Jump to content


Fotografije

Pedale M324, stezanje kontra navrtke (podešavanje lufta)


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
34 odgovora na ovu temu

#1 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 April 2013 - 07:29 PM

Prilikom prolećnog komplet servisa primetih da se javio malecki luft u desnoj pedali. Nisu mnogo vožene pa reko možda će moći da se udesi blagim dotezanjem. Kad sam skinuo poklopac odmah mi je bilo sumnjivo :) vidim osovina je okrugla i nema one podloške kao na svim klasičnim pedalama s kojima sam se sretao, ali eto rastavio sam, zamenio mast samo na spoljašnjoj strani jer je bila prljava, unutrašnju nisam dirao jer nema potrebe sve je čisto i nekontaminirano, a i ta bela fabrička mast je bolja od moje.
I sad naravno ne mogu da udesim luft, jer ne mogu da fiksiram konus dok zatežem navrtku cevastom desetkom #-o
Ima li neki način da to uradim kako treba? I kako je uopšte predviđeno da se servisira? Stvarno nisu normalni ako i za ovakav zahvat treba neka njihova specijalna alatka...
  • 0

#2 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 15 April 2013 - 08:38 PM

...Stvarno nisu normalni ako i za ovakav zahvat treba neka njihova specijalna alatka...

jok, nego ce da dozvole nama da sami to prčkamo :)
Iako kosta nenormalan novac mislim da svaki bolje opremljen servis ima Tl-PD33
shimano TL-PD33.jpg
  • 0

#3 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 April 2013 - 09:37 PM

#-o sad sam pogledao po netu, košta ko nove pedale.
Strašno, pa taj kapitalizam treba razbucati, ne može da valja sistem u kome je motiv i ultimativni cilj da poseduješ ceo svet. Naravno to je ostvarivo samo gaženjem preko drugih.
Još ja kad sam kupio, reko super nema onu nazubljenu glupost kao m520 već lepo samo vilasti 15 i čep s druge strane, a ono ispod čepa iznenađenje... zašto jednostavno kad može komplikovano.
Pa sad ću iz principa da "prčkam", ima da obrusim osovinu, nabacim podlošku i pošaljem sliku šimanu sa nekim "in your face" komentarom.
Odbijam da vozim bickil na kome svuda treba neki tl-xyz$$$... n:mad0090
Inače u krugu 50km nemam nikakav a kamo li bolje snabdeven servis.
Stegao sam nekako privremeno, zavrtao sam desetkom dok ne pretegnem pa onda odvratao konus 13-ko, pa tako par puta dok nisam udesio luft a i oni se međusobno zategli koliko je moglo. Rekao bih da se neće olabaviti tako brzo, jer je pružalo solidan otpor, skoro kao i kad se zakontrira.
  • 0

#4 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Postavljeno 16 April 2013 - 06:16 AM

Bez alata nema zanata :-)
  • 0

#5 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 April 2013 - 07:22 PM

Imam ja druže alat, uniorove cevaste, vilaste, okaste, gedore... i naravno glavnu stvar za sve - brusilicu :).
Samo nemam šimanove bespotrebne izmišljotine. Ovo što su uradili nema veze s mozgom. Mislim da su sasvim dovoljno zaradili prodavši svoj (precenjen) proizvod, a šta ću ja posle da radim s njim ne bi trebala da bude njihova briga, pogotovo jer je podmazivanje i podešavanje lufta banalna intervencija.

Uputstvo ako nekom bude zatrebalo:
Platna nešto manjeg unutrašnjeg promera od osovine se lako i brzo oblikuje uz pomoć dve male turpije, jedna okrugla recimo za oštrenje lanca motorne testere i jedna pljosnata. Kad se dobije oblik sa slike, obrusi se malo osovina vodeći računa da se paralelno zaravna. Potrebno je obrusiti 7-8mm od kraja osovine. Nabaci se platna između konusa i navrtke i gotovo. Rezultat: lufta više nema, podešava se dok si reko keks, kao i svaka normalna pedala, vilastim 15 i cevastim 10, utrošeno 0 dinara, Gađan 1 - Shimano 0

Attached Thumbnails

  • M324.jpg

  • 1

#6 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Postavljeno 17 April 2013 - 07:35 PM

Bravo majstore!
  • 0

#7 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 17 April 2013 - 07:43 PM

...Rezultat: lufta više nema, podešava se dok si reko keks, kao i svaka normalna pedala, vilastim 15 i cevastim 10, utrošeno 0 dinara, Gađan 1 - Shimano 0


ne kontam bas, vilasti 15 za stezanje pedale u krublu, cevasti 10 za kontra maticu, jel to?
  • 0

#8 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 17 April 2013 - 07:44 PM

=D> =D> =D>
  • 0

#9 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 April 2013 - 08:08 PM

ne kontam bas, vilasti 15 za stezanje pedale u krublu, cevasti 10 za kontra maticu, jel to?

Mislio sam na podešavanje lufta da je kao kod običnih pedala, posle nekoliko pokušaja mic po mic kad udesim konus idealno, držim osovinu vilastom 15-ticom a cevastom desetkom stegnem kontra maticu. Platna naravno ne dozvoli konusu da se makne.

Proverio sam prvo od stare pedale ako mogu da iskoristim podlošku, ali naravno sve je drugačije, kontra matica 13, konus još veći, deblja osovina i korak navoja veći. Ni slučajno kod Shimana ne sme da bude kompatibilno sa nečim drugim :mrgreen:
  • 0

#10 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 17 April 2013 - 08:44 PM

ne kontam bas, vilasti 15 za stezanje pedale u krublu, cevasti 10 za kontra maticu, jel to?

Mislio sam na podešavanje lufta da je kao kod običnih pedala, posle nekoliko pokušaja mic po mic kad udesim konus idealno, držim osovinu vilastom 15-ticom a cevastom desetkom stegnem kontra maticu. Platna naravno ne dozvoli konusu da se makne.

Proverio sam prvo od stare pedale ako mogu da iskoristim podlošku, ali naravno sve je drugačije, kontra matica 13, konus još veći, deblja osovina i korak navoja veći. Ni slučajno kod Shimana ne sme da bude kompatibilno sa nečim drugim :mrgreen:


i sta si sad dobio? Konus po kojem trce kuglice ima tendenciju da se odvrne i tako "naleti" na "tvoju" platnu koja ga, zbog svog oblika otvora i zareza na osovina, sprecava da se dalje pomera, a podlosku sa "ledja" drzi kontra matica, jel to?
  • 0

#11 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 April 2013 - 08:56 PM

Pa naravno nego šta drugo. Samo što se ništa neće odvrnuti :) jer su konus i kontra matica čvrsto stegnuti jedno uz drugo preko podloške.
  • 0

#12 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 17 April 2013 - 08:59 PM

Pa naravno nego šta drugo. Samo što se ništa neće odvrnuti :) jer su konus i kontra matica čvrsto stegnuti jedno uz drugo preko podloške.


a sta se desava sa drugom stranom, gde kuglice zatezu konus na drugu stranu, od podloske?
  • 0

#13 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 April 2013 - 09:24 PM

Isto što se dešavalo i dok podloške nije bilo, konus se neće odvojiti od kontra matice niti će se sve zajedno pomeriti. Isti princip kao i na običnoj zadnjoj nabli samo što je umesto platne široki odstojnik, zašto se konus ne pomeri u levo?

Jel ti mene zezaš? :D
Ako misliš da nešto ne valja reci odmah. Ja ću s ovim bajsem prešpartati Vojvodinu uzduž i popreko, ove sezone recimo nekih 4-5 hiljada km, ako se pokaže da nešto ne valja imaš pivo kad dođem u NS :D

Čim bude potrebe za servisiranjem ima isto to da odradim i na drugoj pedali.

Attached Thumbnails

  • Osovina Nable.jpg

  • 0

#14 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 18 April 2013 - 05:56 AM

Isto što se dešavalo i dok podloške nije bilo, konus se neće odvojiti od kontra matice niti će se sve zajedno pomeriti. Isti princip kao i na običnoj zadnjoj nabli samo što je umesto platne široki odstojnik, zašto se konus ne pomeri u levo?

Jel ti mene zezaš? :D
Ako misliš da nešto ne valja reci odmah. Ja ću s ovim bajsem prešpartati Vojvodinu uzduž i popreko, ove sezone recimo nekih 4-5 hiljada km, ako se pokaže da nešto ne valja imaš pivo kad dođem u NS :D

Čim bude potrebe za servisiranjem ima isto to da odradim i na drugoj pedali.


Konusi na osovini tocka se ne odvajaju jer su kontrirani i za to ti takodje trebaju specijalni kljucevi.
Prikazani odstojnik ima upravo tu namenu, da drzi odstojanje. Tvoja platna ne drzi odstojanje vec sprecava obrtanje konusa i kontra-matice. Znaci banana i jabuka. Javices kako radi pa cemo znati oce li se razdvajati ili...

Ja sam razumeo da si uradio obe pedale. Koju pedalu se si servisirao L ili R?

Ne zezam, nego pitam. Nadam se da nije problem.

Ako valja, imas ti pivo od mene :) Iako cu zadrzati pravo da ne primenim tvoj nacin servisiranja :(
  • 0

#15 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 April 2013 - 10:16 AM

Ma opušteno ;) ja sam ubeđen da neće biti problema, no vreme će pokazati...
Desnu pedalu sam tako uradio, levu neću ni otvarati dokle god se ne pojavi luft ili ne počne da grebucka zbog prljavštine.

A što se tiče tehničke strane priče, meni to izgleda isto, tj zakontrirano, samo što platna omogućava da se to uradi samo jednim ključem umesto dva. Kad je to ovako zategnuto treba prilična sila da bi se otpustilo, ne vidim kako će podmazane kuglice to da urade.
Ali ok, možda si u pravu i ja ne kapiram razliku u odnusu na situaciju kod nable.
Ali kakva je razlika u odnosu na obične pedale gde je potpuno ista stvar u pitanju? :)
Samo što podloška i osovina imaju nekad jedan a nekad dva zareza. I to funkcioniše odlično.

Attached Thumbnails

  • Pedals.jpg

  • 0

#16 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 18 April 2013 - 10:23 AM

Ajde da pitam nikad nisam otvarao pedalu, čemu služi ovo http://www.ebay.com/... ... 27d1e3148c
  • 0

#17 atomic

atomic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • LocationKikinda

Postavljeno 18 April 2013 - 12:39 PM

Pa za odvrtanje one plastične nazubljene navrtke kod spd pedala. Znači, kad nju odvrneš, onda imaš pristup servisiranju pedale. Ali pojedini modeli zahtevaju specijalan cevasti ključ kako bi mogao da stegneš i otpustiš kontra maticu kod konusa.
  • 0

#18 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 18 April 2013 - 02:41 PM

Pa za odvrtanje one plastične nazubljene navrtke kod spd pedala. Znači, kad nju odvrneš, onda imaš pristup servisiranju pedale. Ali pojedini modeli zahtevaju specijalan cevasti ključ kako bi mogao da stegneš i otpustiš kontra maticu kod konusa.

Sad je jasno, hvala!
  • 0

#19 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 September 2015 - 08:46 PM

Evo opet imam problem sa ovim glupim sistemom bez među-podloške gde trebaju neki specijalni cevasti ključevi... Došle mi uz bicikl ove neke cytec obične pedale. Desna pretegnuta jedva se okretala pa reko da ih sredim. Nebitne su mi, vozim spd na oba bicikla ali zatrebaće bar za testiranje, imam tu neka pucketanja a sumnjam na un26 patronu ili pedale. A sviđaju mi se, lagane su i dvostrane (mnoge obične pedale su namenjene samo za vožnju na jednoj strani, koja nebuloza ](*,) ) Uglavnom, nisam očekivao na klasičnim i jeftinim pedalama da budu ovako "neservisabilne". Možda je trebalo samo da otpustim mrvicu i sipam ulja... ali rastavio sam. Sad pre nego što dohvatim brusilicu i uradim isto što i sa m324 pedalom, da li neko možda ima bolji pedlog? Osovinica kod konusa je vrlo tanka, tanja nego kod šimana. Konus je za ključ 11 a kontra navrtka za devetku. Mislio sam da ne brusim osovinu s obe strane i pravim zaravnanje već samo da napravim tanak zarez. Ali onda mi je teže, tj ni ne znam kako bih napravio odgovarajuću podlošku sa žljebom.

1865825.jpg


  • 0

#20 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 11 September 2015 - 09:03 PM

Nabavi OVAKAV zeger u dimenziji osovine pa stavi izmedju konusa i kontra matice


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika