Jump to content


Fotografije

Vožnja stojeći - trening? (MTB)


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
30 odgovora na ovu temu

#1 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 May 2013 - 12:10 AM

Od kada sam gledao Kontadora na Điru 2011, (zašto, o zašto?! :mrgreen:) imam želju da radim na vožnji u stojećem stavu (MTB). Tačnije, da je više koristim, jer svakako pomaže, bar za kraće uspone.

Problem je što mi ne ide sjajno. ;) Brzo počnem da osećam bol u mišiću iznad kolena, sa prednje strane. Ali ne odmah iznad kolena, nego npr 15-20 cm iznad. Gledajući te trke i kako svi poskakuju na biciklima i voze stojeći unedogled, zanima me:
1. Da li imam pogrešan stav ako je naizgled sav napor na opisanom mišiću?
2. Postoje li neke vežbe, osim same vožnje, kojima mogu da jačam baš taj konkretni mišić? Probao sam čučnjeve, ali nemam utisak da je isti mišić u pitanju.
3. Da li je problem tehnika, odnosno da li treba više da se nagnem napred (meni se čini da već jesam nagnut, ali možda grešim)?

Ne vozim SPD i znam da to povlači i slabiji učinak, ali ionako neću ići na trke.
Još jednom u pitanju je MTB. Rekao bih da je bitno, odnosno da se kod drumaša vozač prirodno više naginje napred, ali nisam nikada vozio drumaša.
  • 0

#2 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 18 May 2013 - 09:15 AM

Sa zadovoljstvom cu procitati savete ovde ako ne bude previse mudrovanja :)
  • 0

#3 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 18 May 2013 - 09:21 AM

Po opisu lici mi na pocetnicku gresku sa pogresnom kadencom. Ako vozis iz sedista jednu kadencu pa hoces da ustanes, zbog vece snage van sedista automatski raste kadenca pa moze da postane i prevelika. Taj misic koji pominjes a koji ide po sredini butne kosti od polovine butine na gore, vuce nogu napred i na vise. Cim kadenca postane velika, zbog velike brzine kretanja noge taj misic se aktivira.

Fora je u tome da kada hoces da ustanes a vozio si neku normalnu kadencu, prebacis na tezi prenos za jedan stepen (mozda i dva). Time vecu snagu koju imas kada stojis prilagodis slicnoj kadenci (pa i manjoj) koju si vozio sedeci.

Valjda sam bio jasan :mrgreen: .
  • 0
.

#4 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 May 2013 - 10:31 AM

Žare, hvala, savršeno si jasan, ali mislim da nije to. Obično ustanem tek (ili nešto ranije) kada sam već toliko usporio (zbog uspona) da bi trebalo da prebacim u niži stepen prenosa. Osim toga, zamor nastane već posle 15-20 metara. Gledajući one čačkalice od vozača kako skakuću na trkama, jedini je zaključak da treba nekako jačati te mišiće. Zbog pauza tokom kišnih, hladnih i vetrovitih dana, bilo bi efikasnije da imam vežbe za kod kuće.

Najteži mi je deo kada je jedna noga skroz dole, pa druga treba tek da počne pritisak na pedalu. Jednostavno nema snage, kao da se ništa ne dešava. :) Palo mi je na pamet da je to pokret sličan penjanju uz stepenice (po 2), ali nisam siguran? Da se ne pentram džabe. :mrgreen:

Tim pre što je jedina promena u odnosu na mlađe dane upravo to što na spratove obično idem liftom.
  • 0

#5 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 18 May 2013 - 11:37 AM

generaldirtbaggery.files.wordpress.com/2012/02/tdf10st17-attack465.jpg
Samo pogledaj silu koju Kontador vrsi na desnu stranu. Primetio si gledajuci Giro, Tdf i ostale jace trke kako pomeraju bajseve sa levo-desno i obrnuto. To je situacija bas kada je jedna noga skroz dole, a druga na vrhu. Primera radi primecuje se kako je Kontadoru leva noga na dnu dok je desna na vrhu i kako veliku silu vrsi na desnu stranu. Samim tim dolazim do zakljucka koji primenjujem, a to je da koja ti je noga na vrhu ka toj strani naginjes bicikl. Lakse je u praksi.
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#6 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 18 May 2013 - 12:52 PM

Ne pada mi nista vise trenutno na pamet, mozda ce se neko setiti...
Probaj na ravnom ili vrlo blagoj uzbrdici da vozis van sedista ali ne sa velikim opterecenjem na nogama pa vidi da li se i tada desava. Moguce je da negde gresis u samoj tehnici, da ne prevalis nogom dovoljno preko "12 sati" pa se onda cupas na silu :). Tesko je ovako napamet pogoditi o cemu se radi.

Znam sigurno da se isto to desavalo i meni. Ali uglavnom kada sam pocetkom sezone slab.
  • 0
.

#7 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 18 May 2013 - 12:57 PM

Pogledaj i knjigu koju sam ja skenirao i okacio, ima tema na forumu. Prelistaj (pdf) i vidi neke vezbe koje se fokusiraju na tu poziciju voznje, mislim da ih ima nekoliko. Npr tamo pise da ne treba samo noge da budu jake vec i ostali delovi tela, jer treba stabilizovati bajs kad zadnjica nije na njemu. Pa mozda i tu gubis snagu.
  • 0

#8 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 18 May 2013 - 01:29 PM

Ruke su jako vazne za uspone.
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#9 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 18 May 2013 - 01:39 PM

Uff, ne mogu u ovom trenutku da nadjem stranicu (sajt) gde je to detaljno objasnjeno, mislim da bi ti to najvise pomoglo..jedan od najboljih klipova koji sam pogledao, radi se o fitness vezbama upravo za poboljsanje tehnike penjanja, koja tebi treba..nesto sto mi je ostalo u secanju jesu pistolji, tj. cucnjevi na jednoj nozi sa pretklonom i zaklonom (znaci nogu kojom se ne dizes drzis ispred i iza sebe), i jos nekoliko varijacija te vezbe..dacu sve od sebe da ponovo nadjem to i okacim ovde, koristice i tebi i ostalim kolegama :)
  • 0

#10 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 18 May 2013 - 01:58 PM

Nasao sam ovo pa mozda nekom pomgne:
http://www.swissretr...imbing-training
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#11 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 May 2013 - 03:52 PM

Ma ako imaš dvorište, garažu, podrum... napraviš squat rack i betonske tegove za smešne pare i udri po dubokim čučnjevima :D
Ja sam po uzoru na ove slike s neta sklepao ghetto teretanu i zapostavio skroz bicikl :), cepam trening za snagu i eksplozivnost. Ali kad nađem vremena i sednem na bajs, jači sam nego ikad ranije.
Samo mi treba kondicije do leta, ali to mi je najlakše, dođe samo od sebe vožnjom

Attached Thumbnails

  • Diagram.png
  • Squat Rack 2.jpg
  • Squat Rack 3.jpg
  • Squat Rack 1.jpg

  • 0

#12 Mirko1

Mirko1
  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Postavljeno 18 May 2013 - 05:45 PM

Ако никад ниси тренирао вожњу ван седишта, не треба да те чуди што не можеш тако дуго да возиш. Нпр. ја некад пређем 25-30 км успона по Фрушкој гори ( кад кружим ) , и не возим уопште аузиц, а кад покушам ( на јачем успону ) пређем 50 метара и готово, пале се мишићи. Мораш чешће возити тај положај да би било ефекта, и да би дуже издржао. За почетак вози аузиц по равници, рокнеш у тежу брзину и пичи (нек гори :mrgreen: ). Аузиц се лечи аузицом. :D Многи бициклисти раде и чучњеве ( и остало за ноге ) због снаге за успоне, спринтеве...
  • 0

#13 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 18 May 2013 - 08:36 PM

Ma ako imaš dvorište, garažu, podrum... napraviš squat rack i betonske tegove za smešne pare i udri po dubokim čučnjevima :D
Ja sam po uzoru na ove slike s neta sklepao ghetto teretanu i zapostavio skroz bicikl :), cepam trening za snagu i eksplozivnost. Ali kad nađem vremena i sednem na bajs, jači sam nego ikad ranije.
Samo mi treba kondicije do leta, ali to mi je najlakše, dođe samo od sebe vožnjom


+1 za ideju, extra stvar =D>
  • 0

#14 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 May 2013 - 08:50 PM

Wow, što bi rekli nema me 5 minuta i ovde se svašta izdešava. :)
Prvo, hvala svima. Sad, za Armstronga svi znamo kako se penjao na brda. ;D Šalim se, sve je to super, nadam se da će i MstrD da nađe sajt na koji je mislio, a i Duleta bih zamolio za još neki detalj osim "knjiga koju sam skenirao i okačio". :mrgreen:

E sad, ako prihvatimo da mi je prosto bitan (nožni) mišić slab, moje pitanje i jeste kako baš taj mišić da vežbam OSIM vožnjom? Jasno mi je da Kontador nikada biti neću (iako nada umire poslednja), ali siguran sam on to "đuskanje" nije vežbao samo u vožnji nego i "kućnim" vežbama. Da li postoji konsenzus da su to baš čučnjevi?

@Gadjan Trebalo je odmah da kažem - vežbe sa teretom ne dolaze u obzir, jer sam dvaput operisao bruh. A inače, nemam baš nikakav prostor gde bih mogao da napravim svoj poligon. :) Spremaš li se ti to za Ninja Warrior? :)
  • 0

#15 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 18 May 2013 - 09:12 PM

Iii, evo ga.. :)



Posto kazes da imas problema sa bruhom, jednostavno batali teret (opterecenja) i radi samo sopstvenom tezinom.

P.S Why train when you can dope! by Lance Armstrong :mrgreen:
  • 0

#16 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 18 May 2013 - 09:32 PM

P.S Why train when you can dope! by Lance Armstrong :mrgreen:

n2:hahaha
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#17 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 18 May 2013 - 11:33 PM

Ovako ja radim na pocetku sezone....Mali broj obrtaja a visi stepen prenosa,posle uz kondiciju dolazi do povecanja broja obrtaja ali visi stepen prenosa zadrzavam....

Za voznju van sica je jako bitno da svaki misic na telu radi I da pokreti tela budu skladni,to je ono najbitnije sto treba imati na umu....

Inace mrzim voznju van sica osim na spustu,I kada sam u kondiciji posle toga ne mogu da se nadisem...
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#18 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 18 May 2013 - 11:48 PM

koja je pravilna kadenca za uzbrdo stojeci?
  • 0

#19 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 19 May 2013 - 12:17 AM

a i Duleta bih zamolio za još neki detalj osim "knjiga koju sam skenirao i okačio". :mrgreen:

Ti bas hoces sve sazvakano? :P
Salim se, stvarno ne mogu sad da trazim, evo ti link od teme pa skini knjigu i procitaj, radi search u pdf-u. viewtopic.php?f=2&t=7069 Inace 4 teme ispod ove tvoje u istom podforumu :mrgreen:
Uglavnom, ja ne radim vezbe iz te knjige jer sam na nekoj drugoj terapiji gde radim varijacije od nekih vezbi iz knjige, tako da ne bih imao konrektnu vezbu da ti preporucim. Plus me ne zanima da pucam od snage i kondicije jer jos uvek ne smem toliko da se forsiram na bajsu, nebitno.
  • 0

#20 ivan90BG

ivan90BG
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 21 May 2013 - 07:20 AM

De si Cane, što me nisi pitao na biciklijadi u vezi ovoga. Odgovoriću iz sopstvenog iskustva. Ja sada mogu uz Drajzerovu ulicu 80% uspona da izvezem stojeći, a prošle godine nisam mogao ni sa semafora da startujem stojeći, a da me ne zabole noge posle 5 metara. Ali počinjao sam sa vežbom baš na ravnom, malo po malo, ustanem i nagarim dok se mišići ne umore. I malo po malo, svaki put sve duže mogu da izdržim. Kad sam osetio da mi stojeći sprint na ravnom nije problem, probao sam uzbrdo. Ali važna je tehnika i kadenca. Kad ustaneš najlakše se vozi uzbrdo ako pogodiš takav prenosni odnos da okrećeš dovoljno brzo da se krećeš, a dovoljno sporo da ne osetiš da ti se zamor povećava, odnosno da nemap osećaj da ćeš morati posle x metara da baldišeš. Namestiš prenos tako da okrećeš kao da se penješ uz stpenice. Popneš se na pedalu, pa je težina spusti i pogura bajs, onda na drugu pedalu, i tako dalje. Al okretanje mora da bude ujednačeno. Ako smanjiš prenos počešeć da cimaš, a ako povećaš nećeš moći težinom da spustiš pedalu, već ćeš početi rukama da vučeš korman.

Valjda sam napisao nešto što valja. :D
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika