Jump to content


Fotografije

Struja na točkovima, kako se snalazite?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
270 odgovora na ovu temu

#21 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 28 July 2013 - 06:33 PM

Mislim da je najoptimalnije self sustainable rešenje hub dinamo + jedan on onih dcdc step down-ova (i par većih kondenzatora) jedino što je to, manje-više, trajno rešenje tj. ne može da se skine tako lako kao ext.baterije, ostaviš kući i zdravo i što treba odraditi pletenje točke za šta ja lično nemam ni znanja ni volje tako da mi ovo rešenje već davno stoji na papiru.
  • 0

profilepic.gif


#22 tealk

tealk
  • Members
  • PipPipPip
  • 169 posts

Postavljeno 28 July 2013 - 11:45 PM

nije skupo pletenje tocka. sve zavisi gde. ja sam nasao coveka koji isplete tocak za 400 din. (i centrira , naravno)
ja sam napravio sa obicnom dinamom jos prosle godine, samo sto je dinama bila stara pa su mi se zice pokidale (bile su pokidane,zalemio sam ih pa sad su se ponovo pokidale)
meni je problem da nadjem dobar drzac za telefon (vec 2 sam slomio)
  • 0

#23 homer

homer
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts

Postavljeno 29 July 2013 - 06:09 PM

nije skupo pletenje tocka. sve zavisi gde. ja sam nasao coveka koji isplete tocak za 400 din. (i centrira , naravno)

U Bgd? Moze kontakt.


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
  • 0
"Ja sam sebe manji komad
veci deo cini Nomad
a taj cudak nesto bunca
njemu nikad dosta sunca"

#24 tealk

tealk
  • Members
  • PipPipPip
  • 169 posts

Postavljeno 29 July 2013 - 07:52 PM

novi sad...
  • 0

#25 tealk

tealk
  • Members
  • PipPipPip
  • 169 posts

Postavljeno 23 August 2013 - 12:01 PM

ovo nije lose http://www.mikroprin... ... /index.php
a nije skupo ( preko traze 30$ za slicne uredjaje i jos treba dodati na to carinu)
  • 0

#26 Amin

Amin
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts
  • LocationNovi Pazar, Srbija

Postavljeno 07 September 2013 - 08:54 PM

Evo odlicnog resenja, za koje je Nokia zasluzna.. :)

http://www.amazon.co... ... B00475BGHA
  • 0

#27 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 10 September 2013 - 11:19 AM

Interesantan taj Nokijin, a nije ni mnogo skup u poređenju sa drugima. Već neko vreme mi se vrti "u prazno" točak sa hub dinamom, evo konačno i prvo uradi sam rešenje. U suštini najjednostavniji pristup, grec pa linearni regulator za dobijanje regulisanih 5V (da ne crtam šemu?). I da, vrlo bitno, prenaponska zaštita, u mom slučaju hub prebaci 50V već preko 25km/h. Pa sve spakovano u kućište od eksterne baterije (sa ostavljenim samo USB konektorom), malo veće od 18650.
IMAG1.jpg
Još bolje bi bilo staviti prekidački regulator, i malo inteligentniju zaštitu, jer se ovako zener diode znaju prilično ugrejati kada napajanje radi na prazno. Ali to već za sledeću verziju, ovo mi je bilo odmah pri ruci .
  • 0
Pozdrav

#28 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 10 September 2013 - 02:20 PM

Ako te ne mrzi, kad budes imao vremena, stavi semu i okvirnu cenu komponenti. Ima nekih 8 godina kad sam zadnji put lemio i pravio stampane ploce, ali za ovako nesto bi me zanimalo, jer sam planirao da nabavim dinamo hub. A gotova resenja za punjenje su mi preskupa, pa bi ovako neko uradi sam bilo odlicno. Ionako bih gledao da sa njim ne punim direktno mobilni vec eksternu bateriju, koja se inace i puni sa USB punjacem. A to je taman 5V ako se ne varam.
  • 0

#29 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 11 September 2013 - 10:40 PM

pwr.PNG
Stavljao sam šta sam nalazio po fiokama, pa bolje da stavim okvirno tipove/vrednosti, ionako nije kritično. Ali odmah i da se ogradim da ako se zapališ nisam ja kriv :mrgreen: .
D1..D4 bih stavio minimalno 100V/1A diode (npr. 1N4007), ako je moguće šotki.
U1 je neki standardni regulator napona (npr. 7805), ako je moguće neki low-drop.
DZ1 treba da ograniči napon za regulator, a da pritom može da izdrži do 10ak W, na primer moj regulator (kao i npr. 7805) izdržava do 35V, ja sam ograničio na 30V sa 6 redno vezanih 5V/2W zener dioda.
C1 barem 1000uF, napon da je veći od napona zener diode, ja sam na primer stavio 1000uF/50V.
C2 neki mali elektrolitski kondenzator na primer 10uF/10V ili bilo šta veće
Nije potrebno mučiti se sa pravljenjem pločice (meni mašina napravi pa mi je bilo svejedno), može i pertinaks sa rupicama, ili u vazduhu spartanski :). I obezbediti hlađenje za zener diode i regulator, na primer neki mali limčić.
Sve zajedno komponente i pločica mogu da koštaju do 500 dinara rekao bih.
  • 0
Pozdrav

#30 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 11 September 2013 - 11:22 PM

Imam parce nekog starog heatsinka pa cu ga modovati za hladjenje, ili da iscupam iz nekog neispravnog napajanja.
Za plocicu cu jos videti, nije ti losa ni ideja za pertinaks sa rupicama, posto vec nema mnogo komponenti.
Samo da nabavim dinamo hub pa cu da se igram malo, hvala na semi!
Kad smo kod toga, koji je dinamo kod tebe? Jel si merio struju punjenja? Posto uopste nemam predstavu koliko ti hubovi zapravo daju, nisam imao pojma da napon ide do 50V. A ako je struja 500mA ili vise, to je onda sasvim solidan punjac za raznorazne baterije. Idealno bi bilo oko 1A doduse, ali i 500mA sluzi za prvu pomoc.
  • 0

#31 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 12 September 2013 - 01:06 AM

Dinamo je DHT780, mada mislim da su sva Shimano dinama električno ista (makar je broj polova isti), a da je razlika samo u materijalu hub-a, osovini i ležajevima. Nadam se da ću ga premeriti malo bolje uskoro, malo je teže raditi to u pokretu, a za neki stacionarni setap treba vremena. Jedino što sam i proverio je punjenje telefona. Moj telefon (HTC Desire X) vuče najviše 0.9A (na primer kada je na punjaču), a manje ako napajanje ne moze da održava napon. Za 0.9A treba da vozim 25km/h. Za 500ak mA treba da vozim oko 16km/h.
  • 0
Pozdrav

#32 skora_elakolije

skora_elakolije
  • Members
  • PipPipPip
  • 74 posts

Postavljeno 23 September 2013 - 02:18 PM

Pozdrav''

Da li je ovaj tocak dobar za disk ?
http://www.cikloberz...w.php?id=123208
Deluje primamljivo i disk i dinamo :mrgreen:
  • 0

#33 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 23 September 2013 - 03:51 PM

Prvo što treba da pitaš prodavca je da ti kaže u kakvom su stanju kontakti od diname, to su ona dva metalna taba koja se vide na slici dole i da li se dobija konektor za njih. Uz novu nablu sigurno se dobijaju dva konektora a mislim da ide i jedan rezervni taj deo/konektor što je montiran na nablu. Ovo je iz razloga što to najčešće puca kad se usled nepažnje zakače žice i povuku a mnoooooogo je lakše kad imaš te konektore.
Postavljena slika

a računaj i na dodatni izdatak za CL disk...
  • 0

profilepic.gif


#34 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 23 September 2013 - 11:55 PM

Ja onako usput gledam te nable, i primecujem da retko koja u oglasu ima konektor, obicno su bez. Ali se razmisljam, 2 deblje zice zalemiti na samu metalnu povrsinu, izolovati, i na drugom kraju staviti konektor po zelji, zar ne? :) Jedino ne znam za vreme kise kako bi se ponasala takva skalamerija. Mada koliko vidim retko koja nabla ima prekrivene polove van dela gde se kaci konektor, pa bi tu svakako mogao da se napravi kratak spoj ako ima dosta vode.

Vidim da nable (sto se tehnickog dela tice, bar kod shimana) ima u 2 verzije. Snage 2.4W i 3W. Da li se oseti neka razlika u koriscenju, ako je neko probao obe? Himzo ima valjda ovu od 3W i za nju vec znam(o) karakteristike, jos ako neko ima slabiju da kaze koju struju daje pri kojoj brzini, bilo bi super :)
  • 0

#35 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 24 September 2013 - 05:15 AM

Ako zalemiš žice na taj konektor na nabli onda svaki put kad skidaš točak moraš da skidaš i sve žice koje su vezane za njega sem ako nisi mislio da zalemiš dve kratke žice a na njih staviš neki klasičan konektor tipa činč, banana ili slično!
A opet, nisam imao takvu nablu (niti bilo koju drugu dinamo nablu) ali znajući šimano, taj konektor na nabli se verovatno skida pri rasklapanju nable!
  • 0

profilepic.gif


#36 laci86

laci86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 229 posts
  • LocationKovin

Postavljeno 24 September 2013 - 06:28 AM

Ali se razmisljam, 2 deblje zice zalemiti na samu metalnu povrsinu, izolovati, i na drugom kraju staviti konektor po zelji, zar ne? :) Jedino ne znam za vreme kise kako bi se ponasala takva skalamerija.


U ovakvim slucajevima, kada izolir traka i termoskupljajuci buzir nisu primenjivi, koristim silikon.
  • 0

#37 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 24 September 2013 - 11:14 AM

Da, to sa silikonom je dobra ideja.

@sirius
Mislio sam upravo na to, kratko parce zice pa konektor, ili ako je izvodljivo neki custom konektor direktno na konektor na nabli.
  • 0

#38 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 24 September 2013 - 11:26 AM

Ako imaš CNC strug sve je izvodljivo :mrgreen:
  • 0

profilepic.gif


#39 skora_elakolije

skora_elakolije
  • Members
  • PipPipPip
  • 74 posts

Postavljeno 25 September 2013 - 07:52 PM

http://www.cikloberz...w.php?id=122968

Kupio sam novu dinamo nablu za disk.
ipak novo je novo :mrgreen:


samo jos da je usniram....
  • 0

#40 skora_elakolije

skora_elakolije
  • Members
  • PipPipPip
  • 74 posts

Postavljeno 27 September 2013 - 09:35 AM

Jel ima kod nas da se kupi zastita od prenapona za dinamo?


http://www.bike24.com/p29125.html
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika