Jump to content


Fotografije

Struja na točkovima, kako se snalazite?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
270 odgovora na ovu temu

#41 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 28 September 2013 - 02:48 PM

Jel ima kod nas da se kupi zastita od prenapona za dinamo?
http://www.bike24.com/p29125.html


po prodavnicama teško, najbolje ti je da vidiš ako neko naručuje sa Bike24 pa da ubaci i ovu zaštitu za tebe sa nekom od porudžbina, to ti je najbrži sistem...
from 1.024,90 € a još ni dinamo nije...
Postavljena slika
Postavljena slika
  • 0

profilepic.gif


#42 Manfred

Manfred
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 March 2014 - 10:23 PM

Pozdrav drugari.. Imam par ideja i nedoumica na temu svetla i stuje, pa da vidimo vase misljenje..

Uzeo sam pre mesec dana Kalkhoff bajk sa hub dinamom, sve radi lepo, na zadnjem svetlu ima kondenzator pa svetli 4-5 min po zaustavljanju, prednje svetlo sija konstatno lepo od nekih 7-8 km/h, ali... nedovoljno jako. U pitanju je Axa Spot ( http://www.axa-stenm...ad-lights/spot/ ) unutra je Osram halogena sijalica od 2.4w.

Moja prva i pretpostavljam najjednostavnija ideja je kupovina Axa Nano od 50 luxa ( http://www.bike-disc...26895/wg_id-808 ) koja ce verovatno bar duplo bolje da sija, bolje cu videti i bolje ce me videti oni koji treba da me vide..

Ono sto mene brine je prenaponska zastita. Za ovo svetlo koje imam trenutno, znam sigurno da nema nikakvu zastitu, a za ovaj Nano 50 nemam pojma, ne videh da bilo gde pise, a voleo bih da mi ne rikne emiter u roku od par voznji od kupovine :) Da li zna neko da li svetla sa diodama imaju zastitu?

Sledece... Imam drugi bajk koji pravim za devojcicu, a nije iskljuceno da cu ga i ja maznuti neki put da se provozam. Na njemu nema diname i svetlo zavisi od baterija. Imam neko baterijsko staro svetlo, jos slabije od ovog gore pomenutog, pa razmisljam o Cree lampici koju bih montirao na njega. Nesto ovako mi pada na pamet: http://dx.com/p/ultr...91#.Uy4MEfldWN0
Pitanje: Koji emiter preporucujete? Pretpostavljam da ce ovo zadovoljavati apsolutno sve potrebe za svetlom na tom bajku, gde bi sluzilo da se samo po potrebi upali na 15-20 min dok se ne stigne kuci, ako se zaglavi negde.. Namerno gledam lampe sa zumom, one bez zuma su ( cini mi se ) previse usmerene..

I pitanje za kraj, da li da zaboravim kupovinu Axa Nano 50 i lepo kupim dve baterijske, a dinamo koristim onako cisto da nesto sija, ili eventualno da uz odredjeni uredjaj puni telefon ili tako nesto...
Izvinjavam se na predugom postu, necu vise, obecavam :P
  • 0

#43 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 23 March 2014 - 12:50 AM

Teško je odgovoriti bez da se prethodno ne zaviri unutar ovih lampi :)
- Da li si siguran da axa sport nema prenaponsku zaštitu? klasična (halogena) sijalica lepo podnosi oscilacije napona ali baš i ne voli kad se pretera, ako zaista nema nikakve zaštite onda je to zbog toga što dinama jednostavno ne može da proizvede tu voltažu koja bi bila opasna za sijalicu.
- Axa nano je takođe lampa predviđena za kačenje na dinamu a kako je led emiter daleko osetljiviji na oscilacije napona mora postojati neka elektronika koja će da pegla to, takođe većina led emitera radi u nekom opsegu od npr. 2.8V - 3.6V (ima i onih koji rade na 6V ili 12V ali ne verujem da su koristili tako nešto) tako da opet mora postojati elektronika koja će to da spusti na emiteru prihvatljiv nivo...
- Cree ne pravi lampice, barem ne u smislu one sa linak, oni prave emitere i od nedavno prave led lampe za enterijer klasičnog oblika.
- Lampe bez zuma su "previše usmerene" a lampa sa zumom (koji inače služi za usmeravanje i usko fokusiranje svetlosti) je OK, hmmm, interesantna teorija.
- Kako misliš koji emiter preporučujemo? pa lampa sa linka već ima ugrađen emiter, nemožeš ti tu nešto puno da menjaš, tj. možeš ali što bi onda kupovao gotovu funkcionalnu lampu? Kada je u pitanju konkretan sipik klon to je više stvar ličnih preferencija, meni se ta lampa uopšte ne sviđa, dobio sam jednu na poklon, otvorio je, zatvorio i poklonio dalje. Pogledah malo one slike na DXu, drajver je katastrofa, jedna je od omraženih next-mode-memory verzija a to znači da će svaki put kad je upališ otići u sledeći režim rada, dakle koristiš je na "max" ugasiš, sledeći put kad je uhvatiš upaliće su u mid režimu, nakon toga u strobo itd. Ovo može jednostavno da se reši ali i dalje imaš lampu sa jednim prejakim režimom koji ne možeš da koristiš dugo jer će se lampa pregrejavati pa rizikuješ da rikne vrlo brzo, strobo režimom koji takođe nećeš koristiti jer radi na maximumu i vrlo je dezorjentišući i nervira, neko će namerno da te pregazi ako ga budeš koristio, tako da ti na kraju ostaje samo jedan koristan režim do kojeg moraš da dođeš prvo da bi ga koristio...
Ja bi se uvek radije opredelio za klasično UltraFire-501B rešenje, npr ova izgleda sasvim OK, P60 uopšte nije nešto posebno fokusiran, naprotiv, još ako nađeš sa OP reflektorom (reljefni) i gledaj da ne bude 18000 lumena, 400 lumena (realnih) je neki maximum koji će ti trebati a neće trošiti kao avion i neće biti rizika od pregrevanja.
Lampe sa malim reflektorom imaju bolje rasipanje svetlosti nego zum lampe... E sad, ako si spreman da izdvojiš 3 puta više novca (~37$) i uzmeš lampu koja je definitivno više od 3 puta bolja od tog sipik klona mogu ti poslati link i za nju :P

- Oba rešenja (dinamo i lampa na baterije) imaju svoje prednosti i mane, pitanje je samo šta tebi pruža veću funkcionalnost.
Ja bi uvek radije išao na baterijsku lampu ali onda moraš i baterije da kupiš a i punjač za njih (ako ih već nemaš, a ako imaš onda nema razmišljanja, uzimaj lampu).
  • 0

profilepic.gif


#44 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 23 March 2014 - 01:54 AM

Axa Nano ima prenaponsku zaštitu. Koristim Axa Pico30, ali nisam proverio do koliko volti može da radi.

Prenaponska zaštita, kao na primer Shimano SM-DH10, se stavlja za obične sijalice, najčešće da zaštite zadnju ako pregori prednja. Može i da se napravi za ~100ak dinara ako ne može original lako da se nađe, ako nekom treba nacrtaću šemu.

Ja bi se uvek radije opredelio za klasično UltraFire-501B rešenje, npr ova izgleda sasvim OK, P60 uopšte nije nešto posebno fokusiran, naprotiv, još ako nađeš sa OP reflektorom (reljefni) i gledaj da ne bude 18000 lumena, 400 lumena (realnih) je neki maximum koji će ti trebati a neće trošiti kao avion i neće biti rizika od pregrevanja.

Nisam je nikada probao po mraku (na biciklu), ali mi se čini da je snop dosta fokusiran. No i da nije toliko, prednost lampi za bicikle u odnosu na ove obične je oblikovan snop, tj. imaju cutoff, što za šumu nije bitno (u stvari nepoželjno), ali za drum jeste (pogledati na primer nemački StVZO §67/TA23).
  • 0
Pozdrav

#45 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 23 March 2014 - 02:01 AM

prednost lampi za bicikle u odnosu na ove obične je oblikovan snop, tj. imaju cutoff, što za šumu nije bitno (u stvari nepoželjno), ali za drum jeste (pogledati na primer nemački StVZO/TA23).

Sve je meni to poznato i u tom smislu Lumotec IQ2 LUXOS bi bio moj izbor...
Sve će biti jasno u sledećem komentaru :)
  • 0

profilepic.gif


#46 Manfred

Manfred
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 March 2014 - 10:13 AM

Teško je odgovoriti bez da se prethodno ne zaviri unutar ovih lampi :)
- Da li si siguran da axa sport nema prenaponsku zaštitu? klasična (halogena) sijalica lepo podnosi oscilacije napona ali baš i ne voli kad se pretera, ako zaista nema nikakve zaštite onda je to zbog toga što dinama jednostavno ne može da proizvede tu voltažu koja bi bila opasna za sijalicu.

Mogu da ti fotkam unutrasnjost lampe ako ne verujes, ima dva kabla i dva limcica koji sluze kao prekidac i to je to :)

- Axa nano je takođe lampa predviđena za kačenje na dinamu a kako je led emiter daleko osetljiviji na oscilacije napona mora postojati neka elektronika koja će da pegla to, takođe većina led emitera radi u nekom opsegu od npr. 2.8V - 3.6V (ima i onih koji rade na 6V ili 12V ali ne verujem da su koristili tako nešto) tako da opet mora postojati elektronika koja će to da spusti na emiteru prihvatljiv nivo...

To sam hteo da cujem :)

- Cree ne pravi lampice, barem ne u smislu one sa linak, oni prave emitere i od nedavno prave led lampe za enterijer klasičnog oblika.
- Lampe bez zuma su "previše usmerene" a lampa sa zumom (koji inače služi za usmeravanje i usko fokusiranje svetlosti) je OK, hmmm, interesantna teorija.

Znam da ne pravi lampe, sto se tice zum lampe izgleda da nisi skapirao. Ove fiksne lampice po mom misljenju imaju previse fokusiran snop, dok zum lampu mogu da odzumiram, znaci ne treba mi koncentrisan snop u jednu tacku nego malo siri, a zum lampa tu zavrsava posao jer po potrebi mogu da skupim i udaljim snop u zavisnosti od brzine i uslova, a isto tako i da rasirim po potrebi da obasjava 2 metra oko bicikla :)

- Kako misliš koji emiter preporučujemo? pa lampa sa linka već ima ugrađen emiter, nemožeš ti tu nešto puno da menjaš, tj. možeš ali što bi onda kupovao gotovu funkcionalnu lampu?

Pa nisam retardiran, toliko znam :) Pitanje je bilo orjentisano vise kao "Kad gledam lampe po dx-u, sa kojim emiterom da gledam" ;)

Kada je u pitanju konkretan sipik klon to je više stvar ličnih preferencija, meni se ta lampa uopšte ne sviđa, dobio sam jednu na poklon, otvorio je, zatvorio i poklonio dalje. Pogledah malo one slike na DXu, drajver je katastrofa, jedna je od omraženih next-mode-memory verzija a to znači da će svaki put kad je upališ otići u sledeći režim rada, dakle koristiš je na "max" ugasiš, sledeći put kad je uhvatiš upaliće su u mid režimu, nakon toga u strobo itd. Ovo može jednostavno da se reši ali i dalje imaš lampu sa jednim prejakim režimom koji ne možeš da koristiš dugo jer će se lampa pregrejavati pa rizikuješ da rikne vrlo brzo, strobo režimom koji takođe nećeš koristiti jer radi na maximumu i vrlo je dezorjentišući i nervira, neko će namerno da te pregazi ako ga budeš koristio, tako da ti na kraju ostaje samo jedan koristan režim do kojeg moraš da dođeš prvo da bi ga koristio...
Ja bi se uvek radije opredelio za klasično UltraFire-501B rešenje, npr ova izgleda sasvim OK, P60 uopšte nije nešto posebno fokusiran, naprotiv, još ako nađeš sa OP reflektorom (reljefni) i gledaj da ne bude 18000 lumena, 400 lumena (realnih) je neki maximum koji će ti trebati a neće trošiti kao avion i neće biti rizika od pregrevanja.
Lampe sa malim reflektorom imaju bolje rasipanje svetlosti nego zum lampe... E sad, ako si spreman da izdvojiš 3 puta više novca (~37$) i uzmeš lampu koja je definitivno više od 3 puta bolja od tog sipik klona mogu ti poslati link i za nju :P

Hvala za ovo, to sam hteo da procitam, tj vidim preporuku. Ako bih vec davao oko 30 evrica, mozda bih otisao radije na varijantu sa dinamom, Axa ili Lumotec ( http://www.bike-disc... ... /wg_id-808 ) da iskoristim struju kad vec imam mogucnost da je pravim :)
U svakom slucaju ostaje onda drugi bajk na koji bih kacio baterijsku preporucenu, a posto se redje vozi, onda i ova od 10ak dolara zavrsava posao savrseno ;)

- Oba rešenja (dinamo i lampa na baterije) imaju svoje prednosti i mane, pitanje je samo šta tebi pruža veću funkcionalnost.
Ja bi uvek radije išao na baterijsku lampu ali onda moraš i baterije da kupiš a i punjač za njih (ako ih već nemaš, a ako imaš onda nema razmišljanja, uzimaj lampu).


Bavim se fotografijom, baterija imam 20 eneloop AA i 4 AAA ( sa tendencijom prosirenja ), no vidim da ove lampe uglavnom rade na 3 komada AAA ili jednom 18650 koju nemam, ali nije problem da nabavim.

Hvala na strpljenju i iscrpnom odgovoru :)
  • 0

#47 Manfred

Manfred
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 March 2014 - 10:26 AM

Axa Nano ima prenaponsku zaštitu. Koristim Axa Pico30, ali nisam proverio do koliko volti može da radi.

Prenaponska zaštita, kao na primer Shimano SM-DH10, se stavlja za obične sijalice, najčešće da zaštite zadnju ako pregori prednja. Može i da se napravi za ~100ak dinara ako ne može original lako da se nađe, ako nekom treba nacrtaću šemu.

Ja bi se uvek radije opredelio za klasično UltraFire-501B rešenje, npr ova izgleda sasvim OK, P60 uopšte nije nešto posebno fokusiran, naprotiv, još ako nađeš sa OP reflektorom (reljefni) i gledaj da ne bude 18000 lumena, 400 lumena (realnih) je neki maximum koji će ti trebati a neće trošiti kao avion i neće biti rizika od pregrevanja.

Nisam je nikada probao po mraku (na biciklu), ali mi se čini da je snop dosta fokusiran. No i da nije toliko, prednost lampi za bicikle u odnosu na ove obične je oblikovan snop, tj. imaju cutoff, što za šumu nije bitno (u stvari nepoželjno), ali za drum jeste (pogledati na primer nemački StVZO §67/TA23).

Hvala na odgovoru, to mi je jos jedna potvrda da je bolje da iskoristim dinamu i kupim LED svetlo napajano iz nje, a za drugi bajk koji se redje vozi posao bi zavrsilo nesto jeftinije i jednostavnije, kineska baterijska lampica neoblikovanog ili neusmerenog svetla :)
  • 0

#48 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 23 March 2014 - 01:34 PM

U suštini led lampe koje si gledao su prilično jeftine tako da možeš sebi dozvoliti da kupiš i dve ili tri za probu pa zadržiš onu koja ti najviše odgovara. Obrati malo više pažnje i na baterije, većina tih lampi radi na 18650 litijum jonske koje su u svakom slučaju bolja varijanta nego AA ili AAA s tim što bi trebalo po svaku cenu da izbegavaš ultrafire ili bailong i tako te sumnjive i pogledaš LG ili Sanyo, Samsung ima odlične baterije, Panasonic isl... Za njih će ti trebati i poseban punjač a ako si raspoložen za "samogradnju" ovo je dobro, jeftino rešenje.
  • 0

profilepic.gif


#49 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 March 2014 - 04:20 PM

A da li je komplikovano da se tako neki jeftin modul iskoristi i napravi punjač za battery packove koji bi se kačio na dinamo nablu?
Napon odgovara ali ne znam da li nabla može da isporuči dovoljno struje?

Meni su te nable interesantne samo zbog punjenja raznih uređaja i nepresušne energije, uopšte mi ne treba za direktno kačenje slabašnih svetiljki. Uplitao bih točak samo ako bih mogao da ga iskoristim za punjenje telefona, battery packa i fotoaparata.
Za telefon sam video više klipova da je izvodljivo, i to dosta prosto izgleda, svega par elemenata na pločici.
Aparat može da se puni preko usb-a, pa kontam da i to nije teško, samo mi treba 5V i ~500mA?
Jedino za magicshine nisam siguran.
  • 0

#50 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 23 March 2014 - 05:49 PM

Ja ne bi ulazio u taj biznis :)
Moguće je, zahteva puno experimentisanja a rezultati su diskutabilni. Mislim da sam ovo već negde rekao: da je takvo rešenje jednostavno i jeftino bilo bi ih mnogo na tržištu, kinezi bi već napravili kopiju od kopije koja je iskopirani original :mrgreen: ali ono što imamo sad na tržištu su rešenja i to samo 2-3 (ako se ne varam) koja koštaju toliko da ih niko ni ne kupuje.
Najveći problem je što napon iz diname direktno zavisi od brzine vožnje tj. veoma je nestabilan, ono što tebi treba da bi punjač funkcionisao je stabilan input od 5V. 5 volti još i može da prođe ali onaj drugi deo je "5V i barem 1A", msm, može i 500mA ako ti ne smeta da verglaš ceo dan da bi napunio jednu bateriju.
Bilo bi super kada bi dinama davala recimo od 10V u startu do npr. 15V ali znamo da to nije tako, kreće od 0V i ide na više, ide preko 5V što znači da ti za napone od 0V do nekih 6.5-7V treba boost konverter a preko toga ti treba buck konverter a njihova efikasnost u tom opsegu inputa koji imaš iz diname je srednje žalosna. Recimo buck konverter sa inputom od recimo 5V do 30V ima najveću efikasnost na nekih 26V, sa inputom od 7-8-9V efikasnost mu je ispod 60%...
P.S. punjenje pakova koji su 8.4V = nema šanse...
  • 0

profilepic.gif


#51 Manfred

Manfred
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 March 2014 - 06:40 PM

Ok, svetlo smo apsolvirali, a sto se tice punjenja B&M pravi E-Werk koji daje konstantni napon na izlazu, koji moze da se krece ugrubo od 3 do 12V, moguce je podesavati i struju, ali.. Meni npr nije bitno da li ce mi napuniti bateriju telefona do kraja, ali mi je bitno da mi se telefon ne isprazni do kraja dok npr slusam radio i snimam voznju Stravom. Tu opet postoji opcija eksternih baterija koje nisu skupe, ali se opet obilazi proizvodnja struje :)
  • 0

#52 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 March 2014 - 06:43 PM

da je takvo rešenje jednostavno i jeftino bilo bi ih mnogo na tržištu, kinezi bi već napravili kopiju od kopije koja je iskopirani original :mrgreen:

:lol:
Da, slično sam i ja mislio, to zvuči logično.
Oko tih konvertora i čuda se ne razumem, pola te nisam skapirao ali nema veze hvala na trudu :). Skapirao sam najbitnije, da nema vajde. Ja se nadao da to može jednostavno sa nekoliko elemenata da se ograniči i obezbedi napon...
Ništa onda, za pack ako bude neophodno, snalaženje i punjenje kod nekog ili u nekom ugostiteljskom objektu :).

Kaži mi samo još ukratko, za mobilni i fotoapart 5V/500mA jel ovo sa linkova šarena laža ili je izvodljivo i bezbedno?
Tebi više verujem :wink:


http://parttimetinke... ... ub-dynamo/
  • 0

#53 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 23 March 2014 - 11:04 PM

Najveći problem je što napon iz diname direktno zavisi od brzine vožnje tj. veoma je nestabilan, ono što tebi treba da bi punjač funkcionisao je stabilan input od 5V. 5 volti još i može da prođe ali onaj drugi deo je "5V i barem 1A", msm, može i 500mA ako ti ne smeta da verglaš ceo dan da bi napunio jednu bateriju.
Bilo bi super kada bi dinama davala recimo od 10V u startu do npr. 15V ali znamo da to nije tako, kreće od 0V i ide na više, ide preko 5V što znači da ti za napone od 0V do nekih 6.5-7V treba boost konverter a preko toga ti treba buck konverter a njihova efikasnost u tom opsegu inputa koji imaš iz diname je srednje žalosna. Recimo buck konverter sa inputom od recimo 5V do 30V ima najveću efikasnost na nekih 26V, sa inputom od 7-8-9V efikasnost mu je ispod 60%...
P.S. punjenje pakova koji su 8.4V = nema šanse...

Citations, please :mrgreen: ? Može da se puni i 8.4V, ako izmeriš strujno naponsku karakteristiku za različite brzine dobićeš nešto ovako:
img01.png
Ovo je strujno naponska karakteristika dinama-grec-kondenzator-(cc)potrošač u mom slučaju, dobijeno simulacijama iz modela i provereno merenjem u par tačaka. U stvarnosti je graf "spljošteniji" kako se ide nadesno tj. generisana snaga pri većim brzinama je manja zbog nemodelovanih gubitaka. Na primer pri 15kmh (crvena linija) možeš da povučeš 0.5A a da napon ostane iznad 10V, što može biti dovoljno za linearni regulator da puni 8.4V pak.
Ne verujem da su kinezi zainteresovani za ovako malo tržište kao što su napajanja za dinama n:confused0031 . Čudo je da već ima oko 10ak proizvoda, a nisu ni sva toliko skupa na primer:
http://www.conrad.de... ... r?ref=list
  • 0
Pozdrav

#54 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 23 March 2014 - 11:21 PM

Pa eto, odlično, za te pare ne vredi se ni zezati i praviti polurešenja :)
A jel može nešto tipa 5V - 2A? (12V - 2A bi bio jackpot) e s tim bi već moglo da se radi ovako sa 0,5A to je 8 sati verglanja minimum :mrgreen:
  • 0

profilepic.gif


#55 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 24 March 2014 - 02:47 PM

Al sta znam, ja ni ne vidim potrebu da bude nesto sto ce za 2h da napuni externu bateriju ili battery pack za lampu.... Jer na kracim voznjama ionako koristim kucne punjace za sve sta mi treba, kad bih isao negde na par dana ili duzu voznju, onda se isplati imati nesto sto ce samo da dopunjava.

Ovo sa poslednjeg linka i nije toliko lose (tj skupo), taman za mobilni ili externu bateriju.
  • 0

#56 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 25 March 2014 - 09:05 AM

A jel može nešto tipa 5V - 2A? (12V - 2A bi bio jackpot) e s tim bi već moglo da se radi ovako sa 0,5A to je 8 sati verglanja minimum :mrgreen:

Za 5V/2A bi trebao prekidački regulator, ali bi trebalo verglati dosta brzo za 10W. 12V/2A nisam siguran da je moguće, možda na nekom dowhillu niz Himalaje :) . Moj treking više ne vozim, ali dok sam vozio duže ture nisam punio baterije, već samo mobilni. Budući da mu treba oko 5V/300-400mA kada je sve upaljeno, hub dinamo i uradi sam rešenje su dovoljni da sve radi i da se još puni već tu oko 15km/h.
  • 0
Pozdrav

#57 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 25 March 2014 - 09:15 AM

Predpostavljam da si postizao rezultate kao ovaj kemo sa linka?
Ja bih napravio sebi sam, ali odavno nisam lemio, nisam siguran kako bih to napravio a da potraje duze od sezone, pa se razmisljam da uzmem ovako neko gotovo resenje.
  • 0

#58 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 25 March 2014 - 10:03 AM

Ne znam kakav je Kemo, a svoj nisam premerio kompletno kako bih hteo jer je potreban setap koji će da mi vrti točak konstantnom brzinom. Za to bi mi trebao verovatno ceo dan, a toga nema na vidiku :cry: .

Kemo sa linka gore daje do 300mA, a postoji i noviji, jači model:
http://www.conrad.de... ... view1&rb=1
Ovaj sam nabavio da vidim kako su ga napravili, ali unutra je sve zatopljeno, tako da će morati da pričeka da ga premerim u radu.

Uradi sam varijanta bi trebalo da ispadne manje od 1000din u materijalu, i bila bi robustna i relativno laka za napraviti uz minimalno iskustvo sa lemilicom. Mogao bih možda sledeće nedelje da napravim kompletno uputstvo za sklapanje na pločici sa rupicama, pa u skorije vreme i kompletan test.
  • 0
Pozdrav

#59 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 25 March 2014 - 01:42 PM

Ako si u fazonu za to planinarenje bio bih ti zahvalan, inace mi ne gine jurenje nekoga da mi dovuce ovo iz Nemacke :) Ovaj jaci model je definitivno prava stvar, ostaje jos "samo" da nabavim tocak sa dinamom :lol:
  • 0

#60 Manfred

Manfred
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 March 2014 - 10:58 PM

Ako bi ovo moglo da se nadje polovno i nesto jeftinije na ebay bilo bi extra :D

http://toddlerontour... ... onversion/
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika