Jump to content


Fotografije

Menjanje gume u toku POTREBAN SAVET!!!!


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
51 odgovora na ovu temu

#1 Nex24

Nex24
  • Members
  • PipPipPip
  • 103 posts

Postavljeno 08 June 2013 - 03:35 PM

Uzeh prvi put da zakrpim sam gumu posto sam je probusio ubrzo nakon nabavke bajsa!

Elem sve sam pristudirao ali naleteh na GLUPOST koju ne znam smem li da resim jednim potezom skalpera ili ne.

Unutrasnja guma mi je zalepljena (fabricki rekao bih) za neki opet gumeni "ulozak" sta li je koji ide izmedju nje i felne. I to je zalepljen samo na mest gde je ventil.

E sad da li da ga otfikarim i ostavim u felni ili da vadim sve zajedno napolje oa da vracam... Nisam pametan. Ne shvatam u opste njegovu funkciju...

Inace trenutno sam u podrumu pa bih molio iskusnije ako su online da pomazu... :)

Kacim i sliku samo da vidim kako da je apnem na net.
  • 0
"Ne, ne, ni bicikli, ni devojke nisu ono što su nekada bili! I bicikle i devojke danas lepo rasklope, pa ih strpaju u automobil!

Svašta. "

Momo Kapor

#2 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 08 June 2013 - 03:45 PM

Predpostavljam da se radi o traci koja štiti unutrašnju gumu da je ne probuše niple. Ta traka ti je potrebna i nemoj je skidati. Ako je nov bicikl vidi u kakvom je stanj jer umeju da budu baš loše, pa je ako treba pojačaj sa par krugova izolir trake.
Predpostavljam da traka nije dobro nameštena na mestu gde je rupa za ventil pa je lepljiva strana uhvatila unutrašnju. Pazi kako skidaš da ne iscepaš gumu.
  • 0

#3 Nex24

Nex24
  • Members
  • PipPipPip
  • 103 posts

Postavljeno 08 June 2013 - 03:47 PM

Size slika pa cete videti.

http://www.dodaj.rs/...30608173415.jpg

Ja ovo ne bih vadio samo bih skalperom prekinuo vezu...?
  • 0
"Ne, ne, ni bicikli, ni devojke nisu ono što su nekada bili! I bicikle i devojke danas lepo rasklope, pa ih strpaju u automobil!

Svašta. "

Momo Kapor

#4 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 08 June 2013 - 03:50 PM

Velika je šansa da je upravo tu i pukla unutrašnja jer je uštinuta. Polako i pažljivo skini i pre montaže namotaj izolirku preko te trake da ojačaš zaštitu sa te strane.

Probaj da ne sečeš nego da razvučeš traku da unutrašnja ispadne.
  • 0

#5 Nex24

Nex24
  • Members
  • PipPipPip
  • 103 posts

Postavljeno 08 June 2013 - 03:55 PM

Pazite meni je guma pukla od metalnog otpatka koji sam nasao i izvadio tako da znam i gde je busna u sta nije bilo u redu ovo je jedbostavno momenat za koji nisam bio spreman...

Da probam miloma bez skalpera pa da javim utiske?
  • 0
"Ne, ne, ni bicikli, ni devojke nisu ono što su nekada bili! I bicikle i devojke danas lepo rasklope, pa ih strpaju u automobil!

Svašta. "

Momo Kapor

#6 Nex24

Nex24
  • Members
  • PipPipPip
  • 103 posts

Postavljeno 08 June 2013 - 04:10 PM

Skino sve je ok hvala puno na brzom odgovori, izvinjavam se za pravopis javljam se putam telefona. Pozdrav.
  • 0
"Ne, ne, ni bicikli, ni devojke nisu ono što su nekada bili! I bicikle i devojke danas lepo rasklope, pa ih strpaju u automobil!

Svašta. "

Momo Kapor

#7 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 08 June 2013 - 04:58 PM

Ta guma koja stoji na felni je losa ideja proizvodjca, posto se razvlaci. Najbolje staviti plasticnu traku, ili u nedostatku iste namotati 3-4 krugova krep trake (ima je u sirini 19mm, sto je idealno za 99% felni).

I pre nego sto vratis unutrasnju gumu, pospi je talkom ili bebi puderom.
  • 0

#8 Nex24

Nex24
  • Members
  • PipPipPip
  • 103 posts

Postavljeno 08 June 2013 - 05:35 PM

Kasno sam video :( , vec sam sve namontirao i vratio. Mada s obzirom da mi sad predstoji muka oko centriranja tocka i ponovnog stelovanja kocnice i menjaca (pretpostavljam) nije problem razmontirati sve to opet i ubaciti talk ili sta vec...

Sad samo da vidimo sutra da li drzi zakrpa...

Hvala vam jos jednom, ja sad odoh da trazim po forumu i youtube-u savete za centriranje zadnjeg tocka. :mrgreen:
  • 0
"Ne, ne, ni bicikli, ni devojke nisu ono što su nekada bili! I bicikle i devojke danas lepo rasklope, pa ih strpaju u automobil!

Svašta. "

Momo Kapor

#9 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 01 April 2019 - 12:21 PM

Zamenim juce gume, vozio sam oko 2-3 km pa se probusila unutrasnja i sad sam opet morao da skidam. Malo je reci da sam se otelio dok sam i skidao stare i stavljao nove, zategnute su ko pracka. Evo na sta lici i rub gume i montiraci (ovo im je trece ili cetvrto skidanje), a ni prsti mi nisu u boljem stanju.

 

at0wyNP.jpg

 

Gledam na Youtube kako drugi skidaju "tight" gume a ne uloze ni 20% napora kao ja, pa se pitam sta to radim pogresno? Da nisu mozda montiraci predebeli? Oni sa Youtubea su i tanji i siri. Pokusavao sam da ubacim jedan, pa uguram drugi pored, a na kraju sam isao sa dva odjednom, na jedno 5-7 cm razmaka. Pokusao sam i sa vecim razmakom, ali tu mi jedan montirac puce.I onda nekako pokusavam da sirim tako sto ubacujem jos po jedan pored, pa nekako uspem da guram uz felnu jedno 2-3mm. 

Ali vidite sta sam uradio od gume. 

 

Imaju li negde neki bolji montiraci? kakvi bi bili metalni, ako nadjem? Uzeo sam plasticne da ne bih ostetio felnu, a evo na sta mi sad lici guma.  


  • 0

#10 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 01 April 2019 - 12:24 PM

JA koristim iste takve crne, mislim da je samo stvar tehnike, tj osecaja, nekad ume da bude tesko da se guma izvadi, ne sekiraj se oko tih ostecnja oko zice, nekad se tesko izbegnu. Gledas da uradis demontazu u sto manje poteza :)


  • 1

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 01 April 2019 - 12:28 PM

Proveri da li je traka za felnu možda preširoka, ili predebela.

 

Uputstvo sa demonstracijom:

 

 

 

Ove montirače volim:

 

http://planetbike.rs...LNI-3-kom/5085/


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 papabless

papabless
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts

Postavljeno 01 April 2019 - 12:39 PM

Zamenim juce gume, vozio sam oko 2-3 km pa se probusila unutrasnja i sad sam opet morao da skidam. Malo je reci da sam se otelio dok sam i skidao stare i stavljao nove, zategnute su ko pracka. Evo na sta lici i rub gume i montiraci (ovo im je trece ili cetvrto skidanje), a ni prsti mi nisu u boljem stanju.

 

at0wyNP.jpg

 

Gledam na Youtube kako drugi skidaju "tight" gume a ne uloze ni 20% napora kao ja, pa se pitam sta to radim pogresno? Da nisu mozda montiraci predebeli? Oni sa Youtubea su i tanji i siri. Pokusavao sam da ubacim jedan, pa uguram drugi pored, a na kraju sam isao sa dva odjednom, na jedno 5-7 cm razmaka. Pokusao sam i sa vecim razmakom, ali tu mi jedan montirac puce.I onda nekako pokusavam da sirim tako sto ubacujem jos po jedan pored, pa nekako uspem da guram uz felnu jedno 2-3mm. 

Ali vidite sta sam uradio od gume. 

 

Imaju li negde neki bolji montiraci? kakvi bi bili metalni, ako nadjem? Uzeo sam plasticne da ne bih ostetio felnu, a evo na sta mi sad lici guma.  

I kod mene ista prica,prednju skinuo jedva,zadnju nisam uspeo morao sam da zovem brata u pomoc,jedva dvojica skinuli.Ja mislim da su "debeli" i ja imam takve pa gledam da uzmem ove

http://planetbike.rs...NTAL-RACE/3064/

 

ili one sto je falloutboy preporucio


  • 1

#13 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 01 April 2019 - 12:45 PM

Bax, sad mi je malo lakse kad procitam to. x) 

Naravno da je i do prakse, tj. osecaja, prednju sam skidao i drugu montirao oko sat i po-dva, a zadnju sam zamenio za oko 15-20 min. Da ne menjam svake prestupne godine, mozda bi i brze islo. Sad sam je isto brze skinuo. Ali bas osecaj, jer moram da joj potrefim u pola centimetra gde cu montirace da stavim. Video sam i da se guma malo razmeksa kada ubacim montirac, pa izvadim, i tako idem par puta oko tog mesta gde kasnije krenem za vadjenjem gume.

 

Fallout, bas sam gledao i taj tvoj video i iznervirao se kako ti to sa rukom lagano vratis, a meni i za to treba natezanje slicno kako kod skidanja. 

Nije presiroka, ali moracu drugu da uzmem, jer kod ove fali jedno 15 cm trake, i rekoh ajde nestrpljiv sam da vozim, nije to visok pritisak, nece valjda nista biti. I bas na tom mestu, negde sa unutrasnje strane se probusi. 

 

Papabless, naleteo sam na neki post ovde gde covek preporucuje bas te za drumase. Ove moje ne mogu ni da zakacim za zicu osim ako ne potrefim neki ugao, dok na Youtube zakace kako god i gde god da stave. 

 

Hvala svima na pomoci.  


  • 0

#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 01 April 2019 - 12:51 PM

Za vraćanje (montiranje) gume sam napravio poseban video. Na 11:30 sam objasnio/pokazao caku:

 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 01 April 2019 - 01:06 PM

Bas sam taj video i gledao  :)

 

Kod mene poslednjih 20cm kad vracam, jedva da se vidi felna, jer je guma skoro prekrije, toliko je zategnuta zica. A i ovo sto kazes za skidanje, da se ubace 3 montiraca kad se skida guma tako da budu otprilike jedna zbica razmaka- ovde nema sanse, pokusao sam i to. Dva maksimum, pa onda pravim po par milimetara razmaka, da bih pored mogao jos jedan da ubacim, sa teskom mukom i guljenjem gume. 

Evo i ovde ima nekih metalnih, bas sam i mislio da skoknem do njih da uzmem nesto http://probike.rs/Al...search=montirac

ali i sami kazu da bi metal mogao da osteti felnu


  • 0

#16 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 April 2019 - 01:07 PM

To vam zavisi pre svega od umeća (znanja i iskustva) ali dosta i od gume pa onda malo i od felne jer nisu sve identične, i na kraju najmanje bitno ali nikako zanemarivo kvalitetni montirači.

Za drumske gume ti continental narandžasti su vrhunski. Kvalitetne drumske gume se uglavnom veoma lako i brzo skidaju i montiraju, na vožnje nosim samo jedan taj montirač. Mogu i da snimim kratak video kako se sa jednim tim montiračem demontira i vadi unutrašnja za bukvalno tri sekunde. Kad se zameni probušena i ubaci nova unutrašnja, pakovanje spoljne na felnu traje takođe svega nekoliko sekundi, samo rukama bez montirača. Celo skidanje točka, zamena i vraćanje traje samo par minuta. Najduži deo je pumpanje ako si na drumu sa malom pumpicom.

Kad se navežba tehnika najbitnije su dobre gume.


  • 2

#17 Dstamenkovic90

Dstamenkovic90
  • Members
  • PipPipPip
  • 107 posts

Postavljeno 01 April 2019 - 01:29 PM

Ja sam za vraćanje gume uzeo ovo

http://planetbike.rs...-EU12-047/2705/

I mogu da kažem da vrh radi posao.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

#18 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 01 April 2019 - 01:55 PM

Mali tip, u slucaju nuzde za skidanje mogu da posluze i zatvaraci za tockove....


  • 2

#19 Ivan89

Ivan89
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 01 April 2019 - 02:16 PM

Ne znam koliko je pametno, bar kad sam menjao kod kuce, uzimao sam malo sapuna i mazao deo gume gde se nalazi zica... I onda naravno uz pomoc alata vracao zadnjih 15-20 cm. Neke gume su isle lakse, al ove cst race koje sad imam imaju jaku zicu i treba se malo potruditi. A continental bez zice su isle lagano  n2:thumbsup


  • 0

#20 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 02 April 2019 - 03:28 PM

I ja sam mazao sapunicom na mestima, ali cini mi se da ne pomaze kod ovakvih slucajeva.

 

Rece mi prodavac da sa flekicama (pise tip top na njima) ne moze univerzalni nego mora Tip Top lepak. Istina ili laz?


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika