Jump to content


Fotografije
- - - - -

Bike-friendly destinacije za letovanje?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
21 odgovora na ovu temu

#1 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 June 2013 - 12:01 PM

Svakog leta se nađe sve više ljudi koji idu biciklima na more. Skroz, samo u jednom smeru ili samo delimično, svejedno. Međutim, uglavnom je cilj ići biciklom do neke od poznatih "srpskih" destinacija - Crne Gore i Grčke - gde biciklisti uglavnom nisu naročito popularni.

Mene interesuju preporuke za neko lepo letovalište (morsko) gde su biciklisti nekako posebno dobrodošli. Dakle, da se na bicikliste obraća pažnja, da postoje staze i razrađene rute (brošure ili GPS trekovi su plus), da može lako biciklom da se ode do prodavnice/restorana, da bicikl ima gde bezbedno da se ostavi, itd. Ukratko, da su mentalitet ljudi i infrastruktura prilagođeni biciklistima. Još ako može da ne bude skupo... :mrgreen: Ideja je da bicikl ne bude samo sredstvo do tamo, nego da, pored plivanja, bude glavni užitak boravka.

Naravno, poželjno je da ne bude mnogo daleko, da eventualno do tamo stvarno može da se ode biciklom (ili kombinacija kola/voz + bicikl). Verovatno ne dalje od Italije, ali možda je to moje pogrešno shvatanje. Lokalni jezik (meni) nebitan.

LISTA:
1. ROVINJ
Bojažljivo bih ga stavio na listu. Mentalitet prema biciklistima je super, ali infrastruktura nije naročita, osim staza kroz šumu (mada je vožnja ulicama meni bila savršeno bezbedna). Ne znam da li je bezbedno ostaviti bicikl ispred prodavnice, restorana ili tržnog centra. Ostavljao sam ga na obali dok se malo isplivam, nije bilo problema (bejah sâm). U gradu sam imao utisak da su biciklisti "dobrodošliji" od ljudi u automobilima. Ogroman broj kafića i restorana na otvorenom, lak prilaz, ima gde da se ostavi bicikl. Možda bi neki servis prihvatio bicikl i na čuvanje, ali to nisam pitao (sad mi tek pade na pamet). Cene koje sam primetio bile su prilično visoke. Lepo je što je na kratkim udaljnostima moguće videti svašta zanimljivo. Npr, do Pule ~35 km (ravno). Gore je Poreč. Relativno blizu Grožnjan i Parenzana za fantastičnu vožnju bajkom (MTB). Parenzanom bi trebalo da je moguće stići sve do Trsta.
  • 0

#2 starcha

starcha
  • Members
  • PipPipPip
  • 77 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 17 June 2013 - 12:32 PM

Hvar!
  • 0

#3 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 June 2013 - 01:02 PM

Čuo sam već pohvale za MTB na Hvaru, ali neka dodatna rečenica bi mogla da bude od koristi. :) Staze, preporučena mesta i rute, cene...
  • 0

#4 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 17 June 2013 - 01:21 PM

Cene smeštaja na Hvaru, osim u mondenskom Gradu Hvaru, su vrlo prihvatljive (čitaj slične kao u Grčkoj). Prodavnice i kafići koštaju kao u Beogradu.
Na Hvaru može da se vozi bukvalno svuda. Ima sijaset divljih i poludivljih plaža do kojih se dolazi kolima (ne sa BG tablicama radi duševnog mira) ili biciklom.
Moj predlog bi bio da se smeštaj traži negde na sredini ostrva npr Star Grad, Jelsa ili Vrboska. Južnije od Jelse nema mnogo smisla ići jer se magistrala penje i ide vrhom prevoja do Sućuraja. Taj drum je jako uzan i opasan i ja bih ga izbegavao.
Smeštajem u Starom Gradu se pozicioniraš tako da su ti Vrboska i Jelsa na 10ak km odličnog puta, a Grad Hvar na 20-ak km al na drugu stranu.
Ne bi ti bilo dosadno sigurno i imao bi gde da voziš do mile volje.

Obavezna je vožnja starim putem Stari Grad - Grad Hvar. Sa njega se pruža fantastičan pogled na Korčulu i Paklene otoke.

Ako se neko uputi kolima obavezno idite preko Bosne (Sarajevo, Mostar, Ploče na Drvenik. U Drveniku hvatate trajekt za Sučuraj. Trajekt vozi 20-ak minuta i ima masa polazaka.
Nemojte ići na Split jer ćete za kola platiti trajekt ko pola smeštaja,
  • 0

#5 Flying_man

Flying_man
  • Members
  • PipPipPip
  • 81 posts

Postavljeno 17 June 2013 - 01:56 PM

Ovako se u Starom gradu cuvaju bicikle: :D
http://www.panoramio.../photo/25865426
Postavljena slika
  • 0

#6 vladetaub

vladetaub
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 465 posts
  • LocationUb

Postavljeno 18 June 2013 - 10:31 AM

Grad stari...bicikle još starije !
  • 0

#7 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 20 June 2013 - 06:58 PM

Lefkada u Grckoj bike friendly destinacija. :D
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#8 jablan

jablan
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 326 posts
  • LocationBeograd, Karaburma

Postavljeno 21 June 2013 - 06:28 AM

Ja sam iznajmljivao bajs na Tasosu, imaju i plaže i brda. Bilo je i neko MTB takmičenje tih dana, tako da pretpostavljam da i offroad staza ima napretek.
  • 0
Ulice za bicikliste - uzb.rs FB

#9 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 21 June 2013 - 07:46 AM

Ako neko dolazi na Lefkadu nek kontaktira ove ljude:
http://www.getacticelefkas.com
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#10 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 21 June 2013 - 02:36 PM

Mislis http://www.getactive...om/Welcome.html :)
Ja sam isto tako gledao prosle godine kad sam isao na lefkadu, ali posto sam isao sa penzionerima koje voznja nije zanimala, na kraju sam izvisio :( Mozda neki drugi put kad odem.
  • 0

#11 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 June 2013 - 07:58 PM

Drago mi je da se širi lista, ali možda nisam dobro objasnio - trebalo bi da prokomentarišete malo zbog čega za neko mesto kažete da je bike friendly. Mogućnost iznajmljivanja bicikla nije baš neki kriterijum. :)
  • 0

#12 winora

winora
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 31 July 2013 - 05:03 PM

Ja sam overio Krf. Uzduž i popreko. Nekako kad se na odmor ode kolima sve se svede na plažu i smeštaj i eventualno neki izlet kad odete i vidite nešto a posle ne znate ni kud ste prošli ni šta ste videli. Biciklom to sve dobije neku novu dimenziju. Ja sam na Krfu odseo u Dasiji nekih 10-ak km od grada Krfa. Iako nema biciklistčke staze većim delom i saobraćaj je relativno jak vožnja kolovozom ne predstavlja nikakav problem u bezbednosnom smislu. Svako vozilo pre nego vas obiđe obavezno uspori na vašu brzinu i tek kada se uveri da ne ugrožava ni vas ni druge obilazi. Ako ni zbog čega drugog ovo je iskustvo koje Krf čini bike friedly destinacijom. Drugi razlog zbog čega Krf može biti atraktivan da se po njemu tera točak :-) je to što tamo staza manje više ide pored obale mora. Ne uz samu obalu, to je jako retko ali uglavnom do 100-ak metara od mora. Saobraćaja u tom delu skoro i da nema jer su glavne saobraćajnice prosečene kroz centralni deo ostrva a uz more su ostali samo stari uski delovi kojima ne mogu da se kreću ni autobusi ni kamioni, neka mala mesta u delu preko puta Albanije a na severnom delu ostrva krajolik postaje ravan, obala je čudna mešavina zemlje i peska koju more oblikuje u neverovatne forme a turizam ima elemente hipi komune gde je bajk u svom prirodnom okruženju. Kako god, nigde nećete imati neprijatnosti zato što biciklom učestvujete u saobraćaju mada mislim da je to nešto što nema veze sa destinacijom već sa opštom kulturom.
Trasa koja pravi krug oko celog ostrva je većim delom naseljena što je i logično a to biciklistu oslobađa napora sa zalihama vode i hrane. Dovoljno je par čokoladica i flašica vode, sve ostalo ima na svakih par kilometara. Ipak treba biti svestan činjenice da je obalski put oko ostrva mnogo više zatalasan nego što to i najsmeliji zamišljaju gledajući karte i google earth. Svejedno, sve te uzbrdice su strme toliko da se oglavnom mogu savladati bez guranja a obzirom da su kratke ne predstavljaju veći problem. Ono što predstavlja pravo zadovoljstvo je voziti se biciklom od plaže do plaže i na svakoj se rashladiti na brzinu pa onda nastaviti put. To je neprimetno ubistven ritam jer koliko god se nalivali vodom dehidrirate jako lako. Na Krfu u okolini Dasije postoji jedna mala radnjica koja iznajmljuje bicikle, ima mali servis i organizuje biciklističke ture, vlasnik izvesni Kostas. Prilikom boravka na Krfu mi se desio maler, prilikom menjanja probušene zadnje gume oštetio sam zadnji menjač nepažnjom pa sam praktično ostao bez bicikla. U pomenutom servisu sam bio uslužen tako što me je pomenuti Kostas počastio Uzom (njihova rakija), zamenio mi je zadnji menjač nekim njegovim polovnim menjačem, znao je napamet celu istoriju firme Polar čiji bicikl vozim i uopšte je bio prijateljski raspoložen. Čovek je bio srećan što može da pomogne i nije želeo ništa da naplati već me je pozvao da im se pridružim na nekoj od sledećih tura. Ima svoj sajt i na njemu opise tura koje organizuje. Ture su veoma, veoma pažljivo osmišljene i svaka ima neki svoj tematski karakter tako da vožnja bicikla po Krfu nije tek mlataranje pedalama već se u toj osmišljenosti lako zaboravlja napor a polako se otkriva ona skrivena strana Krfa, njegova lokalna kultura i tradicija.
Krf je i bajk friendly destinacija jer ima dosta prizemnih apartmana za izdavanje. Ja sam imao sreće pa sam našao veoma lepe apartmane po pristojnoj ceni tzv studio sa terasom i bašticom pa je smeštaj bicikla bio u rasponu od bašte preko terase do samog nevnog boravka u situacijama kada smo išli na duže ture kolima. Za 10 dana smo prešli nekih 500 km i osim jedne probušene gume nikakvih problema nije bilo. Obzirom da smo bicikle nosili iz Srbije na krovnom nosaču nije bilo nikakvih problema niti su nas na carini pitali bilo šta - čak su čini mi se bili ljubazniji nego inače. Iako visina kola + bicikl na krovu prelaze maksimalnu dozvoljenu visinu za klasu putničkih automobila za trajekt (mislim da je 210 cm) ni tu nije bilo problema već su nas samo ukrcali među poslednje na deo platforme koji nije bio natkriven kako ne bismo morali da idemo u deo sa autobusima i kamionima.
Grad Krf se skoro ceo može obići biciklom, postoje čak i biciklističke staze u pojedinim delovima ali je prilično velika gužva pa ga ne treba tretirati kao mesto na kome ćete realizovati vaše biciklističke ideje. Zato mislim da smeštaj u gradu Krfu i bicikl nisu kompatibilna opcija već je daleko bolje i finansijski povoljnije odsesti negde u okolini a Dasija je sasvim solidna destinacija. Ništa fensi, mirno mesto ali sa svim što vam treba i na mesto odakle je moguće lako krenuti u istraživanje ostrva. Za one koji ne znaju šta će sa kondicijom postoji put na vrh Pantokrator odakle se pruža spektakularan pogled obzirom da je najviša tačka na ostrvu ali kao i ostatak puteva kroz sredinu ostrva zahteva da ponesete dovoljne zalihe vode i da ne propustite nijednu priliku da ih dopunite. Na samom vrhu postoji ogromna antena a ispod te antene i mali manastir. Neverovatno je videti spoj modernog kao što je antena i nečeg tradicionalnog kao što je manastir a odmah tu na vrhu postoji i mali kafe.
Zapadna obala ima fenomenalne pešćane plaže na kojim se ne možete kupati zbog suludih talasa usled jakog vetra po kome su Ontrantska vrata poznata ali je zato raj za kite surfing. Italija je u tom delu udaljena svega nekih 100-ak km. Na severozapadnom kraju ostrva postoji plaža Agios Stefanos sa nekom stenčugom na jednom kraju plaže na kome je postavljen kafe "Lounge" gde se dolazi da se posmatra zalazak sunca - doživljaj za pamćenje koji ne treba propustiti ni pod razno.
Od ostalih ideja valja posetiti aqua park na Krfu kao i Lefkimi na krajnjem jugu ostrva, uglavnom tužno mesto koje više ne može da živi od ribarenja a za ozbiljniji turizam nije dovoljno uređeno. Ipak valja osetiti atmosferu mesta. Istočna obala (Jonsko more) je manje kondiciono zahtevna i predstavlja oazu turizma. Vredi je proći barem jednim delom ali mene nije impresionirala kao ostali delovi ostrva.
Sve u svemu - Krf biciklom je nešto što ćete pamtiti ceo život. Cene su generalno prihvatljive i osim trajekta nemate neki veći trošak u odnosu na druge delove Grčke. Ono što Krf u svakom slučaju izdvaja je specifična mešavina prirode, kulture, istorije i turizma...
Naravno, ne zaboravite da posetite i ostrvo Vido, uđite u kosturnicu i pročitajte imena i prošetajte ostalim delovima ostrva. Ja kad sam bio bila je neka slikarska kolonija gde su mladi slikari kampovali u šatorima, veselo jedno društvo rasterećeno svih briga...
Cene 2011 su bile 30 eur za 4-oro krevetni studio (soba, kupatilo i dnevni boravak sa kuhinjom, jako lep smeštaj) sa parkingom i bazenom. Kompleks od 4 studija i par apartmana, uvučen sa pogledom na more. Tek na kraju boravka sam stekao dovoljno snage i kondicije da bicikl izvezem od glavnog puta do smeštaja :-)
Cene u prodavnici iste ili slične, u kafićima su cene bile na nivou beogradskih. Prelaz brodom na Vido 2.5 eura, cena trajekta od Igumenice da Krfa oko 115 evra povratna karta (automobil + 2 putnika)
  • 1

#13 homer

homer
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts

Postavljeno 31 July 2013 - 11:33 PM

Lep info o Krfu =D>
Kao da te je neka agencija unajmila :P
Bio sam na Krfu 2002. ali nisam video ni deo ovoga sto si opisao.

Nadam se da ce svaki sledeci post, nakon prvog, biti kvalitetan poput ovog.

Dobrodosao!
  • 0
"Ja sam sebe manji komad
veci deo cini Nomad
a taj cudak nesto bunca
njemu nikad dosta sunca"

#14 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 August 2013 - 08:23 AM

Ja nekako pročitah sve. Odlično i korisno, ali je trebalo da ide u neku temu sa putopisima (ili Baba šumom, deda drumom), a ovde samo ukratko. :) Btw, kad si već udario, daj i neki link sa slikama, da vidimo kako sve to izgleda.
  • 0

#15 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 August 2013 - 09:42 AM

Wow, baš dobro napisan i veoma inspirativan tekst o Krfu! Kolega, baš si dobro preneo te pozitivan utisak koji je na tebe imala vožnja bajsa na letovanju, pa još na jednom grčkom ostrvu.
Već mi se ide tamo sa bajsom, iako je trajekt tako skup :lol:

Jeste offtopic, ali prilika je da podelim link za jedan tekst slične tematike (iako je tekst zamišljen za bicikliste koji do sada nisu razmišljali o tome da nose bajs na letovanje, za razliku od većine nas ovde):
http://www.nemagresk...l-na-letovanju/
  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.

#16 winora

winora
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 02 August 2013 - 11:54 AM

http://www.mountainbikecorfu.gr

To je sajt pomenutog Kostasa. Još jedna mala primedba o kojoj vredi razmišljati pri donošenju odluke - holanđani su verovatno evropski kraljevi u upotrebi bicikala, praktično se cela nacija vozi biciklama :-). Kostasov sajt je u dve verzije - engleskoj i holandskoj. Zaključak: masa holanđana tera točak po Krfu a ako neko zna šta valja znaju oni - mora to njihovo ogromno nacionalno iskustvo da se kondenzuje u nekoj ideji bajs letovanja. Izgleda da se ta kondenzacija dešava baš na Krfu.

Par misli i u vezi trajekta. Tačno je da je 115 eur za automobil + dva putnika prilično obeshrabrujuća činjenica međutim kao i drugde u životu, to je prekretnica koja služi da odvrati one koji nisu sigurni u svoju nameru. Ako se organizuje grupa od 4-oro što je neki optimum i za putovanje kolima i za smeštaj u studiju a i za opštu atmosferu na putovanju onda je to 40 eura trajekt (mislim da sam video negde cenu od nekih 160 eur za auto + 4 putnika) i 7.5 eura dnevni smeštaj. 10-14 dana je neki optumum (dovoljno da se sve preveze i vidi) pa onda ispada da je cena takvog letovanja cca 120 eura + gorivo + hrana znači nekih 300 eura po osobi što je osnovna varijanta u toj verziji organizovanja.
  • 0

#17 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 August 2013 - 10:12 AM

@winora Hvala na dodatnim informacijama. Skrenuo bih samo pažnju na jedan detalj - na auto u koji se već smeste 4 putnika, plus sve stvari potrebne za letovanje, postaje "malkice" problematično napakovati još i bicikle... ;)
  • 0

#18 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 15 August 2019 - 09:47 PM

Koliko vidim Krf i Tasos su ok za bajk, pogotovo Tasos koji je vise ljudi nahvalilo u nekoliko tema. Za sada bih preskocio Krf, razmisljao sam se o Tasosu ili Sitoniji, Halkidiki mozda. Nesto cetvrto isto dolazi u obzir sto je na max 13-14h voznje od BGa ili ima direktan ili let sa malo presedanja/dodatne bus voznje na lokaciji.

 

Treba mi mesto/kraj u kojem ce moci da se cirkulise bajsem sa bebom (13 meseci) u decijem sedistu, supruga mi takodje nije preterano u kondiciji, ali oko 20km moze da vozi, znaci pretezno ce to biti vecernje porodicne voznje + nesto sto ja soliram preko dana u nekoj od bebinih dremki. Biracu neki hotel sa punim pansionom, necu da razmisljam o hrani itd. Jel pada nekome na pamet nesto sto bi moglo da se uklopi u sve navedeno, a da je pride lep kraj za voznju? Turska (Alanja itd) mi je daleko trenutno za auto zbog deteta, avionski aranzmani mi ne odgovaraju jer su polasci prerano da bih se cimao sa bebom. Gledao sam Porto Carras na Sitoniji, ali ne znam kako je za bajs oko istog. Bajseve bih poneo ako idemo kolima, ako idemo avionom, iznajmio na licu mesta ali da imaju i za decije sediste - prikolicu bih izbegao za sad, kad poraste malo mozda, za sada jos uvek ne. Pozeljno da bude iole juznije zbog temperature/vremena, isao bih u septembru.

 

Predlozi dobrodosli.


  • 0

#19 Ludisha

Ludisha
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 16 August 2019 - 06:44 AM

Tasos je lepo organizovan, imas glavni put skroz u krug oko ostrva ukupne duzine 90-100km i na veci deo plaza se sa tog puta silazi na nekih 200 m do kilometar ipo, obicno makadam ili neki put izmesan zemljom i sitnim peskom, i izuzev mermerne plaze gde se vozi skoro 4km po mermernoj prasini pa prilikom voznje obavezno treba imati neku maramu sa kojojm ce da se prekriju usta i nos jer kad prodje neki auto ili kamion digne oblak da se nista i ne vidi par sekundi posle njega.

 

Sto se tice strmine neke ceo Tasos je u principu omanje brdo stim sto sa zapadne strane ostrva put ide skoro u podnozju malo iznad nivoa mora dok sa druge strane se pretezno mozi na solidnoj nadmorskoj visini a svaki taj silazak ka plazi zna cesto da bude dosta strm ali uglavnom kratak pa ko i ne uspe da se uzveze uz brdo, moze deo i da pregura, zna da bude problem jer ima dosta posetilaca sto sa kolima skuterima i pesaka pa nekad nema mesta za sve odjednom a svaki zastoj na po brda, znaci da uglavnom odatle mora da se gura.

 

Ono sto je dobro glavnim putem pruza se neverovatan pogled i mozete ostrvo da dozivite jos bolje nego kada je u pitanju auto, mesta su dosta cesta tako da bukvalno na svakih 5-10km imate gde da svratite kupite osvezenje i nastavite dalje voznju

 

Nazalost i Tasos ima trajekt u trajanju nekih 45 min ako se ide iz Keramotija ili skoro sat ipo iz Kavale, pa i on povecava cenu ukoliko se odlucite na sopstveni prevoz.

 

Na kraju, obavezno obici i Teologos i svratiti na pecenje, 25e je kilogram uz koji dobijete gratis i vodu i dezert posle obroka, a daleko je porediti ga sa kojekavim girosima i ostalim restorancicima na plazama.


  • 0

#20 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 16 August 2019 - 09:59 AM

Hvala za preporuku! Trajekt nije toliki problem, to svakako ocekujem uz odlazak na ostrvo. Pre 2 godine sam na Krit isao kolima, tu je samo trajekt izasao kao avionska karta sto bi kostala, ali nije mi zao, odlican dozivljaj :) Jedina zackoljica sad je putovanje sa bebom, tako da bih svakako birao kraci trajekt. Plaze imaju bilo kakav prirodni hlad? Pogotovo bajsem kad se ide ovo mu dodje obavezno, bar meni sa osetljivom kozom. Tu mermernu plazu bih svakako onda izbegao - hvala za info. Generalno kamenite plaze i nisu za dete, sljunkovite ili pescane su ok.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika