Jump to content


Fotografije

Velicina rama


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
21 odgovora na ovu temu

#1 pocetnik983

pocetnik983
  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Postavljeno 02 May 2013 - 04:37 PM

Mogu li ja voziti bicikl 21" ako sam visok 183. Hvala na odgovorima :D.
  • 0

#2 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 May 2013 - 05:44 PM

Ja sa svojih 181 vozim 19".Tebi bi odgovaralo mozda 20".
Mada pre 4 godine sam vozio adrenalin 21" i nije mi ama bas nista falilo...
Guglaj,ima tabelica sa tim velicinama,kapiram za mtb da pitas.
  • 0

#3 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 May 2013 - 05:36 PM

Da li će veličina bajka da ti odgovara ne zavisi samo od mere iskazane u inčima ni tvoje visine. Zavisi dosta od geometrije konkretnog rama, raspodele visine na tvom telu, kao i lule, kormana, viljuške...

Raspodela visine
Možda imaš nešto duže noge, a kraći torzo i ruke od proseka za svoju visinu (ja imam taj problem). Preveliki razmak od sedišta do kormana (tačnije, od ramena do kormana) dovešće do toga da sediš pogrbljeniji i mnogo više se oslanjaš na ruke, što nije dobro. Ako je geometrija rama takva da šticna naglo ide ka zadnjem točku, kada je izvučeš dovoljno za svoje duge noge, problem sa dohvatanjem kormana biće još izraženiji. U kombinaciji sa dugom lulom, ravnim kormanom i eventualno skraćenim vratom viljuške, imaćeš ozbiljnih problema na iole dužim vožnjama i pitanje je da li će fina podešavanja moći da ti pomognu.

Lula
Koliko je korman udaljen od sedišta zavisi i od lule, a proizvođač rama sa tim nema veze. Ako je lula predugačka ili prekratka, džaba idealna mera rama.

Korman
Ravan korman uvek stoji niže, odnosno na visini lule. Na biciklu koji ti je već prevelik, to pravi dodatni problem, jer povećava razmak od ramena do šaka.

Viljuška
Ako je vrat viljuške kratak (mnogi ga skraćuju, čak i fabrički), lula i korman su automatski postavljeni niže, pa opet imaš potencijalni problem. To je najčešće problem kod sklapanih bajkova, kad ni ne znaš odakle je stigla viljuška. Možda je bila na 2 veličine manjem ramu. Ako je vrat dugačak, možeš da dodaš podloške i tako podigneš lulu i korman.

Ima puno teorija o idealnom pasovanju bicikla. Ja sam pristalica ideje da je sve u ravnoteži. Dakle, da težište tvog tela u vožnji treba da bude takvo da ti težina prirodno pada na pedalu kada je ona u gornjem položaju i još koji cm napred (kada treba da je pritisneš stopalom). U tom položaju, kada skloniš ruke sa kormana (ali ostaneš u savijenom položaju), treba da se osećaš komotno, odnosno da možeš da se držiš u tom položaju bez napora. Ako osećaš napor i moraš da vratiš ruke na korman, znači da si suviše nagnut napred, da je prevelika težina na rukama (a i donjem delu leđa).

Grublja mera jeste da postaviš sedište na odgovarajuću visinu (npr, ono sa petom i ispruženom nogom). Kad lakat prisloniš na prednji kraj sedišta, vrhovi prstiju bi trebalo da dođu negde do pola lule. Ako to ne možeš da postigneš pomeranjem sedišta napred-nazad, verovatno ti je potrebna druga veličina rama. Ipak, puno toga je individualno, a zavisi i od tvojih godina (ako si mator, telo je manje tolerantno). Nekome je zgodnije da mu je sedište pod blagim negativnim uglom (na dole), nekome da mu je korman u visini sedišta (ili iznad), itd. Jedino imaj u vidu da će sedište lako da popusti pod težinom ako ga gurneš skroz nazad (stvar poluge).

Malo sam odužio, jer sam i ja nedavno dosta istraživao na tu temu da bih našao najbolji položaj za svoje sedište. Posle par proba, sad mi je vožnja mnogo komotnija, a pokazalo se da mi je sedište bilo pomereno suviše nazad. Meni se činilo da je i dalje suviše blizu. :D Jedino prinzajem da povremeno poželim malo da "legnem" na bajk, pa pomislim na onaj aerobar, ali obično je dovoljno samo malo da se protegnem ili stanem i napravim par čučnjeva.
  • 0

#4 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 04 May 2013 - 06:06 PM

To sa vrhom sedista, prstima i lulom je nekada pilo vodu. Sada imas sedista koja dosta pomeraju poziciju sedenja toliko da za istu poziciju sa razlicitim sedistima ti treba i druga sticna sa razlikom u offsetu od cak 15-20 mm.

Generalno treba kupiti ram prave velicine a to da li je na njemu lula kratka ili dugacka nije bitno. To se menja. Znam dosta slucajeva gde ljudi nisu kupili bicikl koji im inace odgovara jer je imao veliki offset sticne i predugacku lulu pa (lazno) bio veci za 2 broja.

Posto vidim da se opet pominju tabele, zaboravite na to isto kao i na razne kalkulatore koji racunaju idealnu poziciju i velicinu rama. Ni jedna od tih tabela i racunaljki ne zna kakvu vi poziciju volite da vozite.
  • 0
.

#5 logic

logic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 364 posts

Postavljeno 04 May 2013 - 06:10 PM

Potpisujem Zareta. Moras probati bajk. Te velicine piju vode samo kod identicnih modela a razlicite velicine. Cim je drugi model istog ili drugog proizvodjaca vise nije uporedivo.
  • 0

#6 Chili7

Chili7
  • Members
  • PipPipPip
  • 129 posts
  • LocationUzice/ Novi Sad Srbija

Postavljeno 04 May 2013 - 07:01 PM

To je mozda najpreciznije resenje ali ne i najbolje. Jer u prilici si da kupis bicikl, ne znas da li ces da ti odgovara ram. A da bi to proverio ili se posluzis tabelama ili jos bolje, kao sto ti rece, izvozas 50-100 km i znas na cemu si. Samo sigurno ne mozes reci prodavcu "...aj daj mi na par dana da se izvozam da proverim ram..." :) . S' stoga ipak su tabele veoma koristan orijentir :wink:
  • 0

"Mnogi postignu ono sto su zeleli ali izgube sebe".
 


#7 logic

logic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 364 posts

Postavljeno 04 May 2013 - 08:00 PM

Skoro nikakav. Barem tabele koje kazu 19" je za 185-190. Za bilo kakav bajk. Ako znas da je to mjera od ose pogona do vrha rama gdje ulazi stica u ram. Uporedi recimo neki HT bajk gdje je tacka ulaska sticne u ram maltene u visini guvernala ili malo ispod i neki FS bajk gdje je ta tacka puno nize i predvidjeno je da se vozi sa visoko izvucenom sticnom. Neuporedivo. ja recimo trek 6300 19,5" nisam uopste mogao voziti jer je bio malen dok top fuel 19,5" ni je savrsen.
  • 0

#8 pocetnik983

pocetnik983
  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Postavljeno 04 May 2013 - 11:10 PM

Ja sam odlucio da kupim ovaj bicikl POLAR VERMONT BLACK XL, ali ima samo u velicini XL, a ja sam visok 1.83..., dali da ga kupim ili da cekam jos 15 dana da stigne u L velicini, a ima mjesec ipo da razmisljam koji da kupim..., a sad nema velicine???
  • 0

#9 Chili7

Chili7
  • Members
  • PipPipPip
  • 129 posts
  • LocationUzice/ Novi Sad Srbija

Postavljeno 05 May 2013 - 06:36 AM

Da ja ipak tebi dam podatak iz tabele dok me kolege nisu preduhitrile :D
Visina 175 - 183 cm -- odgovarajuci ram L
Visina 183 - 191 cm -- odgovarajuci ram XL
Pa ti sad vidi
  • 0

"Mnogi postignu ono sto su zeleli ali izgube sebe".
 


#10 pocetnik983

pocetnik983
  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Postavljeno 05 May 2013 - 06:56 AM

Hvala puno majstore, javljam sjutra sto sam uzeo, ali ovaj mi polar lezi bas dobro. A jos nesto, ovaj model, pa i polar blizzard i jos neki nisam mogao sve da pofatam, imali su prednji zubcanik suv kao barut, a boja zubcanika je bila kao da je od aluminijuma..., jeli to normalno, jer ga mozda oni podmazu prije kupovine ili je to zbog toga sto je aluminiski ram?
  • 0

#11 logic

logic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 364 posts

Postavljeno 05 May 2013 - 07:31 AM

Da ja ipak tebi dam podatak iz tabele dok me kolege nisu preduhitrile :D
Visina 175 - 183 cm -- odgovarajuci ram L
Visina 183 - 191 cm -- odgovarajuci ram XL
Pa ti sad vidi

Sretno sa kupovanjem pomocu te tabele.
  • 0

#12 Chili7

Chili7
  • Members
  • PipPipPip
  • 129 posts
  • LocationUzice/ Novi Sad Srbija

Postavljeno 05 May 2013 - 11:09 AM

Pa na 50 ljudi uvek se mora bar jedan naci da mu ne odgovara sto je i logicno svi smo razliciti. Ali do sad su svi pokazali zahvalnost ovim tabelama :wink: Tako da posluzice i to bez brige. Mada sto je logic rekao, ja se u potpunosti slazem sa tim dok ne izvozas 2-3 dana neces biti siguran da li ti 100 % odgovara
  • 0

"Mnogi postignu ono sto su zeleli ali izgube sebe".
 


#13 logic

logic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 364 posts

Postavljeno 05 May 2013 - 12:20 PM

Sto bih ja brinuo ;) Ja probam prije nego kupim ;) A i zadovoljan sam sadasnjom pilom i ne mislim je mijenjati neko vrijeme ;)
  • 0

#14 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 May 2013 - 12:47 PM

dok ne izvozas 2-3 dana neces biti siguran da li ti 100 % odgovara


Možda je kratka proba i dovoljna ako si prethodno vozio razne bicikle pa imaš sa čim da uporediš.
Nekome ni proba ne znači ništa, već je sigurniji neki precizniji kalkulator i preporuka kolega s foruma...
Ja vozim ovaj svoj bajs već preko 6 godina i dalje nisam siguran da li mi potpuno odgovara veličina i položaj #-o
  • 0

#15 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 05 May 2013 - 08:02 PM

Polar u L velicini je za tebe pun pogodak. Nikako XL ram. [-X
  • 0

#16 spaske

spaske
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationBor, Srbija.

Postavljeno 05 May 2013 - 10:31 PM

Ovo oko izbora veličine je večita dilema i sam još uvek eksperimentišem sa tim, imao sam prethodni bajk Corratec 19" a visok sam 185,5cm i on mi je potpuno odgovarao a sad vozim Cube 20" koji je istog set tuba 49cm ali je duži od prethodnog za 1,5 cm lula 100mm i sve imam utisak da mi je ram veliki, probao sam i sa lulom od 90mm i sa kontra okrenutom lulom ali nisam primetio neku veću razliku.
Po mom mišljenju tek posle vožnje od minimum 50km se može videti dali bajs stvarno odgovara, u mom slučaju mislim da se sad malo i tripujem oko položaja jer već imam neki problem sa leđima pa mi se sve čini da mi nije dobra pozicija ili da sam umesto kormana sa rizerom od 35mm trebao da uzmem neki sa manjim rizerom (20mm)
Ali slažem se da za tvoju visinu bolje leži L veličina, a i koliko su meni mnogi rekli bolje je za MTB uzeti nijansu manji nego veći ram ako si na granici između dve veličine.
  • 0

#17 vladimirvuk

vladimirvuk
  • Members
  • PipPipPip
  • 99 posts

Postavljeno 26 May 2013 - 10:55 PM

Pozdrav momcima.
Molio bih za odgovor.
Imam KTM MTB 26" tocak i velicine rama 21" i visok sam 190cm.
Hocu da kupim ROTWILD MTB 29er pa me interesuje kolika mi velicina rama treba, dali se nesto menja.
Svi predlozi su dobro dosli, hvala unapred.
Racunajte da sam biciklista amater, tako bez zamerki.
Hvala
  • 0

#18 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 26 May 2013 - 11:37 PM

Nezavisno od tipa rama, treba ti neki sa max duzinom horizontale(od sredine sipke sedista do sredine vrata viljuske, gledano paraleno sa podom) 600mm. U slucaju 29era ide ram za velicinu manji, pa bi to bio neki M.
  • 0

#19 Omerta

Omerta
  • Members
  • PipPipPip
  • 138 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 16 March 2015 - 10:56 PM

Pozdrav svima. Visok sam negde izmedju 184 i 185, tezak 77 kg, i zanima me sta mislite, da li bi mi ovaj bicikl odgovarao.

 

http://www.2bike.rs/...ep#.VQdf0tKrq71


  • 0

#20 Hornet

Hornet
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 173 posts
  • LocationKragujevac / Beograd

Postavljeno 19 March 2015 - 05:56 PM

Slucajno citam ovu temu i razmisljam o vecitom problemu - kako odabrati idealan ram?
Ne kupujem bajs, zadovoljan sam sa svojim, ali eto... sto neko rece ni posle par godina nisam siguran da li moze bolje.

Sto se tablica tice imam sledeci stav: em sam u problemu da odaberem pravi ram, em sad moram da biram i tablice, s obzirom da se mahom razlikuju. Naravno, ovo ne vazi ukoliko se pronadje originalna tablica samog proizvodjaca za konkretan model.

I tako...
  • 0

Live before you die!





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika