogromne provalije pored puta,na mnogim krivinama nema branika-ko sleti...završio je karijeru
Posle više sati motanja dolazimo do poslednjih 5 km , noge su već uveliko umorne,ruke utrnule,vozili smo već 5 sati brzinom od 6-7 km/h...
U poslednjih 4-5km Karpati nam stavljaju do znjanja da sa planinom nema šale... vremenske prilike su se munjevito promenile i na poslednjih 4-5km,temperatura je pala za 7-8C,vetar je počeo da duva,sunce se krije iza oblaka...mi totalno znojavi,garderoba natopljena-oblačimo windstoper gornje delove...
Već pri samom vrhu pruža se dugo očekivani pogled na kaskade Transfagarašana
Nakon toga sledi ludački spust u dužini od 25km...u ovom delu nema fotografija jer sam zalepio video kameru na bajs i spustio se na dole slobodnim padom...ljudi moji,u životu nisam ovako išao nizbrdo , najludji spust u životu.
I na kraju: hvala ovoj aluminijumskoj spravi koja me je odvezla do Karpata i nazad bez ikakvih problema,bez bušenja guma,sa sjajnim kočnicama koje su izdržale sva maltretiranja pri suludoj brzini sa teretom od oko 115kg.

Narednog dana našli smo u Curtea D'arges-u srpski restoran ''Sarbesc (Srbin)'' i tu smo se oždrali za male pare- 2 kobaje,2 jaja,slanina,sir,hleb i krompir = oko 3,5E...nakon pola sata nam preselo jer nas je dočekalo poveliko brdo :mrgreen:
Poslednja 2 dana smo bili samo ciklo (bez onog ''turista'') jer smo za 2 dana prešli 355km (jurili da stignemo kući) jer taj deo Rumunije i nije bio nešto posebno a Djerdapsku magistralu smo već vozili. Eto,to bi nekako ukratko bilo to...nama je bilo UHH-odlično.
Nadam se da možete osetiti bar deo onoga što sam ja doživeo...ko može,treba da ode jer slike i reči ne mogu u potpunosti dočarati ovo mesto-treba ga doživeti.

Predjeno je ukupno 1024km za 7 dana. Savladano ukupno 14300 metara visinske razlike.

biće i video klip u 3 dela (spust sa TransF-a) koji će uskoro biti postavljen

Iduće godine planiraću Transfagarašan & Transalpinu...biće objavljeno na LM nekoliko meseci ranije (nekako s' proleća) da bi ostali koji žele da idu imali vremena da se pripreme (u smislu kondicije a najviše slobodnog vremena). Termin će biti okvirno postavljen (klizni) da bi se mogao prilagoditi većini (avgust najverovatnije jer pre toga može biti jako hladno-i sad pa je na vrhu bilo maltene jesenje vreme).


Slike možete pregledati ovde https://picasaweb.go... ... redirect=1

Attached Thumbnails

  • DSC03434.jpg
  • DSC03439.jpg
  • DSC03402.jpg
  • DSC03374.jpg
  • DSC03140.jpg

  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2 dedalus

dedalus
  • Members
  • PipPipPip
  • 132 posts

Postavljeno 25 August 2013 - 11:55 AM

Bravo zemljače =D> =D> =D>
  • 0

#3 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 August 2013 - 01:02 PM

n2:nowplaying n2:1963_headbanger_playing_an_electric_guitar
  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.

#4 zeljkov

zeljkov
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1246 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 25 August 2013 - 01:08 PM

WOW!!! Bravo!!! =D>
  • 0

2010: 3582.6 km 2011: 7022.0 km 2012: 6487.9 km 2013: 7271.3 km 2014: 6xxx km
http://zeljkov.wordpress.com


#5 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 25 August 2013 - 05:47 PM

Odlicna, nimalo naivna tura i lepe slike! =D> Verovatno ste primetili, ali putevi koji vode ka planinskim predelima su fantasticnog kvaliteta (za razliku od pogranicnih). Ona slika 12% uspon od nekih 2km nakon ulaska u Rumuniju je teska prevara, daj boze da ima 4-5%, no resili da zaplase cikloturiste. Ne znam sto razmeni toliko levaKa. Jesi uspeo da potrosis? Ja sumnjam da bih. :lol: Po restoranim kao sto rece jeftino, u pekarama tek bagatela. Kad videh ono kucence, podseti me...Jos ne videh te rase lutalica ko sto oni imaDu, kao hijene. :lol: Magareta su fantasticna, eno ih cekaju te sled. godine na Transalpini. 8)
  • 0

#6 vladalion

vladalion
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 195 posts
  • LocationBeograd, Zvezdara

Postavljeno 25 August 2013 - 07:07 PM

Bravo!
  • 0

#7 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 August 2013 - 07:21 PM

Svaka čast i dobro nam došao nazad! :)
=D> =D> =D>
  • 0

#8 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 August 2013 - 07:40 PM

Ne znam sto razmeni toliko levaKa. Jesi uspeo da potrosis? Ja sumnjam da bih.


Nas dvoje razmenili po 25E :mrgreen: ja se slikao sa celom gomilom u ruci :D Jeftina Rumunija...milina da se ode tamo.


Ona slika 12% uspon od nekih 2km nakon ulaska u Rumuniju je teska prevara, daj boze da ima 4-5%, no resili da zaplase cikloturiste.


I mene čudilo odakle im 12%...možda nisu imali drugi znak pa stavili taj :mrgreen:


Odlicna, nimalo naivna tura i lepe slike! =D> Verovatno ste primetili, ali putevi koji vode ka planinskim predelima su fantasticnog kvaliteta (za razliku od pogranicnih).


Poslednjih 50km do Turnu Severina je tuga...nekih 15km asfalt posut oštrom rizlom (čudi me da su gume izdržale sa svim onim teretom na pak tregeru.


Kad videh ono kucence, podseti me...Jos ne videh te rase lutalica ko sto oni imaDu, kao hijene. :lol: Magareta su fantasticna, eno ih cekaju te sled. godine na Transalpini. 8)


Kucu smo našli u povratku blizu skretanja Transalpine...mnogo slatka kuca...delio sam keks sa njim. A inače (kao što si i napisao) psi su im kao hijene...sama koža i kost+ofucani i olindrani.
Što se tiče magaraca...jooooj kako su ekstra...prosto sam se pitao ko je magarac: oni ili ja koji sam krenuo sa 15kg stvari na biciklu preko Karpata :mrgreen:
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#9 vladetaub

vladetaub
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 465 posts
  • LocationUb

Postavljeno 25 August 2013 - 08:46 PM

Čestitam na iskazanoj želji,savladanom izazovu i ostvarenoj pobedi.Na brzinu pregledane fotografije su reprezentativne.Verovatno ćeš kasnije ubaciti neki komentar uz fotografije.
Ali ček...ček...mislim da si neopravdano zapostavio podvig dame čije ni ime nisi spomenuo.Iako izgleda olimpijski vrhunski pripremljeno ovo je bila prava muška tura a ona na svakoj fotografiji bez traga umora manekenski pozira sa urednim plavim noktima kao da se samo pojavila za slikanje i nije preko pedala okrenula sve te kilometre koje pominješ a koji se iskazuju sa četiri cifre.
  • 0

#10 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 August 2013 - 08:56 PM

Čestitam na iskazanoj želji,savladanom izazovu i ostvarenoj pobedi.Na brzinu pregledane fotografije su reprezentativne.Verovatno ćeš kasnije ubaciti neki komentar uz fotografije.
Ali ček...ček...mislim da si neopravdano zapostavio podvig dame čije ni ime nisi spomenuo.Iako izgleda olimpijski vrhunski pripremljeno ovo je bila prava muška tura a ona na svakoj fotografiji bez traga umora manekenski pozira sa urednim plavim noktima kao da se samo pojavila za slikanje i nije preko pedala okrenula sve te kilometre koje pominješ a koji se iskazuju sa četiri cifre.



Komentare uz slike ću ubaciti naknadno.
Dama je moja sestra iz Požarevca sa kojom ja baš i ne volim da vozim...ona ne zna da stane n:bicycle :mrgreen: a ja razvalim noge,ruke i zadnjicu :D
Ona rano ustaje,ceo dan nešto radi i juri po kući,uz to ide i na aerobik/pilates...i ja pored nje crknem na turi. Na ovoj turi trebalo je da ostanemo 8 dana a zbog nje sam u poslednja 2 dana pregazi 355km (180+175)...još ne mogu noge da oporavim :evil:
Sledeći put ću da krenem dan ranije a ona će me stići negde usput :mrgreen:
Šalu na stranu...malo sam popi*deo zbog nje...jedan deo puta sam preleteo zbog nje a da ništa nisam video osim asfalta - sad joj je to prošlo,ali...sledeći put JOK. Vozimo po mome :mrgreen:
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#11 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 25 August 2013 - 10:32 PM

Svaka cast!!! =D> =D> =D>
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#12 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 August 2013 - 10:41 PM

Tura do kindera =D> =D>
Jedva čekam da mi se nameste zvezde da odem tamo =P~
  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.

#13 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 26 August 2013 - 01:54 PM

Odlicno, izvezao si jednu od mojih zelja, svaka cast =D>
Dace Bog da sledece godine budem u boljem zdravstvenom stanju pa da se i ja prikljucim kad bude poziv.
  • 0

#14 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 August 2013 - 06:01 PM

Dace Bog da sledece godine budem u boljem zdravstvenom stanju pa da se i ja prikljucim kad bude poziv.



Poradi malo na oporavku (nebitno o čemu se radi) pa da vozimo i iduće godine...biće mi drago da se priključi još neko.
Ovog puta 1024km premotali smo za 7 dana - prosečno po 146km (najmanje je bilo 104km a najviše poslednja 2 dana po 180km što je za mene već preterano (još osećam umor u nogama zbog ta 2 dana). Sve to je zahvaljujući mojoj sestri jer je njenima rekla da će ostati 6-7 dana (malo me za*ebala :evil: ).
Iduće godine ići će se normalnijim tempom 100-110km po danu da se ne bi tura pretvorila u jurnjavu.
Zbog nje ovoga puta preskočio sam neke delove koje sam hteo posetiti-Rumunija je lepa zemlja a uz to i jeftina...nema razloga za žurbu.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#15 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 26 August 2013 - 06:11 PM

Radim na tome, vozim i bajs, samo jos uvek ne bih smeo dan za danom velike kilometraze (mada ni sad ne vozim preko 100km dnevno), ali polako bice i to :) Trenutno je problem sto mi je ponekad super za voznju, nekad ne, a za ovakvu turu bi trebalo bar mesec-dva pre toga da nemam problema da bih se usudio da krenem.
Inace vam je tempo bio bas jak za "razgledanje" :)

P.S. Bas sam juce isao sa drugom do SD tj Salinackog jezera, popodnevna voznja, setismo se tebe kad smo sa nekim kolegom na KTMu pricali, doduse ovaj je vozio MTB. Nazad nas kod Brestovika uhvatio pljusak, pokisli smo ko misevi #-o
  • 0

#16 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 August 2013 - 06:14 PM

P.S. Bas sam juce isao sa drugom do SD tj Salinackog jezera, popodnevna voznja, setismo se tebe kad smo sa nekim kolegom na KTMu pricali, doduse ovaj je vozio MTB. Nazad nas kod Brestovika uhvatio pljusak, pokisli smo ko misevi #-o


Mogao si se i najaviti...taman da protegnem noge.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#17 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 27 August 2013 - 07:43 PM

Sledeci put hocu, odluka je pala sad za sad tako da smo samo krenuli :)
  • 0

#18 Simeun

Simeun
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 197 posts

Postavljeno 29 August 2013 - 04:55 PM

lepo lepo, svaka cast! samo sl.put bez zurbe :)
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika